|
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2014 / 2015 |
[II LO] ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO |
|
|
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
27 czerwca, społeczność szkolna II LO w Rumi zakończyła pracowity rok szkolny. Uroczystość poprowadziła pani wicedyrektor Lucyna Penkowska. Nagrody i świadectwa z wyróżnieniem wręczała pani dyrektor Lucyna Oglęcka. Były to nagrody za osiągnięcia w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i sporcie, pracę społeczną i wolontariat. Najlepszym uczniom wręczono świadectwa z paskiem i stypendia motywacyjne, a najwyższą średnią w szkole może się poszczycić Katarzyna Zuba z kl. II a. Kasia jest także kandydatką Samorządu Uczniowskiego i Rady Pedagogicznej do stypendium Prezesa Rady Ministrów na przyszły rok szkolny. Gratulacje, Kasiu!
Gościliśmy również rodziców, panią Marzec i absolwentów naszego liceum. Był z nami pan Tomasz Dranicki oraz uczniowie pani Doroty Dubiel - Stojek z byłej klasy III a, Wiktoria Pawłowska, Arek Potrykus, Patrycja Dejewska i inni.
W GALERII ZDJĘĆ PONIŻEJ UCZNIOWIE Z KLAS I i II , KTÓRZY OTRZYMALI ŚWIADECTWA Z WYRÓŻNIENIEM I NAGRODY ZA PRACĘ NA RZECZ SZKOŁY
NA ZDJĘCIU PONIŻEJ STYPENDYŚCI
Natalia Bierć kl. I a Natalia Lampkowska kl. I a Natalia Dawidowska kl. I b Dariusz Kasperowicz kl. I b Paulina Sosińska kl. I b Sandra Kurczewska kl. II a Daria Rochna kl. II a Patrycja Wszeborowska kl. II a
W GALERII ZDJĘĆ PONIŻEJ NAGRODZENI MEDALAMI SPORTOWCY – LAUREATKI POWIATOWEJ I FINALISTKI WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT ORAZ FINALIŚCI POWIATOWEJ LICEALIADY W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW. NAZWISKA W TABELI OSIĄGNIĘĆ W ZAKŁADCE OSIĄGNIĘCIA
W GALERII ZDJĘĆ PONIŻEJ UCZNIOWIE NAGRODZENI ZA UDZIAŁ W LICZNYCH KONKURSACH I OSIĄGNIĘCIE WYSOKICH LOKAT – KONKURSY LITERACKIE, ARTYSTYCZNE, HISTORYCZNE W TABELI OSIĄGNIĘĆ W ZAKŁADCE OSIĄGNIĘCIA
Kilkuletnią tradycją szkoły jest wręczanie pucharów przechodnich klasom o najwyższej średniej i najlepszej frekwencji. Ponownie oba pozostały w II a. (zdjęcie poniżej)
Część artystyczna przygotowana przez klasę I a pod kierunkiem pań Magdaleny Pyszyńskiej i Marzenny Taube wprawiła zebranych w znakomity, wakacyjny nastrój. Wspaniałym jak zwykle wokalem urzekła wszystkich Aleksandra Hinc, a ciepłe życzenia udanych i bezpiecznych wakacji złożyła pani dyrektor Lucyna Oglęcka.
Zanim po raz ostatni młodzież udała się do klas na spotkania z wychowawcami, wszystkich serdecznie pożegnała pani wicedyrektor Lucyna Penkowska, która od września obejmuje stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi. Życzymy pani Lucynie Penkowskiej sukcesów i liczymy na owocną współpracę.
WSZYSTKIM ŻYCZYMY UDANYCH, SŁONECZNYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI. DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU
Anna Młodzikowska - Zachar
|
[#676] |
am, 27.06.2015 09:03 |
[II LO] "Mały Książę" w Redzie |
|
|
FESTYN RODZINNY W REDZIE
W niedzielę, 21 czerwca b. r. w Redzie, zespół teatralny „Mała Improwizacja”, pod kierunkiem pani Moniki Pranczke, wystawił musical „Mały Książę”, podczas odbywającego się tam festynu rodzinnego. Organizatorem przedsięwzięcia jest pani Joanna Czech. Festyn odbył się w kościele Św. Antoniego w Redzie. Piknik ten, jak co roku, ma charakter charytatywny i zebrane fundusze przeznaczane są na zakup np. podręczników i pomocy szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Dziękujemy artystom z naszej szkoły za włączenie się i wsparcie tej szlachetnej akcji.
http://www.telewizjattm.pl
Anna Młodzikowska - Zachar |
[#672] |
am, 22.06.2015 15:27 |
|
W dniu 19.06.15 uczniowie klas 6-ych zainaugurowali Bal Absolwentów uroczystym Polonezem odtańczonym na dziedzińcu szkoły. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa, na której wszyscy świetnie się bawili. Życzymy naszym absolwentom powodzenia na nowym etapie edukacyjnym w gimnazjum!
Film |
[#671] |
ks, 20.06.2015 11:13 |
[SP 9] „Szkoła równego traktowania” |
|
|
 Przyszły kształt społeczeństwa zależy od tego, jakie postawy i jaki sposób widzenia świata uformowane zostaną u dzieci w najwcześniejszych latach ich życia, ponieważ są one nie tylko przyszłością naszego społeczeństwa, ale jego teraźniejszością, jego członkami tu i teraz. Dlatego powinny wiedzieć, jakie prawa im przysługują i oczekiwać, że będą one egzekwowane. Ważne jest nie tylko to, by dziecko miało świadomość, jakie ma prawa, lecz również by rozumiało, że kończą się one tam, gdzie zaczynają się prawa drugiego człowieka. To na dorosłych spoczywa obowiązek, by tę wiedzę, postawy i umiejętności w sposób przystępny im przekazywać.
Dlatego przystąpiliśmy do Programu pod nazwą „Szkoła równego traktowania” realizowanego przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka z siedzibą w Warszawie. Partnerem projektu jest Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita. Do Programu zgłosiło się 230 szkół. Wybrano 60, wśród nich naszą szkołę.
W ramach programu:
- nauczyciele wzięli udział w dwóch 3-dniowych (20-godzinnych) zjazdach szkoleniowych
- zaplanowali, a następnie zrealizowali inicjatywę lokalną (Wszyscy równi, chociaż różni”) nawiązującą do tematyki projektu „Szkoła równego traktowania”
- wzięli udział w konferencji podsumowującej w Sejmie RP w Warszawie 29 maja Dodatkowo, nauczyciele oraz uczniowie będą mogli wziąć udział w Letniej Akademii Antydyskryminacyjnej (3 dni, druga połowa sierpnia 2015).
Nasz lokalny Projekt zatytułowaliśmy „Wszyscy równi, chociaż różni”
Realizując projekt podjęto następujące działania:
- Na terenie szkoły:
- „Wszyscy równi, chociaż różni” – lekcje wychowawcze we wszystkich klasach szkoły podstawowej.
- Plakaty, rysunki „Wszyscy równi, chociaż różni” – kl. I-III.
- Przeciwdziałanie dyskryminacji w szkole - szkolenie Rady Pedagogicznej.
- Warsztaty dla klas IV - VI ,,Wszyscy równi, chociaż różni''
- Ćwierćland – gra plenerowa psychoedukacyjna dla kl. IV.
- „Poczuć jak Oni” – kampania społeczna
- wcielanie się w rolę osób niepełnosprawnych (wybrane klasy na każdym poziomie klas V – VI)
- Marsz tolerancji – przemarsz uczniów ulicami miasta do Miejskiego Domu Kultury „Dworek pod Lipami” - uroczyste obchody Pierwszego Dnia Wiosny
- Na terenie miasta:
- Zaproszenie szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w projekcie
- Konkursy:
- Świat byłby lepszy bez... – konkurs na plakat promujący postawy tolerancji wobec odmienności dla SP.
- Świat byłby lepszy bez... – konkurs międzyszkolny na prezentację multimedialną dot. tolerancji, antydyskryminacji.
- Świat byłby lepszy bez...” - sympozjum dla szkół w Rumi - prelekcja pani prof. dr hab. Iwony Jakubowskiej-Branickiej z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zakończenie Projektu, podsumowanie działań i wręczenie nagród uczniom biorącym udział w konkursach międzyszkolnych odbyło się 27 kwietnia podczas uroczystej akademii, która miała miejsce w Domu Kultury „Janowo”.
Program akademii uświetniły występy uczniów przygotowanych przez p. J. Skałbanię z piosenką S. Sojki „Tolerancja”, grupy oddziału przedszkolnego z piosenką M. Jeżowskiej „Kolorowe dzieci” i „Wszystkie dzieci nasze są” przygotowanej przez p. E. Wodniczak oraz musical „Mały Książę” w wykonaniu uczniów pod kierunkiem p. Moniki Pranczke. O oprawę plastyczną zadbała p. W. Udalska.
Wyjątkowy gość - Pani prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła prelekcję nt. tolerancji i antydyskryminacji.
W dniu 29 maja 2015 r. koordynatorzy Programu prezentowali działania szkoły na uroczystej Konferencji w Sejmie RP w Warszawie. Razem z dyrekcją szkoły uczestniczyli w warsztatach podsumowujących Ogólnopolski Program. Otrzymali certyfikaty i podziękowania. Pani dyrektor odebrała wyróżnienie dla szkoły - odznakę „Szkoły równego traktowania”.
Zespół projektowy: TERESA BRUNATH, ANNA DABROWSKA |
[#668] |
as, 18.06.2015 09:08 |
[II LO] MIEJSKI KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ |
|
|
35 LAT SOLIDARNOŚCI MIEJSKI KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ „Tak się zaczęło”
Dziś, 16 czerwca, odbył się w naszym liceum Miejski Konkurs Wiedzy Historycznej „35 lat Solidarności”. Uczestnikami konkursu była młodzież rumskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. II LO reprezentowała uczennica klasy II a Patrycja Wszeborowska, którą przygotowała pani Teresa Brunath, nauczyciel historii w naszej szkole. Gośćmi konkursu były panie: Karolina Rydzewska i Małgorzata Łoboz z Urzędu Miasta Rumia, pani dyrektor Lucyna Oglęcka, pani wicedyrektor Aleksandra Zarzycka, nauczyciele historii panie Teresa Brunath i Anna Wiśniewska oraz opiekunowie młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół. W ramach obchodzonego w tym roku 35 lecia Solidarności, miał miejsce jeszcze jeden konkurs – Konkurs Literacko – Plastyczny „Tak Cię widzę Polsko”, w którym wzięły udział nasze uczennice, Martyna Chmura i Paulina Krauze. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 27 czerwca.
Anna Młodzikowska - Zachar |
[#660] |
am, 16.06.2015 13:31 |
[SP 9] Wycieczka do Ocean Parku we Władysławowie |
|
|
Dnia 15 czerwca 2015 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0e i 0f uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Ocean Parku we Władysławowie. Nasze pociechy zobaczyły między innymi naturalnych rozmiarów eksponaty największych wielorybów, rekinów, żółwi czy przesympatycznych delfinów. Dowiedziały się od pana przewodnika o cechach ryb i ssaków oraz o warunkach życia stworzeń morskich. Wszyscy z wielką radością korzystali z bogatego placu zabaw. Po skończonej zabawie przyszedł czas powrotu i tu pojawił się problem, rozbawione dzieci nie chciały wracać do szkoły. Wycieczka do Ocean Parku we Władysławowie dostarczyła maluchom wielu niezapomnianych chwili długo pozostanie im w pamięci.
To był udany dzień!
Elżbieta Kozakiewicz |
[#666] |
jk, 15.06.2015 09:14 |
[SP 9] Akcja „Czysta Rumia” |
|
|
W sobotę 13 czerwca 2015 roku, zapraszamy wszystkich mieszkańców Rumi do wzięcia udziału w akcji „Czysta Rumia”. Będzie to wspólne sprzątanie miasta w godzinach od 10.00 do 16.00. Od godz. 17.00 do godz. 20.00 odbędzie się piknik w Parku „Żelewskiego” przy ul. Filtrowej w Rumi – Janowie, będący podziękowaniem organizatorów dla wszystkich uczestników akcji. Na czas akcji miasto zostanie podzielone na kwartały, a sprzątanie w każdym z nich będą koordynowały wyznaczone osoby. Wszyscy zainteresowani udziałem w akcji mogą otrzymać oznakowane worki i rękawiczki od koordynatorów oraz w Urzędzie Miasta Rumi lub w Straży Miejskiej w Rumi przed akcją. Ponadto worki i rękawiczki będzie można otrzymać także w mobilnym punkcie informacyjnym, poruszającym się po głównych arteriach miasta w czasie akcji. Mieszkańcy mogą zgłaszać dzikie wysypiska śmieci lub zaniedbane miejsca przestrzeni publicznej do Wydziału Polityki Gospodarczej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska – osobiście lub telefonicznie pod numerami: 58 6796503 lub 58 6796560, a także na adres e-mail: czystarumia@um.rumia.pl.
W trakcie akcji „Czysta Rumia” będzie trwał konkurs fotograficzny na najładniejsze i najzabawniejsze zdjęcie zrobione podczas akcji. Zdjęcia należy przesyłać na adres e-mail: czystarumia@um.rumia.pl – do godz. 16.00 – w dniu akcji.
Zachęcamy także do przesyłania krótkich filmików z akcji. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas pikniku, a nadesłane zdjęcia oraz filmiki będą emitowane na telebimie podczas trwania zabawy. Przesłanie zdjęcia lub filmu z akcji będzie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na upublicznienie wizerunku osób znajdujących się na zdjęciu.
Po wspólnym sprzątaniu – od godz. 17.00 – rozpocznie się piknik w Parku „Żelewskiego”, czyli: muzyka, ognisko z pieczeniem kiełbasek, grochówka i bigos. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci: dmuchanego pałacu, waty cukrowej i popcornu. I. Lokalizacja kontenerów/pojemników, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać zebrane śmieci:
- ul. Towarowa róg ul. Płk. Dąbka,
- ul. Szkolna – przy placu zabaw,
- ul. Batorego róg ul. Chmielna,
- ul. Rybaków - na luku, na tyłach budynków FUO
- ul. Abrahama – parking przy DT Abraham,
- ul. Przemysłowa róg ul. Piaskowa,
- ul. Rodziewiczówny – naprzeciwko pływalni,
- ul. Wileńska – przy nr 30,
- ul. Abrahama róg ul. Piłsudskiego,
- ul. Katowicka – na wys. budynku nr 21,
- ul. Gdyńska róg ul. Sopocka,
- ul. Pomorska – naprzeciwko budynku nr 23,
- ul. Chełmińska – zatoka postojowa na wys. budynków nr 2-8,
- ul. Rajska – naprzeciwko budynku nr 10,
- ul. Reja róg ul. Żwirki i Wigury,
- ul. Partyzantów róg ul. Nagietkowa,
- ul. 1 Maja róg ul. Mackiewicza. II.
|
|
Worki z zebranymi odpadami mieszkańcy mogą pozostawić w obrębie skrzyżowań nw. ulicach, przy słupkach z nazwami ulic: - ul. Kamienna, ul. Batorego, ul. Św. Józefa, ul. Sabata, ul. Sobieskiego, ul. Górnicza, ul. Robotnicza, ul. Towarowa, ul. Cegielniana, ul. Grunwaldzka, ul. Starowiejska, ul. Żwirki i Wigury, ul. Kościuszki, ul. Ceynowy, ul. I D.W. Polskiego, ul. Gdańska, ul. Pomorska, ul. Dębogórska, ul. Kosynierów, ul. Partyzantów. III. Worki z trasy sprzątania wzdłuż rzeki oraz torów PKP – należy zostawić najlepiej w obrębie skrzyżowań dróg, w miejscach, z których będzie możliwy odbiór – lokalizacje należy zgłosić do Urzędu Miasta.
Informacje zaczerpnięto ze strony: um.rumia.pl |
[#659] |
jk, 12.06.2015 10:14 |
[II LO] KAWKA - Program dla Rumi |
|
|
KAWKA
Program dla Rumi
9 czerwca b.r. gościliśmy w naszym liceum panią Michalinę Bielawską z Fundacji AMRAAG - Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, która została założona przez Gminy Gdańsk, Gdynię, Sopot i Tczew oraz spółkę Nederpol w roku 1993 dla utworzenia sieci monitoringu regionalnego. Monitoring powietrza atmosferycznego oznacza bezpośrednie pomiary powietrza w różnych punktach, wybranych jako reprezentatywne dla jakości powietrza, albo jako „gorące miejsca" wyjątkowo wysokich stężeń substancji zanieczyszczających. Dane z monitoringu wykorzystywane są do:
- identyfikacji miejsca i przyczyny problemów zanieczyszczenia powietrza,
- weryfikacji przestrzegania kryteriów jakości powietrza,
- oszacowania tendencji długoterminowych,
- procesu modelowania,
- pomiaru skuteczności zaleceń wynikających z kontroli.
W/w tematyka była tematem spotkania. Fundacja swoim programem objęła tez Rumię. Projekt monitoringu zanieczyszczeń powietrza dla naszego miasta nazwano KAWKA. Młodzież uczestnicząca w warsztatach, z dużym zainteresowaniem słuchała wykładu pani M. Bielawskiej. Na koniec uczniowie przystąpili do rozwiązania krótkiego testu. Inicjatorką spotkania była pani Katarzyna Strumnik – Drabińska.
Anna Młodzikowska - Zachar |
[#655] |
am, 10.06.2015 08:38 |
|
W czwartek 28 maja obchodziliśmy ŚWIĘTO SZKOŁY. Na „Darze Pomorza” odbył się Turniej Borchardtowski. Uczniowie, którzy pozostali w szkole, obchodzili go w sposób nietypowy.
Dlaczego? Dlatego, ponieważ gościliśmy ZESPÓŁ „FUKUS” z Wejherowa, który bawił uczniów klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Koncert, a właściwie trzy koncerty odbyły się w Domu Kultury – Janowo. Dzieci przebrane za marynarzy, piratów i wiele innych postaci związanych z morzem świetnie bawiły się przy dźwiękach znanych i lubianych szant, pieśni morskich i kaszubskich.
A jak bawili się nasi uczniowie? Popatrzcie na zamieszczone zdjęcia.
opiekunowie MSU Gabriela Theis, Jolanta Rafalska |
[#651] |
ewg, 08.06.2015 23:22 |
[SP 9] XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania w „Krainie bajek” |
|
|
W dniach 30 maja - 8 czerwca br. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” po raz czternasty zorganizowała Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „ Cała Polska czyta w bibliotekach”. Akcje kontynuowaliśmy 1 czerwca podczas odchodów Dnia Dziecka. Tradycyjnie sygnałem rozpoczęcia ogólnopolskiego święta czytania dzieciom w naszej szkole jest wspólne, głośne czytanie „Lokomotywy“ Juliana Tuwima. W tym roku do akcji przyłączyły się uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi czytając bajki uczniom klas II i III o Kopciuszku, Królowej Śniegu, Czerwonym Kapturku i Kocie w butach. Uczniowie wysłuchali wiersz „Chodźmy do biblioteki” przeczytany przez Panią bibliotekarkę Małgorzatę Farion, która zachęcała dzieci do korzystania z księgozbiorów biblioteki szkolnej. Następnie zaprosiliśmy naszych słuchaczy do „Krainy bajek” pokazując rekwizyty do określonej bajki. Na zakończenie uczniowie w grupach wykonali piękne prace plastyczne. Podczas tegorocznego Tygodnia Czytania w akcji wzięło udział 150 uczniów.
Iwona Maćkowiak |
[#642] |
im, 02.06.2015 21:58 |
|
|
|