ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] Kaszubskie warsztaty muzyczne

Dnia 24 marca w naszej szkole zostały przeprowadzone kaszubskie warsztaty muzyczne dla dzieci uczących się języka kaszubskiego oraz ich rodziców. Warsztaty poprowadził pan Rafał Rompca, lider zespołu Fucus z Wejherowa. Zespół specjalizuje się w muzyce folk, nawiązującej do tradycji morskich. Wszystkie teksty piosenek pisane są w języku kaszubskim. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać tradycyjne pieśni kaszubskie we współczesnych aranżancjach, nauczyliśmy się niektórych z nich i sami próbowaliśmy swoich sił podczas tworzenia kaszubskiego tekstu popularnej piosenki "Despacito". Było przy tym dużo zabawy i śmiechu, a przede wszystkim zabawa językiem kaszubskim i wspaniała integracja całej grupy. W drugiej części spotkania wysłuchaliśmy koncertu współczesnej muzyki kaszubskiej, przygotowanego przez członków zespołu. Podczas koncertu chętne dzieci mogły dekorować gliniane naczynia. 

 

Przejdź do galerii  Współczesna muzyka regionu

Edyta Jankowska-Giermek

[#1822]  egi, 24.03.2018 14:12 
   [SP 9] Podziękowanie dla świetlicy
[#1774]  jk, 21.03.2018 11:15 
   [SP 9] Dzieje Ziemi

Przez cały tydzień dzieci z OB odbyły podróż w zamierzchłe dzieje Ziemi, Poznały gady ją zamieszkujące, teorie ich wyginięcia, oglądały filmy animowane i dokumentalne. Zapoznały się z bogactwami geologicznymi wytworzonymi w poszczególnych okresach dziejów Ziemi. Pani Mariola Hayden pokazała dzieciom różnorodne okazy bursztynu. Rozmawiając o węglu brunatnym, kamiennym i soli kamiennej uczniowie mogli dotknąć, powąchać te bogactwa Ziemi. Zwieńczeniem każdych działań poznawczych są oczywiście prace plastyczne. Dzieci wcieliły się w role paleontologów i w masie z plasteliny „odkopywały” szkielety dinozaurów. Z małych uczniowskich rączek powstały piękne pastelowe dinozaury. Praca węglem dostarczyła dzieciom wiele wrażeń, umorusane wyglądały jakby rzeczywiście wróciły z „szychty”.

Przejdź do galerii  Dzieje Ziemi

Mariola Hayden

[#1773]  jk, 21.03.2018 11:09 
   [SP 9] Projekt logopedyczny „Super przedszkolaki w Rumi – podniesienie jakości edukacji przedsz

W terapii i profilaktyce logopedycznej wykorzystuje się elementy różnorodnych rodzajów zabaw. Zabawy mogą być realizowane w formie indywidualnej i grupowej. Właściwie zorganizowana podczas terapii zabawa stwarza okazję do przyswojenia nowych słów, określeń, pojęć, doskonali mowę, zmuszając do porozumiewania się z terapeutą oraz otoczeniem (rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami). Prowadzona w ten sposób terapia jest również łatwiejsza dla współpracujących z logopedą rodziców. Mogą oni realizować wszelkie zalecenia terapeutyczne przy okazji normalnych czynności życia codziennego, wykorzystując każdą sytuację jako okazję do zdobycia przez dziecko nowych doświadczeń.

Mariola Hayden

[#1772]  jk, 21.03.2018 11:04 
   [SP 9] Uczymy się bawiąc
Przejdź do galerii  Uczymy się bawiąc

Mariola Hayden

[#1771]  jk, 21.03.2018 10:30 
   [SP 9] PODZIĘKOWANIA ZA AKCJĘ „PĄCZEK DLA AFRYKI”

Za udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki” otrzymaliśmy podziękowanie, wystarczy spojrzeć na twarze dzieci, żeby potwierdzić sens naszego zaangażowania w to piękne dzieło. Udało nam się również pomóc podopiecznemu ojca Adama. Ojciec misjonarz Adam Brodzik Svd jest obecnie na parafii w Vohilava, gdzie pracuje jako wikary. Poza pracą duszpasterską sprawuje pieczę nad bursą dla biedniejszych dzieci (jest ich prawie 80) i szkołą misyjną (ponad 500 uczniów). Pod patronatem naszej szkoły jest 5 letni Benjamin, który rozpoczyna swą przygodę ze szkołą od klas przygotowawczych - są odpowiednikiem naszej zerówki. Chłopiec ma opłacona naukę przez rok, dzięki naszemu wsparciu. My również jeszcze raz dołączamy do podziękowań!

Opiekunowie MSU i wolontariatu

G.Theis, P.Graś, J. Rafalska

[#1768]  jk, 21.03.2018 10:05 
   [SP 9] Kaszubski rybak

Gra "Kaszubski Rybak" uczy, bawi i wywołuje wiele pozytywnych emocji. Uwielbiamy w nią grać podczas naszych zajęć! Dzięki niej poznajemy nazwy ryb po kaszubsku, dowiadujemy się jak wygląda praca rybaka, uczymy się nazw sieci, poznajemy duchy z kaszubskiej mitologii oraz nazwy zjawisk atmosferycznych na morzu. Czy wiecie, że grę stworzyła dla nas nasza pani od j.kaszubskiego?

 

Przejdź do galerii  Kaszubski rybak

Edyta Jankowska-Giermek

[#1812]  egi, 20.03.2018 23:20 
   [II LO] Warsztaty w Pomorskim Miasteczku Zawodów

Warsztaty w Pomorskim Miasteczku Zawodów

Przejdź do galerii  doradztwo zawodowe 2

 

Uczniowie klas drugich naszego liceum wzięli udział w dniach 06.03 i 13.03.2018 r. w warsztatach z doradztwa zawodowego w Pomorskim Miasteczku Zawodów w Gdyni. Licealiści rozwiązywali testy zainteresowań, poznali kryteria, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji dotyczących kierunku studiów. Poznali także typy temperamentów oraz rozwiązywali zadania logiczne.

Mam nadzieję, że czas spędzony w Gdyni upłynął im pożytecznie i przyjemnie.

 

Dorota Kuchta

[#1766]  am, 19.03.2018 11:07 
   [SP 9] Kaszubski mecz w Ergo Arenie

Dnia 16 marca kibicowaliśmy pomorskiej drużynie podczas meczu, który miał miejsce w Ergo Arenie w Gdańsku. Udział w rozgrywkach siatkarskich pomiędzy drużynami Trefl Gdańsk i Cuprum Lubin zawdzięczamy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz Stowarzyszeniu Trefl Pomorze, które zorganizowały wyjazd na to wydarzenie dla dzieci uczących się języka kaszubskiego. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie plastycznym "Aktywne Kaszuby". Podczas meczu była fantastyczna atmosfera, a dzięki wspaniałemu dopingowi "nasza" drużyna wygrała. Okazało się również, że pobiliśmy rekord frekwencji - na trybunach było ponad 7 tysięcy dzieci, które uczą się mówić po kaszubsku. Cały mecz był prowadzony również w tym języku. Wydarzenie było transmitowane w telewizji Polsat. 

 

 

Przejdź do galerii  Kaszubski mecz w Ergo Arenie

Edyta Jankowska-Giermek

 

 

[#1809]  egi, 16.03.2018 22:25 
   [SP 9] [II LO] Rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego

W dniach 19, 20 i 21 marca 2018 r. w parafii pw. Św. Jana z Kęt odbędą się rekolekcje wielkopostne. Są to dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Uczniowie uczęszczający na lekcje religii wychodzą w wyznaczonych godzinach z nauczycielem do kościoła, po spotkaniu rekolekcyjnym wracają do szkoły na zajęcia. Uczniowie klas I – III, którzy nie uczestniczą w zajęciach religii, podczas rekolekcji przebywają w świetlicy.

Uczniowie klas IV – VII oraz liceum przebywają w tym czasie w czytelni szkolnej.

Rekolekcje odbywają się wg grafiku:

Klasy I – III godz. 9:50

Klasy IV – VI godz. 10:45

Klasy VII – liceum godz. 11:50

[#1764]  jk, 15.03.2018 09:28 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.600.674