Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
   Globalny Klub Przyrodniczy pod PATRONATEM DAVIDA ATTEBOROUGH

GLOBALNY KLUB PRZYRODNICZY
POD PATRONATEM DAVIDA ATTEBOROUGH

Globalny Klub Przyrodniczy rozpoczął swoja działalność w marcu. Inicjatorką powołania klubu była pani dyrektor Lucyna Oglęcka, którą zainspirowały dokumentalne filmy przyrodnicze pana Davida Attenborough.  Propozycja została z entuzjazmem przyjęta przez grono pedagogiczne. Ruszyły prace pod kierunkiem nauczyciela przyrody, pani Haliny Klajnszmit, która opracowała program działania klubu, przedstawiła jego założenia, cele i plan pracy oraz zakupiła serię filmów z cyklu Planeta, Życie i inne. Uczniowie od razu włączyli się w prace klubu, wykonali plakaty, rysunki, modele o tematyce przyrodniczej,  które zdobią szkolne korytarze. Zaczęli wzbogacać soje słownictwo na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego o terminy przyrodnicze, poznając nazwy egzotycznych gatunków flory i fauny.

O pomyśle i zainicjowanych działaniach klubu pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach. W między czasie pani dyrektor Lucyna Oglęcka napisała list do pana Davida Attenborough, przetłumaczony na język angielski przez panią Barbarę Kornath – Nowak i pana Roberta Stolarczyka, z prośbą, o objęcie patronatem naszego klubu. Na odpowiedź nie czekaliśmy długo. Ogromną radością był dla nas list, w którym pan Attnborough z entuzjazmem poparł nasze przedsięwzięcie i życzył wielu sukcesów. Dlatego dziś możemy oficjalnie pochwalić się, iż

Globalny Klub Przyrodniczy pn. „ Attenborough Team”.
objął PATRONATEM sam autor filmów pan DAVID ATTENBOROUGH.

Jest to też duża radość dla uczniów, którzy jeszcze prężniej wykonują swoje zadania. Obejrzane przez uczniów filmy wzbogacają ich przyrodniczą wiedzę i inspirują do tworzenia coraz ciekawszych prac, które eksponowane są w wyznaczonym miejscu na terenie szkoły. 4 kwietnia, wśród uczniów szkoły podstawowej i liceum, rozstrzygnięty został konkurs na nazwę i logo klubu. Autorką zwycięskiego logo jest Anna Bruszkiewicz z klasy II a II LO, natomiast nazwę klubu wymyślił Szymon Zdunowski z klasy IV a SP.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1026]  am, 05.04.2016 19:19 
   Międzynarodowy Dzień Wody

"WODA PRAWEM, NIE TOWAREM", to hasło tegorocznej akcji przeprowadzonej w II Licem Ogólnokształcącym w Rumi z okazji Międzynarodowego Dnia Wody, w ramach projektu Polskiej Akcji Humanitarnej "Studnia dla Południa." Nauczyciele geografii i przyrody oraz wychowawcy przeprowadzili z młodzieżą zajęcia, których celem było zwrócenie uwagi na to, że dostęp do wody jest podstawowym prawem człowieka. Uczniowie zapoznali się z dostępnymi na stronie internetowej PAH materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi, między innymi obejrzeli film „Prawo dla wody”. Używając różnych form przekazu artystycznego, wrażliwi na niesprawiedliwy podział dóbr, młodzi artyści poinformowali społeczność lokalną o trudnościach w dostępie do wody pitnej i toalet w krajach Globalnego Południa. Na terenie szkoły oraz na bramie wejściowej umieszczone zostały ciekawe prace promujące tegoroczne hasło: "WODA PRAWEM, NIE TOWAREM". W tzw. „wodną sprawę” wciągnięci zostali wszyscy uczniowie liceum, a Samorząd Szkolny przekazał środki finansowe na konto PAH, z przeznaczeniem na projekty wodno – sanitarne w Somalii. Czynny udział w tym projekcie dał nam możliwość włączenia się w działania PAH, dzięki którym zapewniony zostanie dostęp do wody w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

Przejdź do galerii  Międzynarodowy Dzień Wody

Halina Klajnszmit
Katarzyna Drabińska

[#1029]  jk, 04.04.2016 15:53 
   Podróżnik i alpinista – Kuba Jakubczyk – opowiada o swojej fascynacji górami

1 kwietnia 2016 roku w rumskiej Stacji Kultura odbyło się spotkanie z podróżnikiem i alpinistą Kubą Jakubczykiem. Młodzież naszego liceum wysłuchała ciekawego wykładu zilustrowanego materiałem filmowym, o wyprawach w Andy i zdobywaniu najwyższego szczytu Antarktydy - Masywu Vinsona. Z bezpośredniej rozmowy z podróżnikiem dowiedzieliśmy się o jego fascynacji górami, o pokonywaniu granic ludzkich możliwości i o tym, jak przebiegają przygotowania do wypraw.

Halina Klajnszmit

[#1035]  jk, 01.04.2016 15:18 
   Filme von David Attenborough im Deutschunterricht

Filme von David Attenborough im Deutschunterricht
Filmy Davida Attenborough na lekcjach języka niemieckiego

    W okresie przedświątecznym, uczniowie klas trzecich liceum oglądali na lekcjach języka niemieckiego filmy dokumentalne Davida Attenborough, które w ciekawy sposób pokazują otaczającą nas przyrodę oraz zwierzęta zamieszkujące naszą planetę. Uczniowie nie tylko zgłębili swoją wiedzę z zakresu przyrody, lecz również poznali niemieckie nazwy zwierząt i roślin. Pomysłodawcą projektu propagującego filmy dokumentalne Davida Attenborough jest pani dyrektor Lucyna Oglęcka, a nauczycielami koordynującymi prace klubu na terenie szkoły są panie Halina Klajnszmit i Katarzyna Strumnik - Drabińska.

Marta Kontna

[#1019]  am, 31.03.2016 13:25 
   Wesołych Świąt

Niech Wielkanoc napełni Wasze serca radością,

miłością i spokojem.

Radosnego, wiosennego nastroju

podczas dzielenia się posiłkiem przy wspólnym stole,

w gronie najbliższych.

Niech te Święta przepełnią Was radością i wiarą.

 

Życzy II Liceum Ogólnokształcące

[#1015]  am, 25.03.2016 21:52 
   Maraton

PZU GDYNIA PÓŁMARATON

Przejdź do galerii  Maraton

20 marca b.r. grupa uczniów naszego liceum zdobyła nowe doświadczenie. Pomogła w zorganizowaniu imprezy sportowej. Podczas Gdyńskiego Półmaratonu nasi wolontariusze w składzie: Kinga Alicka, Paulina Piątkowska, Weronika Orłowska, Natalia Szymańska, Anna Gwiazda i Dominik Malecki zabezpieczali trasę biegu i wręczali medale uczestnikom półmaratonu. Po raz pierwszy nasi uczniowie wspomagali tak dużą imprezę (5 tys. uczestników). Wolontariusze mieli okazję zasmakować, na czym polega sportowa rywalizacja, mogli zarazić się pasją biegania, poznać nowych ludzi, a co najważniejsze, widzieć na twarzach uczestników radość i satysfakcję. Opiekunem wolontariuszy jest pani Alina Treder, nauczycielka wychowania fizycznego.

Anna Młodzikowska

[#1014]  am, 25.03.2016 21:29 
   Masz Talent

MASZ TALENT

Przejdź do galerii  Masz Talent

          W piątek, 18 marca odbyła się  słowno – muzyczna prezentacja pn. Masz Talent, przygotowana przez panią Dorotę Dubiel – Stojek, podczas której cała szkolna społeczność miała okazję poznać sukcesy artystyczne naszych uczniów. Byli wśród nich finaliści i laureaci wielu konkursów literackich, muzycznych i plastycznych. Wcześniej mogliśmy oglądać wernisaże prac plastycznych Pauliny Sosińskiej i Anny Bruszkiewicz. Nasze koleżanki zajęły wysokie lokaty w Wojewódzkim Konkursie  Interdyscyplinarnym „Szymborska w oczach młodych Pomorzan”. Wysłuchaliśmy fragmentów twórczości Natalii Rogockiej, która otrzymała wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Literackie Wspomnienie „Listopadowa melancholia”, a także Mariusza Modzelewskiego, który wziął udział w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie ,,Połowy poetyckie 2015”. Natalia Rogocka razem z Patrycją Wszeborowską i Kamilą Siewert brały udział w  II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O Złote Pióro Wójta Gminy Wejherowa” oraz Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Podróżuj, śnij, odkrywaj". Wystąpił także Oskar Miśniakiewicz, który w Konkursie Poezji i Pieśni Jacka Kaczmarskiego otrzymał wyróżnienie. Aleksandra Hinc, laureatka wielu konkursów i przeglądów muzycznych m.in. Odkrywamy Talenty na Pomorzu, III Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „English for Fun”,  IV edycja Powiatowego Konkursu Piosenki „Miłość niejeden zna smak” i innych, po raz kolejny zachwyciła wszystkich swoim wokalem. Wspólnie z Olą zaśpiewała również nasza młodsza koleżanka, zwyciężczyni Konkursu Pastorałek w Redzie, Karina Gęsicka z klasy IV a SP. Nie zabrakło też wspaniałej gry na flecie Natalii Dawidowskiej oraz występu zespołu tanecznego pod kierunkiem pani Anny Rogowskiej. Wszystkim serdecznie gratulujemy talentów i życzymy kolejnych sukcesów.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1007]  am, 21.03.2016 09:16 
   Dzień św. Patryka

DZIEŃ  ŚWIĘTEGO  PATRYKA

17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Tego dnia młodzież ubrała się w stroje koloru zielonego. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Święto obchodzone jest też poza Irlandią, m.in. w Polsce, co wiąże się z popularnością kultury celtyckiej.

Przejdź do galerii  Dzień św. Patryka

Samorząd Uczniowski II LO i SP zorganizował tego dnia sprzedaż wypieków i innych słodkości koloru zielonego. Były pokazy i wykonanie wspólnego tańca irlandzkiego. Pieniążki zebrane ze sprzedaży ciasta przeznaczone zostały na cele charytatywne. W tym roku wesprzemy  Hospicjum  im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Organizacją Dnia Św. Patryka zajęły się opiekunki Samorządu Uczniowskiego LO i SP się panie Aleksandra Andrachiewicz i Teresa Brunath.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1005]  am, 18.03.2016 15:16 
   Goście z Europejskiego Centrum Kształcenia PASCAL

Goście z Europejskiego Centrum Kształcenia PASCAL

17 marca gościliśmy w czytelni szkolnej panie z Europejskiego Centrum Kształcenia PASCAL. Centrum to działa na terenie całego kraju. Najbliższy sekretariat mieści się w Gdyni przy ulicy Świętojańskiej 47. Szkoła oferuje dalsze kształcenie w szkołach policealnych na różnych kierunkach m.in. medycznych, technicznych. Oferta edukacyjna skierowana jest do uczniów klas III.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1004]  am, 18.03.2016 14:51 
   Wielkanocna zbiórka żywności

Wielkanocna zbiórka żywności

 Kolejny raz wolontariusze naszego liceum włączyli się do akcji Pomorskiego Banku Żywności. W dniu 11.03.2016  w Wielkanocnej Zbiórce Żywności na rzecz potrzebujących uczestniczyli: Ania Gwiazda, Dominik Malecki, Rafał Lorek, Ewa Topa, Paulina Modzelewska, Paulina Liedtke, Daria Brulińska, Natalia Bierć i Natalia Lampkowska. Opieka: Gabriela Sowa, Alina Treder.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1003]  am, 18.03.2016 14:26 


27.02.2023
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.522.465  
stat4u
0,6484375