ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2018 / 2019
 
   [SP 9] finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Kaligraficznego „O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY”

27 marca 2019 roku odbył się w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Kaligraficznego „O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY” dla uczniów klas II i III. W konkursie wzięło udział 18 uczniów klas II i 9 uczniów klas III ze szkół podstawowych z terenu Rumi /SP 1, SP 4, SP 6, SP 9, SP 10. Konkurs został przeprowadzony w trzech etapach. Dwa pierwsze etapy odbyły się według regulaminu w szkołach macierzystych, etap trzeci w szkole organizatora. Finaliści konkursu po wylosowaniu miejsc, zapoznaniu się z regulaminem i wypełnieniu kart kodowych przystąpili do przepisywania zróżnicowanych i dostosowanych do poziomu edukacyjnego klas II i III tekstów. Czas przeznaczony na przepisanie wynosił 45 minut. Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac według przyjętych regulaminem wymogów dokonała wyboru trzech najlepszych prac w każdej kategorii. W roku szkolnym 2018/2019 Mistrzem Kaligrafii wśród uczniów klas II została Magdalena Pawłowska z PSPSS, natomiast wśród uczniów klas III Anna Rymon Lipińska z SP 9. Na poziomie klas drugich II miejsce zajął Szymon Kupski z SP 1, III miejsce Julia Stenka z SP 9. Na poziomie klas trzecich II miejsce zajął Adrian Głowacki z SP 6, III miejsce zajęła Natalia Górska z SP 9.

Gratulujemy!!!!!!!!!!!!!

Organizatorzy

Ewa Andruszkiewicz,

Jolanta Rafalska,

Anna Kurowska-Jurczak,

Elżbieta Idziak

[#2039]  jk, 28.03.2019 15:39 
   [II LO] Dzień Otwarty

DZIEŃ OTWARTY

w II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w RUMI

Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 1
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty
Przejdź do galerii  DO

 

Dzień  26 marca b.r. był dla naszego liceum Dniem Otwartym. Rozpoczął się bardzo uroczyście na sali gimnastycznej. Spotkanie poprowadziła pani wicedyrektor Aleksandra Zarzycka, która na początku serdecznie powitała przybyłych uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Nie zabrakło też rodziców. Ważnym punktem programu była prezentacja oferty szkoły, która na rok szk. 2019/20 zaplanowała utworzenie klas pierwszych:

Dla absolwentów klas ósmych:

·        Humanistycznej o profilu psychologiczno – pedagogicznym,  

·        Mundurowej o profilu sportowo – obronnym,  

·      O profilu prawno - administracyjnym  przygotowującej do studiów na kierunkach prawo, administracja, zarządzanie, nauki społeczne, politologia.

Dla absolwentów klas gimnazjalnych:

 

·        Humanistycznej o profilu psychologiczno – pedagogicznym,  

·        Mundurowej o profilu sportowo – obronnym,  

·    O profilu ogólnym z możliwością wyboru rozszerzeń ukierunkowanych na przedmioty przyrodniczo - medyczne i politechniczne.

 

Patronat nad klasami będą pełniły kolejno uczelnie: Uniwersytet Humanistycznospołeczny Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz  Uniwersytet Morski w Gdyni.

 Podczas prezentacji klas można było obejrzeć występy zespołów tanecznych II LO i naszych młodszych koleżanek ze Szkoły Podstawowej Nr 9 pod kierunkiem pani Anny Rogowskiej; pokaz grupy mundurowej. Własną twórczość zaprezentowały Klaudia Pietrzak, Katarzyna Lawryn i Martyna Kuchnowska. Nie zabrakło też emocji sportowych. Odbył się pokaz sztuk walki zaprezentowany przez Kamilę Melzer, Justynę Stawicką. Po części oficjalnej uczniowie gimnazjów mieli okazję obejrzeć pokazy na  strzelnicy, czy też uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez pracowników Straży Granicznej na małej sali gimnastycznej. Nasi goście mieli możliwość zwiedzić sale lekcyjne w segmencie liceum. Był czas na zadawanie pytań, zawieranie nowych znajomości, poznanie przyszłych nauczycieli.  

 

 

[#2038]  am, 27.03.2019 15:38 
   [II LO] Dzień Otwarty na Wydziale Filologicznym w Gdańsku

Dzień Otwarty na Wydziale Filologicznym

w Gdańsku

Przejdź do galerii  I a

20 marca uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p. Martą Bartoszewską wzięli udział w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego w Gdańsku. Z tej okazji wydział zorganizował wiele ciekawych wykładów, prelekcji oraz warsztatów prowadzonych przez wykładowców i studentów Anglistyki, Germanistyki, Rusycystyki, Lingwistyki stosowanej oraz Skandynawistyki. Uczniowie wysłuchali wykładu w języku angielskim nt. świata fantasy, poznali ciekawostki na temat Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Rosji oraz wzięli udział w warsztatach językowych. Wizyta na Uniwersytecie była okazją do zapoznania się z ofertą uczelni wyższych z całego Pomorza, ponieważ na Wydziale Prawa i Administracji odbywały się w tym czasie Targi Edukacji. Wprawdzie matura dopiero za dwa lata, ale już teraz warto dowiedzieć się jakie kierunki uczelnie oferują przyszłym studentom.

[#2027]  am, 21.03.2019 12:46 
   [II LO] informacja

 

 

22.03. na drugiej godzinie lekcyjnej

odbędzie się spotkanie

wszystkich osób uczestniczących

w Erasmusie w sali 145.

 

[#2026]  am, 21.03.2019 12:39 
   [SP 9] Dzień Integracji z Przedszkolakami

Dnia 20 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole Dzień Integracji z Przedszkolakami. Uczestniczyło w nim ponad 200 dzieci z przedszkoli: Iskierka, Janowiaczek, Słoneczna Jedynka, Puchatek oraz Rezydencja Malucha. Podczas spotkania rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli: „1,2,3… do szkoły idziesz Ty”, a laureaci otrzymali nagrody. Na sali gimnastycznej nasi goście zobaczyli występy artystyczne uczniów z klas 1-3 naszej szkoły. Uczestnicy spotkania wzięli udział w kilku rozgrywkach. Na koniec wizyty w naszej szkole dzieci obejrzały przedstawienie teatralne „Bajki w walce z agresją”. W spotkaniu brali udział także uczniowie z klas 1a, 1d, 2c, 3a, 5c. W organizacji spotkania zaangażowanych było wielu nauczycieli naszej szkoły: Jolanta Rafalska, Gabriela Theis, Gabriela Krawiec, Iwona Maćkowiak, Justyna Kulewitz, Wioletta Peck-Stypułkowska, Anna Rrogowska. Spotkanie koordynowały i prowadziły Beata Kordaczuk i Joanna Cholawo.

Przejdź do galerii  Dzień Integracji

[#2029]  im, 20.03.2019 07:49 
   [II LO] CLILiG na lekcjach języka niemieckiego

CLILiG na lekcjach języka niemieckiego

Przejdź do galerii  j.niem 1

 

         Uczniowie klas trzecich w ramach lekcji języka niemieckiego omawiali temat ekologii z wykorzystaniem metody CLILiG. Uczniowie rozwiązywali quiz, dzięki któremu dowiedzieli się, czy żyją w zgodzie z naturą oraz czy ich zachowania są proekologiczne. Maturzyści przekonali się do czego może prowadzić nadmierna konsumpcja, kupowanie egzotycznych produktów oraz nadmierna emisja dwutlenku węgla. Zachęcamy do wykonania quizów

https://www.goethe.de/de/spr/unt/ver/co2.html

https://www.goethe.de/de/spr/unt/ver/tdo.html

                                                                                 Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

[#2025]  am, 19.03.2019 09:29 
   [SP 9] Konserwa dla bezdomnych

Pragnąc wspomóc Wioskę Dobra w Rumi, która działa na rzecz bezdomnych w naszym mieście, zorganizowana została zbiórka konserw. Przekazane konserwy zostały podarowane potrzebującym podczas niedzielnej zupy dla bezdomnych.Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję.

Paulina Graś, Jolanta Rafalska, Gabriela Theis

[#2023]  im, 17.03.2019 18:52 
   [SP 9] Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego

16 marca br. czterech uczniów klasy 8D: Wojciech Nowogródzki, Aleksander Kroplewski, Dawid Bębenek oraz Konrad Borowicz reprezentowali szkołę w rejonowym etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego pt. "English&Deutsch". Konkurs odbył się w Sopockiej Autonomicznej Szkole Podstawowej. Chłopcy odpowiadali na pytania z gramatyki, leksyki oraz wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Z niecierpliwością czekamy na wyniki rejonowego etapu konkursu!

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

[#2024]  jk, 16.03.2019 09:04 
   [SP 9] Bajki w walce z agresją

„Szanuj mnie, żebym szanował innych.

Wybaczaj, żebym mógł wybaczać.

Słuchaj, żebym umiał słuchać.

Nie bij, żebym nie bił.

Nie poniżaj, żebym nie poniżał.

Rozmawiaj ze mną, żebym umiał rozmawiać.

Nie wyśmiewaj, nie obrażaj, nie lekceważ.

Kochaj mnie, żebym umiał kochać. Uczę się życia od Ciebie…”

(Z plakatu Dzieciństwo bez przemocy.)

W naszej szkole zdarzają się czasami przypadki niewłaściwych zachowań podczas przerw. Przyjmują one różne formy: sprzeczki, przezwiska, popychanie, bicie, wyśmiewanie, podkładanie nóg, itp.. Trudno jest wskazać, kto zaczął, kto ponosi winę za zaistniałą sytuację. Jedną z form przeciwdziałania i radzenia sobie z takimi problemami może być udział uczniów w bajce terapeutycznej. Za pomocą bajek, losów ich bohaterów, uczniowie uświadamiają sobie potrzebę przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, budowania zaufania, lojalności, stymulacji empatii (współczucia). Wychowawcy klas I a, II c wraz z uczniami przygotowali w dniu 15 marca 2019 r. przedstawienie pt. „Bajki w walce z agresją”, której celem były propozycje radzenia sobie w trudnych sytuacjach szkolnych. Przedstawienie obejrzały również przedszkolaki z rumskich przedszkoli 20 marca 2019 r., podczas dni otwartych dla przedszkoli. Z kolei 21 marca dzieci zaprezentowały inscenizację rodzicom, a i dziadkowie zaszczycili nas swoją obecnością.

Przejdź do galerii  Bajki

Jolanta Rafalska, Gabriela Theis

[#2037]  im, 15.03.2019 08:16 
   [II LO] Dzień Otwarty II LO

Zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły

26 marca 2019 r.

w godz. 9.30 – 14.00

[#2020]  am, 14.03.2019 11:43 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.406.170