ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2019 / 2020
 
   [II LO] Erasmus+

Rumunia kraina hrabiego Drakuli

Przejdź do galerii  Rumunia

W ramach projektu Erasmus+ „Teaching in the digital age”, młodzież II LO i uczniowie SP 9 zawitali do kraju hrabiego Drakuli, Rumunii. 7 października, w poniedziałek zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły National College George Cosbuc w Nasaud, miejscowości położonej na styku dawnej granicy Imperium Habsburgów i terenów Osmańskich. Uczniowie w trakcie spotkania prezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. Podczas warsztatów prowadzonych przez profesora Simiona Strugara tworzyli materiały konieczne do realizacji projektu dotyczącego cyberbezpieczeństwa, a szkolny zespół robotyki „Cyber Soul” pokazał, jak działa stworzony przez nich robot Stelian. Oprócz zajęć w grupach młodzież uczestniczyła w wycieczkach po Transylwanii (Siedmiogród). To z tej właśnie krainy pochodził nasz król Stefan Batory. O wszystko co posiadał musiał zawalczyć sam. Podczas wycieczek trafiliśmy do sześciu średniowiecznych cerkwi klasztornych zlokalizowanych w rejonie Bukowina, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i do muzeum ręcznie malowanych jajek. Na tych terenach narodziła się legenda o hrabim Drakuli. Jedną udało nam się zwiedzić. Pozostałe dni upłynęły nam na rozgrywkach sportowych, grze miejskiej na lokalnym targu. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu chóu szkolnego i zespołu tanecznego szkoły, wysłuchaliśmy pieśni ludowych i obejrzeliśmy rumuńskie tańce regionalne. Rumunia zachwyca nie tylko kulturą, ale też smakami. W Bukowinie przywitały nas sarmale, czyli rumuńskie gołąbki, malutkie, owijane w liście winogron lub liście kapusty, wypełnione ryżem i rozmaitymi warzywami, podawane z kwaśną śmietaną. Na deser serwowano tradycyjnie gig, precla podawanego na ciepło, wypełnionego czekoladą i wanilią. Niebo w gębie! Rumuni są niezwykle gościnni, serdeczni i otwarci. Wskażą najlepszą kawę w mieście, zaprowadzą do najciekawszych zakamarków przedmieścia, służą pomocą. Uczniowie zawiązali nowe przyjaźnie z kolegami i koleżankami biorącymi udział w wymianie młodzieżowej. Z naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyli: Zuzanna Jaskuła, Iga Leszczyńska, Anna Kacprzak, Dawid Boles, Krzysztof Jerzyk i Michał Dobrzyniecki.

[#2159]  am, 15.11.2019 09:07 
   [SP 9] Koncert Pieśni Patriotycznych dla rodziców

14 listopada odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych dla rodziców w wykonaniu chóru szkolnego. Mogliśmy usłyszeć m.in. pieśni takie jak: "Rozkwitają pąki białych róż", "Piechota", czy "Przybyli ułani pod okienko".

Był to czas refleksji i zadumy nad drogą naszego kraju ku Niepodległości.

Ewa Szmidt

[#2167]  jk, 14.11.2019 13:28 
   [SP 9] Zebrania z rodzicami 14 listopada - klasy IV - VIII
[#2158]  jk, 13.11.2019 13:11 
   [SP 9] Bieg Niepodległości

11.11.2019 cześć uczniów naszej szkoły kolejny raz postanowiła uczcić to ważne wydarzenie na sportowo 🏃‍♀️🏃‍♂️uczestnicząc w Biegu Niepodległości na dystansie 1,8 km., który odbył się na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Wielkie BRAWA dla wszystkich startujących 👏🥇🇵🇱. Do zobaczenia za rok.

Przejdź do galerii  Bieg Niepodległości

Joanna Głąb

[#2161]  jk, 11.11.2019 14:42 
   [SP 9] Wycieczka do Kartuz

Dzieci z klas pierwszych, które uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego, wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę po regionie. Udaliśmy się do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. To miejsce, gdzie najlepiej można poczuć kaszubskiego ducha, zapoznać się z historią i tradycjami regionu. Odkryliśmy wiele fascynujących rzeczy, poznaliśmy życie i pracę Kaszubów i zabawy kaszubskich dzieci. Zobaczyliśmy prawdziwe sprzęty z gospodarstw domowych, rzeźby, hafty, dekoracje i zabawki. Mogliśmy wszystkiego dotknąć. Przygotowano dla nas również warsztaty, podczas których mogliśmy własnoręcznie wykonać swoją własną szmacianą zabawkę. Na zakończenie naszej wyprawy uczestniczyliśmy w kaszubskim pokazie mody - mieliśmy okazję pięknie prezentować się w kaszubskich strojach. Muzeum to fantastyczne miejsce!

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Kartuz

Edyta Jankowska-Giermek

[#2249]  egi, 09.11.2019 15:01 
   [SP 9] Rumunia kraina hrabiego Drakuli

    W ramach projektu Erasmus+ „Teaching in the digital age”, młodzież II LO i uczniowie SP 9 zawitali do kraju hrabiego Drakuli, Rumunii. 7 października, w poniedziałek zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły National College George Cosbuc w Nasaud, miejscowości położonej na styku dawnej granicy Imperium Habsburgów i terenów Osmańskich. Uczniowie w trakcie spotkania prezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. Podczas warsztatów prowadzonych przez profesora Simiona Strugara tworzyli materiały konieczne do realizacji projektu dotyczącego cyberbezpieczeństwa, a szkolny zespół robotyki „Cyber Souls” pokazał, jak działa stworzony przez nich robot Stelian. Oprócz zajęć w grupach młodzież uczestniczyła w wycieczkach po Transylwanii (Siedmiogród). To z tej właśnie krainy pochodził nasz król Stefan Batory. O wszystko co posiadał musiał zawalczyć sam. Podczas wycieczek trafiliśmy do sześciu średniowiecznych cerkwi klasztornych zlokalizowanych w rejonie Bukowina, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i do muzeum ręcznie malowanych jajek. Na tych terenach narodziła się legenda o hrabim Drakuli. Jedną udało nam się zwiedzić. Pozostałe dni upłynęły nam na rozgrywkach sportowych, grze miejskiej na lokalnym targu. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu chóru szkolnego i zespołu tanecznego szkoły, wysłuchaliśmy pieśni ludowych i obejrzeliśmy rumuńskie tańce regionalne. Rumunia zachwyca nie tylko kulturą, ale też smakami. W Bukowinie przywitały nas sarmale, czyli rumuńskie gołąbki, malutkie, owijane w liście winogron lub liście kapusty, wypełnione ryżem i rozmaitymi warzywami, podawane z kwaśną śmietaną. Na deser serwowano tradycyjnie gig, precla podawanego na ciepło, wypełnionego czekoladą i wanilią. Niebo w gębie! Rumuni są niezwykle gościnni, serdeczni i otwarci. Wskażą najlepszą kawę w mieście, zaprowadzą do najciekawszych zakamarków przedmieścia, służą pomocą. Uczniowie zawiązali nowe przyjaźnie z kolegami i koleżankami biorącymi udział w wymianie młodzieżowej. Z naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyli: Zuzanna Jaskuła, Iga Leszczyńska, Anna Kacprzak, Dawid Boles, Krzysztof Jerzyk i Michał Dobrzyniecki.

Przejdź do galerii  Rumunia kraina hrabiego Drakuli

Teresa Brunath, Iwona Świtońska

[#2160]  jk, 09.11.2019 14:30 
   [SP 9] Wykopki na Kaszubach-bùlwòwé jigrë

Wykopki na Kaszubach zawsze kojarzyły się ziemniaczanymi zabawami. Nie mogło ich również zabraknąć podczas lekcji języka kaszubskiego. Poznaliśmy słownictwo związane z wykopkami i świetnie się przy tym bawiliśmy rywalizując w grupach w ziemniaczanych wyścigach i zawodach. Na koniec zabawy każdy z nas wykonał "Bùlwòwégò Króla".

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2253]  egi, 05.11.2019 20:13 
   [SP 9] Kwesta na Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

Jak co roku nasi wolontariusze wspierali Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni biorąc udział w kweście na Cmentarzu Komunalnym w Rumi. Był to dzień, w którym odwiedzaliśmy groby bliskich, przyjaciół i zasłużonych osób, był to czas refleksji, wyciszenia.

Teresa Brunath, Benigna Matusiak

[#2157]  jk, 05.11.2019 08:27 
   [SP 9] Pomagamy zwierzakom

W dniu 30 października odbył się apel słowno- muzyczny dla uczniów klas I-III na temat czworonożnych przyjaciół. Uczniowie klasy II e przedstawili zasady dobrego traktowania zwierząt i konwencje dotyczącą ich praw. Ostatnim punktem apelu było spotkanie z psem Maksem i przemówienie naszego gościa, pani Inspektor Anny Szczepaniak, na temat sytuacji schroniska, problemów związanych z jego prowadzeniem oraz trudnego położenia zwierząt. W związku ze spotkaniem rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę karmy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dąbrówce. Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku. Organizatorem i koordynatorem akcji jest Pani Alicja Walczuk. Wolontariusze z klas I-III przeprowadzą zbiórkę produktów żywnościowych i akcesoriów dla psów i kotów. Potrzebne dary można przynosić bezpośrednio do szkoły do Wychowawców klas - akcja ma charakter ciągły. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączą się w akcję.

Przejdź do galerii  Pomagamy zwierzakom

Rodzice/opiekunowie wyrazili zgodę na publikowanie zdjęć/wizerunków z imprezy/wydarzenia.

Alicja Walczuk, Ewa Szmidt

[#2154]  im, 30.10.2019 18:37 
   [SP 9] Akcja MEN

Klasa VIc wraz z wychowawczynią włączyła się w akcję MEN "Szkoła pamięta". Postanowiliśmy odnaleźć na Cmentarzu Komunalnym groby osób zasłużonych dla Rumi i cenionych w naszej społeczności, zapalić znicze. Uporządkować i udekorować bezimienne i opuszczone groby.

Przejdź do galerii  Akcja MEN

Marzenna Taube

[#2151]  jk, 30.10.2019 11:18 

18 lut 2020 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.998.305  
stat4u
0,6132813