ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2019 / 2020
 
   [SP 9] Warsztaty w Helu

W dniach od 9 do 13 grudnia 2019 r. uczniowie klas: II a, II b, III a, III b, III c oraz III d uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w ramach EDUKACJI GLOBALNEJ. Zajęcia odbyły się w STACJI MORSKIEJ UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO – BŁĘKITNA SZKOŁA w HELU. Były to już drugie warsztaty tego typu. Pierwsze odbyły się w naszej szkole, w ubiegłym roku szkolnym.

Tym razem dzieci wykonywały ćwiczenia laboratoryjne, dzięki którym mogły zaobserwować, ile plastiku znajduje się w produktach codziennego użytku ( pasty do zębów, szampony, kremy, pilingi do ciała, itp.), które wędrują ściekami zanieczyszczając rzeki i morze. Uczestniczyły również w pokazie multimedialnym pt. „Ryby naszego Bałtyku”. Na koniec warsztatów uczniowie mogli obejrzeć karmienie fok oraz ich „umiejętności cyrkowe”.

Przejdź do galerii  Błękitna Szkoła

Rodzice wyrazili zgodę na publikowanie wizerunku dziecka z uroczystości, imprez i wydarzeń szkolnych.

E. Andruszkiewicz, A. Rogowska. B. Kordaczuk

A. Kurowska- Jurczak, J. Rafalska. G. Theis

[#2201]  im, 19.12.2019 20:25 
   [SP 9] Rok 2019 - Rokiem Stanisława Moniuszki

Sejm ustanowił rok 2019- Rokiem Stanisława Moniuszki. 5 maja obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego kompozytora. W miniony poniedziałek wybrani uczniowie klasy 8e odwiedzili klasy 1-3 SP, aby przedstawić krótką prezentację na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Najmłodsi uczniowie obejrzeli również zdjęcia i wysłuchali fragmenty jego utworów. Na koniec odbył się krótki konkurs na podstawie omawianych treści.

Ewa Szmidt

[#2200]  jk, 18.12.2019 16:12 
   [SP 9] Międzynarodowy projekt etwinning

W grudniu klasa 4a wzięła udział w międzynarodowym projekcie etwinning, w którym partnerem była Turcja. Na lekcjach języka angielskiego własnoręcznie wykonywali swiateczne kartki oraz pisali życzenia w języku angielskim. Dodatkowo uczniowie stworzyli różne ozdoby z masy solnej bądź modeliny. Paczka z upominkami i masą ciepłych życzeń od 4a ruszyła już w stronę Turcji. Z niecierpliwowcią czekamy na przesyłkę od naszych partnerów, którzy również przygotowali dla nas świąteczną niespodziankę

Przejdź do galerii  Międzynarodowy projekt etwinning

Aleksandra Czerwonko

[#2199]  jk, 18.12.2019 15:14 
   [SP 9] Stypendyści są wśród nas
W dniu 16 grudnia w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku dokonano uroczystego wręczenia nagród najlepszym uczniom z naszego województwa. Wśród stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego za rok szkolny 2018/2019 znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły Mikołaj Kurkowski z klasy 8 D i Paweł Wyzina z klasy 7A. Chłopcy poza bardzo wysokimi ocenami na koniec roku osiągnęli też sukcesy w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Gratulujemy!
[#2198]  bs, 18.12.2019 14:02 
   [SP 9] Świąteczne dekoracje

Uczniowie z klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych wzięli udział w akcji dekorowania szkoły. Samodzielnie przygotowali świąteczne plakaty. Na plakatach podziwiać możemy choinki, Mikołaje, renifery i inne symbole związane ze świętami. Plakaty ozdabiają naszą szkołę i wprowadzają świąteczny nastrój w placówce. Dziękujemy za liczny udział w akcji.

Przejdź do galerii  Świąteczne dekoracje

Beata Kordaczuk, Joanna Cholawo

[#2197]  jk, 17.12.2019 14:05 
   [SP 9] Idą Święta, nie o SMS-esie, lecz o kartce pamiętaj!

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia klasy 4b i 5b wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Idą Święta, nie o SMS-esie, lecz o kartce pamiętaj!”. Projekt ma na celu promowanie powrotu do wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych zamiast SMS-ów. Każdy uczeń otrzymał kartkę, na której własnoręcznie wypisywał świąteczne życzenia dla wybranej, bliskiej osoby. Następnie wspólnie wybraliśmy się na pocztę, aby wysłać kartki i tym samym sprawić komuś niesamowitą niespodziankę 😊

Organizatorem i pomysłodawcą kampanii jest Fundacja Dbam o Mój Z@sięg

DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:

• Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.

• Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.

• Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.

• Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób, do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.

• To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.

• To naprawdę łatwe i fajne.

Aleksandra Czerwonko

Joanna Głąb

[#2196]  jk, 16.12.2019 15:29 
   [SP 9] Wycieczka do Wejherowa

W minioną sobotę dzieci z klas pierwszych zapisane na j.kaszubski uczestniczyły w wycieczce do Wejherowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pan przewodnik pokazał nam mnóstwo ciekawych rzeczy związanych z naszym regionem oraz z wybitnymi pisarzami i twórcami kaszubskimi. Poznaliśmy też postaci z kaszubskich legend oraz nową wersję Kaszubskich Nut. Po zwiedzaniu był też czas na trochę zabawy - podczas warsztatów wykonaliśmy piękne torby, ozdabiając je motywami świątecznymi. Na zakończenie pobytu w muzeum był też czas na muzykę i wspólne kolędowanie - pan Rafał Rompca, lider zespołu Fucus,grał z nami na tradycyjnych kaszubskich instrumentach oraz nauczył nas kaszubskiej kolędy. Nie zabrakło też radosnego tańca. Po lekcjach i warsztatach muzealnych wybraliśmy się na spacer po parku oraz wejherowskim rynku. Obowiązkowymi punktami naszej wyprawy była "grająca ławeczka", pomnik Jakuba Wejhera, postać Remusa oraz fontanna św. Franciszka.

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Wejherowa

Edyta Jankowska-Giermek

[#2252]  egi, 14.12.2019 20:00 
   [SP 9] Méster Bëlnégò Czëtaniô

Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô nabiera tempa. Co roku bierze w nim udział coraz więcej uczestników z całych Kaszub. Konkurs polega na pięknym przeczytaniu i interpretacji fragmentu tekstu w języku kaszubskim. W tym roku w zmaganiach konkursowych wzięła udział Ania - uczennica z klasy IVa oraz nauczycielka j. kaszubskiego, pani Edyta Jankowska-Giermek. 

Etap powiatowy konkursu odbył się 26 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie

Ania zdobyła III miejsce w powiecie w kategorii klas IV - VIII

pani Edyta uplasowała się na I pozycji w kategorii dorosłych

 

Finał konkursu miał miejsce 13 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Pani Edyta zdobyła IV miejsce!

GRATULACJE!!!

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2248]  egi, 13.12.2019 14:52 
   [SP 9] Konkurs piosenki kaszubskiej

Miejski Dom Kultury w Rumi, jak co roku zaprosił dzieci uczące się języka kaszubskiego do udziału w konkursie piosenki kaszubskiej. Konkurs jest świętną okazją do pokazania naszych umiejętności, jak również formą zabawy i spotkania z rumskimi uczniami mówiącymi w rodny mòwie. Spotkaniu towarzyszy też rywalizacja. W tym roku uczennice reprezentujące naszą szkołę zostały bardzo wysoko wyróżnione:

 

Weronika z klasy IIc - otrzymała tytuł "Najlepszej wokalistki z klas I-III"

Marysia, Julia, Łucja i Julia z klasy IIIb zdobyły tytuł "Najlepszego zespołu z klas I-III"

Ania i Iza z klasy IVa zostały "Najlepszym zespołem z klas IV-VIII"

GRATULUJEMY!!!

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2245]  egi, 12.12.2019 14:40 
   [SP 9] UWAGA! Zatrudnimy nauczycieli!

Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi zatrudni 3 nauczycieli wspomagających z przygotowaniem pedagogicznym.

[#2195]  jk, 12.12.2019 14:03 

18 lut 2020 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.903.851  
stat4u
0,4882813