Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Wycieczka do Chmielna

We wtorek, 6 czerwca, uczestniczyliśmy w kolejnej wycieczce regionalnej, zorganizowanej w ramach lekcji j. kaszubskiego. Udaliśmy się do Chmielna, kolebki ceramiki kaszubskiej, gdzie w pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki, aby poznać historię garncarstwa na Kaszubach i proces wyrobu naczyń.  Mistrz garncarstwa, Karol Elas-Necel, uczył nas wyrabiania gliny na kole. Drugim przystankiem naszej wycieczki było Gospodarstwo Agroturystyczne "U Chłopa", w którym czekało na nas mnóstwo atrakcji. Mieliśmy tam namiastkę życia na kaszubskiej wsi, zaczynając od przejażdżki wozem drabiniastym, po rzeźbienie i zabawy w sianie, ubijanie i degustację masła oraz ognisko z kiełbaskami. Bardzo ciekawą lekcją był też pokaz oryginalnych kaszubskich  instrumentów. Wycieczka była bardzo udana. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Wycieczka do Chmielna
[#1530]  egi, 07.06.2017 13:27 
   Moda po kaszubsku

Podczas lekcji j.kaszubskiego poznajemy nazwy strojów, a przy tym bawimy się w papierowe przebieranki. Każdy z nas może zostać projektantem mody lub modelem prezentując oryginalne stroje po kaszubsku.

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Moda po kaszubsku
[#1504]  egi, 22.05.2017 13:02 
   Wycieczka na północne Kaszuby

W środę, 10 maja, dzieci uczęszczające na j.kaszubski już po raz kolejny wybrały się na wycieczkę regionalną. Tym razem poznawaliśmy Nordę, czyli północne Kaszuby. Na początku naszej trasy odwiedziliśmy Groty Mechowskie - podziemne nacieki skalne, których krótką historię przedstawiła nam pani przewodnik. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie odbyła się bardzo ciekawa lekcja na temat pracy rzemieślniczej na Kaszubach, która zakończyła się warsztatmi zaplatania wiklinowych koszyków. Po lekcji muzealnej zwiedziliśmy sale, odkrywając wiele ciekawych eksponatów, m.in. stare narzędzia dentystyczne czy kowalskie i wiele przedmiotów codziennego użytku z naszego regionu. Szczególnie zainteresowała nas wystawa prac kaszubskiego artysty, Józefa Chełmowskiego, którego twórczość poznaliśmy już wcześniej, podczas lekcji w szkole. Po zajęciach w Pucku udaliśmy się do Władysławowa, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Pierwsza z nich, mulimedialna wystawa Mërk w ciekawy i nowoczesny sposób pokazała nam pracę rybaka. Mieliśmy okazję pograć w edukacyjne gry komputerowe i spróbować swoich sił w symulatorze kutra. Obejrzeliśmy też film o morskich zwierzętach i o pracy rybaka. Ostatnim punktem wycieczki był Dom Rybaka, gdzie weszliśmy na wieżę widokową, aby podziwiać piękną panoramę Zatoki Puckiej i Półwyspu Helskiego. Później czekały na nas jeszcze dwie wystawy: iluzji "Magiczny Zawrót Głowy" oraz wystawa egzotycznych owadów. Nasza wycieczka pomogła nam jeszcze lepiej poznać nasz region. Tego dnia wiele się nauczyliśmy.

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Wycieczka na północne Kaszuby
[#1496]  egi, 12.05.2017 21:27 
   Konkurs kaszubski - sukces

Tak, jak w ubiegłym roku uczniowie uczęszczający na lekcje j.kaszubskiego wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Naszą szkołę reprezentowały: Anna Rymon-Lipińska z kl. Ib, Pola Gohr z kl. IIi, Julia Kaczmarek, Maja Winkler, Urszula Giermek z kl. IIIj oraz Julia Damaszke z kl. Vb.

W etapie miejskim zorganizowanym 21 kwietnia w Miejskim Domu Kultury "dziewiątka" zdobyła prawie wszystkie możliwe laury.

W kategorii I - III:

Urszula Giermek, kl. IIIj - I miejsce

Pola Gohr, kl. IIi oraz Maja Winkler, kl. IIIj - III miejsce

II miejsca nie przyznano

 

W kategorii IV - VI:

Julia Damaszke, kl. Vb - I miejsce

 

Ula, Pola oraz Maja reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu, zorganizowanym 24 kwietnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Urszula Giermek zdobyła III miejsce w powiecie

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Przejdź do galerii  Konkurs kaszubski - sukces

Edyta Jankowska-Giermek

[#1485]  egi, 24.04.2017 20:00 
   Jastrë - Wielkanoc na Kaszubach

Tak jak nakazuje tradycja, na Jastrë na Kaszëbach nie może zabraknąć kolorowych pisanek, dlatego podczas zajęć j.kaszubskiego wspólnie ozdabialiśmy jajeczka. W tym roku powstały bibułowe arcydzieła, które z dumą zanieśliśmy do naszych domów na Święta.

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Jastrë - Wielkanoc na Kaszubach
[#1469]  egi, 11.04.2017 23:58 
   Kaszubskie koszulki

Podczas lekcji języka kaszubskiego w marcu i kwietniu gościmy panią Angelikę Szulfer z kaszubskiej galerii "Farwa", która uczy nas własnoręcznie wykonać piękne kaszubskie koszulki. Sami projektujemy i przy pomocy specjalnych szablonów i pieczątek nanosimy wzór na koszulkę. Uczymy się jak nowocześnie wykorzystać kaszubskie wzory ludowe. To świetna zabawa!

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Kaszubskie koszulki
[#1437]  egi, 28.03.2017 14:58 
   Kaszubi w Ergo Arenie

W poniedziałek, 13 marca, już po raz drugi kibicowaliśmy drużynie siatkarskiej Atom Sopot Trefl w Ergo Arenie w Gdańsku. Wyjazd zorganizowany był w związku z konkursem plastycznym "Aktywne Kaszuby", zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Trefl. Podczas fascynującego i zwycięskiego dla naszej drużyny meczu, mieliśmy okazję zintegrować się z innymi dziećmi uczącymi się języka kaszubskiego, a było ich tego dnia w Gdańsku przeszło 9 tysięcy! Tym samym, podczas drugiej edycji konkursu, udało nam się pobić rekord frekwencji. Mimo późnej pory, zabawa była wspaniała!

Przejdź do galerii  Kaszubi w Ergo Arenie

Edyta Jankowska-Giermek

[#1416]  egi, 14.03.2017 14:43 
   Malowanie na szkle

Malowanie na szkle to stara kaszubska sztuka ludowa. Mamy okazję poznać ją podczas zajęć j.kaszubskiego, malując własne, piękne obrazy. Do tworzenia naszych dzieł wykorzystujemy wzory zaczerpnięte z haftu kaszubskiego. Oto efekty naszej pracy...

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Malowanie na szkle
[#1409]  egi, 10.03.2017 23:24 
   Sałatki

Jabkò, krëszka, bùlwa i gùrka to brzôd i ògardowizna, czyli owoce i warzywa po kaszubsku. Podczas lekcji j.kaszubskiego nazywamy je w języku regionalnym, a przy okazji zdrowo się odżywiamy robiąc własne, pyszne sałatki. Smacznego!

Edyta Jankowska-Giermek

[#1408]  egi, 08.03.2017 23:20 
   Haft kaszubski inaczej

Tradycyjny haft kaszubski jest połączeniem kolorów oraz form zaczerpniętych głównie z przyrody. Podczas lekcji j.kaszubskiego poznajemy elementy haftu, nazywamy je i uruchamiamy naszą wyobraźnię tworząc własne wariacje na temat sztuki ludowej. Oto nasze pomysły...

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Nasze kaszubskie stwory
[#1407]  egi, 03.03.2017 23:15 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.272.591  
stat4u