Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Bal klas 6-ych

W dniu 19.06.15 uczniowie klas 6-ych zainaugurowali Bal Absolwentów uroczystym Polonezem odtańczonym na dziedzińcu szkoły. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa, na której wszyscy świetnie się bawili. Życzymy naszym absolwentom powodzenia na nowym etapie edukacyjnym w gimnazjum!

Przejdź do galerii  Bal klas 6-ych

Film

[#671]  ks, 20.06.2015 11:13 
   „Szkoła równego traktowania”

Przyszły kształt społeczeństwa zależy od tego, jakie postawy i jaki sposób widzenia świata uformowane zostaną u dzieci w najwcześniejszych latach ich życia, ponieważ są one nie tylko przyszłością naszego społeczeństwa, ale jego teraźniejszością, jego członkami tu i teraz. Dlatego powinny wiedzieć, jakie prawa im przysługują i oczekiwać, że będą one egzekwowane. Ważne jest nie tylko to, by dziecko miało świadomość, jakie ma prawa, lecz również by rozumiało, że kończą się one tam, gdzie zaczynają się prawa drugiego człowieka. To na dorosłych spoczywa obowiązek, by tę wiedzę, postawy i umiejętności w sposób przystępny im przekazywać.

Dlatego przystąpiliśmy do Programu pod nazwą „Szkoła równego traktowania” realizowanego przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka z siedzibą w Warszawie. Partnerem projektu jest Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita. Do Programu zgłosiło się 230 szkół. Wybrano 60, wśród nich naszą szkołę.

W ramach programu:

 • nauczyciele wzięli udział w dwóch 3-dniowych (20-godzinnych) zjazdach szkoleniowych
 • zaplanowali, a następnie zrealizowali inicjatywę lokalną (Wszyscy równi, chociaż różni”) nawiązującą do tematyki projektu „Szkoła równego traktowania”
 • wzięli udział w konferencji podsumowującej w Sejmie RP w Warszawie 29 maja Dodatkowo, nauczyciele oraz uczniowie będą mogli wziąć udział w Letniej Akademii Antydyskryminacyjnej (3 dni, druga połowa sierpnia 2015).

Nasz lokalny Projekt zatytułowaliśmy „Wszyscy równi, chociaż różni”

Realizując projekt podjęto następujące działania:

 • Na terenie szkoły:
  1. „Wszyscy równi, chociaż różni” – lekcje wychowawcze we wszystkich klasach szkoły podstawowej.
  2. Plakaty, rysunki „Wszyscy równi, chociaż różni” – kl. I-III.
  3. Przeciwdziałanie dyskryminacji w szkole - szkolenie Rady Pedagogicznej.
  4. Warsztaty dla klas IV - VI ,,Wszyscy równi, chociaż różni''
  5. Ćwierćland – gra plenerowa psychoedukacyjna dla kl. IV.
  6. „Poczuć jak Oni” – kampania społeczna
   • wcielanie się w rolę osób niepełnosprawnych (wybrane klasy na każdym poziomie klas V – VI)
  7. Marsz tolerancji – przemarsz uczniów ulicami miasta do Miejskiego Domu Kultury „Dworek pod Lipami” - uroczyste obchody Pierwszego Dnia Wiosny
Przejdź do galerii  Szkoła równego traktowania 1
 • Na terenie miasta:
  1. Zaproszenie szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w projekcie
  2. Konkursy:
   1. Świat byłby lepszy bez... – konkurs na plakat promujący postawy tolerancji wobec odmienności dla SP.
   2. Świat byłby lepszy bez... – konkurs międzyszkolny na prezentację multimedialną dot. tolerancji, antydyskryminacji.
  3. Świat byłby lepszy bez...” - sympozjum dla szkół w Rumi - prelekcja pani prof. dr hab. Iwony Jakubowskiej-Branickiej z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakończenie Projektu, podsumowanie działań i wręczenie nagród uczniom biorącym udział w konkursach międzyszkolnych odbyło się 27 kwietnia podczas uroczystej akademii, która miała miejsce w Domu Kultury „Janowo”.

Program akademii uświetniły występy uczniów przygotowanych przez p. J. Skałbanię z piosenką S. Sojki „Tolerancja”, grupy oddziału przedszkolnego z piosenką M. Jeżowskiej „Kolorowe dzieci” i „Wszystkie dzieci nasze są” przygotowanej przez p. E. Wodniczak oraz musical „Mały Książę” w wykonaniu uczniów pod kierunkiem p. Moniki Pranczke. O oprawę plastyczną zadbała p. W. Udalska.

Wyjątkowy gość - Pani prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła prelekcję nt. tolerancji i antydyskryminacji.

W dniu 29 maja 2015 r. koordynatorzy Programu prezentowali działania szkoły na uroczystej Konferencji w Sejmie RP w Warszawie. Razem z dyrekcją szkoły uczestniczyli w warsztatach podsumowujących Ogólnopolski Program. Otrzymali certyfikaty i podziękowania. Pani dyrektor odebrała wyróżnienie dla szkoły - odznakę „Szkoły równego traktowania”.

Przejdź do galerii  Szkoła równego traktowania 3

Zespół projektowy: TERESA BRUNATH, ANNA DABROWSKA

[#668]  as, 18.06.2015 09:08 
   Wycieczka do Ocean Parku we Władysławowie

Dnia 15 czerwca 2015 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0e i 0f uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Ocean Parku we Władysławowie. Nasze pociechy zobaczyły między innymi naturalnych rozmiarów eksponaty największych wielorybów, rekinów, żółwi czy przesympatycznych delfinów. Dowiedziały się od pana przewodnika o cechach ryb i ssaków oraz o warunkach życia stworzeń morskich. Wszyscy z wielką radością korzystali z bogatego placu zabaw. Po skończonej zabawie przyszedł czas powrotu i tu pojawił się problem, rozbawione dzieci nie chciały wracać do szkoły. Wycieczka do Ocean Parku we Władysławowie dostarczyła maluchom wielu niezapomnianych chwili długo pozostanie im w pamięci.

To był udany dzień!

Elżbieta Kozakiewicz

[#666]  jk, 15.06.2015 09:14 
   Akcja „Czysta Rumia”

W sobotę 13 czerwca 2015 roku, zapraszamy wszystkich mieszkańców Rumi do wzięcia udziału w akcji „Czysta Rumia”. Będzie to wspólne sprzątanie miasta w godzinach od 10.00 do 16.00. Od godz. 17.00 do godz. 20.00 odbędzie się piknik w Parku „Żelewskiego” przy ul. Filtrowej w Rumi – Janowie, będący podziękowaniem organizatorów dla wszystkich uczestników akcji. Na czas akcji miasto zostanie podzielone na kwartały, a sprzątanie w każdym z nich będą koordynowały wyznaczone osoby. Wszyscy zainteresowani udziałem w akcji mogą otrzymać oznakowane worki i rękawiczki od koordynatorów oraz w Urzędzie Miasta Rumi lub w Straży Miejskiej w Rumi przed akcją. Ponadto worki i rękawiczki będzie można otrzymać także w mobilnym punkcie informacyjnym, poruszającym się po głównych arteriach miasta w czasie akcji. Mieszkańcy mogą zgłaszać dzikie wysypiska śmieci lub zaniedbane miejsca przestrzeni publicznej do Wydziału Polityki Gospodarczej Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska – osobiście lub telefonicznie pod numerami: 58 6796503 lub 58 6796560, a także na adres e-mail: czystarumia@um.rumia.pl.

W trakcie akcji „Czysta Rumia” będzie trwał konkurs fotograficzny na najładniejsze i najzabawniejsze zdjęcie zrobione podczas akcji. Zdjęcia należy przesyłać na adres e-mail: czystarumia@um.rumia.pl – do godz. 16.00 – w dniu akcji.

Zachęcamy także do przesyłania krótkich filmików z akcji. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas pikniku, a nadesłane zdjęcia oraz filmiki będą emitowane na telebimie podczas trwania zabawy. Przesłanie zdjęcia lub filmu z akcji będzie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na upublicznienie wizerunku osób znajdujących się na zdjęciu.

Po wspólnym sprzątaniu – od godz. 17.00 – rozpocznie się piknik w Parku „Żelewskiego”, czyli: muzyka, ognisko z pieczeniem kiełbasek, grochówka i bigos. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci: dmuchanego pałacu, waty cukrowej i popcornu. I. Lokalizacja kontenerów/pojemników, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać zebrane śmieci:

 1. ul. Towarowa róg ul. Płk. Dąbka,
 2. ul. Szkolna – przy placu zabaw,
 3. ul. Batorego róg ul. Chmielna,
 4. ul. Rybaków - na luku, na tyłach budynków FUO
 5. ul. Abrahama – parking przy DT Abraham,
 6. ul. Przemysłowa róg ul. Piaskowa,
 7. ul. Rodziewiczówny – naprzeciwko pływalni,
 8. ul. Wileńska – przy nr 30,
 9. ul. Abrahama róg ul. Piłsudskiego,
 10. ul. Katowicka – na wys. budynku nr 21,
 11. ul. Gdyńska róg ul. Sopocka,
 12. ul. Pomorska – naprzeciwko budynku nr 23,
 13. ul. Chełmińska – zatoka postojowa na wys. budynków nr 2-8,
 14. ul. Rajska – naprzeciwko budynku nr 10,
 15. ul. Reja róg ul. Żwirki i Wigury,
 16. ul. Partyzantów róg ul. Nagietkowa,
 17. ul. 1 Maja róg ul. Mackiewicza. II.

Worki z zebranymi odpadami mieszkańcy mogą pozostawić w obrębie skrzyżowań nw. ulicach, przy słupkach z nazwami ulic: - ul. Kamienna, ul. Batorego, ul. Św. Józefa, ul. Sabata, ul. Sobieskiego, ul. Górnicza, ul. Robotnicza, ul. Towarowa, ul. Cegielniana, ul. Grunwaldzka, ul. Starowiejska, ul. Żwirki i Wigury, ul. Kościuszki, ul. Ceynowy, ul. I D.W. Polskiego, ul. Gdańska, ul. Pomorska, ul. Dębogórska, ul. Kosynierów, ul. Partyzantów. III. Worki z trasy sprzątania wzdłuż rzeki oraz torów PKP – należy zostawić najlepiej w obrębie skrzyżowań dróg, w miejscach, z których będzie możliwy odbiór – lokalizacje należy zgłosić do Urzędu Miasta.

Informacje zaczerpnięto ze strony: um.rumia.pl

[#659]  jk, 12.06.2015 10:14 
   XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania w „Krainie bajek”

W dniach 30 maja - 8 czerwca br. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” po raz czternasty zorganizowała Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „ Cała Polska czyta w bibliotekach”. Akcje kontynuowaliśmy 1 czerwca podczas odchodów Dnia Dziecka. Tradycyjnie sygnałem rozpoczęcia ogólnopolskiego święta czytania dzieciom w naszej szkole jest wspólne, głośne czytanie „Lokomotywy“ Juliana Tuwima. W tym roku do akcji przyłączyły się uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi czytając bajki uczniom klas II i III o Kopciuszku, Królowej Śniegu, Czerwonym Kapturku i Kocie w butach. Uczniowie wysłuchali wiersz „Chodźmy do biblioteki” przeczytany przez Panią bibliotekarkę Małgorzatę Farion, która zachęcała dzieci do korzystania z księgozbiorów biblioteki szkolnej. Następnie zaprosiliśmy naszych słuchaczy do „Krainy bajek” pokazując rekwizyty do określonej bajki. Na zakończenie uczniowie w grupach wykonali piękne prace plastyczne. Podczas tegorocznego Tygodnia Czytania w akcji wzięło udział 150 uczniów.

Przejdź do galerii  Czytanie - Dzień Dziecka

Iwona Maćkowiak

[#642]  im, 02.06.2015 21:58 
   Cała Polska czyta w bibliotekach dla naszych mam

„Cała Polska czyta w bibliotekach” - pod takim hasłem w dniach 30 maja - 8 czerwca br. przebiegały obchody XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W ramach tej akcji polecanej przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom odbyły się warsztaty teatralne, śpiewu, tańca i gimnastyki połączone z czytaniem lektury i wierszy przez uczniów Salezjańskiego Liceum w Rumi. Wśród uczniów czytających dzieciom znaleźli się absolwenci naszej szkoły podstawowej. W tym roku akcję rozpoczęliśmy 26 maja w Dniu Święta Mamy. Tradycyjnie odczytaliśmy wiersz Juliana Tuwima „ Lokomotywa” oraz uczciliśmy Święto Naszych Mam lekturą Joanny Papuzińskiej „ Nasza mama czarodziejka”. Zajęcia warsztatowe prowadzone były równolegle w czterech klasach. W klasie IIa odbywały się warsztaty śpiewu rozwijające zainteresowania i zdolności muzyczne połączone z czytaniem wierszy. Przewodnim motywem warsztatów był wiersz o Panu Tralalińskim. W klasie Id odbywały się warsztaty tańca rozwijające płynność, precyzję i koordynację ruchową również połączone z czytaniem wierszy o tańcu- „Tańcowały dwa Michały”. W klasie Ij odbywały się warsztaty teatralne kształtujące ekspresję w wyrażaniu swoich uczuć i przeżyć w wierszu Joanny Kulmowej „Po co jest teatr?”. Natomiast w  klasie Ia odbywały się zajęcia gimnastyczne na podstawie wiersza „Gimnastyka dnia tygodnia” rozwijające sprawność ruchową dzieci. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy i uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez uczniów Liceum Salezjańskiego. Serdecznie dziękujemy za czytanie dzieciom. Nad całością imprezy czuwała koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w naszej szkole, Pani Iwona Maćkowiak.

Przejdź do galerii  Czytanie dla mam
[#641]  im, 02.06.2015 21:56 
   Rodzice dzieciom - Spotkanie rodzinne dla dzieci z grup przedszkolnych

30 maja 2015 roku w naszej szkole odbyło się
spotkanie rodzinne dla dzieci z grup przedszkolnych sześciolatków 0E i 0F oraz ich rodzin.
Łącząc Dzień Matki z Dniem Ojca i Dniem Dziecka zaprosiłyśmy rodziców do wspólnej zabawy.
Na przychodzących gości czekała moc wrażeń.
W programie pojawiły się m.in.: potyczki sportowe oraz wspólne zabawy przy muzyce.
Nasi wychowankowie zaprezentowali przygotowaną z tej okazji część artystyczną w formie piosenek poświęconych rodzinie.

Rodzice dzieci z grupy 0F sprawili niezwykłą przyjemność swoim pociechom przygotowując przedstawienie pt. „Spotkanie bajek”.
Blisko dwa miesiące grupa rodziców wraz z wychowawcą w tajemnicy przed maluchami przygotowywała spektakl.
Dzięki tej współpracy zaskoczone dzieci zobaczyły swoich rodziców w przebraniach i w brawurowo zagranych rolach.

W spektaklu udział wzięło 18 rodziców, którzy sami przygotowali sobie pomysłowe stroje.
Wysiłek wszystkich rodziców biorących udział w przedstawieniu został zrekompensowany uśmiechem dzieci i fantastyczną atmosferą. Dzieci były zachwycone. Rodzice też. Ta wspólna zabawa dzieci i ich rodziców z pewnością zaowocuje wzajemnym okazywaniem sobie uczuć i tworzeniem relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości. Dorośli mogli się przekonać, że warto aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym swojego dziecka.

[#639]  jk, 30.05.2015 14:09 
   Spotkanie z drukarką 3D

Uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą zaprosili na zajęcia edukacyjne tatę Szymona. Pan Michał Nowicki opowiedział o działaniu drukarki 3D - samodzielnie skonstruowanej, która przeżywa eksplozję popularności w świecie technologii komputerowej.

Zaprezentował przedmioty wykonane na drukarce, są one zastosowane w urządzeniach domowych.

Przejdź do galerii  Spotkanie z drukarką 3D

Dziękujemy Panu Michałowi Nowickiemu za to, że uchylił nam rąbek tajemnicy ze świata techniki.

Jolanta Rafalska

[#643]  ewg, 28.05.2015 23:03 
   IV Dzień Integracyjny z Przedszkolakami

Dnia 20 maja naszą szkołę odwiedzili wspaniali goście - dzieci pięcioletnie i sześcioletnie z pobliskich przedszkoli: Słoneczna Jedynka, Pod Topolą, Janowiaczek, Iskierka.

Najpierw wszystkie przedszkolaki brały udział w pierwszej życiu lekcji:

Następnie zwiedziły szkołę:

Potem spotkaliśmy się w sali gimnastycznej. W oczekiwaniu na wszystkie grupy dzieci chwaliły się swoimi zdolnościami:

Gdy wszystkie przedszkolaki były w sali gimnastycznej, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Szkoła moich marzeń"

W zawodach sportowych byli sami wygrani:

Na zakończenie wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy.

Przedszkolaki, czekamy na Was pierwszego września.
Do zobaczenia.

Beata Kordaczuk i Joanna Cholawo

[#644]  ewg, 27.05.2015 23:54 
   Beczkolandia

W dniach 25-27 maja uczniowie klas 6b, 5a i 5c byli na wycieczce w Beczkolandii k/Kościerzyny. W "Akcji Przygoda" uczestnicy musieli poradzić sobie z wieloma zadaniami wysokościowymi, wspinaczkowymi, linowymi, intelektualnymi. Dzieci miały możliwość bliskich spotkań z końmi by spróbować zrozumieć ich świat, mając możliwość do autentycznych wzruszeń. Wieczorami uczniowie bawili się na dyskotece, przy ognisku oraz wzięli udział w nocnych podchodach w lesie. Nie zabrało również tzw fitnessu, wszyscy bawili się świetnie na zajęciach zumby. Wycieczka była bardzo udana, dzieci obcowały z naturą, nie korzystały z komórek, a więcej czasu spędzały na wspólnych zabawach.

Przejdź do galerii  Beczkolandia

Katarzyna Światek-Trościanko, Natalia Żbikowska, Jolanta Kijowska, Paulina Graś

Katarzyna Świątek-Trościanko

[#635]  ks, 27.05.2015 18:16 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.652.314  
stat4u
0,71875