ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2019 / 2020
 
   [SP 9] Bieg Niepodległości

11.11.2019 cześć uczniów naszej szkoły kolejny raz postanowiła uczcić to ważne wydarzenie na sportowo 🏃‍♀️🏃‍♂️uczestnicząc w Biegu Niepodległości na dystansie 1,8 km., który odbył się na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Wielkie BRAWA dla wszystkich startujących 👏🥇🇵🇱. Do zobaczenia za rok.

Przejdź do galerii  Bieg Niepodległości

Joanna Głąb

[#2161]  jk, 11.11.2019 14:42 
   [SP 9] Wycieczka do Kartuz

Dzieci z klas pierwszych, które uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego, wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę po regionie. Udaliśmy się do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. To miejsce, gdzie najlepiej można poczuć kaszubskiego ducha, zapoznać się z historią i tradycjami regionu. Odkryliśmy wiele fascynujących rzeczy, poznaliśmy życie i pracę Kaszubów i zabawy kaszubskich dzieci. Zobaczyliśmy prawdziwe sprzęty z gospodarstw domowych, rzeźby, hafty, dekoracje i zabawki. Mogliśmy wszystkiego dotknąć. Przygotowano dla nas również warsztaty, podczas których mogliśmy własnoręcznie wykonać swoją własną szmacianą zabawkę. Na zakończenie naszej wyprawy uczestniczyliśmy w kaszubskim pokazie mody - mieliśmy okazję pięknie prezentować się w kaszubskich strojach. Muzeum to fantastyczne miejsce!

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Kartuz

Edyta Jankowska-Giermek

[#2249]  egi, 09.11.2019 15:01 
   [SP 9] Rumunia kraina hrabiego Drakuli

    W ramach projektu Erasmus+ „Teaching in the digital age”, młodzież II LO i uczniowie SP 9 zawitali do kraju hrabiego Drakuli, Rumunii. 7 października, w poniedziałek zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły National College George Cosbuc w Nasaud, miejscowości położonej na styku dawnej granicy Imperium Habsburgów i terenów Osmańskich. Uczniowie w trakcie spotkania prezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. Podczas warsztatów prowadzonych przez profesora Simiona Strugara tworzyli materiały konieczne do realizacji projektu dotyczącego cyberbezpieczeństwa, a szkolny zespół robotyki „Cyber Souls” pokazał, jak działa stworzony przez nich robot Stelian. Oprócz zajęć w grupach młodzież uczestniczyła w wycieczkach po Transylwanii (Siedmiogród). To z tej właśnie krainy pochodził nasz król Stefan Batory. O wszystko co posiadał musiał zawalczyć sam. Podczas wycieczek trafiliśmy do sześciu średniowiecznych cerkwi klasztornych zlokalizowanych w rejonie Bukowina, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i do muzeum ręcznie malowanych jajek. Na tych terenach narodziła się legenda o hrabim Drakuli. Jedną udało nam się zwiedzić. Pozostałe dni upłynęły nam na rozgrywkach sportowych, grze miejskiej na lokalnym targu. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu chóru szkolnego i zespołu tanecznego szkoły, wysłuchaliśmy pieśni ludowych i obejrzeliśmy rumuńskie tańce regionalne. Rumunia zachwyca nie tylko kulturą, ale też smakami. W Bukowinie przywitały nas sarmale, czyli rumuńskie gołąbki, malutkie, owijane w liście winogron lub liście kapusty, wypełnione ryżem i rozmaitymi warzywami, podawane z kwaśną śmietaną. Na deser serwowano tradycyjnie gig, precla podawanego na ciepło, wypełnionego czekoladą i wanilią. Niebo w gębie! Rumuni są niezwykle gościnni, serdeczni i otwarci. Wskażą najlepszą kawę w mieście, zaprowadzą do najciekawszych zakamarków przedmieścia, służą pomocą. Uczniowie zawiązali nowe przyjaźnie z kolegami i koleżankami biorącymi udział w wymianie młodzieżowej. Z naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyli: Zuzanna Jaskuła, Iga Leszczyńska, Anna Kacprzak, Dawid Boles, Krzysztof Jerzyk i Michał Dobrzyniecki.

Przejdź do galerii  Rumunia kraina hrabiego Drakuli

Teresa Brunath, Iwona Świtońska

[#2160]  jk, 09.11.2019 14:30 
   [SP 9] Wykopki na Kaszubach-bùlwòwé jigrë

Wykopki na Kaszubach zawsze kojarzyły się ziemniaczanymi zabawami. Nie mogło ich również zabraknąć podczas lekcji języka kaszubskiego. Poznaliśmy słownictwo związane z wykopkami i świetnie się przy tym bawiliśmy rywalizując w grupach w ziemniaczanych wyścigach i zawodach. Na koniec zabawy każdy z nas wykonał "Bùlwòwégò Króla".

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2253]  egi, 05.11.2019 20:13 
   [SP 9] Kwesta na Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

Jak co roku nasi wolontariusze wspierali Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni biorąc udział w kweście na Cmentarzu Komunalnym w Rumi. Był to dzień, w którym odwiedzaliśmy groby bliskich, przyjaciół i zasłużonych osób, był to czas refleksji, wyciszenia.

Teresa Brunath, Benigna Matusiak

[#2157]  jk, 05.11.2019 08:27 
   [SP 9] Pomagamy zwierzakom

W dniu 30 października odbył się apel słowno- muzyczny dla uczniów klas I-III na temat czworonożnych przyjaciół. Uczniowie klasy II e przedstawili zasady dobrego traktowania zwierząt i konwencje dotyczącą ich praw. Ostatnim punktem apelu było spotkanie z psem Maksem i przemówienie naszego gościa, pani Inspektor Anny Szczepaniak, na temat sytuacji schroniska, problemów związanych z jego prowadzeniem oraz trudnego położenia zwierząt. W związku ze spotkaniem rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę karmy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dąbrówce. Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku. Organizatorem i koordynatorem akcji jest Pani Alicja Walczuk. Wolontariusze z klas I-III przeprowadzą zbiórkę produktów żywnościowych i akcesoriów dla psów i kotów. Potrzebne dary można przynosić bezpośrednio do szkoły do Wychowawców klas - akcja ma charakter ciągły. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączą się w akcję.

Przejdź do galerii  Pomagamy zwierzakom

Rodzice/opiekunowie wyrazili zgodę na publikowanie zdjęć/wizerunków z imprezy/wydarzenia.

Alicja Walczuk, Ewa Szmidt

[#2154]  im, 30.10.2019 18:37 
   [SP 9] Akcja MEN

Klasa VIc wraz z wychowawczynią włączyła się w akcję MEN "Szkoła pamięta". Postanowiliśmy odnaleźć na Cmentarzu Komunalnym groby osób zasłużonych dla Rumi i cenionych w naszej społeczności, zapalić znicze. Uporządkować i udekorować bezimienne i opuszczone groby.

Przejdź do galerii  Akcja MEN

Marzenna Taube

[#2151]  jk, 30.10.2019 11:18 
   [SP 9] Bal Aniołów

"Każdy może być święty, jeśli tylko chce (...)" w myśl tej piosenki zorganizowano w szkole w dniu 29 października Bal Aniołów i Świętych. Uczniowie klas I-III przebrani za Świętych i Anioły zebrali się na holu, by wspólnie bawić się i radować. Celem spotkania było kultywowanie chrześcijańskiej tradycji obchodów dnia Wszystkich Świętych. Dzieci bawiły się przy dźwiękach muzyki chrześcijańskiej.

Przejdź do galerii  Bal Aniołów

Rodzice/opiekunowie wyrazili zgodę na publikowanie zdjęć/wizerunków z imprezy/wydarzenia.

Paulina Graś, Katarzyna Kowalczyk

[#2152]  im, 29.10.2019 21:36 
   [SP 9] EKOMISJA Nie Marnuję

W piątek 25 października odbył się w naszej szkole finał programu ekologicznego „ EkoMisja Nie Marnuję”, współorganizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu było zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych. Klasy trzecie przygotowały spotkanie podczas, którego zaprezentowały swoje prace plastyczne ukazujące sposoby ochrony naszej planety. Uczniowie opowiadali o tym jak przekonać inne dzieci, aby dbały o Ziemię. Co powinniśmy zmienić, żeby żyć na czystej planecie? Inwencja twórcza uczniów była na wysokim poziomie, a atmosfera niezapomniana. Bardzo dziękuję klasom trzecim oraz ich wychowawczyniom za udział w Ekomisji.

Przejdź do galerii  Ekomisja

Anna Rogowska

[#2155]  im, 29.10.2019 18:45 
   [SP 9] Miejskie Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym

29.10.2019 reprezentacje dziewcząt i chłopców naszej szkoły rywalizowały w turnieju tenisa stołowego, który odbył się w hali MOSiR Rumia. Chłopcy zajęli III miejsce wśród rumskich szkół podstawowych. Dziewczęta zajmując I miejsce w turnieju wywalczyły awans do rozgrywek powiatowych. 👏👏👏

Joanna Głąb

[#2162]  jk, 29.10.2019 14:57 

18 lut 2020 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.952.874  
stat4u
0,3984375