Kartki rumskie - 17
 

   Jeszcze zanim zobaczyłem stronę o dziejach Rumi, skanowałem zdjęcia ze starego rodzinnego albumu. Zainspirowany zdjęciem klasowym 1920 uznałem, że nikt się nie obrazi, jeżeli wyślę Panu zdjęcie z albumu szkolnego z lat międzywojennych.
 

Na zdjęciu

   znajduje się nieżyjąca już dziś ciotka mojej matki, niestety nie udało nam się jej na nim zlokalizować, mimo posiadania innych jej zdjęć z tego okresu. W wolnej chwili spytam babki gdzie dokładnie się ona znajduje :-). Nie mam niestety żadnych informacji o pozostałych osobach na zdjęciu. Niewiele więc wiem na temat tego zdjęcia, tylko tyle co było nabazgrane z tyłu ołówkiem, czyli data "około 1936", zaznaczenie, że na zdjęciu jest wspomniana ciotka, kierownik (dyrektor szkoły?) Borkowicz, a także to, że zostało ono wykonane przy szkole. Sam jestem ciekaw gdzie dokładnie, zgadywałbym, że na tle kościoła ewangelickiego lub jakiegoś budynku przy Świętopełka.
 

Na drugim zdjęciu

   znajduje się moja prababka ś.p. Blandyna Lange. Zdjęcie zostało wykonane na ulicy Kościelniej, według opisu ołówkiem w roku 1938. Nie jest to oczywiście data pewna, gdyż sam ołówkowy opis robiony został już długo po wojnie, w każdym razie zdjęcie wykonano pod koniec lat trzydziestych. Tyle faktów.
   Natomiast samemu, patrząc na zdjęcie, wywnioskować można, że zostało ono zrobione w niedzielę i prezentuje ludzi wracających z kościoła. Dochodząc do takich wniosków, uznałem że zdjęcie ma swój cudowny klimat niedzielnego przedpołudnia (nawet zwykłe cienie mogą tyle powiedzieć! ) zatrzymanego w klatce czasu.
 
   I warto się tym klimatem podzielić.

pozdrawiam,   
Łukasz Ptak   

fot1
Nasza klasa Rumia Rocznik 1936
fot2
Blandyna Lange
Stronę odwiedzono 1.911.033 razy od 27.04.2008. webmaster