ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] Wycieczka do stacji uzdatniania wody

16 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a i 0c wybrały się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Redzie. Spotkanie rozpoczęło się od utrwalenia informacji w jaki sposób woda krąży w przyrodzie oraz jak ważną funkcję pełni w życiu każdego człowieka. Pracownicy stacji, którzy oprowadzili nas po zakładzie, opowiedzieli i pokazali dokładny proces oczyszczania wody. Przedszkolaki zobaczyły wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego.

Przejdź do galerii  Stacja uzdatniania wody

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka

[#1837]  im, 22.05.2018 17:13 
   [SP 9] Czyste powietrze wokół nas

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b uczestniczyły w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej Czyste powietrze wokół nas. Założeniem programu było wykształcenie u przedszkolaków świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Dzięki tym zajęciom uczniowie poszerzyli wiedzę na temat szkodliwości dymu, obserwowali podczas wycieczki źródła dymu, projektowali własny znaczek Nie pal przy mnie, poznali historię komina, który przestał dymić, rozwiązywali quizy, zagadki, gdzie mogli wykazać się zdobytą wiedzą oraz wysłuchali bajki ekologicznej Czarodziejskie ziarenka. Rysowali różne źródła dymu, obejrzeli prezentację multimedialną, pod tytułem, Co i dlaczego dymi? Maskotka programu, zielony Dinek, pomagał w rozwiązywaniu stawianych zadań problemowych, uczył współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy. Realizacja programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach, wykazywali zainteresowanie, współpracowali w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. W ramach realizacji zagadnień programu został zorganizowany kącik, gdzie zostały wyeksponowane ogólne założenia programu, ulotki i informacje na temat szkodliwości nikotyny oraz prace plastyczne dzieci. W wyniku tych działań dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu, w tym nikotynowego, dowiedziały się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy jest się narażonym na wdychanie dymu z papierosa. Ewaluacją programu był apel pt. My też palić nie będziemy, którego odbiorcami były dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III.

Przejdź do galerii  Czyste powietrze wokół nas

Elżbieta Kozakiewicz

[#1847]  jk, 22.05.2018 15:08 
   [SP 9] Projekt Rumia oczami dzieci

Projekt Rumia oczami dzieci w grupie 0b - poznajemy symbole miejskie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której poznały symbole miejskie. Przedszkolaki dowiedziały się, że symbolika poszczególnych elementów nawiązuje do historii naszej miejscowości oraz naturalnych atutów miasta: bliskości morza, lasów i wzgórz otaczających Rumię, Zagórskiej Strugi, jak również kolorystyki, charakterystycznej dla Kaszub. Wykonanie pracy plastycznej, pokolorowanie logo i herbu Rumi, okazało się zadaniem, z którym dzieci uporały się bez problemów. Powyższe działania przyczyniły się do wzbogacenia i usystematyzowania wiedzy uczniów dotyczącej symboliki miasta.

Przejdź do galerii  Projekt Rumia oczami dzieci

Elżbieta Kozakiewicz

[#1845]  jk, 22.05.2018 14:58 
   [SP 9] Syrop z młodych pędów sosny

Uczniowie kl.0B przygotowali wraz z panią Mariolą Hayden syrop z młodych pędów sosny. Pani przyniosła pędy długości ok. 10-12 cm, dzieci pocięły je na 1 cm odcinki, wkładały do słoja, zasypywały cukrem i ubijały tłuczkiem. Umieściliśmy słój na parapecie okna w klasie i czekamy aż puści sok. Jest to naturalne lekarstwo przeciw kaszlowi i przeziębieniom.

Przejdź do galerii  Syrop z młodych pędów sosny

Mariola Hayden

[#1844]  jk, 22.05.2018 14:55 
   [SP 9] Strusia Farma w Kniewie

9 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a, 0b, 0c odwiedziły Strusią Farmę w Kniewie. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Najpierw przedszkolaki wraz z przewodnikiem miały okazję oglądać strusie, poznawać ich zwyczaje i sposoby odżywiania. Gdy już dobrze poznały życie tych największych ptaków, wybrały się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących farmę. Dzieci zachwycały się lamami, królikami, osiołkami, kozami i kangurem, a Pan przewodnik opowiadał o zwierzątkach i pozwalał niektóre z nich karmić. Najmłodsi wybrali się również na przejażdżkę bryczką po terenie farmy. Ostatnim punktem wycieczki była integracja klas przy wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Przejdź do galerii  Strusie

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka, Elżbieta Kozakiewicz, Mariola Hayden

[#1836]  im, 21.05.2018 21:39 
   [II LO] W Oczyszczalni Ścieków Dębogórze

W Oczyszczalni Ścieków Dębogórze

Przejdź do galerii  oczyszczalnia

16 maja uczniowie klas I a i I b uczestniczyli w warsztatach w Grupowej Oczyszczalni Ścieków Dębogórze, należącej do Okręgowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Gdyni. Oczyszczalnia zaliczana jest do najnowoczesniejszych w kraju.  Uczniowie wysłuchali wykładu nt. fizyko – biologicznych metod oczyszczania ścieków oraz zwiedzili zakład. Zapoznali się z  zasadami jego funkcjonowania oraz  poznali drogę, jaką pokonują ścieki od ujęć kanalizacyjnych, do miejsca ich oczyszczenia. Koordynatorem warsztatów był Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Opiekunowie: panie Małgorzata Słowińska i Anna Młodzikowska – Zachar.

 

[#1830]  am, 17.05.2018 08:46 
   [SP 9] Klasa 0B odwiedziła Galerię Hubertus Art w Rumi

Klasa 0B dnia 16 maja 2018r. odwiedziła Galerię Hubertus Art w Rumi. Miała okazję poznać właściciela galerii Pana Huberta Szymosza, mieszkańca Rumi od wielu lat, wyjątkowego twórcy unikatowej sztuki obrazów dioram. Ojciec Pana Huberta Ludwik Szymosz uczył się malowania obrazów dioram w czeskim Brnie i tę pasję kontynuuje Pan Hubert. Rekwizytami do obrazów są oryginalne pióra ptaków, a tło obrazu maluje temperą. Tego typu prace są unikatowe w skali europejskiej, nie ma drugiego takiego twórcy tej sztuki. Pana Huberta interesuje również malarstwo olejne. Tematy prac są różnorodne ale często pojawia się w nich przyroda lub zwierzęta. Maluje kopie starych mistrzów: polskich, niemieckich i holenderskich i wielu innych. Działalność twórcza trwa już 49 lat. Zgodnie z Podstawą Programową sztuka stanowi jeden z podstawowych składników kształcenia i wzbogacania świata człowieka. Obcowanie ze sztuką prowadzi do przeżyć i wzruszeń, które wzbogacają życie, rozwijają wyobraźnię, uczą samodzielnego myślenia. Bogacenie spostrzeżeń poprzez kontakt ze sztuką daje również nauczycielowi możliwość twórczego rozwijania się w poszukiwaniu nowych metod i form pracy zgodnie z możliwościami dziecka. Przygotowaliśmy również specjalną książkę z podziękowaniem. Każde dziecko samodzielnie wpisało swoje imię a pani Mariola Hayden zawiozła ją Państwu Szymosz.

Mariola Hayden

[#1846]  jk, 16.05.2018 15:03 
   [II LO] Dzień Polskiej Niezapominajki

Dzień Polskiej Niezapominajki

 

15 maja licealiści promowali Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody oraz święto, które ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. To jeszcze młode ,ale nasze polskie święto warte upowszechnienia. Jego symbolem jest właśnie skromna, niepozorna niezapominajka. Wszyscy, którym bliskie są idee tej inicjatywy ubrali się we wtorek na niebiesko. Także najmłodsi, wychowankowie świetlicy, poznali założenia Dnia Polskiej Niezapominajki oraz kolorowali rysunki przedstawiające tę roślinkę.

 

Dorota Kuchta

[#1831]  am, 16.05.2018 09:00 
   [SP 9] X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW

15 maja 2018 r. odbył się X Wiosenny Bieg Ekoludków organizowany przez Podstawową Ekologiczną Szkołę Społeczną w Rumi. W biegu tym wzieły udział zespoły dziesięcioosobowe z klasy III G oraz III J. Bieg został przeprowadzony na łąkach przy ul. Pomorskiej, Park Żelewskiego, meta natomiast była przy Szkole Ekologicznej. Celem tego przedsięwzięcia było obcowanie z naturą, usystematyzowanie wiedzy dotyczącej tematyki wiosennej, gdzie uczniowie przy każdej stacji musieli rozwiązywać zadania związane z przyrodą. Potrzebna była umiejętność korzystania z mapy oraz umiejętność współdziałania w grupie. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW
[#1835]  jp, 15.05.2018 20:50 
   [SP 9] Performans w kl. 0B

Performans w kl. 0B był zdarzeniem mającym na celu uruchomienie polisensorycznego poznania rzeczywistości artystycznej. Elementem przewodnim, integrującym zawarte w zdarzeniu działania były zwierzęta z kartonu do teatru paluszkowego oraz arkusze szarego papieru, jako gleby. Gleba wykorzystana w performansie była symbolem życia i trwania przez stulecia, pomimo przemian, jakie dokonują się w warunkach naturalnych otaczającego nas świata. Wśród rekwizytów wykorzystaliśmy też wielobarwne chusty i szale. Dzieci używały różnorodne gesty, naśladowały zachowania zwierząt, zabawy z chustą symbolizowały pory roku, szary papier posłużył do tworzenia nor, jam zwierząt. Mimika była ważnym elementem zabawy. Zamierzeniem performansu było sprowokowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawie, wcielanie się spontanicznie w role i przygotowanie krótkich dialogów między zwierzętami.

Przejdź do galerii  Performans w kl. 0B

Mariola Hayden

[#1829]  jk, 15.05.2018 12:23 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.454.088