ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] Wycieczka do Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich

W dniu 10 maja odbyła się wycieczka klasy IIa i IIb do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Majowa wędrówka po Skansenie wiodła wsród starych chat ze strzechy i chłopskich zagród. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w dawnej szkole ze wsi Węckowy ucząc się pieśni "Kaszubskie nuty" oraz pisania gęsim piórem, które maczali w kałamarzach z atramentem. Wysłuchali opowieści, jak kiedyś nasze prababcie i pradziadkowie uczyli się oraz jakie stosowano kary wobec niegrzecznych uczniów. Dowiedzieli się do czego służyła rózga i wypróbowali klęczenia na grochu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarskich i tkackich. Podczas zajęć tkali na krosienkach oraz lepili różne wyroby według własnych pomysłów, które mogli zabrać ze sobą do domu.W zagrodzie z Trzebunia chodzili na szczudłach oraz bawili się drewnianymi zabawkami. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści kowala o pracy w kuźni. Następnym przystankiem była wieża widokowa im. Jana Pawła II w Wieżycy, z której obejrzeli malownicze krajobrazy Kaszub.

Przejdź do galerii  Wdzydze

Elżbieta Idziak, Iwona Maćkowiak

[#1821]  im, 13.05.2018 12:39 
   [SP 9] XXIII Międzyszkolny Konkursu Matematyczny dla uczniów klas III

24 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi finał XXIII Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkół podstawowych SP 1, SP 6, SP 9, SP 10, PESS z terenu Rumi. Finaliści konkursu po wylosowaniu miejsc, zapoznaniu się z regulaminem i wypełnieniu kart kodowych (uczniowie rozwiązują zadania na zakodowanych kartach) przystąpili do rozwiązywania zadań. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosił jedną godzinę zegarową. Zadania zostały wybrane przez nauczyciela matematyki i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z SP 9, z wyłączeniem nauczycieli uczących obecnie w klasach trzecich. Po sprawdzeniu wszystkich prac konkursowych komisja odkodowała je przyznając w dniu 11 maja br. podczas uroczystości rozdania nagród:

I miejsce: Piotr Sokołowski SP 1 Rumia, Weronika Kwolek SP 9 Rumia

II miejsce: Skwierawska Wiktoria SP 1 Rumia

III miejsce: Krzysztof Kossowski SP 9 Rumia

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przejdź do galerii  Konkurs matematyczny

Organizatorzy       

[#1820]  im, 13.05.2018 11:07 
   [SP 9] Wycieczka do Sławutowa

W sobotę, 12 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Osady Średniowiecznej w Sławutowie, na nordzie Kaszub. To urokliwe miejsce pozwoliło nam cofnąć się w czasie i poznać trochę historii naszego regionu. Poznaliśmy życie naszych przodków, Słowian, zamieszkujących ziemie kaszubskie ok. 1000 lat temu. Na kilka godzin zamieniliśmy się w słowiańskie plemiona Wieletów i Obodrytów. Na początku naszej przygody uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych rozgrywkach zręcznościowych, przy okazji poznając życie i zwyczaje dawnych Pomorzan. Dowiedzieliśmy jak radzono sobie na morzu, na bagnach, w lasach, czy podczas toczonych walk. Poznaliśmy również dawne zwyczaje i wierzenia słowiańskie. Podczas zwiedzanie osady mogliśmy wejść do każdej chaty, gdzie pokazano nam średniowieczne narzędzia i opowiedziano o życiu w tamtych czasach. Dowiedzieliśmy się jak lepiono naczynia z gliny, jak szyto ubranie, jak leczono ludzi i zwierzęta. Poznaliśmy różnorodne narzędzia: starodawne wiertła, toczek do gliny, tokarnię, krosna, włócznie, dzidy czy topory. Poznaliśmy największy skarb Kaszub, czyli bursztyn i uczestniczyliśmy w warsztatach jego obróbki korzystając z oryginalnego narzędzia - drajli - zrekonstruowanego z tamtych czasów. Każdy znas zrobił bursztynowy naszyjnik lub bransoletkę! Wykonaliśmy również samodzielnie podpłomyki, który mogliśmy degustować. Na zakończenie naszej wyprawy czekały na nas jeszcze dwie niespodzianki - zagroda ze zwierzętami i ognisko z kiełbaskami. Wyprawa w czasy średniowiecza na Pomorzu była wspaniała!

Przejdź do galerii  Wycieczka do Sławutowa

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#1824]  egi, 12.05.2018 16:32 
   [SP 9] Zajęcia z ratownictwa w grupie 0A

Bezpieczeństwo w życiu dorosłych i dzieci jest bardzo ważne. Gościliśmy na zajęciach uczennice z X LO w Gdyni, które zaprezentowały nam zasady pierwszej pomocy. Był pokaz resuscytacji oraz opatrywania ran. Dzieci z grupy 0A pod okiem młodych ratowniczek ćwiczyły na fantomie, krok po kroku czynności ratujące życie. Nauczyły się również sposobów bandażowania. Ważnym punktem zajęć było zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi, a także z właściwym sposobem powiadamiania o zagrożeniu życia odpowiednich służb ratowniczych.

Przejdź do galerii  Ratownictwo

Violetta Cembrowska

[#1800]  im, 10.05.2018 20:23 
   [SP 9] Projekt "Rumia oczami dzieci"

W ramach Projektu "Rumia oczami dzieci" organizowanego przez Gminę Miejską Rumia dzieci z kalsy III G oraz III J aktywnie uczestniczyły w ralizacji nastepujących zadań: poznały znaczenie oraz genezę symboli rumskich, również wykonały symbole miejskie, wzieły udział w konkursie plastycznym "Rumia moje miasto". Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z historii naszego miasta podczas wycieczki historycznej po Rumi, gdzie zwiedzli: ruiny kościoła Świętego Krzyża, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, najstarszą szkołę w naszym mieście, która ma już 100 lat, czyli Szkołę Podstawową nr 1, Dom Młynarza, Dworek pod Lipami, w którym aktualnie znajduje się Dom Kultury w Rumi, Plac Kaszubski oraz nasz Pomnik Przyrody znajdujący się przy ul. Starowiejskiej. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  Projekt
[#1834]  jp, 07.05.2018 19:46 
   [SP 9] Akcja "Pomóżmy bezbronnym zwierzętom"

W lutym w oddziałach przedszkolnych zorganizowano akcję „Pomóżmy bezbronnym zwierzętom”, która miała na celu zebranie karmy dla psów i kotów oraz innych akcesoriów niezbędnych do opieki nad zwierzętami. Na początku marca odwiedziliśmy wolontariuszki z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – Grupa „Bezbronne zwierzęta” z Rumi, którym przekazane zostały zebrane przez dzieci i ich rodziców dary: miski, smycze, koce, karmę oraz zabawki.Serdecznie dziękuję za okazane serce wszystkim zaangażowanym w akcję.

Przejdź do galerii  Schronisko

Violetta Cembrowska

[#1799]  im, 05.05.2018 19:43 
   [SP 9] Integracja na Mierzei Wiślanej - Jantar

Integracja na Mierzei Wiślanej – Jantar 26 kwietnia 2018r. uczniowie klasy III G i III J SP nr 9 w Rumi wraz z opiekunami wyruszyło na Zieloną Szkołę do Jantaru. Program zajęć na Zielonej Szkole był bardzo napięty. Uczniowie mieli możliwość pochwalić się swoją zwinnością i pomysłowością w trakcie pierwszej atrakcji, a był to festyn gier i zabaw. Kolejną atrakcją, do której dzieci musiały się przygotować to laserowy paintball w lesie. Było wiele śmiechu i tarzania się, ponieważ każda z drużyn chciała wygrać. Dużą atrakcją była możliwość zagrania w minigolfa przy której trzeba było się wykazać kulturą osobistą w końcu to gra geltelmenów. Dużą radość sprawił dzieciom turniej walk na wesoło, było bardzo głośno i skocznie. Wieczorem odbył się mecz piłki nożnej, ale nie taki zwykły bo w bubble soccer. Była to świetna zabawa bez kontuzji, a wiele turlania się  w miękkiej piłce. Wieczorna dyskoteka zakończyła pierwszy dzień pełen wrażeń. Uczniowie od razu poszli spać gdyż atrakcji na pierwszy dzień było naprawdę sporo. Drugiego dnia zaraz po śniadaniu odbyły się podchody zakończone na plaży. Po drodze trzeba było wykonać mnóstwo interesujących zadań, które nie zawsze były proste. Gdy dotarliśmy już na miejsce docelowe odbywały się różnego rodzaju rozgrywki sportowe i oczywiście spacer. Po powrocie do ośrodka wszyscy uczniowie zagrali w wielkiego Twistera. A to tylko część atrakcji, które przeżyliśmy. Na zakończenie odbył się apel gdzie Panowie Animatorzy rozdali nagrody i medale dla każdego uczestnika. Pogoda dopisała. Był to naprawdę wspaniały pomysł na integrację w Jantarze. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni. Wszystkie dzieci stwierdziły jednogłośnie, że chcą pojechać jeszcze raz na taka wesołą wycieczkę, ale tym razem na dłużej.

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1797]  jp, 30.04.2018 21:49 
   [SP 9] Wycieczka do Straży Pożarnej w Rumi

Klasa III G i III J w dniu 30 kwietnia wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Rumi. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze sprzętem strażackim oraz pracą Strażaka, uświadomienie dzieciom powstawania pożarów, iniejących zagrożeń wynikających z zaprószenia ognia oraz przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa. Największą atrakcją była możliwość wejścia do wozu strażackiego, gdzie dzieci mogły dokładnie obejrzeć go od środka. 4 maja jest Międzynarodowy Dzień Strażaka z tej okazji życzymy wszystkim Strażakom "tylu powrotów, ile wyjazdów".

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1833]  jp, 30.04.2018 18:53 
   [SP 9] Wycieczka do Brus i Tuchlina

W sobotę, 28 kwietnia, mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach w ramach lekcji języka kaszubskiego. Udaliśmy się do Chaty Kaszubskiej w Brusach-Jagliach, gdzie poznaliśmy twórczość Józefa Chełmowskiego - kaszubskiego artysty ludowego. Zwiedziliśmy jego dom oraz stworzyliśmy samodzielnie anioły na podstawie prac artysty. W Brusach wzięliśmy rónież udział w warsztatach regionalnych "Kapuściana przygoda". Poznaliśmy wiele ciekawych  przysłów kaszubskich związanych z pracą Kaszubów, samodzielnie poszatkowaliśmy i ukisiliśmy kapustę. Na zakończenie była degustacja kapuścianych przysmaków. W drodze powrotnej udalismy się do parku edukacyjnego "Kaszubskie ZOO w Tuchlinie. Czekało tam na nas mnóstwo ciekawych zwierząt, które mogliśmy dotykać i głaskać. Poznaliśmy kaszubskie nazwy egzotycznych zwierząt. 

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Brus i Tuchlina

Edyta Jankowska-Giermek

[#1807]  egi, 28.04.2018 20:23 
   [II LO] Pożegnanie maturzystów

Zakończenie roku szkolnego klas III

„Matura tuż…tuż…"

Przejdź do galerii  koniec III 1

 

Przejdź do galerii  KONIEC ROKU 2

 

Przejdź do galerii  KL III 2

Dziś, 27 kwietnia zakończył się rok szkolny dla uczniów klas trzecich. Uroczystość zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego i wprowadzenie sztandaru szkoły, na który trzecioklasiści złożyli ślubowanie przyrzekając, że będą przestrzegać praw i obowiązków absolwenta II LO w Rumi, głosząc jego dobre imię. Pani dyrektor Lucyna Oglęcka rozpoczęła uroczystość i  serdecznymi słowami przywitała gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Serdeczne gratulacje uczniom naszej szkoły złożyła pani dr Agata Cichocka – Wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni.

Przejdź do galerii  koniec III 4

 

Przejdź do galerii  koniec 5

 

Przejdź do galerii  koniec4

Uroczystość wręczenia świadectw i nagród poprowadziła pani wicedyrektor Aleksandra Zarzycka. Najwybitniejsi abiturienci otrzymali świadectwa z wyróżnieniem z rąk wychowawcy, pana Leszka Kiersznikiewicza. Włożenie na głowę tradycyjnego bireta jest symbolem rozstania się ze szkołą średnią i najwspanialszym okresem przyjaźni, beztroski z jakim może zetknąć się młody człowiek w całym  swoim życiu. Podrzucenie do góry studenckich okryć głowy to symboliczne rozstanie z dzieciństwem. Uczniowie odebrali świadectwa ukończenia nauki, nagrody książkowe oraz certyfikaty Akademii Morskiej w Gdyni, potwierdzające udział w zajęciach akademickich z nautyki i fizyki doświadczalnej oraz zajęciach  z przedmiotów samorząd terytorialny w Polsce i encyklopedia prawa. Za pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu i Zespole Tanecznym podziękowały panie Alina Treder i Anna Rogowska. Nie zapomniano też o rodzicach, którzy aktywnie przez trzy lata włączali się w życie szkoły.

Wręczone zostały również stypendia za najwyższe wyniki w nauce, wzorową frekwencję i zaangażowanie na rzecz  szkoły.  

Uroczystość zakończył występ uczennic z klasy II a. Wiersze Klaudii Pietrzak dodały wiarę w pomyślne zdanie egzaminu maturalnego, jednego z wielu egzaminów, które przyjdzie zdać naszym abiturientom. Część artystyczna została przygotowana przez panie Dorotę Dubiel – Stojek, Annę Rogowską, Marzennę Taube i pana Mateusza Włodarskiego.

 

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii  Oskary

 

[#1794]  am, 27.04.2018 20:58 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.268.255