Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Kaszubski mecz w Ergo Arenie

W piątek, 14 lutego w Ergo Arenie odbył się finał konkursu plastycznego "Aktywne Kaszuby" zorganizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Do udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci uczęszczające na język kaszubski, również z naszej szkoły. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z klas II - VIII. Ogłoszenie wyników konkursu połączone zostało z nie lada wydarzeniem - meczem siatkarzy Sopot Trefl z Cuprum Lubin. Nasza drużyna spisała się wspaniale, wygrywając 3:1. Podczas meczu towarzyszyły nam wspaniałe emocje. Dzieci bawiły się fantastycznie, korzystając przy tym z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2255]  egi, 14.02.2020 20:29 
   Zaślubiny Polski z morzem

Zaślubiny Polski z morzem to w tym roku temat obowiązkowy podczas lekcji języka kaszubskiego. Dokładnie 10 lutego, minęło bowiem 100 lat od aktu zaślubin - wydarzenia tak ważnego dla Polaków, jak i Kaszubów. Podczas naszych zajęć poznaliśmy postać gen. Hallera oraz przebieg wydarzeń sprzed 100 lat. Dzieci z klas I-III wykonały wspólnie plakaty w języku kaszubskim, które przybliżają nam to wspaniałe wydarzenie. Oto efekty naszej pracy:

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2258]  egi, 13.02.2020 20:54 
   Warsztaty "Zabawki z Pomorza i Kaszub"

W sobotę, 1 lutego, w naszej szkole odbyły się rodzinne warsztaty artystyczne dla dzieci zapisanych na język kaszubski. Zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Bądkowska - artystka, działaczka kaszubska, właścicielka oficyny wydawniczej Czëc. Pani Małgorzata przybliżyła dzieciom historię zabaw charakterystycznych dla naszego regionu. Na przygotowanej prezentacji pokazała mnóstwo zdjęć przedstawiających zabawki, meble i sprzęty dziecięce z różnych zakątków Pomorza i Kaszub. Podsumowaniem zajęć były warsztaty, podczas których dzieci wraz z rodzicami ozdobiły replikę drewnianej zabawki.

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2257]  egi, 01.02.2020 20:45 
   Kaszubski rybak

"Kaszubski rybak" to gra planszowa, w którą uwielbiamy grać podczas lekcji języka kaszubskiego. Gra przybliża nam pracę rybaka oraz nazwy związane z rybołówstwem i Morzem Bałtyckim. Podczas grania rozmawiamy ze sobą po kaszubsku w naturalny sposób. Rozgrywki są bardzo emocjonujące! Gra została stworzona przez naszą nauczycielkę.

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2254]  egi, 01.02.2020 20:19 
   Pory roku po kaszubsku

Rozpoczął się nowy rok, minęły ferie zimowe - nadszedł więc najlepszy czas na naukę pór roku i miesięcy po kaszubsku. Podczas lekcji j.kaszubskiego klasa III przygotowuje własny kalendarz, klasa II czyta bajkę A. Nagla "Dwanôsce bracynów" i wspólnie z klasą pierwszą przygotowuje stroje dla pani wiosny, lata, jesieni i zimy. Jak zwykle udaje nam się połączyć naukę z zabawą :)

 

Przejdź do galerii  Pory roku po kaszubsku

Edyta Jankowska-Giermek

[#2256]  egi, 27.01.2020 20:38 
   Wycieczka do Wejherowa

W minioną sobotę dzieci z klas pierwszych zapisane na j.kaszubski uczestniczyły w wycieczce do Wejherowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Pan przewodnik pokazał nam mnóstwo ciekawych rzeczy związanych z naszym regionem oraz z wybitnymi pisarzami i twórcami kaszubskimi. Poznaliśmy też postaci z kaszubskich legend oraz nową wersję Kaszubskich Nut. Po zwiedzaniu był też czas na trochę zabawy - podczas warsztatów wykonaliśmy piękne torby, ozdabiając je motywami świątecznymi. Na zakończenie pobytu w muzeum był też czas na muzykę i wspólne kolędowanie - pan Rafał Rompca, lider zespołu Fucus,grał z nami na tradycyjnych kaszubskich instrumentach oraz nauczył nas kaszubskiej kolędy. Nie zabrakło też radosnego tańca. Po lekcjach i warsztatach muzealnych wybraliśmy się na spacer po parku oraz wejherowskim rynku. Obowiązkowymi punktami naszej wyprawy była "grająca ławeczka", pomnik Jakuba Wejhera, postać Remusa oraz fontanna św. Franciszka.

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Wejherowa

Edyta Jankowska-Giermek

[#2252]  egi, 14.12.2019 20:00 
   Méster Bëlnégò Czëtaniô

Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô nabiera tempa. Co roku bierze w nim udział coraz więcej uczestników z całych Kaszub. Konkurs polega na pięknym przeczytaniu i interpretacji fragmentu tekstu w języku kaszubskim. W tym roku w zmaganiach konkursowych wzięła udział Ania - uczennica z klasy IVa oraz nauczycielka j. kaszubskiego, pani Edyta Jankowska-Giermek. 

Etap powiatowy konkursu odbył się 26 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie

Ania zdobyła III miejsce w powiecie w kategorii klas IV - VIII

pani Edyta uplasowała się na I pozycji w kategorii dorosłych

 

Finał konkursu miał miejsce 13 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Pani Edyta zdobyła IV miejsce!

GRATULACJE!!!

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2248]  egi, 13.12.2019 14:52 
   Konkurs piosenki kaszubskiej

Miejski Dom Kultury w Rumi, jak co roku zaprosił dzieci uczące się języka kaszubskiego do udziału w konkursie piosenki kaszubskiej. Konkurs jest świętną okazją do pokazania naszych umiejętności, jak również formą zabawy i spotkania z rumskimi uczniami mówiącymi w rodny mòwie. Spotkaniu towarzyszy też rywalizacja. W tym roku uczennice reprezentujące naszą szkołę zostały bardzo wysoko wyróżnione:

 

Weronika z klasy IIc - otrzymała tytuł "Najlepszej wokalistki z klas I-III"

Marysia, Julia, Łucja i Julia z klasy IIIb zdobyły tytuł "Najlepszego zespołu z klas I-III"

Ania i Iza z klasy IVa zostały "Najlepszym zespołem z klas IV-VIII"

GRATULUJEMY!!!

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2245]  egi, 12.12.2019 14:40 
   Kaszubskie ozdoby świąteczne

Święta Bożego Narodzenia już niedługo. Na lekcjach języka kaszubskiego poznajemy kaszubskie zwyczaje bożonarodzeniowe, uczymy się słownictwa związanego z Gòdama i wykonujemy piękne kùgle - czyli bombki na choinkę. Ozdabiamy je wzorami z kaszubskiego haftu metodą decoupage

Przejdź do galerii  Kaszubskie ozdoby świąteczne

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2243]  egi, 06.12.2019 14:00 
   Wycieczka do Kościerzyny i Będomina

W minioną sobotę uczniowie klas II - VIII uczęszczający na język kaszubski uczestniczyli w kolejnej  wycieczce. Najpierw pojechaliśmy do Kościerzyny gdzie odwiedziliśmy Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Ziemi Kościerskiej. Obejrzeliśmy tam pokaźną wystawę kolekcjonerską akordeonów pana Pawła Nowaka, dowiedzieliśmy się co nie co o historii najpopularniejszego instrumentu na Kaszubach oraz mieliśmy okazję uszłyszeć krótki występ akordeonowy w wykonaniu pana przewodnika. Poznaliśmy też historię miasta oraz postać pisarza Aleksandra Majkowskiego - twórcy największej powieści kaszubskiej "Żëcé i przigòdë Remùsa". Następnie udaliśmy się do Będomina - miejsca urodzin Józefa Wybickiego. Dowiedzieliśmy się tam wiele ciekawych rzeczy o życiu twórcy "Mazurka Dąbrowskiego" oraz o historii naszego kraju. Nasza wyprawa była wspaniałą lekcją o regionie!

Przejdź do galerii  Wycieczka do Kościerzyny i Będomina

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2250]  egi, 23.11.2019 19:35 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.652.273  
stat4u