[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

22 maja jest to Światowy Dzień Praw Zwierząt. Tego dnia klasa III C oraz III G przygotowały apel pt.: "Pomagamy zwierzętom ze schroniska", na który została zaproszona Pani Inspektor ze Schroniska OTOZ Animals w Dąbrówce koło Wejherowa wraz z psem Maksem. Celem apelu było uświadomienie dzieciom potrzeby ochrony życia, gdyż zwierzęta to myślące, czujące istoty. Kształcenie rozumienia zależności zwierząt od człowieka i wpływu człowieka na życie zwierząt. Wyrabianie postawy odpowiedzialności za posiadane zwierzęta oraz kształtowanie gotowości do działania na rzecz porzuconych zwierzaków. Poprzez uchwalenie ustawy o ochrone zwierząt zmieniło się prawo, ale nie stosunek ludzi do zwierząt. Dlatego też tym apelem chcieliśmy przemówić do sumienia młodego pokolenia, poruszyć je, wzbudzić litość i uczucia do czworonożnych istot, które potrafią dać nam swoje przywiązanie i miłość.

Alicja Walczuk

Joanna Próchniak

[#1838]  jp, 22.05.2018 20:16 
   [SP 9] Wycieczka do stacji uzdatniania wody

16 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a i 0c wybrały się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Redzie. Spotkanie rozpoczęło się od utrwalenia informacji w jaki sposób woda krąży w przyrodzie oraz jak ważną funkcję pełni w życiu każdego człowieka. Pracownicy stacji, którzy oprowadzili nas po zakładzie, opowiedzieli i pokazali dokładny proces oczyszczania wody. Przedszkolaki zobaczyły wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego.

Przejdź do galerii  Stacja uzdatniania wody

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka

[#1837]  im, 22.05.2018 17:13 
   [SP 9] Strusia Farma w Kniewie

9 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a, 0b, 0c odwiedziły Strusią Farmę w Kniewie. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Najpierw przedszkolaki wraz z przewodnikiem miały okazję oglądać strusie, poznawać ich zwyczaje i sposoby odżywiania. Gdy już dobrze poznały życie tych największych ptaków, wybrały się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących farmę. Dzieci zachwycały się lamami, królikami, osiołkami, kozami i kangurem, a Pan przewodnik opowiadał o zwierzątkach i pozwalał niektóre z nich karmić. Najmłodsi wybrali się również na przejażdżkę bryczką po terenie farmy. Ostatnim punktem wycieczki była integracja klas przy wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Przejdź do galerii  Strusie

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka, Elżbieta Kozakiewicz, Mariola Hayden

[#1836]  im, 21.05.2018 21:39 
   [II LO] W Oczyszczalni Ścieków Dębogórze

W Oczyszczalni Ścieków Dębogórze

Przejdź do galerii  oczyszczalnia

16 maja uczniowie klas I a i I b uczestniczyli w warsztatach w Grupowej Oczyszczalni Ścieków Dębogórze, należącej do Okręgowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Gdyni. Oczyszczalnia zaliczana jest do najnowoczesniejszych w kraju.  Uczniowie wysłuchali wykładu nt. fizyko – biologicznych metod oczyszczania ścieków oraz zwiedzili zakład. Zapoznali się z  zasadami jego funkcjonowania oraz  poznali drogę, jaką pokonują ścieki od ujęć kanalizacyjnych, do miejsca ich oczyszczenia. Koordynatorem warsztatów był Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Opiekunowie: panie Małgorzata Słowińska i Anna Młodzikowska – Zachar.

 

[#1830]  am, 17.05.2018 08:46 
   [II LO] Dzień Polskiej Niezapominajki

Dzień Polskiej Niezapominajki

 

15 maja licealiści promowali Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody oraz święto, które ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. To jeszcze młode ,ale nasze polskie święto warte upowszechnienia. Jego symbolem jest właśnie skromna, niepozorna niezapominajka. Wszyscy, którym bliskie są idee tej inicjatywy ubrali się we wtorek na niebiesko. Także najmłodsi, wychowankowie świetlicy, poznali założenia Dnia Polskiej Niezapominajki oraz kolorowali rysunki przedstawiające tę roślinkę.

 

Dorota Kuchta

[#1831]  am, 16.05.2018 09:00 
   [SP 9] X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW

15 maja 2018 r. odbył się X Wiosenny Bieg Ekoludków organizowany przez Podstawową Ekologiczną Szkołę Społeczną w Rumi. W biegu tym wzieły udział zespoły dziesięcioosobowe z klasy III G oraz III J. Bieg został przeprowadzony na łąkach przy ul. Pomorskiej, Park Żelewskiego, meta natomiast była przy Szkole Ekologicznej. Celem tego przedsięwzięcia było obcowanie z naturą, usystematyzowanie wiedzy dotyczącej tematyki wiosennej, gdzie uczniowie przy każdej stacji musieli rozwiązywać zadania związane z przyrodą. Potrzebna była umiejętność korzystania z mapy oraz umiejętność współdziałania w grupie. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW
[#1835]  jp, 15.05.2018 20:50 
   [SP 9] Performans w kl. 0B

Performans w kl. 0B był zdarzeniem mającym na celu uruchomienie polisensorycznego poznania rzeczywistości artystycznej. Elementem przewodnim, integrującym zawarte w zdarzeniu działania były zwierzęta z kartonu do teatru paluszkowego oraz arkusze szarego papieru, jako gleby. Gleba wykorzystana w performansie była symbolem życia i trwania przez stulecia, pomimo przemian, jakie dokonują się w warunkach naturalnych otaczającego nas świata. Wśród rekwizytów wykorzystaliśmy też wielobarwne chusty i szale. Dzieci używały różnorodne gesty, naśladowały zachowania zwierząt, zabawy z chustą symbolizowały pory roku, szary papier posłużył do tworzenia nor, jam zwierząt. Mimika była ważnym elementem zabawy. Zamierzeniem performansu było sprowokowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawie, wcielanie się spontanicznie w role i przygotowanie krótkich dialogów między zwierzętami.

Przejdź do galerii  Performans w kl. 0B

Mariola Hayden

[#1829]  jk, 15.05.2018 12:23 
   [SP 9] Wycieczka do Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich

W dniu 10 maja odbyła się wycieczka klasy IIa i IIb do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Majowa wędrówka po Skansenie wiodła wsród starych chat ze strzechy i chłopskich zagród. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w dawnej szkole ze wsi Węckowy ucząc się pieśni "Kaszubskie nuty" oraz pisania gęsim piórem, które maczali w kałamarzach z atramentem. Wysłuchali opowieści, jak kiedyś nasze prababcie i pradziadkowie uczyli się oraz jakie stosowano kary wobec niegrzecznych uczniów. Dowiedzieli się do czego służyła rózga i wypróbowali klęczenia na grochu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarskich i tkackich. Podczas zajęć tkali na krosienkach oraz lepili różne wyroby według własnych pomysłów, które mogli zabrać ze sobą do domu.W zagrodzie z Trzebunia chodzili na szczudłach oraz bawili się drewnianymi zabawkami. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści kowala o pracy w kuźni. Następnym przystankiem była wieża widokowa im. Jana Pawła II w Wieżycy, z której obejrzeli malownicze krajobrazy Kaszub.

Przejdź do galerii  Wdzydze

Elżbieta Idziak, Iwona Maćkowiak

[#1821]  im, 13.05.2018 12:39 
   [SP 9] XXIII Międzyszkolny Konkursu Matematyczny dla uczniów klas III

24 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi finał XXIII Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkół podstawowych SP 1, SP 6, SP 9, SP 10, PESS z terenu Rumi. Finaliści konkursu po wylosowaniu miejsc, zapoznaniu się z regulaminem i wypełnieniu kart kodowych (uczniowie rozwiązują zadania na zakodowanych kartach) przystąpili do rozwiązywania zadań. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosił jedną godzinę zegarową. Zadania zostały wybrane przez nauczyciela matematyki i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z SP 9, z wyłączeniem nauczycieli uczących obecnie w klasach trzecich. Po sprawdzeniu wszystkich prac konkursowych komisja odkodowała je przyznając w dniu 11 maja br. podczas uroczystości rozdania nagród:

I miejsce: Piotr Sokołowski SP 1 Rumia, Weronika Kwolek SP 9 Rumia

II miejsce: Skwierawska Wiktoria SP 1 Rumia

III miejsce: Krzysztof Kossowski SP 9 Rumia

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przejdź do galerii  Konkurs matematyczny

Organizatorzy       

[#1820]  im, 13.05.2018 11:07 
   [SP 9] Wycieczka do Sławutowa

W sobotę, 12 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Osady Średniowiecznej w Sławutowie, na nordzie Kaszub. To urokliwe miejsce pozwoliło nam cofnąć się w czasie i poznać trochę historii naszego regionu. Poznaliśmy życie naszych przodków, Słowian, zamieszkujących ziemie kaszubskie ok. 1000 lat temu. Na kilka godzin zamieniliśmy się w słowiańskie plemiona Wieletów i Obodrytów. Na początku naszej przygody uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych rozgrywkach zręcznościowych, przy okazji poznając życie i zwyczaje dawnych Pomorzan. Dowiedzieliśmy jak radzono sobie na morzu, na bagnach, w lasach, czy podczas toczonych walk. Poznaliśmy również dawne zwyczaje i wierzenia słowiańskie. Podczas zwiedzanie osady mogliśmy wejść do każdej chaty, gdzie pokazano nam średniowieczne narzędzia i opowiedziano o życiu w tamtych czasach. Dowiedzieliśmy się jak lepiono naczynia z gliny, jak szyto ubranie, jak leczono ludzi i zwierzęta. Poznaliśmy różnorodne narzędzia: starodawne wiertła, toczek do gliny, tokarnię, krosna, włócznie, dzidy czy topory. Poznaliśmy największy skarb Kaszub, czyli bursztyn i uczestniczyliśmy w warsztatach jego obróbki korzystając z oryginalnego narzędzia - drajli - zrekonstruowanego z tamtych czasów. Każdy znas zrobił bursztynowy naszyjnik lub bransoletkę! Wykonaliśmy również samodzielnie podpłomyki, który mogliśmy degustować. Na zakończenie naszej wyprawy czekały na nas jeszcze dwie niespodzianki - zagroda ze zwierzętami i ognisko z kiełbaskami. Wyprawa w czasy średniowiecza na Pomorzu była wspaniała!

Przejdź do galerii  Wycieczka do Sławutowa

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#1824]  egi, 12.05.2018 16:32 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 951.017