Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Ekobohaterowie dokarmiają ptaki

Zima to trudny okres dla ptaków. W związku z tym nasi skrzydlaci przyjaciele mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Podczas zajęć Ekobohaterowie z klas pierwszych dowiedzieli się, jakie ptaki zostają z nami, a które odlatują do ciepłych krajów. Wiemy też, czym możemy je dokarmiać. Podajemy ptakom naturalne pożywienie, takie jak ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, wieszamy słoninę.


Tydzień przed feriami zimowymi zgromadziliśmy specjalną karmę i wyruszyliśmy powiesić kule tłuszczowe dla sikorek na terenie naszej szkoły.

Przejdź do galerii  Ptaki

Pamiętajmy, że jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków to musimy robić to systematycznie przez całą zimę.

Iwona Maćkowiak

[#3082]  im, 20.01.2023 22:18 
   II etap konkursu wojewódzkiego z języka niemieckiego

Dnia 12 stycznia 2023 roku trzy uczennice klasy 8D: Amelia Borowska, Paulina Zachary oraz Anastazja Szczęśniak wzięły udział w II etapie konkursu wojewodzkiego z języka niemieckiego "Feste feiern wie sie fallen". Ta część konkursu odbyła się on-line w formie multimedialnej. Dziewczyny sprawdzały swoją wiedzę językowa z tematyki uroczystości rodzinnych.

Niezmiernie nas ucieszył fakt, że Paulina przeszła do III etapu konkursu.

Marta Banaszak oraz Alicja Januszewska

[#3088]  jk, 12.01.2023 14:13 
   Paczuszka dla maluszka

Pod patronatem Fundacji Małych Stópek w grudniu na terenie szkoły odbyła się akcja charytatywna "Paczuszka dla maluszka". Była to zbiórka artykułów higienicznych i plastycznych. Wszystkie zebrane materiały zostały przekazane do Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Wejherowie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w tę akcję, okazując wielkie serce dla tych najbardziej potrzebujących.

P. Graś, K. Kowalczyk, J. Rafalska, W. Peck-Stypułkowska

[#3081]  im, 10.01.2023 21:30 
   Orszak Trzech Króli

W dniu 6 stycznia 2023 roku przez Rumię uroczyście przemaszerował Orszak Trzech Króli z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie wraz z katechetami. W królewskich pelerynach i koronach śpiewając kolędy uczestnicy przeszli z parafii pod wezwaniem bł. Edmunda Bojanowskiego pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie oddali pokłon narodzonemu Dziecięciu. Następnie wysłuchali koncertu kolęd i zjedli ciepły posiłek.

Przejdź do galerii  Orszak

P. Graś, K. Kowalczyk, B. Matusiak

[#3080]  im, 10.01.2023 21:28 
   Turniej szachowy

08 stycznia w Akademickim Centrum Sportowym przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbył się Zimowy Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży. Uczeń klasy Ia Borys Czerwonko zdobył II miejsce.


Gratulujemy Borysowi świetnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
Iwona Maćkowiak

[#3079]  im, 08.01.2023 20:25 
   Warsztaty Majsterkowo w 3e

Dnia 5 stycznia uczniowie kl. 3 e brali udział w warsztatach organizowanych przez Castoramę o nazwie „Majsterkowo”. Pod czujnym okiem specjalisty samodzielnie tworzyli zabawki z drewna – drewniany pociąg. Zadań było wiele m. in. wyszukanie i ułożenie wszystkich elementów pociągu wg podanej instrukcji, wkręcanie zaczepów, sklejanie modelu. Najbardziej czasochłonną pracą okazało się szlifowanie drewna papierem ściernym. Trud jednak się opłacił. Uczniom udało się zbudować pociągi, które dodatkowo wprawili w ruch. Nagrodami w warsztatach były dyplomy, drobne upominki oraz pociągi, z których wykonania uczniowie byli bardzo dumni.

Przejdź do galerii  Castorama

Ewa Kaczmarska-Kosyk

[#3078]  im, 07.01.2023 20:25 
   Leporello w 3 e

W trakcie omawiania lektury Marcina Pałasza „Sposób na Elfa” uczniowie kl. 3 e wykonali książeczki techniką leporello. Jest to książka składana w harmonijkę. Jej harmonijkowa budowa sugeruje następstwo zdarzeń. „Otwieranie poszczególnych stron i zarazem zamykanie innych to jak odkrywanie tajemnic!”. Uczniowie wykonując leporello musieli wykazać się dokładną wiedzą z lektury oraz kreatywnością. Taka forma omawiana lektury bardzo się im podobała. Z niecierpliwością oczekiwali wypełniania kolejnych stron harmonijki. Całość pracy dopełniała przewiązana wstążka. W efekcie powstały kolorowe książeczki - harmonijki, które będą stanowiły pamiątkę z przeczytanej lektury.

Przejdź do galerii  Leporello

Ewa Kaczmarska-Kosyk

[#3077]  im, 07.01.2023 20:24 
   Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

W szkole odbył się Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych obejmujący uczniów na dwóch etapach edukacyjnych: klasy I-III i IV-VIII. Celem konkursu było: pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia, zaangażowanie całej rodziny do pielęgnowania i podtrzymywania tradycji, nawiązanie bliższych relacji rodzinnych, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych, doskonalenie umiejętności twórczych, wdrażanie do dbałości o estetykę pracy. Prace były różnorodne, widać było wielki wkład i zaangażowanie rodzin w wykonanie prac. Jury wyłoniło zwycięzców.


Organizatorami konkursu były: p. Paulina Graś, p. Katarzyna Kowalczyk, p. Benigna Matusiak.

[#3076]  im, 04.01.2023 20:00 
   230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry

W tym roku obchodzić będziemy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.

Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.

źródło: Patroni

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej (klasy IV-VIII) na III etap Szkolnej Ligi Historycznej (2 edycja). Tematem III etapu będzie właśnie postać Aleksandra Fredro. Kiedy? 9 stycznia, g. 16:30 Gdzie? Sala 203 Co będzie na teście?

Przeczytaj tekst: Test

Krzysztof Murawski, Maciej Klamrowski

[#3075]  jk, 04.01.2023 13:19 
   Projekt w 6A

Kto powiedział, że lektury muszą być nudne? Na lekcjach języka polskiego w naszej szkole przekonujemy się, że są fascynujące! Lektura „Bajek robotów” Stanisława Lema zainspirowała dwóch uczniów z klasy 6A do przygotowania niezwykłej makiety… Mikołaj Buczek i Piotr Lemańczyk wykonali bardzo ciekawą pracę, której tematem jest bitwa rycerzy króla Poleandra z elektrosmokiem. Dzięki projektowi chłopcy nie tylko utrwalili wiadomości na temat utworu S. Lema, ale także mieli okazję zaprezentować swoje zdolności konstruktorskie na forum klasy. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne prace oraz życzymy wytrwałości w rozwijaniu pasji!

Przejdź do galerii  Lektura "Bajki robotów"

Agnieszka Ślusarska

[#3073]  jk, 02.01.2023 12:06 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.419.051  
stat4u
0,46875