Andrzej Sadłowski  

   Najstarsze rumskie pocztówki pochodzą z końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Wykonane zostały w technice litografii barwnej. Wydawcą jednej z nich była aktywna gdańska firma edytorska – sklep papierniczy Clary Bernthal z ulicy Złotników. Na początku XX wieku powstają piękne widokówki ukazujące tereny leśne Zagórza, oraz największy obiekt turystyczny – Hotel Classen przy ulicy Sobieskiego. Właściciel tego hotelu oraz leśnej restauracji w Zagórzu Edward Classen był najaktywniejszym wydawcą w historii rumskiej pocztówki. Celem tych wydań była reklama miejscowości ww. obiektów turystycznych.
   Charakterystyczne wycieniowane miejsce obok ilustracji było przeznaczone na korespondencję. Związane to było z przepisami pocztowymi, które dopiero od roku 1905 zezwoliły na podział strony adresowej, obowiązujący do dziś. Wśród wydawców rumskich kart dominują w tamtym czasie gdańskie firmy.
   Drugim co do znaczenia wydawcą pocztówek naszego miasta sprzed stu lat był Rosenberg z Koszalina. Zdumiewa daleka lokalizacja tego edytora, lecz trzeba nadmienić, że był on największym wydawcą kart środkowego Pomorza.
   W okresie międzywojennym przeważają pocztówki fotograficzne, w których drogi druk zastępowany był gotowym papierem fotograficznym.
   Okres II wojny światowej wnosi nowe nazwiska do katalogu edytorów: Engler i Hahn z Wejherowa oraz Rosenan Rumi.
   Pocztówki opowiadają historię, niejednokrotnie zachowaną tylko na nich. Uszanujmy je i starajmy się uchronić od zniszczenia.

Piotr Popiński   
(dyrektor hotelu Faltom w Rumi. Autor pięciu książek poświęconych pocztówkom Gdańska, Sopotu, Gdyni i Wilna.)

Przy opisie pokazanych w katalogu rumskich pocztówek zastosowano współczesną topografię miasta Rumi. Na początku opisu data odnosi się do treści korespondencji datowanej na danej pocztówce.

(aes)

 
   
inne publikacje autora:
 
  •  
  •  
   
   
Stronę odwiedzono 2.070.798 razy od 27.04.2008. webmaster