Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
   Projekt

Projekt "Godziny wychowawcze ze światem"

 

Przejdź do galerii  gddw

Uczniowie klasy 7D Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi i klasy 2A II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi w roku szkolnym 2019/2020 biorą udział w projekcie edukacyjnym „Godziny wychowawcze ze światem” realizowanym w ramach programu Polskiej Akcji Humanitarnej. Szkolnymi opiekunami projektu są: nauczyciel języka niemieckiego Marta Bartoszewska i nauczyciel języka polskiego Paulina Osak. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w godzinach wychowawczych związanych z edukacją globalną, a także angażują się w różnorodne działania mające na celu poszerzenie ich świadomości w tym zakresie.

Uczniowie włączyli się w Tydzień Edukacji Globalnej, aby uświadomić swoim koleżankom i kolegom, że żyjemy w globalnym świecie, w którym nasze życie nieodwracalnie powiązane jest z życiem reszty planety i nie możemy uniknąć tych współzależności, choć często trudno nam je zrozumieć. Uczestnicy projektu wybrali cytaty osób, dla których ochrona środowiska nie jest obojętna, a następnie przygotowali plakaty o tematyce ekologicznej, które powiesili na szkolnym korytarzu. Chcieli zwrócić uwagę, że to człowiek jest odpowiedzialny za planetę i jego codzienne wybory mogą poprawić jakość życia. Ponadto uczniowie przygotowali prezentację Power Point oraz nagrali film edukacyjny. Działania te miały ukazywać, że nasze codzienne nawyki mogą wpłynąć na ochronę naszej planety. Powinniśmy poczuć się bardziej odpowiedzialni za swoje codzienne wybory i zachowania, które wpływają również na ludzi w innych częściach świata.

 Paulina Osak i Marta Bartoszewska

 

[#2171]  am, 22.11.2019 10:40 
   TEG na lekcjach języka niemieckiego

 

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcjach języka niemieckiego

Przejdź do galerii  Teg 1

Podczas tegorocznego tygodnia edukacji globalnej pod hasłem "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!" uczniowie na lekcjach języka niemieckiego zgłębiali swoją wiedzę na temat ochrony środowiska. Poznali piosenkę "Sie will deine Liebe (SOS)", która przypomina, że planeta Ziemia czeka na naszą pomoc. Ziemia jest zanieczyszczona spalinami, odpadami oraz przemysłem. Jedynie człowiek może zmienić jej los. Z pomocą aplikacji learning apps uczniowie przypomnieli sobie zasady segregowania śmieci, poszerzając słownictwo związane z ochroną środowiska. https://learningapps.org/view33978 https://learningapps.org/5793288 https://learningapps.org/4205831 https://learningapps.org/view1518600

Ponadto uczniowie wykonali quiz aby sprawdzić czy żyją ekologicznie oraz otrzymali poradę w jaki sposób żyć aby być bardzie eko. https://www.goethe.de/de/spr/unt/ver/co2.html Aby podsumować dyskusję na temat ochrony środowiska uczniowie dokonywali wyborów związanych z codziennym użytkowaniem sprzętów gospodarstwa domowego oraz zakupami produktów.

https://www.goethe.de/de/spr/unt/ver/tdo.html

 

nauczyciele języka niemieckiego

Katarzyna Jungiewicz

Patrycja Jasińska

Marta Bartoszewska

[#2170]  am, 22.11.2019 10:34 
   Projekt "Godziny wychowawcze ze światem"

Uczniowie klasy 7D Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi i klasy 2A II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi w roku szkolnym 2019/2020 biorą udział w projekcie edukacyjnym „Godziny wychowawcze ze światem” realizowanym w ramach programu Polskiej Akcji Humanitarnej. Szkolnymi opiekunami projektu są: nauczyciel języka niemieckiego Marta Bartoszewska i nauczyciel języka polskiego Paulina Osak. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w godzinach wychowawczych związanych z edukacją globalną, a także angażują się w różnorodne działania mające na celu poszerzenie ich świadomości w tym zakresie. Uczniowie włączyli się w Tydzień Edukacji Globalnej, aby uświadomić swoim koleżankom i kolegom, że żyjemy w globalnym świecie, w którym nasze życie nieodwracalnie powiązane jest z życiem reszty planety i nie możemy uniknąć tych współzależności, choć często trudno nam je zrozumieć. Uczestnicy projektu wybrali cytaty osób, dla których ochrona środowiska nie jest obojętna, a następnie przygotowali plakaty o tematyce ekologicznej, które powiesili na szkolnym korytarzu. Chcieli zwrócić uwagę, że to człowiek jest odpowiedzialny za planetę i jego codzienne wybory mogą poprawić jakość życia. Ponadto uczniowie przygotowali prezentację Power Point oraz nagrali film edukacyjny. Działania te miały ukazywać, że nasze codzienne nawyki mogą wpłynąć na ochronę naszej planety. Powinniśmy poczuć się bardziej odpowiedzialni za swoje codzienne wybory i zachowania, które wpływają również na ludzi w innych częściach świata.

Przejdź do galerii  Projekt

Paulina Osak i Marta Bartoszewska

[#2169]  jk, 21.11.2019 15:19 
   Erasmus+

Rumunia kraina hrabiego Drakuli

Przejdź do galerii  Rumunia

W ramach projektu Erasmus+ „Teaching in the digital age”, młodzież II LO i uczniowie SP 9 zawitali do kraju hrabiego Drakuli, Rumunii. 7 października, w poniedziałek zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły National College George Cosbuc w Nasaud, miejscowości położonej na styku dawnej granicy Imperium Habsburgów i terenów Osmańskich. Uczniowie w trakcie spotkania prezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. Podczas warsztatów prowadzonych przez profesora Simiona Strugara tworzyli materiały konieczne do realizacji projektu dotyczącego cyberbezpieczeństwa, a szkolny zespół robotyki „Cyber Soul” pokazał, jak działa stworzony przez nich robot Stelian. Oprócz zajęć w grupach młodzież uczestniczyła w wycieczkach po Transylwanii (Siedmiogród). To z tej właśnie krainy pochodził nasz król Stefan Batory. O wszystko co posiadał musiał zawalczyć sam. Podczas wycieczek trafiliśmy do sześciu średniowiecznych cerkwi klasztornych zlokalizowanych w rejonie Bukowina, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i do muzeum ręcznie malowanych jajek. Na tych terenach narodziła się legenda o hrabim Drakuli. Jedną udało nam się zwiedzić. Pozostałe dni upłynęły nam na rozgrywkach sportowych, grze miejskiej na lokalnym targu. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu chóu szkolnego i zespołu tanecznego szkoły, wysłuchaliśmy pieśni ludowych i obejrzeliśmy rumuńskie tańce regionalne. Rumunia zachwyca nie tylko kulturą, ale też smakami. W Bukowinie przywitały nas sarmale, czyli rumuńskie gołąbki, malutkie, owijane w liście winogron lub liście kapusty, wypełnione ryżem i rozmaitymi warzywami, podawane z kwaśną śmietaną. Na deser serwowano tradycyjnie gig, precla podawanego na ciepło, wypełnionego czekoladą i wanilią. Niebo w gębie! Rumuni są niezwykle gościnni, serdeczni i otwarci. Wskażą najlepszą kawę w mieście, zaprowadzą do najciekawszych zakamarków przedmieścia, służą pomocą. Uczniowie zawiązali nowe przyjaźnie z kolegami i koleżankami biorącymi udział w wymianie młodzieżowej. Z naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyli: Zuzanna Jaskuła, Iga Leszczyńska, Anna Kacprzak, Dawid Boles, Krzysztof Jerzyk i Michał Dobrzyniecki.

[#2159]  am, 15.11.2019 09:07 
   Gdynia E(x)plory Week

Gdynia E(x)plory Week

Przejdź do galerii  E(x)plory

Grupa przyrodnicza z 2 a, i 2 b, uczestniczyła w Festiwalu Nauki i Technologii Gdynia E(x)plory Week, który odbył się w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym Experyment w Gdyni. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach na relacje w mediach społecznościowych z festiwalu. Mieliśmy okazję obejrzeć stoiska naukowe i uczestniczyć w ścieżkach edukacyjnych. Wysłuchaliśmy wykładu pt. „Wojna z wirusami” oraz byliśmy uczestnikami Smart Lab, podczas którego poznaliśmy właściwości fizyko – chemiczne ciekłego azotu i praktycznego jego zastosowania np. w kuchni.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#2149]  am, 25.10.2019 11:43 
   Integracja i otrzęsiny klas pierwszych

 

Integracja i otrzęsiny klas pierwszych 

Przejdź do galerii  integracja

Dziś, 15 października, podobnie jak w roku ubiegłym, nowi uczniowie przyjęci zostali w poczet społeczności szkolnej w plenerze. Integracja i otrzęsiny klas pierwszych odbyły się w tzw. Piekiełku w Rumi, do którego pierwszoklasiści z wychowawcami, opiekunami i panią wicedyrektor, musieli dotrzeć pieszo, lasem, kilka kilometrów. Pogoda dopisała. Po drodze zostali włączeni w poczet „kotów” przez starszych kolegów. Na miejscu czekało mnóstwo zadań i atrakcji, przygotowanych przez członków samorządu uczniowskiego. Były łamigłówki logiczne, gry sprawnościowe oraz przeprawa przez rzekę, zakończona małym testem kulinarnym. Wszyscy mogli posilić się kiełbaskami z ogniska, pieczonymi ziemniakami. Były ciasta upieczone przez uczniów i nauczycieli, owoce, napoje. Zmagania zakończyły się ślubowaniem uczniów:

 

Ślubujemy !

* Jako koty całkiem młode
*Nie dbające o urodę,
*By Samorząd chrzcić nas chciał
*Przysięgamy dziś miau, miau:
*Chodzić w parach, albo stadnie,
*Zawsze się uśmiechać ładnie
*I za dużo nie mieć pał
*Przysięgamy dziś, miau, miau
*Nie pić, nie ćpać i nie palić,
*Wiedzę ciągle doskonalić,
*Nie wytrzeszczać głupio gał,
*Przysięgamy dziś miau, miau.
*Słuchać starszych i szanować,
*W ciemnych kątach się nie chować,
*Dbać o czystość naszych ciał,
*Przysięgamy dziś miau, miau.
*Zobowiązań dotrzymywać
*Dać się łatwo wychowywać
*By duch szkolny przy nas trwał,
*Przysięgamy dziś, miau, miau...

i wychowawców:

 

*Nie będę przychodził na lekcje swoje.

*Nie będę brał na lekcje dziennika waszego.

*Będę pamiętać, aby dzień wagarowicza – święty - święcić.

*Nigdy nie stawiać uczniom dwój i jedynek.

*Będę czcił ucznia swego i naukę jego.

*Obiecuję nie chodzić po klasie w kartkówki czasie.

*Nie zajmować uczniom czasu wolnego.

*Nie mówić słowa złego rodzicom ucznia mojego.

*Nie budzić ucznia swego ze snu zasłużonego.

 Anna Młodzikowska - Zachar

 

 

[#2141]  am, 15.10.2019 17:49 
   Święto Edukacji Narodowej

14     PAŹDZIERNIKA

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Przejdź do galerii  święto KEN

W przeddzień Święta Edukacji Narodowej, 11 października 2019 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego sprawili Gronu Pedagogicznemu ogromną niespodziankę. Mieliśmy dużą radość uczestniczyć w  spektaklu słowno – muzycznym, odsłuchaliśmy przepięknego wokalu naszych uczennic. Pani dyrektor Lucyna Oglęcka złożyła wszystkim pracownikom oświaty oraz uczniom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyła nagrody. Pani dyrektor wspomniała również o miłym dla Polski wydarzeniu, a mianowicie o Nagrodzie Nobla dla naszej pisarki pani Olgi Tokarczuk, której motto towarzyszyło dzisiejszemu spotkaniu.

My nauczyciele i dyrekcja II LO również przyłączamy się do życzeń. Całej społeczności uczniowskiej, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi życzymy w tym szczególnym dniu wszystkiego co najcenniejsze.  

[#2140]  am, 11.10.2019 14:18 
   "Kreatives Deutschlernen"
Przejdź do galerii  j.niem2

"Kreatives Deutschlernen"

Uczniowie klas trzecich uczestniczą w innowacji pedagogicznej pt."Kreatives Deutschlernen", w ramach której tworzyli edukacyjne -lapbooki na temat czasu przeszłego Perfekt, czyli teczki tematyczne, które zawierają wszystkie wiadomości związane z omawianym tematem leksykalno – gramatycznym. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, karteczkach, kopertach, harmonijkach, wachlarzach oraz szablonach o przeróżnych kształtach i kolorach. Kolorowe notatki sporządzone według pomysłu autora pomagają usystematyzować i pogłębić wiedzę oraz zachęcają uczniów do samodzielnych powtórek. Lapbooki uczą organizacji pracy, rozwijają kreatywność.

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

[#2139]  am, 10.10.2019 19:25 
   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

 

Europejski Tygodzień Zrównoważonego Transportu

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ponad 200 miłośników dwóch kółek wzięło udział w przejeździe “Rowerem przez Rumię”, zorganizowanym przez Urząd Miasta Rumi. Dużym wsparciem dla organizatorów byli nasi wolontariusze: Karolina Bieszk, Patrycja Macholl, Anastasia Leiner, Martyna Stencel, Sandra Zwiefka, Magda Grzybowska, Karolina Szewczyk, Amanda Frątczak, Natalia Drusewicz, Paulina Żyłka, Mark Dromin, Kordian Łuczyński, Aleksandra Klein, Amelia Litka, Marlena Miszewska, Laura Urbaniak – Dzienisz, Nikola Patelczyk, Małgorzata Kosznik, Nikola Hełminiak, Aleksandra Waras. Za zaangażowanie, poświęcony czas w sobotnie popołudnie serdecznie wam dziękujemy. Jesteście wspaniali:)

Specjalne podziękowania uczniowie otrzymali od wiceburmistrza Piotra Wittbrodta oraz pani Anny Borys .

 

 

 

[#2131]  am, 30.09.2019 12:06 
   Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków

Przejdź do galerii  Europejski Dzień Języków

 

26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego i języka niemieckiego przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. Podczas przerw uczniowie mogli poczęstować się tradycyjnymi naleśnikami z sosem klonowym oraz niemieckimi słodyczami. Aby otrzymać smakołyk wystarczyło odpowiedzieć na pytania związane z kulturą krajów anglo- i niemieckojęzycznych oraz rozwiązać zagadki językowe "flase friends/ Falsche Freunde" dopasowując słówka, które pomimo identycznej pisowni mają zupełnie inne znaczenie w języku angielskim i niemieckim. Ponadto na korytarzach czekał na uczniów quiz z wykorzystaniem kodów QR. Uczniowie skanowali kody OR a następnie odpowiadali na przeróżne pytania sprawdzające ich wiedzę nt. flag, stolic, języków urzędowych jak również poznawali liczebniki, kolory, powitania i pożegnania, w różnych językach. Uczniowie rozwiązywali zadania za pomocą aplikacji edukacyjnych takich jak Milionerzy, Memory oraz klasyfikowanie.

 

Nauczyciele języka angielskiego i języka niemieckiego

 

[#2130]  am, 28.09.2019 17:08 


26.05.2020
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.460.682  
stat4u
0,3867188