Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach
Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że Jakub Brunat z klasy 7d uczestniczył w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, zorganizowanym jak co roku w Gibach.
Wyjazd dzieci i ich rodziców na uroczystości oraz na wycieczkę edukacyjną był nagrodą dla laureatów konkursów I edycji Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez Przedawnienia - Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”, którego autorem i realizatorem jest Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang. Przypomnijmy, że w Konkursie Filmowym „O tym szumią drzewa i mówią kamienie” I nagrodę zdobył Jakub Brunat.
Podczas wizyty w dniach 10-12 lipca Jakub zwiedził gotycki zamek biskupów warmińskich oraz tężnie w Lidzbarku Warmińskim, Wilczy Szaniec, gdzie w latach 1941–1944 była kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, Klasztor Kamedułów w Wigrach, podziwiał uroki augustowskich jezior płynąc statkiem z Augustowa do Studzienicznej, gdzie duże wrażenie wywarło na nim Sanktuarium Maryjne. Niecodzienne przeżycie stanowiło również pokonanie Śluzy Przewięź – szóstej śluzy na Kanale Augustowskim pomiędzy jeziorami Studzienicznym i Białym.
Na prośbę Pomorskiego Kuratora Oświaty udostępniamy Państwu film na temat szczepień dzieci i młodzieży z udziałem dr hab. n. med. Joanny Renke, specjalisty pediatrii i immunologii klinicznej, przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
Mimo obecnych trudności z dostępem do edukacji w "klasycznej" formie, mamy nadzieję na szybki powrót do nauczania stacjonarnego i nie zamierzamy rezygnować z projektu klas sportowych . Wydaje się, że teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, istnieje potrzeba aktywności fizycznej. Dlatego uważamy, że tworząc klasę sportową damy szansę dzieciom na wszechstronny rozwój umysłowy i fizyczny.
W Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi od wielu lat z dużymi sukcesami realizowany był program klas sportowych o profilach piłka nożna oraz piłka siatkowa. Dzieci i młodzież skupiona w tych klasach osiągała wysokie lokaty w rywalizacji szkół, na wszystkich jej poziomach, a pod względem nauki, klasy sportowe nie ustępowały klasie matematycznej. W roku szkolnym 2021/2022 planujemy kontynuować nasz program i utworzyć klasę sportową ukierunkowaną na piłkę siatkową i piłkę nożną.
Czego możemy się spodziewać?
klasa liczy do 24 osób;
zajęcia sportowe odbywają się bez podziału na grupy;
rozszerzony program wychowania fizycznego obejmuje 10 godzin tygodniowo, z czego 4 godziny to podstawa programowa (realizacja programu jak w klasach ogólnych), natomiast 6 godzin przeznaczamy na dyscypliny kierunkowe;
w klasie zajęcia wychowania fizycznego prowadzić będą nauczyciele z aktualnymi licencjami związków sportowych;
zajęcia prowadzone będą na obiektach szkoły;
zapewniamy ciągłość szkolenia w zakresie dyscyplin kierunkowych również po ukończeniu szkoły podstawowej - współpraca z klubami sportowymi na terenie Rumi: Akademia Piłki Siatkowej Rumia oraz Miejski Klub Sportowy ORKAN Rumia;
zapewniamy udział w rywalizacji na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim oraz w rozgrywkach organizowanych przez Polskie Związki Sportowe.
Co daje Nam takie rozwiązanie?
umożliwiamy naszym pociechom realizowanie ich pasji pod okiem doświadczonych trenerów;
dbamy o harmonijny rozwój fizyczny naszego dziecka;
uczymy dzieci dyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu;
dajemy dzieciom podstawy wiedzy o prawidłowym żywieniu, dbałości o higienę, podstawach treningu oraz odpowiedzialności za własny rozwój;
dzieci nabywają umiejętności prospołecznych, uczą się współpracy w grupie;
wdrażamy dzieci do Świata Sportu poprzez uczestnictwo w rywalizacji sportowej;
kreujemy postawę kibica w oparciu o ideę fair play.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z trenerami:
Ziemowit Bernatowicz - trener piłka nożna tel. 608070304 e-mail: ziemekb@interia.pl
Robert Sawicki - trener piłka siatkowa tel. 602593562 e-mail: robert77sawicki@gmail.com
Szanowni Państwo.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani sportowym rozwojem waszego dziecka, prosimy o kontakt. Informacje od Państwa pozwolą nam określić właściwy kierunek działania i potwierdzić, że pomysł i realizacja naszego planu spełnia Państwa oczekiwania.
Ze sportowym pozdrowieniem.
Nauczyciele wychowania fizycznego
Ziemowit Bernatowicz
Robert Sawicki
Daniel Hadam
Dziękujemy za ten wspólny rok szkolny, za radość, uśmiech każdego dnia!
Życzymy Wam drogie dzieci bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły!
Z dedykacją - muzyczna pocztówka!
Wesołych i bezpiecznych wakacji życzą Nauczyciele świetlicy
Wyniki Konkursów „O tym szumią drzewa i mówią kamienie”
Z przyjemnością informujemy, że Jakub Brunat z klasy 7d zajął I miejsce, a Wiktoria Smyl z klasy 7e II miejsce w Konkursie „O tym szumią drzewa i mówią kamienie”.
Konkurs był częścią I etapu Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej” – konkursu – organizowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Podlaskim Kuratorem Oświaty pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Pomorskiego, Wojewody Podlaskiego, Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego.
W trzech konkursach: literackim, fotograficznym i filmowych wzięło udział 84 uczestników w województw pomorskiego i podlaskiego.
Opiekunem merytorycznym, naukowym oraz mentorem obu prac był nauczyciel historii Pan Krzysztof Murawski. Na jego ręce składamy ogromne gratulacje i podziękowania.
Klasa 7d przez cały rok szkolny 2020/21 realizowała projekt edukacyjny "Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?". Projekt był prowadzony i wspierany przez Fundację Uniwersytet Dzieci.
Podczas zajęć uczniowie analizowali takie wartości, jak: odpowiedzialność, tolerancja, czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwinęli wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie budowali postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne.
"Ilu ich padło nikt nie pyta. Nie ważna liczba, krew ani gruz.
Ważny heroizm treść w czasie skryta, miara dla dziejów pokarm dla dusz ..."
Dzieje naszego kraju to historie pojedynczych ludzi, które spłatają się, tworząc dzieje narodu. Każdy żołnierz to odrębna karta zapisana w naszej historii. Bohaterowie, którzy nie maja swoich pomników, tablic pamiątkowych, nie nakręcono o nich filmów, przez długie lata żyli w zapomnieniu, wymazani z pamięci. Póki żyją ludzie w których pamięci istnieją, zapiszmy ich wielkimi literami na kartach polskiej historii.
Koło historyczne i uczniowie z II LO realizowali w roku szkolnym 2020/2021 projekt konkursowy organizowany przez Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku pt. ,,Znicz dla Westerplatczyka”. Naszym bohaterem był Wiktor Ciereszko, żołnierz Wojska Polskiego walczący we wrześniu 1939 na Westerplatte - mieszkaniec Rumi. Na podstawie zebranych źródeł uczniowie wykonali film o życiu westerplatczyka.