Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
 

„Cokolwiek w życiu robisz,
zawsze jest czas, by robić coś jeszcze lepszego.
Możliwości masz wiele, a jedną z nich jest wolontariat.”

Od roku 2004 w II LO w Rumi istnieje Szkolne Koło Wolontariatu. Działają w nim uczniowie-wolontariusze, którzy chcąc pomagać innym swój wolny czas poświęcają potrzebującym ludziom. Wolontariat daje mnóstwo satysfakcji, wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy współpracy w grupie i przełamywania własnych słabości.
Podczas kilkuletniej działalności wzięliśmy udział w wielu przedsięwzięciach i akcjach charytatywnych. Najważniejsze akcje to:

 • „Serce w konserwie”, Współpraca z Pomorskim Bankiem Żywności – pomoc przy zbieraniu produktów żywnościowych w sklepach w okresie świątecznym,
 • coroczny udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
 • udział w programie wspomagania walki z dysleksją „Czytamy razem”
 • pomoc przy organizacji festynów i imprez sportowych na terenie szkoły i miasta,
 • pomoc najmłodszym uczniom ze szkoły SP nr 9 w świetlicy szkolnej i w stołówce,
 • pomoc w nauce młodszym kolegom,
 • udział w akcji „Działamy Razem”,
 • współpraca z MOSiR w Rumi, Stowarzyszeniem „Pomóż sąsiadowi”, UM Rumi oraz Caritas.

5 grudnia 2014 roku podczas gali wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z rąk Arcybiskupa Wiesława Szlachetki otrzymaliśmy akt powołania Szkolnego Koła Caritas przy II LO w Rumi, do którego gorąco zachęcamy każdego, kto chciałby oddać siebie innym.


Rok szkolny 2015/16 Top

W bieżącym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Hospicjum Św. Józefa w Gdyni. 09 września 2015r odbyło się spotkanie uczniów klas I i II z przedstawicielem hospicjum, które miało na celu zapoznanie młodzieży ze swoją działalnością oraz zachęcenie ich do współpracy i wsparcia.

15.09.2015r

Paulina Kummer i Mateusz Dukowicz z klasy IA podczas zebrań z rodzicami rozprowadzali kalendarze. Dobrowolne datki przeznaczone zostały na rzecz Hospicjum Św. Józefa w Gdyni.

W dniach 25-26.09.2015r wolontariusze naszej szkoły włączyli się w akcję „Podziel się Posiłkiem”, którą organizował Pomorski Bank Żywności. Wolontariusze dyżurowali w sklepie BIEDRONKA przy ul. Starowiejskiej. Zebrane dary zostały przekazane poprzez współpracujące z Bankiem Żywności stowarzyszenia na rzecz potrzebujących. W akcji uczestniczyli:

 • Natalia Bierć
 • Natalia Lampkowska
 • Dominika Smentoch
 • Magdalena Szramka
 • Weronika Orłowska
 • Maria Kolp
 • Małgorzata Orchowska
 • Dominik Malecki
 • Natalia Adamczyk
 • Piotr Kordowski
 • Klaudia Szudy
 • Paulina Piątkowska
 • Kinga Alicka

03.10.2015r odbył się w Rumi IV Ogólnopolski Marsz Seniora pod patronatem poseł Krystyny Kłosin. Grupa mundurowa naszego liceum w składzie: Kinga Alicka, Natalia Szymańska, Weronika Orłowska, Maria Kolp, Julia Przyborowska oraz Dominik Malecki czynnie włączyła się w przedsięwzięcie.

12.10.201512.10.2015r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyły się obchody 25-lecia działalności Caritas, w których uczestniczyli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem Pauliną Graś. W trakcie uroczystości zapoznaliśmy się z 25-letnią działalnością Caritas, a także wręczono nagrody dla zasłużonych na rzecz pracy dla potrzebujących. To radosne wydarzenie przypomniało nam, że: "Człowiek jest wiel¬ki nie przez to, co po¬siada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

29.10.2015r w Szkole Podstawowej Nr 9 odbył się Bal Wszystkich Świętych, w którym uczestniczyli wolontariusze z II LO: Kinga Alicka, Paulina Piątkowska, Weronika Orłowska oraz Oskar Miśniakiewicz. Uczniowie przebrani za świętych i aniołów zachęcali do wspólnej zabawy.

30.10.2015r Kinga Alicka wraz z Pauliną Piątkowską kwestowały na Cmentarzu Komunalnym w Rumi na rzecz Hospicjum Św. Józefa w Gdyni.

10.11.2015r młodzież naszej szkoły spotkała się z panią Pauliną Olejniczak z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” oraz panią Anną Krajnowską z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Pani Olejniczak opowiadała o swoim rocznym pobycie w Ameryce Południowej, w środku dżungli, wśród tamtejszej ludności. Pobyt w Peru związany był z przedsięwzięciem pn. Wolontariat POLSKA POMOC, którego celem jest wspieranie przez MSZ bezpośredniego zaangażowania obywateli polskich w pomoc mieszkańcom państw rozwijających się.

Wolontariusze systematycznie pomagają w nauce uczniom szkoły podstawowej oraz przy rozdawaniu posiłków uczniom szkoły podstawowej na stołówce oraz. Szczególnie zaangażowane są uczennice klasy IA: Kinga Alicka i Paulina Piątkowska.

W dniach 4 i 11 grudnia wolontariusze wezmą udział w przedświątecznych zbiórkach żywności a w styczniu 2016 jak co roku włączą się czynnie w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zapraszamy do współpracy.

Opieka: Alina Treder, Paulina Graś, Gabriela Sowa


Rok szkolny 2014/15 Top

5 i 6 września 2014 roku, na terenie Auchan nasza młodzież pomagała w zbiórce przyborów szkolnych. Byli to uczniowie:

- Dominika Smentoch
- Magdalena Sikora
- Robert Woźniak
- Dominik Popowski
- Klaudia Szudy
- Małgorzata Orchowska
- Natalia Rogocka
  - Wiktoria Pawłowska
- Marta Tomaszewska
- Dominik Malecki
- Mateusz Dukowicz
- Adrian Kowalski
- Karol Piechota
 

31 listopada 2014 na cmentarzu w Rumi Janowie odbyła się zbiórka pieniędzy na potrzeby Domu Hospicyjnego imienia św. Józefa. Wolontariusze:

- Małgorzata Orchowska
- Patrycja Dejewska
- Arkadiusz Potrykus
- Dominika Smentoch
- Magdalena Sikora
- Paulina Labuda
- Weronika Mączka
 

12 i 13 grudnia 2014 roku niżej wymienieni uczniowie zbierali żywność w 3 rumskich sklepach „Biedronka”:

- Klaudia Szudy
- Natalia Rogocka
- Emilia Pilot
- Adrian Kowalski
- Dominik Popowski
- Arkadiusz Potrykus
  - Małgorzata Orchowska
- Katarzyna Zuba
- Patrycja Dejewska
- Patryk Czerwionka
- Marcin Grzybaczewski
 

Weronika Kniaziew uczestniczy w akcji "Czytamy Razem".

5 grudnia 2014 roku podczas gali wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z rąk Arcybiskupa Wiesława Szlachetki otrzymaliśmy akt powołania Szkolnego Koła Caritas przy II LO w Rumi, do którego gorąco zachęcamy każdego, kto chciałby oddać siebie innym.
 
 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!!!
 
 

Opiekunowie: Gabriela Sowa, Marzenna Taube
 


Top
 


30.09.2022
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.362.577  
stat4u