[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [II LO] Prelekcja dotycząca Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

 

Spotkanie ze st. insp. Straży Miejskiej w Rumi

panem Jackiem Radomskim

Przejdź do galerii  smog

         Gościliśmy dziś, 29 listopada, st. inspektora Straży Miejskiej w Rumi pana Jacka Radomskiego. Pan inspektor wygłosił prelekcję nawiązującą do XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie, której organizatorami są Straż Miejska w Gdańsku oraz Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku. Tematem tegorocznej edycji olimpiady jest stan czystości powietrza - "Stop smogowi", dlatego nasz gość poruszył kwestie podejmowanych przez strażników miejskich działań, szczególnie w okresie grzewczym. Podczas codziennych patroli strażnicy sprawdzają, czym ogrzewane są domy i czy ich właściciele nie wrzucają do pieców niedozwolone substancje, śmieci, plastik itp. Do zadań strażników należy też reagowanie na zgłoszenia mieszkańców o kopcących kominach domów jednorodzinnych w sąsiedztwie. Za łamanie przepisów grożą kary pieniężne. Działania te podejmowane są w trosce o środowisko oraz o zdrowie mieszkańców. Najwyższe zanieczyszczenie powietrza obserwuje się szczególnie w okresie jesienno – zimowym, podczas bezwietrznej pogody. Wzmożona emisja gazów to przyczyna zjawiska zwanego smogiem. Ten z kolei jest przyczyną chorób układu oddechowego, w tym nowotworowych, dlatego też nie przestrzegając przepisów prawa, przyczyniamy się do fatalnego stanu środowiska i wielu schorzeń. Wykład wzbogaciła prezentacja multimedialna. Wszystkich uczniów naszego liceum zachęcamy do udziału w konkursie, którego I etap  odbędzie się 7 grudnia b.r. o godzinie 10.00. Czekają atrakcyjne nagrody.

Ustawy, z którymi warto się zapoznać:

·         Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych -  w całości

·         Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zadania gminy, obowiązki właściciela nieruchomości)

·         Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (zgodnie z zakresem uprawnień straży gminnych/miejskich

·         Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

·         Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks  postępowania w sprawach o wykroczenia

·         Ustawa z dnia 4 grudnia 2012  r.  o odpadach

·         Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. -  Prawo ochrony środowiska

·      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne oraz dopuszczalnych metod odzysku

[#1644]  am, 28.11.2017 15:22 
   [SP 9] Spotkanie ze strażnikami miejskimi

Dnia 28 listopada 2017 roku uczniowie klasy III j uczestniczyli w spotkaniu ze strażnikami miejskimi. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na ulicy, w szkole i w domu. Z uczniami spotkała się Pani Katarzyna Potulska oraz Pani Patrycja Chrzan. Celem spotkania było kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz poszerzenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa na ulicy, szkole i w domu. Funkcjonariusze straży miejskiej bardzo dużą uwagę poświęcili noszeniu odblasków, które mogą uratować komuś życie. Na zakończenie wszystkich czekała słodka niespodzianka, naklejki nawiązujące do przedstawionego tematu, a także odblaski. Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciami, zadawały strażnikom mnóstwo pytań wykazując się przy tym niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością. ...Jeśli się strzeżemy sami, dożyjemy długich lat. Ulicami i drogami śmiało iść będziemy w świat...!

Przejdź do galerii  Spotkanie ze strażnikami miejskimi

Karolina Bąkowska

[#1648]  jk, 28.11.2017 14:05 
   [SP 9] Zdrowe odżywianie

Wiek przedszkolny to bardzo ważny etap w kształtowaniu prozdrowotnego stylu życia. Przygotowanie przez dzieci kanapek według własnych gustów smakowych miało na celu przybliżenie do tego stylu. Dzisiaj miały możliwość przygotowania (skomponowania) kanapek z przyniesionych z domu produktów, zwłaszcza dodatków: szczypior, natka pietruszki, papryka, pomidor, ogórek, bazylia. Celem wychowawczyni p. Marioli Hayden było zmotywowanie dzieci do próbowania różnorodnych produktów zaczynając od małych porcji.

Przejdź do galerii   Zdrowe odżywianie

Mariola Hayden

[#1641]  jk, 27.11.2017 13:08 
   [SP 9] Przygotowanie zdrowego, naturalnego syropu z pigwowca
Nazwany polską cytryną pigwowiec ma mnóstwo witaminowych dobroci. Zawiera m.in. magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo, miedź, witaminy A,B,C. Największym atutem jest jednak wspaniały smak, który kusi, gdy wdychamy owoc. Co więcej, podrażnienia skóry stają się łagodniejsze i mniej dokuczliwe dzięki spożywaniu pigwowca. Jest też pomocny w infekcjach górnych dróg oddechowych, działa rozgrzewająco, może być wykorzystany w przypadku przeziębienia i grypy. Poprawia apetyt (polecany dla niejadków), oczyszcza wątrobę, poprawia przemianę materii. Podczas zajęć zorganizowanych przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden dzieci poznały właściwości zdrowotne tego wyjątkowego owocu. Wychowawczyni pokroiła owoce na drobne cząsteczki, dzieci zasypywały je cukrem. Podczas wspólnej pracy dzieci nie stroniły od smakowania owocu pigwowca.

Mariola Hayden

[#1640]  jk, 27.11.2017 13:07 
   [SP 9] Nowe „życie” patyczków po lodach.

Dzieci układały różnorodne figury geometryczne, tworzyły różnorodne kształty wg własnych pomysłów. Końcowym efektem pracy było stworzenie domu dla postaci chłopca i dziewczyny. Dzieci projektowały ubrania, zapoznawały się z techniką wycinania spodni, kapelusza, bluzy, spódnicy.

Mariola Hayden

[#1638]  jk, 27.11.2017 13:06 
   [SP 9] Mandala

Mandala ułatwia koncentrację, prowadzi do wytrwałości i konsekwencji w działaniu, sprzyja wewnętrznej integracji. Zauważono również wzrost aktywności dzieci nieśmiałych, biernych. Poprzez radość tworzenia otwierają się, stają się odważniejsze i bardziej komunikatywne w stosunku do rówieśników. Należy dodać, że specyficzna atmosfera, jaka wytwarzyła się podczas malowania złagodziła napięcia, nieporozumienia i agresję wśród dzieci. I wreszcie, rysowanie mandali było dobrą okazją do poznania warsztatu plastycznego uczniów, kształciło zdolności manualne i technikę rysunku, ćwiczyło motorykę dłoni dzieci, uczyło dobierania kolorów. Dodatkowo muzyka relaksacyjna zaproponowana przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden wyciszyła i uspokoiła dzieci.

Mariola Hayden

[#1636]  jk, 27.11.2017 13:02 
   [SP 9] Kiszenie kapusty

Podczas zajęć przygotowanych przez p. Mariolę Hayden dzieci poznały właściwości zdrowotne kapusty, dzieliły się swoją wiedzą na temat sposobów jej przygotowania do spożycia, a także uczestniczyły w procesie kiszenia kapusty. Wielką frajdę sprawiały dzieciom czynności wykonywane podczas kiszenia. Samodzielnie obierały i tarły marchewkę, szatkowały kapustę, soliły, dodawały kminek, ugniatały. Podczas wspólnej pracy nie stroniły od konsumowania wykorzystywanych do kiszenia produktów. Chętnie próbowały zarówno kapustę jak i marchewkę.

Przejdź do galerii  Kiszenie kapusty

Mariola Hayden

[#1635]  jk, 27.11.2017 12:59 
   [SP 9] Pociąg do Edukacji

W ramach projektu Pociąg do Edukacji pani Aleksandra Andrachiewicz wybrała się wraz z uczniami klas siódmych na Festiwal Naukowy Explory. Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych pokazach i wykładach a w czasie przerwy mogli dodatkowo poeksperymentować samodzielnie na stanowiskach rozstawionych na holu. Na koniec czekała na nas niespodzianka każdy miał szansę wsiąść do samochodu obracającego się do góry nogami. Najlepiej całą wycieczkę pokazują zdjęcia. Zapraszam do oglądania.

Przejdź do galerii  Pociąg do Edukacji

Aleksandra Andrachiewicz

[#1634]  jk, 27.11.2017 12:14 
   [SP 9] Edukacja Globalna

W ramach Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi na fizyce odbyły się lekcje dotyczące Energii Odnawialnej. Uczniowie dowiedzieli sie podstaw na temat dostępnych źródeł . Odnawialne źródła energii takie jak energia wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna, energia oceanów, energia geotermalna, biomasa i biopaliwa, stanowią alternatywę dla paliw kopalnych i przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, różnicowania dostaw energii i zmniejszania zależności od niepewnych i niestabilnych rynków paliw kopalnych zwłaszcza ropy i gazu. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na dotykający nas i Polskę coraz głośniejszy problem dotyczący smogu w dużych miastach wynikający z ogrzewania domów węglem. Odbyła się zaciekła dyskusja dotycząca celów zrównoważonego rozwoju takich jak czysta i dostępna energia oraz działania w dziedzinie klimatu. W ramach podsumowania uczniowie wykonali plakaty które zostały rozwieszone na terenie szkoły.

Przejdź do galerii  Edukacja Globalna

Aleksandra Andrachiewicz

[#1632]  jk, 27.11.2017 12:02 
   [II LO] „Na fali Globali”

Tydzień Edukacji Globalnej

Przejdź do galerii  konkurs globalna

            We wtorek, 21 listopada, gościliśmy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku, gdzie uczestniczyliśmy w  grze terenowej „Na fali Globali”. Gra dotyczyła celów zrównoważonego rozwoju i została przygotowana przez  Liderów Edukacji Globalnej na Pomorzu, do grona których zaliczają się również nauczyciele z naszej szkoły. Każda z placówek biorących udział w projekcie przygotowała zadania dotyczące wybranego celu zrównoważonego rozwoju. My zajęliśmy się celem nr 12 – „ Działania w dziedzinie klimatu”.  W projekcie uczestniczyły uczennice klasy  II A i II B.

Katarzyna Strumnik- Drabińska

 

[#1642]  am, 27.11.2017 08:13 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 973.807