[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] Zajęcia edukacyjne w Oddziałach Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Wychowania Przedszkolnego mają zajęcia edukacyjne do końca czerwca. W lipcu w Oddziałach Wychowania Przedszkolnego są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, natomiast w sierpniu jest przerwa wakacyjna.
[#1695]  jk, 05-01-2018 15:47 
   [SP 9] Idą kolędnicy

Obraz zawierający podłoże, dziecko, wewnątrz, stół

Opis wygenerowany przy bardzo wysokim poziomie pewnościIdą drogą Kolędnicy

Z muzyką ze śpiewem,

Radość niosą, cuda głoszą

Odwiedzą i Ciebie

Kolędnicy – przebierańcy

Kolędy śpiewają

Narodzenie Bóg – Dzieciny

Światu ogłaszają

Turoń, Koza, Diabeł, Anioł

Po domach wędrują

Śmierci z kosą i Trzem Królom

Do śpiewu wtórują

Idzie Dziad i Baba

Są też i Pasterze

Gwiazdor z gwiazdą kolorową

Cały orszak wiedzie…

 

 

 

 

Polska tradycja związana z obchodami świąt Bożego Narodzenia jest bogata i barwna. Jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych jest kolędowanie. Kolędnicy to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku od wigilii Bożego Narodzenia do 2 lutego. Oprócz śpiewania kolęd i pastorałek, prezentowali  scenki związane z narodzeniem Jezusa.  Grupa kolędników nosiła maszkary, którymi dla żartów straszono odwiedzanych domowników. Popularne były pochody z gwiazdą wykonaną z kolorowego papieru przymocowaną do drzewca. Na zajęciach rozwijających uczniowie klasy II a wykonali metodą origami modułową gwiazdę. Tak jak kolędnicy z naszą gwiazdą składamy życzenia  wszelkiej pomyślności.  Siły i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Sukcesów w pracy oraz życiu osobistym. Podejmowaniu trafnych decyzji w trudnych sytuacjach oraz zdrowia i spokoju ducha w Nowym Roku 2018.

Iwona Maćkowiak

 

[#1694]  im, 01-01-2018 20:57 
   [SP 9] Boże Narodzenie w naszej szkole

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy dla nas okres. W oczekiwaniu na nadchodzące Boże Narodzenie w przedświątecznych dniach, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły postarali się o niepowtarzalną atmosferę. W tygodniu poprzedzającym święta pojawił się świąteczny wystrój klas, korytarzy, wystawa domków z piernika, ozdób bożonarodzeniowych i szopek rodzinnych. Z okazji zbliżających się świąt obejrzeliśmy w Domu Kultury Jasełka oraz uroczysty apel o zwyczajach i symbolach bożonarodzeniowych, przeplatany wspólnym śpiewaniem kolęd. Spotkanie było okazją do podsumowania konkursów, na których uczniowie prezentowali przez cały grudzień swoje pomysły i zdolności. Na zakończenie pani wicedyrektor Krystyna Wrotniak złożyła wszystkim serdeczne życzenia i przypomniała o zachowaniu bezpieczeństwa podczas świąt i zabawy sylwestrowej. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie uczestniczyli wraz z wychowawcą we wspólnym spotkaniu opłatkowym.

Przejdź do galerii  Boże Narodzenie

Iwona Maćkowiak

[#1693]  im, 29-12-2017 20:51 
   [SP 9] Kartka świąteczna

Boże Narodzenie to okazja, żeby wysłać kartki świąteczne rodzinie i znajomym. Przesyłanie życzeń to wspaniała tradycja, którą pielęgnujemy. Na zajęciach komputerowych uczniowie klasy IIa rozwijając zainteresowania i pogłębiając wiadomości o polskich tradycjach świątecznych wykonali w programie MS Paint swoje pierwsze kartki świąteczne. Dowiedzieli się także skąd wzięła się tradycja kartki bożonarodzeniowej? "Wynalezienie" przypisuje się Anglikowi, sir Henry'emu Cole, który ponad 100 lat temu zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną. Wyprodukowano ich wtedy zaledwie 50. Kartki z życzeniami cieszą się ogromna popularnością. W wytworach artystycznych na zajęciach komputerowych uczniowie między innymi odzwierciedlają uczucia, swoją wrażliwość percepcyjną oraz świadomości tego, co piękne. Sztuka odgrywa dużą rolę w rozwoju indywidualności dziecka. Powiązana z zastosowaniem określonych programów graficznych może dostarczyć wielu okazji do rozwoju zdolności plastycznych i wzrostu zainteresowania sztuką.

Przejdź do galerii  Kartka

Iwona Maćkowiak

[#1692]  im, 28-12-2017 20:35 
   [II LO] Jasełka 2017

Jasełka

2017

Przejdź do galerii  jasełka

 

 

 

 

Święta Bożego Narodzenia to dni, w których poddajemy się temu magicznemu nastrojowi świąt i obchodzimy je szczególnie uroczyście.

 Jasełka, bardzo uroczyste, ciepłe, pełen magii i dobrego słowa, dziś 22 grudnia przygotowała klasa I a przy wsparciu pań Aleksandry Andrachiewicz i Marzenny Taube. Aktorzy opowiedzieli o cudzie Bożego Narodzenia, czym wprowadzili wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Wysłuchaliśmy kolęd i życzeń.

Spotkanie było podsumowaniem kończącego się roku kalendarzowego. Pani wicedyrektor Aleksandra Zarzycka i Aleksandra Andrachiewicz w imieniu Samorządu Uczniowskiego życzyły sukcesów w nadchodzącym 2018 roku. Wręczone zostały nagrody za konkursy zorganizowane przez Samorząd, m. in. na dekoracje świąteczne.

 

Najserdeczniejsze życzenia miłej i pełnej nastroju

wieczerzy wigilijnej

oraz

spełnienia marzeń i nadziei, jakie niesie nadchodzący

Nowy 2018 Rok

życzy cała Społeczność  Szkolna

 

  

 

[#1690]  am, 21-12-2017 13:02 
   [SP 9] Paczka dla Seniora

Mały Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „ Paczka dla Seniora”, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W porozumieniu z księdzem Krzysztofem Paskiem, opiekunem wspólnoty Caritas działającym przy parafii św. Jana z Kęt w Rumi Janowo, akcja trwała od 8 grudnia do 15 grudnia 2017 r. Uczniowie przynosili środki czystości i higieny osobistej(mydło, szampony, żel pod prysznic, balsamy, pasta i szczoteczki do zębów),a także kawę, herbatę, kakao, pierniki, które będą ofiarowane osobom starszym mieszkającym na terenie parafii, do której należy nasza szkoła. Zawsze można liczyć na dzieci i ich rodziców! Zebraliśmy bardzo dużo potrzebnych środków. Za Wasze ogromne serce, czułe i wrażliwe na potrzeby innych, serdecznie dziękujemy! opiekunowie MSU i Wolontariatu

Gabriela Theis, Jolanta Rafalska, Paulina Graś,

[#1686]  jk, 18-12-2017 15:39 
   [SP 9] "Mikołaje, bałwanki, choinki"

Pod koniec listopada odbył się w naszej szkole konkurs plastyczno-techniczny przeznaczony dla oddziałów wychowania przedszkolnego i klas 1-3 „Mikołaje, bałwanki, choinki”. Na konkurs wpłynęło 100 pięknych prac, które wykonano wieloma różnorodnymi technikami. Wszystkie prace ozdobiły naszą szkołę wprowadzając w niej zimowo-świąteczną atmosferę.

Beata Kordaczuk, Joanna Cholawo

[#1685]  jp, 18-12-2017 00:17 
   [SP 9] Warsztaty dla klas I – III „ Bajkowa podróż po świecie”.

Warsztaty dla klas I – III „ Bajkowa podróż po świecie”. W dniach 13-15 grudnia 2017 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku „ Bajkowa podróż po świecie”. Wraz z postaciami znanych bajek wyruszyli w podróż po świecie. Poznali kulturę, położenie geograficzne, stolice, barwy narodowe i zwyczaje innych krajów. Spotkanie poprowadziła Pani Agata Birecka.

Wioletta Peck - Stypułkowska

[#1684]  jp, 17-12-2017 23:07 
   [SP 9] Pierniczki

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania więzi i integracji dzieci wspólnie przygotawały świąteczne pierniczki. Ciasto na pierniczki zostało wcześniej przygotowane przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden. Czyż to nie wspaniale zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza? Wspólne wałkowanie ciasta na pierniki a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była zabawa. Dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania, które zostało zaplanowane na następny dzień, gdyż wychowawczyni zabrała pierniczki do domu celem upieczenia. Dekorowanie pierniczków różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami wywoływało dużo pozytywnych emocji. Dzieci dzieliły się przyniesionymi cukrowymi pisakami, posypkami i innymi dekoracjami. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Pierniczki ozdobione przez dzieci zostały spakowane w folie celofanowe, aby małe paczuszki ozdobiły stoły wigilijne w domach dzieci.

Przejdź do galerii  Pierniczki

Mariola Hayden

[#1683]  jk, 15-12-2017 14:17 
   [SP 9] Pacynka w służbie edukacji

Teatrzyk, w którym zagra dziecko, a także dowolna pacynka czy kukiełka, to świetny pomysł na rozwój intelektualny oraz artystyczny. Podczas małego spektaklu dziecko staje się animatorem, który nadaje lalce życie, głos, emocje oraz mimikę. Wymaga to pewnej dozy pomysłowości oraz chwili refleksji nad tym, jak może czuć się oraz zachowywać bohater sztuki. Taka zabawa rozwija umiejętność empatii, tolerancję oraz kształtuje i szlifuje inteligencję emocjonalną. Pacynka czy kukiełka i poruszanie nimi, to wszystko wymaga skupienia oraz ukierunkowania uwagi na ich losy oraz decyzje. Wypowiadanie zdań oraz ich wymyślanie na tej prowizorycznej scenie, uczy dziecko celnego formułowania myśli i prawidłowej wymowy.Teatrzyk często staje się okazją do wprowadzenia innych elementów, na przykład muzyki czy tańca. Pozwala więc na rozwój innych umiejętności.

Przejdź do galerii  Pacynka w służbie edukacji

Mariola Hayden

[#1682]  jk, 15-12-2017 14:10 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 809.994