SP9 w Rumi - Biblioteka
Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta

 
 
BIBLIOTEKA
 
"Już dosyć prawdziwie pięknych napisano książek
  teraz czas je w czyn zamienić  i czynem iść tak daleko - tak daleko -
  aż się życie z książką zrówna,
  świat z myślą dzisiejszą..."
(Narcyza Żmichowska)
 
Zapraszamy codziennie oprócz środy w godzinach 8 00 - 16 00
 

 
Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi składa się z oddzielnych pomieszczeń:
 • wypożyczalni
 • wygodnej czytelni wyposażonej dzięki funduszom Rady Rodziców II LO,
 • tworzonego centrum multimedialnego z pełnym dostępem do internetu dla uczniów, a wyposażonego dzięki funduszom Urzędu Miasta Rumi.

 

        Czynna jest codziennie w godz. 8.00 – 16.30 za wyjątkiem środy, który to dzień jest przeznaczony na prace wewnętrzne. Liczy 846 czytelników, co stanowi 90,5 % społeczności Szkoły Podstawowej nr 9. W ciągu ubiegłego roku szkolnego wypożyczono 4970 woluminów, czyli 66 tytułów dziennie. Tym samym na 1 czytelnika przypada 6,3 przeczytanych książek. Średnio w ciągu dnia bibliotekę odwiedza 79 osób, w czytelni pracuje 6 uczniów szkoły podstawowej. Księgozbiór biblioteki liczy 13 462 woluminy o ogólnej wartości 43 897,22 zł. W minionym roku przybyło 348 wol., co plasuje naszą placówkę w ogólnopolskiej mniejszości 47 %  bibliotek szkolnych zakupujących rocznie od 101 do 500 woluminów. Przeznaczono na ten cel 2924,32 zł, a taką sumą może dysponować jedynie 13 % wszystkich bibliotek szkolnych w Polsce. Posiadamy także niebagatelną liczbę 141 kaset wideo o tematyce edukacyjnej oraz lektur szkolnych. W ostatnim czasie zakupiono program komputerowy MOL, co pozwoli na komputeryzację zbiorów i wypożyczeń, usprawni pracę biblioteki a czytelnikom dostarczy zupełnie nowych informacji o księgozbiorze i zawartości czasopism.
 
        W bibliotece organizuje się szereg konkursów wewnątrzszkolnych, np. w bieżącym roku szkolnym:

 • „Moje wakacyjne spotkania z książką”,
 • „Książka w plecaku”,
 • „Przyroda w utworach Jana Brzechwy”,
 • „Jestem autorem komiksu”,
 • „Święta Bożego Narodzenia w moim domu”,
 • „Książki, do których ciągle wracamy”.

        Uczestniczymy także w konkursach przygotowanych przez inne biblioteki szkolne, np. „W każdej szkole są książkowe mole” autorstwa Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi, czy „Poezji jednego autora” w Szkole Podstawowej nr 6. Także i my jesteśmy organizatorami konkursów międzyszkolnych, do których zapraszamy inne rumskie szkoły, np. „Zagórska Struga opowiada Bałtykowi o swoim mieście” czy „Z Alicją w Krainie Czarów”.
 
        W trosce o atmosferę w bibliotece i dobre samopoczucie naszych czytelników dbamy o odpowiedni wystrój, stąd gazetki i wystawki, w czym aktywnie pomagają członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki. Działa tu także od wielu lat Biuro Rzeczy Znalezionych.
 
        Zgodnie z obowiązującym programem ścieżki edukacyjnej, nauczyciele biblioteki realizują lekcje edukacji czytelniczej i medialnej w klasach IV -–VI, a dodatkowo kierują swoją ofertę do klas I – III. Dla najmłodszych czytelników naszej szkoły prenumeruje się „Świerszczyk” dostępny w czytelni, wykorzystywany na lekcjach bibliotecznych w klasach II i lekcjach przedmiotowych.
 
        Wszystkich stałych czytelników codziennie serdecznie witamy, a niezdecydowanych gorąco zapraszamy do wizyty w bibliotece. Warto czytać książki.


 
Nauczyciele biblioteki:
 • mgr Aleksandra Zarzycka,
 • mgr Małgorzata Farion,
 • mgr Agnieszka Ługiewicz.

18-02-2020 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
3.459.081  
stat4u
8,398438E-02