ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2019 / 2020
 
   [II LO] Program ERASMUS+

Program ERASMUS+ w naszej szkole

 

Przejdź do galerii  E+

          We wtorek, 25 lutego w naszej szkole, uczniowie realizujący projekt Erasmus+,  opowiedzieli o wyjeździe do Hiszpanii. Tego dnia mieliśmy okazję obejrzeć fotografie malowniczych rejonów Andaluzji.

Od 2018 roku, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rumi (II LO i SP nr 9) realizuje projekt ze środków Unii Europejskiej w ramach Akcji KA 2 Program Erasmus +  ,,Partnerstwo współpracy szkół”. Projekt, który trwać będzie do 2020 roku, nosi tytuł ,,Teaching  in the digital age”, a jego koordynatorami z ramienia naszej szkoły są Teresa Brunath i Iwona Świtońska.

W projekcie bierze udział 5 szkół z Turcji, Rumunii, Włoch, Hiszpanii i Polski. Projekt zakłada krzewienie Otwartej Edukacji i innowacji w obszarze nowych kluczowych kompetencji – nowych technologii, uświadomienie  uczniom konieczności bardziej świadomego i odpowiedzialnego używania technologii cyfrowych. Uczniowie zapoznawani są z pojęciami cyfrowego obywatela. Jednocześnie projekt zakłada promowanie wielokulturowości oraz szacunku do drugiego człowieka, tak ważnych we współczesnym świecie.

Uczniowie ZSO w lutym powrócili z mobilności z Rincona de la Victoria w Hiszpanii. Tam prezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. W trakcie warsztatów tworzyli materiały konieczne do realizacji projektu dotyczące komunikowania się, opracowali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.  Oprócz zajęć w grupach młodzież wzięła udział w wycieczkach po Andaluzji.

W ubiegłym roku w miesiącu kwietniu 2019 r.  grupy międzynarodowe gościły w Polsce, w Rumi. Wówczas odbyły się warsztaty na temat zagrożeń w Internecie (hate, cyberbulling, ochrona prywatności, kultura słowa w necie itd.) Została przeprowadzona debata: ,,Cyfryzacja i technologia informatyczna zagrożeniem czy szansą dla współczesnych społeczeństw”, podczas której uczniowie musieli rozważyć problem odnoszący się do wpływu cyfryzacji i IT na rozwój nauki, techniki, gospodarki i życia społecznego. Poznawali nasze polskie tradycje i obyczaje poprzez wycieczki do Gdańska i Szymbarka.  

 

[#2244]  am, 26.02.2020 14:16 
   [SP 9] Wyślij pączka do Afryki

Mały Samorząd Uczniowski postanowił włączyć się po raz piąty w akcję „Wyślij pączka do Afryki”, prowadzonej przez Fundację Kapucyni i Misje, aby uwrażliwić uczniów naszej szkoły na problem głodu, ubóstwa dzieci w krajach afrykańskich, a także przeciwdziałać od najmłodszych lat dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu.Tegorocznej akcji patronuje hasło „Podaruj dzieciom zdrowie”. W ramach zbierania środków finansowych na w/w cel przeprowadziliśmy dnia 20 lutego 2020 r. w „tłusty czwartek” sprzedaż słodkich wypieków przygotowanych przez rodziców wraz z dziećmi z klas młodszych. W czasie „kiermaszu wypieków” uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu na temat życia swoich rówieśników na kontynencie afrykańskim. Zebrane pieniądze zostały przekazane na wyposażenie oraz bieżącą działalności placówek misyjnych na terenie krajów beneficjentów Fundacji. Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie www.paczek.kapucyni.pl

Przejdź do galerii  Afryka

Dziękujemy za wielkie i wrażliwe serca: Rodzicom, Babciom oraz uczniom, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić tak szczytną, a zarazem słodką akcję.

Dziękujemy również uczennicom Karolinie i Jessice z klasy VIII b za pomoc w sprzedaży wypieków.

Opiekunowie MSU i Wolontariatu: Gabriela Theis, Paulina Graś, Jolanta Rafalska

[#2239]  im, 25.02.2020 17:41 
   [II LO] Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 

Przejdź do galerii  DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest każdego roku w lutym z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat angażują się państwa całego świata. Głównym celem ustanowienia tego dnia jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu. Ideą natomiast podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia. 

W związku z powyższym także uczniowie naszego liceum włączyli się do projektu. Klasy pierwsze przygotowały filmy przedstawiające sytuacje, z którymi mamy do czynienia w sieci. Większość z nich dotyczyła zjawiska hejtu wśród nastolatków. Uzupełnieniem filmów były plakaty nawołujące do zaprzestania mowy nienawiści w Internecie. Gościliśmy także funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji Wydziału ds. Nieletnich w Rumi, którzy przedstawili prawne aspekty tej problematyki. Nasi goście uświadomili nam, iż hejt może wiązać się z karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Chodzi oczywiście o takie zachowania, które przekraczają granice wolności słowa. Ważne jest, aby nie przechodzić obojętnie obok takich sytuacji.

   

[#2238]  am, 24.02.2020 12:21 
   [II LO] III etap Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

 

III ETAP

XIII OLIMPIADY WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE

 „Pomorscy rowerzyści”

 

 Do III etapu Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie  zakwalifikowała się Zuzanna Wiśniewska z klasy II a. W tym roku gospodarzem finału, który odbędzie się w kwietniu, jest miasto Rumia. Zadaniem naszej koleżanki będzie przygotowanie projektu w formie pracy pisemnej oraz prezentacji w PP o tematyce związanej z ruchem rowerowym. Serdecznie gratulujemy.

  

[#2237]  am, 21.02.2020 14:31 
   [II LO] Erasmus+

 

  Andaluzja ojczyzna flamenco

Przejdź do galerii  Hiszpania

 

8 lutego powrócił Zespół Erasmusa+ z mobilności. Tym razem nasi uczniowie gościli w Instituto De Ensenanza Secundaria BEZMILIANA w Hiszpanii. 3 lutego, w poniedziałek oficjalnie zostaliśmy powitani przez dyrektora szkoły w Rincona de la Victoria, miejscowości leżącej w prowincji Malaga. Uczniowie w trakcie swojego pobytu prezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. Podczas warsztatów w grupach narodowych opracowali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a następnie pokazali je w formie prezentacji. Grupy międzynarodowe Erasmusa+ miały okazję zwiedzić szkołę i uczestniczyć w lekcjach. Na pozór szkoła hiszpańska wydaje się rygorystyczna, uczniowie nie mogą opuszczać terenu szkoły (cały czas zamknięta jest główna brama), jednak każdy uczeń czymś się wyróżnia, nawet najmłodsi mają tunele, włosy w różnych kolorach i tatuaże.

Oprócz zajęć w grupach młodzież wzięła udział wycieczkach po Andaluzji. Na naszej trasie Malaga, stolica prowincji, tu urodził się wybitny malarz Picasso i ma swoje muzeum. Być w Andaluzji i nie odwiedzić Grenady (z hiszpańskiego Granady), to jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla. Andaluzyjskie miasto słynie z najpiękniejszego arabskiego pałacu w Europie - La Alhambra. To najczęściej zwiedzany zabytek w Hiszpanii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Granada poszczycić się może nie tylko wspomnianą budowlą, ale tez pałacowym kompleksem z pięknymi ogrodami Generalife. Dla miłośników górskich wędrówek nasi gospodarze przygotowali spacer szlakiem Caminito del Rey – Wąwóz Króla. Piękny kanion wijący się w większości po wiszących pomostach, zapierające dech w piersiach widoki były prawdziwą gratką dla nas.

Zwiedzane miasta i miasteczka zachęcają do wtopienia się w gwar tętniących życiem uliczek i placów, czarują białe uliczki oraz połyskliwe, kolorowe płytki azulejos na ścianach domów i fontannach.

Byliśmy również z wizytą w Ratuszu Miasta na spotkaniu z Burmistrzem Rincona de la Victoria. Zakończeniem naszej wizyty w szkole  było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Wielkie międzynarodowe przyjaźnie zostały nawiązane, zarówno miedzy uczniami, nauczycielami jak i goszczącymi nas rodzinami, dlatego pożegnania nigdy nie są łatwe. Z naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyli: Wiktoria Trella, Maksymilian Sałek, Natalia Drusewicz, Simona Letizia, Kamila Melzer i Maja Prylińska, opiekunami grupy były panie Teresa Brunath, Iwona Switońska i Aleksandra Andrachewicz     

[#2236]  am, 21.02.2020 14:21 
   [SP 9] Koncert muzyczny "100-lecie zaślubin Polski z morzem"

W poniedziałek 17 lutego 2020 roku w Domu Kultury – Janowo odbył się koncert muzyczny pt. „Hej żeglujże żeglarzu”. Był to koncert upamiętniający 100 rocznicę zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchali polskich i kaszubskich pieśni marynistycznych w wykonaniu pana Leszka Boliboka, muzyka Teatru Muzycznego w Gdyni oraz pana Rafała Rompca, członka zespołu muzycznego Fucus. Dzieci aktywnie uczestniczyły w koncercie: śpiewały, tańczyły i ilustrowały muzykę ruchem.

Przejdź do galerii  Zaślubiny Polski z morzem

Rodzice wyrazili zgodę na publikowanie wizerunku dziecka z uroczystości, imprez i wydarzeń szkolnych.

Gabriela Theis, Jolanta Rafalska

[#2235]  im, 18.02.2020 19:28 
   [SP 9] Międzynarodowy Dzień Kota

W poniedziałek 17 lutego w klasie Ia obchodziliśmy nietypowe święto- Światowy Dzień Kota. Z tej okazji obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą kotom domowym i dzikim. Poznaliśmy rasy kotów i ich obyczaje oraz sposoby pielęgnacji. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o kotach z książki “Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat. 51 superbohaterów z krwi i kości”. Dzięki tej książce można poznać wielu wspaniałych zwierzęcych bohaterów naprawdę żyjących na naszej Ziemi. Następnie wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające koty. Prace wykonaliśmy farbami plakatowymi oraz metodą origami. Dzień Kota jest okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o naszych milusińskich. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym kocim przyjaciołom.

Rodzice wyrazili zgodę na publikowanie wizerunku dziecka z uroczystości, imprez i wydarzeń szkolnych.

Iwona Maćkowiak

[#2234]  im, 18.02.2020 19:27 
   [SP 9] Wojewódzki konkurs języka angielskiego

 

  <!--[/gal/2020/02/16/01]--> 

[#2233]  bs, 16.02.2020 12:02 
   [SP 9] Kaszubski mecz w Ergo Arenie

W piątek, 14 lutego w Ergo Arenie odbył się finał konkursu plastycznego "Aktywne Kaszuby" zorganizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Do udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci uczęszczające na język kaszubski, również z naszej szkoły. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z klas II - VIII. Ogłoszenie wyników konkursu połączone zostało z nie lada wydarzeniem - meczem siatkarzy Sopot Trefl z Cuprum Lubin. Nasza drużyna spisała się wspaniale, wygrywając 3:1. Podczas meczu towarzyszyły nam wspaniałe emocje. Dzieci bawiły się fantastycznie, korzystając przy tym z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2255]  egi, 14.02.2020 20:29 
   [II LO] Święty Walenty łowi talenty

 

Święty Walenty łowi talenty

Przejdź do galerii  Walenty1
Przejdź do galerii  Walenty2
Przejdź do galerii  Walenty3

 

Dziś, 14 lutego w Dzień św. Walentego, swoje talenty artystyczne zaprezentowali uczniowie naszego liceum. Wysłuchaliśmy poezji, nie zabrakło śpiewu i gry na instrumentach, a także pokazu fotografii, malarstwa i tańca. Gratulacje naszym koleżankom i kolegom złożyła pani dyrektor Lucyna Oglęcka oraz wicedyrektor Aleksandra Zarzycka. Wręczone również zostały puchary przechodnie dla klasy I f za najlepsze wyniki w nauce i klasy I a za najwyższą frekwencję. Nagrody w formie stypendiów motywacyjnych otrzymali uczniowie za dobre wyniki w nauce, wysoką frekwencję, szczególne osiągnięcia i pracę na rzecz szkoły. Podziękowania dla pań Doroty Dubiel – Stojek i Aleksandry Andrachiewicz, które przygotowały dzisiejsze spotkanie.

 

[#2232]  am, 14.02.2020 14:42 

18 lut 2020 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.806.420  
stat4u
0,2958984