Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Paczuszka dla maluszka

Pod patronatem Fundacji Małych Stópek w grudniu na terenie szkoły odbyła się akcja charytatywna "Paczuszka dla maluszka". Była to zbiórka artykułów higienicznych i plastycznych. Wszystkie zebrane materiały zostały przekazane do Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Wejherowie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w tę akcję, okazując wielkie serce dla tych najbardziej potrzebujących.

P. Graś, K. Kowalczyk, J. Rafalska, W. Peck-Stypułkowska

[#3081]  im, 10.01.2023 21:30 
   Orszak Trzech Króli

W dniu 6 stycznia 2023 roku przez Rumię uroczyście przemaszerował Orszak Trzech Króli z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie wraz z katechetami. W królewskich pelerynach i koronach śpiewając kolędy uczestnicy przeszli z parafii pod wezwaniem bł. Edmunda Bojanowskiego pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie oddali pokłon narodzonemu Dziecięciu. Następnie wysłuchali koncertu kolęd i zjedli ciepły posiłek.

Przejdź do galerii  Orszak

P. Graś, K. Kowalczyk, B. Matusiak

[#3080]  im, 10.01.2023 21:28 
   Turniej szachowy

08 stycznia w Akademickim Centrum Sportowym przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbył się Zimowy Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży. Uczeń klasy Ia Borys Czerwonko zdobył II miejsce.


Gratulujemy Borysowi świetnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
Iwona Maćkowiak

[#3079]  im, 08.01.2023 20:25 
   Warsztaty Majsterkowo w 3e

Dnia 5 stycznia uczniowie kl. 3 e brali udział w warsztatach organizowanych przez Castoramę o nazwie „Majsterkowo”. Pod czujnym okiem specjalisty samodzielnie tworzyli zabawki z drewna – drewniany pociąg. Zadań było wiele m. in. wyszukanie i ułożenie wszystkich elementów pociągu wg podanej instrukcji, wkręcanie zaczepów, sklejanie modelu. Najbardziej czasochłonną pracą okazało się szlifowanie drewna papierem ściernym. Trud jednak się opłacił. Uczniom udało się zbudować pociągi, które dodatkowo wprawili w ruch. Nagrodami w warsztatach były dyplomy, drobne upominki oraz pociągi, z których wykonania uczniowie byli bardzo dumni.

Przejdź do galerii  Castorama

Ewa Kaczmarska-Kosyk

[#3078]  im, 07.01.2023 20:25 
   Leporello w 3 e

W trakcie omawiania lektury Marcina Pałasza „Sposób na Elfa” uczniowie kl. 3 e wykonali książeczki techniką leporello. Jest to książka składana w harmonijkę. Jej harmonijkowa budowa sugeruje następstwo zdarzeń. „Otwieranie poszczególnych stron i zarazem zamykanie innych to jak odkrywanie tajemnic!”. Uczniowie wykonując leporello musieli wykazać się dokładną wiedzą z lektury oraz kreatywnością. Taka forma omawiana lektury bardzo się im podobała. Z niecierpliwością oczekiwali wypełniania kolejnych stron harmonijki. Całość pracy dopełniała przewiązana wstążka. W efekcie powstały kolorowe książeczki - harmonijki, które będą stanowiły pamiątkę z przeczytanej lektury.

Przejdź do galerii  Leporello

Ewa Kaczmarska-Kosyk

[#3077]  im, 07.01.2023 20:24 
   Uratuj Życie! AED! ZBIÓRKA SZKOLNA

Szanowni Państwo

Wychodząc na przeciw inicjatywie rodziców klasy 1E Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi chciałbym Państwa zachęcić do wsparcia zbiórki pieniężnej na zakup defibrylatora AED. Jest to małe przenośne urządzenie wykorzystywane do udzielenia pomocy w przypadku zatrzymania krążenia serca.

Użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 do 75 procent. Urządzenie jest proste w obsłudze. Po włączeniu samo analizuje sytuację i wydaje polecenia osobie ratującej. Ratowanemu wystarczy przykleić elektrody we wskazanych przez AED miejscach. Użytkownik nie musi się zastanawiać się nad tym, czy uruchomić je, czy nie. AED może być również wykorzystane u osoby nieprzytomnej, z zachowaną akcją serca. Wówczas będzie monitorowało rytm i w razie zatrzymania krążenia lub wystąpienia rytmu defibrylacyjnego poinformuje o tym osobę udzielającą pierwszej pomocy.

Umieszczenie defibrylatora AED na terenie ZSO w Rumi, umożliwi użycie go w każdej sytuacji zagrażającej życiu człowieka, zanim przyjedzie wykwalifikowana pomoc medyczna. Jak kruche jest życie ludzkie, przekonujemy się dopiero wówczas, gdy znajdujemy się w sytuacji, kiedy możemy je stracić. Żyjemy w ciągłym biegu, stresie, nerwach, narażeni na wiele chorób cywilizacyjnych, których nie jesteśmy świadomi. Tak naprawdę, nie znamy pory dnia, ani godziny, kiedy możemy walczyć z czasem, a każdy oddech, każda chwila może okazać się zbawienna.

Osobiście mam nadzieję, że nie zajdzie potrzeba użycia urządzenia. Ale gdyby było potrzebne ... możemy uratować czyjeś życie. Na zakup urządzenia potrzebujemy zebrać 7000 zł, prosimy Państwa o wsparcie. Liczy się każda złotówka.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć zbiórkę proszę o wpłatę przelewem na konto Rady Rodziców:
Alior Bank 34 2490 0005 0000 4000 8589 6615;
koniecznie z dopiskiem "AED"

Nie bądź obojętny. URATUJ ŻYCIE !!!

Z wyrazami szacunku
Daniel Hadam

[#3032]  dh, 04.01.2023 21:35 
   Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

W szkole odbył się Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych obejmujący uczniów na dwóch etapach edukacyjnych: klasy I-III i IV-VIII. Celem konkursu było: pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia, zaangażowanie całej rodziny do pielęgnowania i podtrzymywania tradycji, nawiązanie bliższych relacji rodzinnych, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych, doskonalenie umiejętności twórczych, wdrażanie do dbałości o estetykę pracy. Prace były różnorodne, widać było wielki wkład i zaangażowanie rodzin w wykonanie prac. Jury wyłoniło zwycięzców.


Organizatorami konkursu były: p. Paulina Graś, p. Katarzyna Kowalczyk, p. Benigna Matusiak.

[#3076]  im, 04.01.2023 20:00 
   230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry

W tym roku obchodzić będziemy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.

Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.

źródło: Patroni

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej (klasy IV-VIII) na III etap Szkolnej Ligi Historycznej (2 edycja). Tematem III etapu będzie właśnie postać Aleksandra Fredro. Kiedy? 9 stycznia, g. 16:30 Gdzie? Sala 203 Co będzie na teście?

Przeczytaj tekst: Test

Krzysztof Murawski, Maciej Klamrowski

[#3075]  jk, 04.01.2023 13:19 
   Projekt w 6A

Kto powiedział, że lektury muszą być nudne? Na lekcjach języka polskiego w naszej szkole przekonujemy się, że są fascynujące! Lektura „Bajek robotów” Stanisława Lema zainspirowała dwóch uczniów z klasy 6A do przygotowania niezwykłej makiety… Mikołaj Buczek i Piotr Lemańczyk wykonali bardzo ciekawą pracę, której tematem jest bitwa rycerzy króla Poleandra z elektrosmokiem. Dzięki projektowi chłopcy nie tylko utrwalili wiadomości na temat utworu S. Lema, ale także mieli okazję zaprezentować swoje zdolności konstruktorskie na forum klasy. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne prace oraz życzymy wytrwałości w rozwijaniu pasji!

Przejdź do galerii  Lektura "Bajki robotów"

Agnieszka Ślusarska

[#3073]  jk, 02.01.2023 12:06 
   Kartki świąteczne dla żołnierzy na misjach

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie kl. 3e i 2c wykonali świąteczne kartki, które zostały przesłane do żołnierzy stacjonujących w Polskim Kontyngencie Wojskowym IRINI na Sycylii.


Tymi pięknymi i kolorowymi kartkami, pełnymi ciepłych życzeń, uczniowie okazali wsparcie i podziękowali żołnierzom za ich służbę w obronie utrzymania pokoju na świecie.Jesteśmy dumni, że prace uczniów i informacja o naszej akcji zostały wykorzystane w materiale telewizyjnym TVP.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za wsparcie. Z niecierpliwością oczekujemy odpowiedzi od żołnierzy.

Ewa Kaczmarska–Kosyk, Ewa Wodniczak

[#3072]  im, 21.12.2022 16:38 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.258.425  
stat4u
0,265625