ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2018 / 2019
 
   [SP 9] Zabawy i wróżby andrzejkowe

30 listopada obchodziliśmy w szkole andrzejki. Uczniowie klasy III a zabawę połączyli z wróżbami: laniem wosku, andrzejkowym sercem, losowaniem imion, wróżeniem ze słomek i zapałek, stawianiem butów. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, gdzie będzie mieszkać. Nie zabrakło również chwili wytchnienia ze słodkim poczęstunkiem. Wszyscy wspaniale się bawili przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych. Naszym przebojem była piosenka „Pszczółka Maja”. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

Iwona Maćkowiak

[#1950]  im, 01.12.2018 20:32 
   [SP 9] Prognoza pogody po kaszubsku

Kaszubska pogodynka to świetna zabawa i nauka nowego słownictwa - wystarczy mapa, papier, plastelina i nasza wyobraźnia. Tak powstaje nasza plansza, na której możemy robić prezentacje, jak w prawdziwej telewizji. Tak uczymy się języka kaszubskiego!

 

Przejdź do galerii  Prognoza pogody po kaszubsku

Edyta Jankowska-Giermek

[#2069]  egi, 30.11.2018 16:56 
   [SP 9] Konkurs czytania po kaszubsku

Dnia 29 listopada 2018 roku w Lini odbyły się gminne eliminacje konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô". Naszą szkołę reprezentowała Ania z klasy IIIb, która zdobyła II miejsce. Gratulujemy!!!

Kolejnym etapem konkursu będzie udział w finale w Wejherowie. Trzymamy kciuki

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2063]  egi, 29.11.2018 13:32 
   [II LO] Integracja i otrzęsiny klas pierwszych liceum

Integracja i otrzęsiny klas pierwszych liceum

Przejdź do galerii  integracja 2
Przejdź do galerii  integracja 2

 

 

            W tym roku szkolnym nowych uczniów przyjęliśmy w poczet społeczności szkolnej w plenerze. Integracja i otrzęsiny klas pierwszych odbyły się w przepięknych okolicznościach przyrody rumskiego lasu.

         Najpierw uczniowie pod przywództwem swoich wychowawców – Pani Marty Bartoszewskiej i Pana Jacka Szyby przedzierali się szlakiem wędrownym z pętli autobusowej Rumia Szmelta do odległego o kilka kilometrów parkingu „Piekiełko”. Po drodze zostali włączeni w poczet „kotów” przez członków Samorządu Uczniowskiego. Na miejscu starsi koledzy z Samorządu pod kierunkiem Pani Aleksandry Andrachiewicz przygotowali szereg różnorakich zadań. Były łamigłówki logiczne, gry sprawnościowe oraz mrożąca krew w żyłach przeprawa przez rzekę zakończona małym testem kulinarnym. Zmagania zakończyły się ślubowaniem uczniów:

Ślubujemy !

* Jako koty całkiem młode
*Nie dbające o urodę,
*By Samorząd chrzcić nas chciał
*Przysięgamy dziś miau, miau:
*Chodzić w parach, albo stadnie,
*Zawsze się uśmiechać ładnie
*I za dużo nie mieć pał
*Przysięgamy dziś, miau, miau
*Nie pić, nie ćpać i nie palić,
*Wiedzę ciągle doskonalić,
*Nie wytrzeszczać głupio gał,
*Przysięgamy dziś miau, miau.
*Słuchać starszych i szanować,
*W ciemnych kątach się nie chować,
*Dbać o czystość naszych ciał,
*Przysięgamy dziś miau, miau.
*Zobowiązań dotrzymywać
*Dać się łatwo wychowywać
*By duch szkolny przy nas trwał,
*Przysięgamy dziś, miau, miau...

i wychowawców:

              *Nie będę przychodził na lekcje swoje.

              *Nie będę brał na lekcje dziennika waszego.

              *Będę pamiętać, aby dzień wagarowicza – święty - święcić.

              *Nigdy nie stawiać uczniom dwój i jedynek.

              *Będę czcił ucznia swego i naukę jego.

              *Obiecuję nie chodzić po klasie w kartkówki czasie.

              *Nie zajmować uczniom czasu wolnego.

              *Nie mówić słowa złego rodzicom ucznia mojego.

              *Nie budzić ucznia swego ze snu zasłużonego.

 

         Podsumowaniem było wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek i pyszny poczęstunek podparty dobrym humorem i przednią zabawą.  Nie mogło też zabraknąć wsparcia Pań pedagog Ani Szyba i Kariny Hoła oraz Pana Mirka Szczepańskiego nauczyciela wychowania fizycznego.

[#1949]  am, 29.11.2018 12:54 
   [SP 9] OGŁOSZENIE
[#1948]  as, 28.11.2018 13:58 
   [SP 9] Dzień Pluszowego Misia

27 listopada uczniowie klas I-III uroczyście obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole obchodzenie tego święta to tradycja, bo moda na misie nie przemija. Wszystkie dzieci przyniosły tego dnia swojego ulubionego misia, który towarzyszył im przez cały dzień. W tym dniu została zorganizowana dla klas III akcja czytania książek w ramach programu „Mądra szkoła czyta dzieciom”, przez uczniów klasy IIIa, uczennic z II LO w Rumi i wychowawców klas III- p. Iwonę Maćkowiak, p. Joannę Cholawo i p. Wiolettę Peck- Stypułkowską. Czytanie lektury „Dziadek i niedźwiadek”, rozpoczęliśmy projekcją multimedialną. Celem przedsięwzięcia było poznanie przez dzieci historii niedźwiadka Wojtka, który wraz z żołnierzami 22 Kompanii Transportowej przeszedł cały szlak bojowy od Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę aż do Egiptu. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały ze swoimi misiami do zdjęcia.

Przejdź do galerii  Apel miś

W tym dniu odbyły się także nietypowe zajęcia WF-u, w których uczestniczyły nasze pluszowe misie.

Przejdź do galerii  WF miś

Iwona Maćkowiak

[#1947]  im, 27.11.2018 21:35 
   [SP 9] ESCAPE ROOM w naszej szkole

27 listopada 2018 roku nauczycielki matematyki i historii w ramach uczczenia „Roku dla Niepodległej” przygotowały dla uczniów klas VII i VIII escape room. Celem głównym zabawy było wydostanie się na zewnątrz uczniów z zamkniętego pomieszczenia. Żeby tak się stało, musieli oni rozwiązać szereg zagadek, łamigłówek, rebusów i innych zadań matematyczno-historycznych. Uczestnicy ocenili zajęcia jako ciekawe. Niektórzy pierwszy raz brali udział w takiej zabawie. Szczególnie podobało im się to, iż aby rozwiązać zagadkę trzeba było wykazać się spostrzegawczością i logicznym myśleniem.

Przejdź do galerii  ESCAPE ROOM w naszej szkole

Dorota Kalinowska, Anna Nowakowska, Anna Senetelli-Nawrocka

[#1954]  jk, 27.11.2018 11:23 
   [II LO] Tydzień Edukacji Globalnej na lekcji przyrody

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcji  przyrody

Przejdź do galerii  TEG na L. przyrody

 

 

 

  W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 19 – 23 listopada, odbywającego się w tym roku pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!", uczniowie klas   drugich liceum w ramach przedmiotu przyroda, poruszyli problematykę migracji. Obejrzeli film pt. „Raj. Trzy podróże w tym świecie”, który był inspiracją do dyskusji nt. uchodźców przybywających z Wybrzeża Kości Słoniowej, przez Maroko, Hiszpanię i dalej do Europy, która przez tych ludzi nazywana jest rajem. Zastanawialiśmy się nad przyczynami migracji, sytuacją życiową mieszkańców Afryki, możliwościami pomocy socjalnej i nie tylko, poruszyliśmy kwestie tolerancji i zrozumienia. Uczniowie wykonali plakaty, na których zamieścili swoje spostrzeżenia, wnioski z dyskusji, ofertę pomocy.   

Anna Młodzikowska - Zachar

 

 

 

  

[#1943]  am, 26.11.2018 09:35 
   [II LO] TEG na lekcjach j. niemieckiego

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcjach języka niemieckiego

Przejdź do galerii  Teg 1

 

  W dniach 19-23 listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!". Uczniowie klas pierwszych i drugich liceum omawiali na lekcjach języka niemieckiego problem tolerancji oraz bliżej przyjrzeli się społeczeństwom wielokulturowym. Uczniowie doszli do wniosków, że bycie innym, posiadanie własnej tożsamości narodowej, religii, nie jest darem człowieka, i że każdej osobie należy się szacunek. Licealiści wykonali plakaty, na których zamieścili hasła propagujące akceptację i tolerancję. Ponadto maturzyści zapoznali się z sytuacja życiową nastolatków mieszkających w różnych zakątkach świata m. In. W Iraku, Sudanie, Wenezueli czy Mali. Dzięki obejrzanym filmom dokumentalnym w języku niemieckim produkcji ARTE.DE dowiedzieli się, że wiele dzieci i nastolatków żyje w biedzie, musi pracować, by móc opłacić swoją edukację, codziennie przemierza wiele kilometrów, by dotrzeć do szkoły. Uczniowie grali również w grę planszową, której celem jest poznanie niemieckojęzycznych nazw stolic różnych krajów oraz sytuacji życiowej jej mieszkańców.   

 

 

 

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

 

 

[#1942]  am, 26.11.2018 09:02 
   [SP 9] Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 19-25 listopada 2018 r. odbył się Tydzień Edukacji Globalnej. Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych. Nasza szkoła, dla której istotna jest kwestia edukacji globalnej, postanowiła aktywnie włączyć się w to wydarzenie poprzez organizację rożnego rodzaju lekcji tematycznych, gier, projekcji filmów, warsztatów, a 25 listopada udaliśmy się na Hel, gdzie mogliśmy posłuchać o fizjologii ssaków morskich. Obejrzeliśmy także karmienie i trening medyczny fok, wysłuchaliśmy wykładu o zanieczyszczeniu w środowisku morskim oraz uczestniczyliśmy w warsztatach praktycznych.

Przejdź do galerii  Tydzień Edukacji Globalnej

Anna Senetelli-Nawrocka

Anna Wiśniewska

Gabriela Theis

Jolanta Rafalska

[#1945]  jk, 25.11.2018 10:19 

18 lut 2020 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 2.005.911  
stat4u
0,5332031