[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] Zajęcia z ratownictwa w grupie 0A

Bezpieczeństwo w życiu dorosłych i dzieci jest bardzo ważne. Gościliśmy na zajęciach uczennice z X LO w Gdyni, które zaprezentowały nam zasady pierwszej pomocy. Był pokaz resuscytacji oraz opatrywania ran. Dzieci z grupy 0A pod okiem młodych ratowniczek ćwiczyły na fantomie, krok po kroku czynności ratujące życie. Nauczyły się również sposobów bandażowania. Ważnym punktem zajęć było zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi, a także z właściwym sposobem powiadamiania o zagrożeniu życia odpowiednich służb ratowniczych.

Przejdź do galerii  Ratownictwo

Violetta Cembrowska

[#1800]  im, 10.05.2018 20:23 
   [SP 9] Projekt "Rumia oczami dzieci"

W ramach Projektu "Rumia oczami dzieci" organizowanego przez Gminę Miejską Rumia dzieci z kalsy III G oraz III J aktywnie uczestniczyły w ralizacji nastepujących zadań: poznały znaczenie oraz genezę symboli rumskich, również wykonały symbole miejskie, wzieły udział w konkursie plastycznym "Rumia moje miasto". Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z historii naszego miasta podczas wycieczki historycznej po Rumi, gdzie zwiedzli: ruiny kościoła Świętego Krzyża, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, najstarszą szkołę w naszym mieście, która ma już 100 lat, czyli Szkołę Podstawową nr 1, Dom Młynarza, Dworek pod Lipami, w którym aktualnie znajduje się Dom Kultury w Rumi, Plac Kaszubski oraz nasz Pomnik Przyrody znajdujący się przy ul. Starowiejskiej. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  Projekt "Rumia oczami dzieci"
[#1834]  jp, 07.05.2018 19:46 
   [SP 9] Akcja "Pomóżmy bezbronnym zwierzętom"

W lutym w oddziałach przedszkolnych zorganizowano akcję „Pomóżmy bezbronnym zwierzętom”, która miała na celu zebranie karmy dla psów i kotów oraz innych akcesoriów niezbędnych do opieki nad zwierzętami. Na początku marca odwiedziliśmy wolontariuszki z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – Grupa „Bezbronne zwierzęta” z Rumi, którym przekazane zostały zebrane przez dzieci i ich rodziców dary: miski, smycze, koce, karmę oraz zabawki.Serdecznie dziękuję za okazane serce wszystkim zaangażowanym w akcję.

Przejdź do galerii  Schronisko

Violetta Cembrowska

[#1799]  im, 05.05.2018 19:43 
   [SP 9] Integracja na Mierzei Wiślanej - Jantar

Integracja na Mierzei Wiślanej – Jantar 26 kwietnia 2018r. uczniowie klasy III G i III J SP nr 9 w Rumi wraz z opiekunami wyruszyło na Zieloną Szkołę do Jantaru. Program zajęć na Zielonej Szkole był bardzo napięty. Uczniowie mieli możliwość pochwalić się swoją zwinnością i pomysłowością w trakcie pierwszej atrakcji, a był to festyn gier i zabaw. Kolejną atrakcją, do której dzieci musiały się przygotować to laserowy paintball w lesie. Było wiele śmiechu i tarzania się, ponieważ każda z drużyn chciała wygrać. Dużą atrakcją była możliwość zagrania w minigolfa przy której trzeba było się wykazać kulturą osobistą w końcu to gra geltelmenów. Dużą radość sprawił dzieciom turniej walk na wesoło, było bardzo głośno i skocznie. Wieczorem odbył się mecz piłki nożnej, ale nie taki zwykły bo w bubble soccer. Była to świetna zabawa bez kontuzji, a wiele turlania się  w miękkiej piłce. Wieczorna dyskoteka zakończyła pierwszy dzień pełen wrażeń. Uczniowie od razu poszli spać gdyż atrakcji na pierwszy dzień było naprawdę sporo. Drugiego dnia zaraz po śniadaniu odbyły się podchody zakończone na plaży. Po drodze trzeba było wykonać mnóstwo interesujących zadań, które nie zawsze były proste. Gdy dotarliśmy już na miejsce docelowe odbywały się różnego rodzaju rozgrywki sportowe i oczywiście spacer. Po powrocie do ośrodka wszyscy uczniowie zagrali w wielkiego Twistera. A to tylko część atrakcji, które przeżyliśmy. Na zakończenie odbył się apel gdzie Panowie Animatorzy rozdali nagrody i medale dla każdego uczestnika. Pogoda dopisała. Był to naprawdę wspaniały pomysł na integrację w Jantarze. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni. Wszystkie dzieci stwierdziły jednogłośnie, że chcą pojechać jeszcze raz na taka wesołą wycieczkę, ale tym razem na dłużej.

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1797]  jp, 30.04.2018 21:49 
   [SP 9] Wycieczka do Straży Pożarnej w Rumi

Klasa III G i III J w dniu 30 kwietnia wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Rumi. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze sprzętem strażackim oraz pracą Strażaka, uświadomienie dzieciom powstawania pożarów, iniejących zagrożeń wynikających z zaprószenia ognia oraz przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa. Największą atrakcją była możliwość wejścia do wozu strażackiego, gdzie dzieci mogły dokładnie obejrzeć go od środka. 4 maja jest Międzynarodowy Dzień Strażaka z tej okazji życzymy wszystkim Strażakom "tylu powrotów, ile wyjazdów".

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1833]  jp, 30.04.2018 18:53 
   [SP 9] Wycieczka do Brus i Tuchlina

W sobotę, 28 kwietnia, mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach w ramach lekcji języka kaszubskiego. Udaliśmy się do Chaty Kaszubskiej w Brusach-Jagliach, gdzie poznaliśmy twórczość Józefa Chełmowskiego - kaszubskiego artysty ludowego. Zwiedziliśmy jego dom oraz stworzyliśmy samodzielnie anioły na podstawie prac artysty. W Brusach wzięliśmy rónież udział w warsztatach regionalnych "Kapuściana przygoda". Poznaliśmy wiele ciekawych  przysłów kaszubskich związanych z pracą Kaszubów, samodzielnie poszatkowaliśmy i ukisiliśmy kapustę. Na zakończenie była degustacja kapuścianych przysmaków. W drodze powrotnej udalismy się do parku edukacyjnego "Kaszubskie ZOO w Tuchlinie. Czekało tam na nas mnóstwo ciekawych zwierząt, które mogliśmy dotykać i głaskać. Poznaliśmy kaszubskie nazwy egzotycznych zwierząt. 

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Brus i Tuchlina

Edyta Jankowska-Giermek

[#1807]  egi, 28.04.2018 20:23 
   [II LO] Pożegnanie maturzystów

Zakończenie roku szkolnego klas III

„Matura tuż…tuż…"

Przejdź do galerii  koniec III 1

 

Przejdź do galerii  KONIEC ROKU 2

 

Przejdź do galerii  KL III 2

Dziś, 27 kwietnia zakończył się rok szkolny dla uczniów klas trzecich. Uroczystość zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego i wprowadzenie sztandaru szkoły, na który trzecioklasiści złożyli ślubowanie przyrzekając, że będą przestrzegać praw i obowiązków absolwenta II LO w Rumi, głosząc jego dobre imię. Pani dyrektor Lucyna Oglęcka rozpoczęła uroczystość i  serdecznymi słowami przywitała gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Serdeczne gratulacje uczniom naszej szkoły złożyła pani dr Agata Cichocka – Wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni.

Przejdź do galerii  koniec III 4

 

Przejdź do galerii  koniec 5

 

Przejdź do galerii  koniec4

Uroczystość wręczenia świadectw i nagród poprowadziła pani wicedyrektor Aleksandra Zarzycka. Najwybitniejsi abiturienci otrzymali świadectwa z wyróżnieniem z rąk wychowawcy, pana Leszka Kiersznikiewicza. Włożenie na głowę tradycyjnego bireta jest symbolem rozstania się ze szkołą średnią i najwspanialszym okresem przyjaźni, beztroski z jakim może zetknąć się młody człowiek w całym  swoim życiu. Podrzucenie do góry studenckich okryć głowy to symboliczne rozstanie z dzieciństwem. Uczniowie odebrali świadectwa ukończenia nauki, nagrody książkowe oraz certyfikaty Akademii Morskiej w Gdyni, potwierdzające udział w zajęciach akademickich z nautyki i fizyki doświadczalnej oraz zajęciach  z przedmiotów samorząd terytorialny w Polsce i encyklopedia prawa. Za pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu i Zespole Tanecznym podziękowały panie Alina Treder i Anna Rogowska. Nie zapomniano też o rodzicach, którzy aktywnie przez trzy lata włączali się w życie szkoły.

Wręczone zostały również stypendia za najwyższe wyniki w nauce, wzorową frekwencję i zaangażowanie na rzecz  szkoły.  

Uroczystość zakończył występ uczennic z klasy II a. Wiersze Klaudii Pietrzak dodały wiarę w pomyślne zdanie egzaminu maturalnego, jednego z wielu egzaminów, które przyjdzie zdać naszym abiturientom. Część artystyczna została przygotowana przez panie Dorotę Dubiel – Stojek, Annę Rogowską, Marzennę Taube i pana Mateusza Włodarskiego.

 

 

 

 

 

 

Przejdź do galerii  Oskary

 

[#1794]  am, 27.04.2018 20:58 
   [II LO] DZIEŃ OTWARTY

DZIEŃ OTWARTY

w II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w RUMI

Przejdź do galerii  Dzień Otwarty
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 3
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 4

 

Dzień 25 kwietnia był dla naszego liceum Dniem Otwartym. Rozpoczął się bardzo uroczyście na sali gimnastycznej. Spotkanie poprowadziła pani dyrektor Lucyna Oglęcka, która na początku serdecznie powitała przybyłych uczniów szkół gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Nie zabrakło też rodziców. Ważnym punktem programu była prezentacja oferty szkoły, która w roku szk. 2018/19 planuje utworzenie trzech klas pierwszych:

 

  • Humanistycznej o profilu psychologiczno – pedagogicznym,  
  •  Mundurowej o profilu sportowo – obronnym,  
  • Ogólnej o profilu ogólnym z możliwością wyboru rozszerzeń ukierunkowanych na przedmioty przyrodniczo-medyczne   lub politechniczne.

Patronat nad klasami będą pełniły kolejno uczelnie: Uniwersytet Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademii Morskiej w Gdyni.

Podczas prezentacji, głos zabrali: pani dr Agata Cichocka – wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni oraz absolwent naszego liceum pan inż. Damian Bojar. Przemówienia naszych gości wzbogaciła część artystyczna. Można było obejrzeć m. in. występ zespołów tanecznych II LO i naszych młodszych koleżanek ze Szkoły Podstawowej Nr 9 pod kierunkiem pani Anny Rogowskiej; występ grupy „mundurowych maluchów” przygotowanych przez panią Ewę Wodniczak z klasy III b. Duże wrażenie na zgromadzonych wywarł pokaz grupy mundurowej przygotowany przez pana Mirosława Szczepańskiego. Talent aktorski zaprezentowała Klaudia Pietrzak. Nie zabrakło też emocji sportowych. Swoją pasją do piłki nożnej podzieliła się z naszymi gośćmi Marta Król a do judo Kamila Melzer. Wernisaż prac plastycznych Laury Szymankiewicz można było obejrzeć na holu liceum. Po części oficjalnej uczniowie gimnazjów mieli okazję obejrzeć pokazy na  strzelnicy, uczestniczyć w grach i zabawach na małej sali gimnastycznej, a także zwiedzić sale lekcyjne w segmencie liceum. Był czas na zadawanie pytań, zawieranie nowych znajomości, poznanie przyszłych nauczycieli.  

[#1793]  am, 25.04.2018 15:27 
   [SP 9] Konkurs Rodnô Mòwa - etap powiatowy

Dnia 25 kwietnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się etap powiatowy konkursu recytatorskiego prozy i poezji kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które wygrały etap miejski: Julia Damaszke z kl. VIb, Pola Gohr z kl. IIIi oraz Anna Rymon-Lipińska z kl. IIb

Również tym razem "dziewiątka" odniosła ogromny sukces

Uczennica Pola Gohr zdobyła II miejsce w powiecie

Anna Rymon-Lipińska otrzymała wyróżnienie

 

GRATULUJEMY!!!

Przejdź do galerii  Konkurs Rodnô Mòwa - etap powiatowy

Edyta Jankowska-Giermek

[#1819]  egi, 25.04.2018 00:07 
   [SP 9] Niepodległa Polska

W dniu 19. kwietnia 2018 r odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów - p Emilia Samulska z Gazety Rumskiej. Celem spotkania było popularyzowanie osób często nieznanych lub zapomnianych walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę z naciskiem na losy żołnierzy walczących w latach 1918- 1921. Bohaterem naszego projektu jest Aleksander Makowski. Jego losy przybliżyła nam córka Lucyna Mierzejewska mieszkanka Rumi z która mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad. Aleksander Makowski był żołnierzem 85 pułku wileńskiego, . Z Wojskiem Polskim dotarł do Kijowa, a następnie uczestniczył w Bitwie Warszawskiej 1920r. Za swoją zasługi na polu walki otrzymał Krzyż Waleczny Litwy Środkowej

Przejdź do galerii  Niepodległa Polska

Teresa Brunath

[#1841]  jk, 19.04.2018 13:44 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 951.015