ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2018 / 2019
 
   [II LO] 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Przejdź do galerii  WOŚP

 

W deszczową niedzielę, 13 stycznia nasze wspaniałe dziewczyny: Klaudia Kujawska, Paulina Popko, Weronika Małgorzewicz ,  Maja Pilarska, Wiktoria Trella,  Natalia Drusewicz, Adrianna Borkowska, Natalia Sobocińska i Anna Lange wraz z  tysiącem wolontariuszy wyszły na ulice, by wspólnie kwestować na konkretny, wcześniej wytyczony cel. Pieniądze z tegorocznej zbiórki spożytkowane zostaną na zakup specjalistycznego sprzętu dla placówek z oddziałami II oraz II stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.  

 

Dziękujemy wolontariuszkom za świetnie wykonaną pracę!

  

 

[#1982]  am, 15.01.2019 09:12 
   [II LO] Dzień Otwarty
Szanowni Rodzice, Dodzy Uczniowie,
w dniu 26 marca 2019 roku w II LO odbędzie się Dzień Otwarty. Szczegóły opublikujemy wkrótce. Zaglądajcie na naszą stronę.

Aleksandra Zarzycka- dyrektor 2 LO
11 stycznia 2019
[#1981]  bs, 11.01.2019 09:51 
   [SP 9] Zbiórka elektrośmieci

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki , pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione. O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

PAMIĘTAJ! Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych!

Informujemy, że nasza szkoła przystępuje do akcji zbiórki elektrosmieci. 13 marca 2019 r będzie podstawiony przy szkole specjalny kontener na Elektrośmieci „Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD. Dlatego jeśli macie Państwo jakieś zużyte i nieprzydatne sprzęty to proszę mieć na uwadze ten komunikat.

Iwona Miłosz

[#1980]  jk, 08.01.2019 13:28 
   [SP 9] Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

W szkole odbył się Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych obejmujący uczniów na dwóch etapach edukacyjnych: klasy I-III i IV-VI. Komisja w składzie: p. Benigna Matusiak, p. Katarzyna Kowalczyk, p. Paulina Graś, ks. Paweł Strzałkowski wybrała następujących zwycięzców:

KLASY I-III

  • I miejsce: Dominika Giełażyn Id z dziadkiem Zbyszkiem i tatą Łukaszem; Anna Jarosz Ia Natalia Smolarczyk Id
  • II miejsce: Maja Tatarata Ie; Tomasz Lis Ie Oliwia Snycer IIa
  • III miejsce: Maria Barańska IIb, Franek Kowalski IIId, Piotr Chołko Ia
  • Wyróżnienia: Blanka Dębek IIIb, Piotr Kochański Ia

KLASY IV-VIII

  • I miejsce: Jakub Brunat Vd i Hanna Brunat IIb
  • II miejsce Michał Michalewski IVc
  • III miejsce Oliwia Wyrozumska Ve i Maja Górtowska Id
  • Wyróżnienie Judyta Kowalczyk IVb i Liliana Kowalczyk Ib

Przejdź do galerii  Szopki

Organizatorzy

[#1979]  im, 07.01.2019 18:35 
   [SP 9] Orszak Trzech Króli

W dniu 6 stycznia 2019 roku przez Rumię uroczyście przemaszerował Orszak Trzech Króli z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie wraz z rodzicami, katechetami i dyrekcją szkoły. W królewskich pelerynach i koronach śpiewając kolędy uczestnicy przeszli z parafii NMP Wspomożenia Wiernych pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie oddali pokłon narodzonemu Dziecięciu. Następnie wysłuchali koncertu kolęd i zjedli ciepły posiłek

P.Graś, K. Kowalczyk, B. Matusiak

[#1978]  im, 07.01.2019 18:32 
   [SP 9] Akcja misyjna “W zdrowym ciele...”

“Nie jest trudno być dobrym wystarczy tylko chcieć”

o.Marian Żelazek SVD

Przez cały listopad nasza szkoła wraz ze Szkołą Podstawową nr 17 i III LO w Gdańsku włączyła sie w tym roku w Akcję Misyjną o nazwie “W zdrowym ciele”. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców udało się przekazać dużą ilość środków czystości i higieny, na rzecz pacjentów i podopiecznych misyjnych szpitali. Środki zostały zawiezione do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, a następnie kontenerem wysłane do Togo. Mały Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Misyjne bardzo dziękują za udział w akcji.

G. Theis, J. Rafalska, P. Graś

[#1977]  im, 07.01.2019 18:27 
   [SP 9] Adopcja serca

Dzięki Małemu Samorządowi Uczniowskiemu i Szkolnemu Kołu Misyjnemu nasza szkoła w tym roku kontynuuje wspiercie edukacji Benjamina ze szkoły w Vohilavie. Może to kropla w oceanie potrzeb, ale patrząc na każde szczęśliwe dziecko, jesteśmy pewni, że ta kropla jest ważna. “Wszystko co uczyniliście jednemu z tych moich najmniejszych, mnieście uczynili” – uczy nas Jezus.G. Theis, J. Rafalska, P. Graś

[#1976]  im, 07.01.2019 18:20 
   [SP 9] Projekt edukacyjny eTwinning

W tym roku szkolnym uczniowie klas 8A i 8C biorą udział w projekcie edukacyjnym eTwinning o nazwie "Grußkarten zu verschiedenen Anlässen" - Kartki z życzeniami na różne okazje. Klasa 8A współpracuje z uczniami ze słowackiej szkoły w Topolkany, zaś klasa 8C ze słowacką szkołą z Novaky. Jednym z najważniejszych celów projektu jest pokazanie, jak dumni jesteśmy z faktu, że w tym roku obchodziliśmy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dlatego też uczniowie opowiedzieli o historii Polski partnerom ze Słowacji. Szkoła w Topolkany obchodziła sto piętnaste urodziny, zaś szkoła w Novaky uroczyście świętowała setną rocznicę powstania Czecho-Słowacji. Uczniowie otrzymali od nas z tej okazji kartki z życzeniami. W ramach projektu uczniowie wykonują różne zadania m. in. redagują w języku niemieckim życzenia z okazji świąt ważnych dla danej narodowości oraz korespondują ze sobą wymieniając się informacjami o swoich zainteresowaniach, spostrzeżeniami na temat szkoły, swojego miasta, przygotowują dla siebie zagadki, quizy, dzięki którym poznają swoją kulturę, poszerzają grono znajomych oraz rozwijają swoje umiejętności językowe.

Owoce naszego projektu edukacyjnego można obserwować na bieżąco na stronie https://padlet.com/martagerm23/vdul5iufyaw3

Projekt koordynują nauczyciele języka niemieckiego Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska.

Przejdź do galerii  Projekt edukacyjny eTwinning

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

[#1973]  jk, 04.01.2019 12:56 
   [II LO] Zostań dawcą komórek macierzystych szpiku kostnego

Zostań dawcą komórek macierzystych szpiku kostnego

Przejdź do galerii  szpik

 

SZPIK KOSTNY: CZYM JEST?, DLACZEGO CHORUJE?, JAK SIĘ GO PRZESZCZEPIA?, JAK MOGĘ ZOSTAĆ DAWCĄ?. Na te i inne pytania odpowiadał dziś nasz gość, dr Andrzej Kasprzak na specjalnie zorganizowanym apelu. Spotkanie było szczególne, gdyż zachorował nasz starszy kolega, absolwent II LO. W związku z tym, 13 stycznia b. r. w naszej szkole w godz. 9.00 – 14.00 zostanie przeprowadzona zbiórka materiału DNA, mająca na celu znalezienie genetycznego bliźniaka dla banku szpiku kostnego. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji także do MOSiR w Rumi tego samego dnia po godzinie 14 – tej oraz 12 stycznia b. r. do Galerii Port Rumia.

[#1972]  am, 03.01.2019 15:52 
   [II LO] Wizyta w areszcie śledczym w Wejherowie
W listopadzie wraz trójką moich przyjaciół zgłosiliśmy się do powiatowego konkursu „Dzień z życia firmy”. Długo rozmyślaliśmy jaką firmę możemy zaprezentować w naszym projekcie. Naszą uwagę mocno przyciągnął areszt śledczy w Wejherowie. Postanowiliśmy tam zadzwonić i zapytać czy wzięliby udział w naszym projekcie. Odpowiedź była pozytywna. Na początku listopada z Angeliką, Martyną, Krzysiem i naszą nauczycielką, opiekunką projektu- panią Beata Rossa-Stopczyńską Pojechaliśmy do Wejherowa, do aresztu śledczego.
Przed sama jednostką czekaliśmy aż przyjdzie po nas ktoś z pracowników aresztu. W tym czasie rozejrzeliśmy się dookoła. Nie poczuliśmy strachu, ale zaciekawienie i respekt. Po wejściu musieliśmy się wszyscy wylegitymować i dostaliśmy kluczyki do szafek, w których zastawiliśmy wszystkie nasze rzeczy. Ponieważ nie dostaliśmy zgody na nagrywanie mogliśmy zabrać ze sobą długopisy i notatniki. Zostaliśmy też prześwietleni skanerem ręcznym. Takie prześwietlanie to codzienna procedura, której każdego dnia poddawani są nie tylko wszyscy odwiedzający areszt, ale także pracownicy. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenie aresztu. Oprowadzono nas po niewielkim kawałku budynku, spacerniaku, miejscu z celami. Mogliśmy obejrzeć izolatkę, pomieszczenie dźwiękoszczelne oraz kaplicę. Potem przeprowadziliśmy wywiad z Panem majorem Dariuszem Kornakiem szefem działu penitencjarnego. Opowiadał tak ciekawie o swojej pracy i funkcjonowaniu aresztu śledczego, że zabrakło nam pytań. Cały pobyt był miłym i ciekawym doświadczeniem. Efektem tej wizyty jest film, który powstał pomimo tego, że nic nie nagraliśmy, ale to już zasługa naszego kolegi, supermontażysty - Krzysia Jerzyka. Film nasz otrzymał wyróżnienie w powiatowym konkursie „Dzień z życia firmy”. To już nasze drugie wyróżnienie. W zeszłym roku szkolnym pokazaliśmy pracę w Aquaparku w Redzie

Patrycja Macholl klasa 1b
listopad, 2018
[#1971]  bs, 02.01.2019 17:45 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.496.777