ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2018 / 2019
 
   [II LO] Tydzień Edukacji Globalnej na lekcji przyrody

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcji  przyrody

Przejdź do galerii  TEG na L. przyrody

 

 

 

  W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 19 – 23 listopada, odbywającego się w tym roku pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!", uczniowie klas   drugich liceum w ramach przedmiotu przyroda, poruszyli problematykę migracji. Obejrzeli film pt. „Raj. Trzy podróże w tym świecie”, który był inspiracją do dyskusji nt. uchodźców przybywających z Wybrzeża Kości Słoniowej, przez Maroko, Hiszpanię i dalej do Europy, która przez tych ludzi nazywana jest rajem. Zastanawialiśmy się nad przyczynami migracji, sytuacją życiową mieszkańców Afryki, możliwościami pomocy socjalnej i nie tylko, poruszyliśmy kwestie tolerancji i zrozumienia. Uczniowie wykonali plakaty, na których zamieścili swoje spostrzeżenia, wnioski z dyskusji, ofertę pomocy.   

Anna Młodzikowska - Zachar

 

 

 

  

[#1943]  am, 26.11.2018 09:35 
   [II LO] TEG na lekcjach j. niemieckiego

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcjach języka niemieckiego

Przejdź do galerii  Teg 1

 

  W dniach 19-23 listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!". Uczniowie klas pierwszych i drugich liceum omawiali na lekcjach języka niemieckiego problem tolerancji oraz bliżej przyjrzeli się społeczeństwom wielokulturowym. Uczniowie doszli do wniosków, że bycie innym, posiadanie własnej tożsamości narodowej, religii, nie jest darem człowieka, i że każdej osobie należy się szacunek. Licealiści wykonali plakaty, na których zamieścili hasła propagujące akceptację i tolerancję. Ponadto maturzyści zapoznali się z sytuacja życiową nastolatków mieszkających w różnych zakątkach świata m. In. W Iraku, Sudanie, Wenezueli czy Mali. Dzięki obejrzanym filmom dokumentalnym w języku niemieckim produkcji ARTE.DE dowiedzieli się, że wiele dzieci i nastolatków żyje w biedzie, musi pracować, by móc opłacić swoją edukację, codziennie przemierza wiele kilometrów, by dotrzeć do szkoły. Uczniowie grali również w grę planszową, której celem jest poznanie niemieckojęzycznych nazw stolic różnych krajów oraz sytuacji życiowej jej mieszkańców.   

 

 

 

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

 

 

[#1942]  am, 26.11.2018 09:02 
   [SP 9] Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 19-25 listopada 2018 r. odbył się Tydzień Edukacji Globalnej. Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych. Nasza szkoła, dla której istotna jest kwestia edukacji globalnej, postanowiła aktywnie włączyć się w to wydarzenie poprzez organizację rożnego rodzaju lekcji tematycznych, gier, projekcji filmów, warsztatów, a 25 listopada udaliśmy się na Hel, gdzie mogliśmy posłuchać o fizjologii ssaków morskich. Obejrzeliśmy także karmienie i trening medyczny fok, wysłuchaliśmy wykładu o zanieczyszczeniu w środowisku morskim oraz uczestniczyliśmy w warsztatach praktycznych.

Przejdź do galerii  Tydzień Edukacji Globalnej

Anna Senetelli-Nawrocka

Anna Wiśniewska

Gabriela Theis

Jolanta Rafalska

[#1945]  jk, 25.11.2018 10:19 
   [SP 9] Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami

22 listopada odbyły się w klasie IIIa warsztaty plastyczne, na które zaprosiliśmy rodziców. Podczas warsztatów uczniowie wraz z rodzicami wykonali kartki świąteczne, które zostaną przeznaczone na konkursy plastyczne. To było miłe zaskoczenie, widząc jak wielu rodziców zechciało wziąć udział w warsztatach, na których wykonaliśmy różnymi technikami, bożonarodzeniowe kartki świąteczne. Dzieci i rodzice z zapałem wykonywali piękne karty wykazując się pomysłowością i kreatywnością. To doskonała okazja do wspólnej integracji i lepszego poznania się ze sobą. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i ich rodzice wspólnie pracowali jednocześnie świetnie się bawiąc. Współpraca z rodzicami dzieci to fundament działania naszej szkoły.

Przejdź do galerii  Kartki

Iwona Maćkowiak

[#1941]  im, 24.11.2018 20:47 
   [SP 9] Kaszubski alfabet inaczej

Podczas zajęć języka kaszubskiego poznajemy alfabet kaszubski w dość nietypowy sposób. Samodzielnie robimy kaszubskie scrabble - wykorzystujemy do tego dary jesieni, kasztany, na których zapisujemy litery alfabetu i układamy z nich wyrazy. Kasztany służą nam również do powtórki wyrazów poznanych na poprzednich lekcjach - kasztanowe literki wykorzystujemy do lepienia plastelinowych figurek warzyw i owoców. Nauka wcale nie musi być nudna. Oto efekty naszej pracy!

 

Przejdź do galerii  Kaszubski alfabet inaczej

Edyta Jankowska-Giermek

[#2068]  egi, 23.11.2018 16:51 
   [SP 9] Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem

W dniach 19-23 listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!". Podczas lekcji języka niemieckiego uczniowie klas siódmych i ósmych grali w grę planszową, której celem jest poznanie niemieckojęzycznych nazw stolic krajów oraz sytuacji życiowej ich mieszkańców. Ponadto uczniowie bliżej przyjrzeli się tematowi ekologii. Dzięki interaktywnej grze ekologicznej dowiedzieli się, jakie zachowania są proekologiczne a które przyczyniają się do marnowania wody, energii i niszczenia przyrody. Ponadto uczniowie wykonali Quiz, dzięki któremu mogli przekonać się, czy żyją w zgodzie z naturą oraz uzyskali cenne porady, co należy zmienić w swoim stylu życia aby być "eko".

Zachęcamy do gry oraz rozwiązania quizu:

Link 1 Link 2 Link 3

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

[#1946]  jk, 23.11.2018 10:32 
   [SP 9] Setna rocznica proklamowania niepodległości Polski

      Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece szkolnej miało miejsce niecodzienne spotkanie. Uczniów naszej szkoły odwiedził major Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, pan Krzysztof Piwnicki.
      W niezwykle barwny i pasjonujący sposób przybliżył uczniom postać Józefa Piłsudskiego, niejedokrotnie zdradzając nieznane tajemnice
i fakty z życia Ziuka. W trakcie swej prelekcji major Piwnicki przeprowadził uczniów przez meandry polskiej historii, ukazując zarówno jej piękno, potęgę i chwałę, ale także cierpienie, niemoc i upadek. Dzięki spotkaniu, którego organizatorem była pani Anna Nowakowska, nauczyciel matematyki, uczniowie mieli niebywałą okazję nie tylko do zetknięcia się z żywą historią, ale przede wszystkim do kształtowania postawy patriotycznej i poczucia dumy z bycia Polakiem. 

[#1939]  al, 22.11.2018 22:22 
   [SP 9] Mądra szkoła czyta dzieciom-Legendy polskie

15 listopada 2018 r. uczniowie klas II i III mieli okazję wysłuchać legend polskich, które specjalnie dla nich, z okazji akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przeczytali najmłodsi uczniowie klasy I c i uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi oraz mama Tomka pani Iwona i wychowawczyni klasy Ic pani Ewa Wodniczak. Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom”, która ma na celu wspieranie zdrowia psychicznego i umysłowego dzieci oraz propagowanie edukacji czytelniczej. Jedno z haseł kampanii głosi, że czytanie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Czytanie legend rozpoczęliśmy od legendy o „Lechu, Czechu i Rusie”, aby następnie wyruszyć nurtem Wisły od jej źródła w Baraniej Górze do ujścia w Morzu Bałtyckim. Poznaliśmy podanie o Wiśle, legendę związaną z Krakowem- „Stopka królowej Jadwigi”, legendy warszawskie- „Wars i Sawa”, „Legendę o Bazyliszku”, legendę toruńską- „Toruńskie pierniki”. Czytanie legend zakończyliśmy na Kaszubach legendą rozewską i o Stolemach. Wiemy, że legendy mają magiczną moc i są nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Dziękujemy za udział w akcji czytania legend paniom Ewie i Iwonie, Tomkowi, Alicji, Małgosi, Wiktorowi i Oscarowi z klasy I c i uczennicom z II LO Nikoli P, Martynie S, Angelice S, Katarzynie L i Klaudii P.

Przejdź do galerii  Czytamy

Iwona Maćkowiak

[#1938]  im, 18.11.2018 19:02 
   [SP 9] Podziękowanie - Pełna miska dla schroniska

15 listopada br. dostarczyliśmy pierwszą zbiórkę karmy oraz niezbędnych akcesoriów dla zwierząt. W imieniu podopiecznych schroniska składamy serdeczne podziękowania uczniom i ich rodzicom z klas I-III za zrozumienie trudnej sytuacji bezdomnych zwierząt oraz wszystkie przyniesione dary w ramach akcji ,,Pełna miska dla schroniska” dla OTOZ „Animals” Schronisko Dąbrówka. Akcję będziemy kontynuować, aby przyczynić się do poprawy losu zwierząt, szczególnie mając na uwadze nadchodzącą zimę.

Przejdź do galerii  Schronisko

Alicja Walczuk

[#1937]  im, 18.11.2018 18:27 
   [SP 9] Tydzień misyjny

W ramach tygodnia misyjnego do naszej szkoły przyjechał misjonarz werbista o. Krzysztof Kołodyński, który opowiedział nam o pracy misyjnej na Madagaskarze.

Paulina Graś

[#1936]  im, 16.11.2018 20:39 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.459.330