Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
 

   Dnia 3 czerwca 2005 r. II Liceum Ogólnokształcące w Rumi przyjęło imię Józefa Konrada Korzeniowskiego. Decyzję wyboru patrona naszej szkoły podjęła w kwietniu Rada Miejska w Rumi, a zaakceptowała cała społeczność szkolna. Wybór pisarza i kapitana marynarki handlowej to nawiązanie do tradycji i misji szkoły, którą jest wychowanie obywatela Europy i świata.
   Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się dnia poprzedniego, kiedy to k. Włodzimierz Kozłowski, proboszcz parafii św. Jana z Kęt w czasie Mszy Św. poświęcił piękny, granatowo - niebieski sztandar szkoły. Kolejny dzień święta szkoły uświetniła swoją obecnością kompania honorowa i orkiestra Marynarki Wojennej. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli dowództwa MW, władz Akademii Morskiej w Gdyni, z którą nasze liceum współpracuje na co dzień, a także władz oświatowych, lokalnych i delegacji rumskich szkół. W trakcie uroczystości Rada Rodziców przekazała młodzieży nowy sztandar, fundatorzy wbili w drzewiec symboliczne gwoździe, a najznamienitsi goście odsłonili tablicę z pełną nazwą szkoły.


 
Wypowiedzi na temat Patrona
 

"W swoich książkach mówi o takich wartościach, jak honor, odwaga, odpowiedzialność, wierność samemu sobie, wypełnianie moralnych obowiązków. Te zasady przekazujemy naszej młodzieży. Chcemy, by tak jak patron szkoły, nasi uczniowie byli ludźmi otwartymi, tolerancyjnymi i ciekawymi świata. Morze, które mamy tak blisko, jest oknem na świat i na Europę. Kultywując morskie tradycje, po raz drugi na patrona szkół w naszym zespole wybraliśmy wielkiego Polaka, związanego z morzem."

Lucyna Oglęcka, dyrektor szkoły
 

"Bardzo dobrze, że Józef Konrad Korzeniowski został patronem naszej szkoły. Dla mnie ważne jest m. in. to, że ten wielki pisarz cenił drugiego człowieka, szanował go, a jednocześnie sam był bardzo skromny. Podoba mi się ta postać. Jego podróże i miłość do morza też jest mi bliska. (...)"

Anna Mocka, klasa II d
 

"Korzeniowski pisał interesujące książki. Był zafascynowany podróżami do Afryki. Przekazywał w swoich książkach nie tylko te fascynacje, ale też takie wartości, jak tolerancja i godność człowieka. (...)"

Mariusz Licau, klasa I d
 

"(...) Ciekawią mnie ludzie, związani z morzem i książki na ten temat. Konrad łączył to wszystko. (...)"

Alicja Ziemska, klasa II d

 
Top
 


27.02.2023
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.448.199  
stat4u