ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [II LO] DZIEŃ OTWARTY

DZIEŃ OTWARTY

w II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w RUMI

Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 1
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 2
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 3
Przejdź do galerii  Dzień Otwarty 4

 

Dzień 25 kwietnia był dla naszego liceum Dniem Otwartym. Rozpoczął się bardzo uroczyście na sali gimnastycznej. Spotkanie poprowadziła pani dyrektor Lucyna Oglęcka, która na początku serdecznie powitała przybyłych uczniów szkół gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Nie zabrakło też rodziców. Ważnym punktem programu była prezentacja oferty szkoły, która w roku szk. 2018/19 planuje utworzenie trzech klas pierwszych:

 

  • Humanistycznej o profilu psychologiczno – pedagogicznym,  
  •  Mundurowej o profilu sportowo – obronnym,  
  • Ogólnej o profilu ogólnym z możliwością wyboru rozszerzeń ukierunkowanych na przedmioty przyrodniczo-medyczne   lub politechniczne.

Patronat nad klasami będą pełniły kolejno uczelnie: Uniwersytet Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademii Morskiej w Gdyni.

Podczas prezentacji, głos zabrali: pani dr Agata Cichocka – wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni oraz absolwent naszego liceum pan inż. Damian Bojar. Przemówienia naszych gości wzbogaciła część artystyczna. Można było obejrzeć m. in. występ zespołów tanecznych II LO i naszych młodszych koleżanek ze Szkoły Podstawowej Nr 9 pod kierunkiem pani Anny Rogowskiej; występ grupy „mundurowych maluchów” przygotowanych przez panią Ewę Wodniczak z klasy III b. Duże wrażenie na zgromadzonych wywarł pokaz grupy mundurowej przygotowany przez pana Mirosława Szczepańskiego. Talent aktorski zaprezentowała Klaudia Pietrzak. Nie zabrakło też emocji sportowych. Swoją pasją do piłki nożnej podzieliła się z naszymi gośćmi Marta Król a do judo Kamila Melzer. Wernisaż prac plastycznych Laury Szymankiewicz można było obejrzeć na holu liceum. Po części oficjalnej uczniowie gimnazjów mieli okazję obejrzeć pokazy na  strzelnicy, uczestniczyć w grach i zabawach na małej sali gimnastycznej, a także zwiedzić sale lekcyjne w segmencie liceum. Był czas na zadawanie pytań, zawieranie nowych znajomości, poznanie przyszłych nauczycieli.  

[#1793]  am, 25.04.2018 15:27 
   [SP 9] Konkurs Rodnô Mòwa - etap powiatowy

Dnia 25 kwietnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się etap powiatowy konkursu recytatorskiego prozy i poezji kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które wygrały etap miejski: Julia Damaszke z kl. VIb, Pola Gohr z kl. IIIi oraz Anna Rymon-Lipińska z kl. IIb

Również tym razem "dziewiątka" odniosła ogromny sukces

Uczennica Pola Gohr zdobyła II miejsce w powiecie

Anna Rymon-Lipińska otrzymała wyróżnienie

 

GRATULUJEMY!!!

Przejdź do galerii  Konkurs Rodnô Mòwa - etap powiatowy

Edyta Jankowska-Giermek

[#1819]  egi, 25.04.2018 00:07 
   [SP 9] Niepodległa Polska

W dniu 19. kwietnia 2018 r odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów - p Emilia Samulska z Gazety Rumskiej. Celem spotkania było popularyzowanie osób często nieznanych lub zapomnianych walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę z naciskiem na losy żołnierzy walczących w latach 1918- 1921. Bohaterem naszego projektu jest Aleksander Makowski. Jego losy przybliżyła nam córka Lucyna Mierzejewska mieszkanka Rumi z która mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad. Aleksander Makowski był żołnierzem 85 pułku wileńskiego, . Z Wojskiem Polskim dotarł do Kijowa, a następnie uczestniczył w Bitwie Warszawskiej 1920r. Za swoją zasługi na polu walki otrzymał Krzyż Waleczny Litwy Środkowej

Przejdź do galerii  Niepodległa Polska

Teresa Brunath

[#1841]  jk, 19.04.2018 13:44 
   [II LO] Spotkanie z prawnikiem

SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM

 

W dniu 11 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z prawnikiem, panem Jakubem Ławeckim. Spotkanie miało na celu wytłumaczenie nam, czym są prawa autorskie i dotyczące ich zasady. Na początku zaczęliśmy od ogólnej definicji praw autorskich, a także pan pokazał nam na prezentacji, kogo i w jaki sposób one dotyczą.  Mówiliśmy o prawach dotyczących dzieł sztuki, zdjęć, czy wizerunku osobistego, jak i rozwikłaliśmy zagadkę sporu o prawa autorskie małpy, która została autorem pewnego zdjęcia. Na koniec dowiedzieliśmy się o tym, co może nam grozić za przywłaszczenie sobie praw autorskich czy opublikowanie czegoś, na co nie mamy pozwolenia. Myślę, że lekcja ta była przydatna dla wszystkich, bo nie każdy wiedział, czym tak naprawdę są te prawa, i że w prosty sposób codziennie łamiemy je, chociaż przez proste zgranie piosenki z Internetu lub przepisanie zadania domowego z różnych stron. 

Harcereczki z 1 a

 

 

[#1792]  am, 19.04.2018 10:15 
   [SP 9] Wiosna w 0B

Mimo, że za oknem czasem śnieg, czasem deszcz, słońce rzadko przebija się przez ciężkie chmury lecz w klasie 0B panuje już wiosna. Posialiśmy rzeżuchę, wsadziliśmy cebulę (będzie dodatkiem do kanapek i „zastrzykiem witaminowym”). Z wytłoczek po jajkach dzieci wykonały sasanki. Pop corn posłużył do wykonania przepięknych gałązek palmowych. Charakterystycznym atrybutem Świąt Wielkanocnych jest jajko. Uczniowie przygotowali wielkie jaja z balonów oklejając je kawałkami gazet, następnie malując je na biało i nakrapiając czarne cętki. Czy stół wielkanocny może być pozbawiony stroika? Oczywiście, że nie. Uczniowie przynieśli dodatki, wychowawczyni p. Mariola Hayden zadbała o bukszpan, naczynie- (oczywiście recykling) część dolna kolorowych butelek pet.

Przejdź do galerii  Wiosna w 0B

Mariola Hayden

[#1788]  jk, 17.04.2018 11:14 
   [II LO] Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Sopocie

 

 

 

Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Sopocie

W dniach 5 i 6 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach w ramach Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Uczniowie uczestniczyli w wykładach psychotrapeuty i seksuologa Michała Pozdała. Klasa II a brała udział w zajęciach dotyczących zaburzeń lękowych w okresie dorastania oraz przemocy wobec kobiet. Uczniowie klasy I a uczestniczyli w prelekcjach dotyczących ryzykownych zachowań seksualnych, zaburzeń odżywiania i wczesnych związków w okresie dorastania.

Joanna Cylke

Karina Hoła

[#1784]  am, 17.04.2018 08:13 
   [SP 9] Bogata kultura naszego regionu

Ścinanie kani, palenie Sztrómana, pokłon feretronów czy Pòlterabend to tylko niektóre ciekawe zwyczaje w kulturze naszego regionu. Mieliśmy okazję poznać je podczas naszego drugiego wyjazdu do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w ramach lekcji "Historii i kultury Kaszubów" realizowanych w tym roku w klasie VI. Dowiedzieliśmy się również, że na Kaszubach żyły kiedyś czarownice, smoki i stolemy - na ich temat krąży wiele legend i podań ludowych. Nie zabrakło też trochę opowieści mrożących krew w żyłach na temat kaszubskich strachów - wieszczich i ópi.

 

Przejdź do galerii  Bogata kultura naszego regionu

Edyta Jankowska-Giermek

[#1817]  egi, 14.04.2018 23:46 
   [II LO] Dzień Otwarty Akademii Morskiej w Gdyni

 

Z  WIZYTĄ  

W  AKADEMII  MORSKIEJ 

W  GDYNI

 

Przejdź do galerii  AM1
Przejdź do galerii  AM2

Dziś, 13 kwietnia, klasa 1 b pod opieką pań, Justyny Szymańskiej i Anny Młodzikowskiej - Zachar, uczestniczyła w DNIACH OTWARTYCH AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI. Na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, nasi licealiści mieli okazję wziąć udział m/ in. w laboratoriach dotyczących właściwości ładunków niebezpiecznych, czy też paliw i smarów; sprawdzali jakość papieru użytkowego i tzw. pakownego. Po dzisiejszych zajęciach, bliższe stały się zjawiska fizyko – chemiczne wpływające na jakość  wód Bałtyku spowodowanych np. nadmiernym zakwitem sinicami. Po tym spotkaniu nasza młodzież stała się bardziej świadoma, czym jest eutrofizacja wód i jak można powtórnie wykorzystać zawarte w niej związki organiczne. Nadmierne użyźnienie wody w fosforany można powtórnie wykorzystać zyskując drogocenne związki do ponownego nawożenia. To wielki krok naprzód. Wykładowcy uświadomili również naszym licealistom na czym polega ciężar wielomiesięcznej pracy na wieżach wiertniczych zlokalizowanych na środku morza. Spotkanie zakończyło się w auli, w której mieliśmy okazję obejrzeć prezentacje dotyczące praktyk, poznaliśmy partnerów AM oraz perspektywy pracy nie tylko na morzu.

Justyna Szymańska

 

Anna Młodzikowska - Zachar

 

 

 

[#1783]  am, 14.04.2018 12:49 
   [SP 9] Konkurs Rodnô Mòwa - etap miejski

Dnia 13 kwietnia odbył się miejski etap konkursu recytatorskiego prozy i poezji kaszubskiej Rodnô Mòwa, w którym wzięły udział cztery uczennice uczęszczające na lekcje języka kaszubskiego: Alicja Brozio z kl. Ie, Anna Rymon-Lipińska z kl. IIb, Pola Gohr z kl. IIIi oraz Julia Damaszke z kl. VIb. Nasza szkoła odniosła wielki sukces w Rumi

W kategorii klas I-III

Anna Rymon-Lipińska zajęła I miejsce

Pola Gohr - II miejsce

 

W kategorii klas IV-VI

Julia Damaszke zajęła I miejsce

Naszym uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie powiatowym!!!

 

Przejdź do galerii  Konkurs Rodnô Mòwa - etap miejski

Edyta Jankowska-Giermek

[#1818]  egi, 13.04.2018 23:58 
   [II LO] V Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny

 

V MŁODZIEŻOWY SEJMIK EKOLOGICZNY

23 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie odbył się V Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny województwa pomorskiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWAŁY: w kategorii klas VII Zuzanna Banaszek z kl. VII c, Natalia Bury z kl. VII a oraz Anna Sopiha z kl. VII d. Liceum reprezentowała Klaudia Peplińska z kl II a.

Poza częścią konkursową odbyły się wykłady i prezentacje. Prelegentki z Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego przedstawiły metody badania DNA oraz klonowanie roślin. Przedstawicielka Akwarium Gdyńskiego przedstawiła film dokumentujący życie bałtyckiej fauny.

Atmosfera była wspaniała i na pewno wrócimy tam w przyszłym roku.

 

Małgorzata Słowińska

 

[#1782]  am, 12.04.2018 13:21 

06 lis 2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 1.406.977