Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Patriotyczna literatura dla dzieci - 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą.

Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy.

Polska - Ojczyzna... Kraina, która się w sercu zaczyna.

„Polska” Ryszard Przymus

22 października br. odbyło się patriotyczne czytanie wierszy podczas apelu multimedialnego dla klas I-III pod hasłem ,,Patriotyczna literatura dla dzieci”. Uczniowie z klasy III a zaprezentowali poezję patriotyczną znanych polskich poetów, która porusza ważne wydarzenia związane z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci poznały historię państwa polskiego oraz flagę i hymn, które są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy o tematyce patriotycznej. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości.

Iwona Maćkowiak

[#1902]  im, 22.10.2018 11:44 
   Walory Krajobrazowe i flora doliny Zagórskiej Strugi

Dnia 19 października uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Grzegorzem Jerzykiem wyruszyli na zajęcia terenowe w ramach projektu szkolnego "Walory Krajobrazowe i flora doliny Zagórskiej Strugi". Podczas zajęć w terenie podziwialiśmy przyrodę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zapoznawaliśmy się z formami ochrony przyrody, zachwycaliśmy się przepięknymi pomnikami przyrody. Mieliśmy okazję ocenić stan naszego otoczenia za pomocą skali porostowej. Ponadto ćwiczyliśmy orientację w terenie, posługiwanie się mapą i marsz na orientację. Wyznaczaliśmy wiek i wielkość drzew oraz przyglądaliśmy się rożnym ukształtowaniom terenu. Przez cały dzień towarzyszyło nam piękne słońce, wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi po dniu pełnym wrażeń.

Grzegorz Jerzyk

Małgorzata Słowińska

[#1897]  jk, 19.10.2018 13:35 
   Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Dziś, 19 października 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi, odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Dlatego też, w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa gościliśmy w naszej szkole panią Annę Zatwarnicką, która przeprowadziła warsztaty dla uczniów i nauczycieli, na których poruszone zostały kwestie związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1896]  jk, 19.10.2018 13:02 
   Poznajemy historię Rumi

W tym roku obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy III a rozpoczęli działania dotyczące obchodów 100-lecia Niepodległości Polski wspólnie włączając się do klasowego projektu „Wolna Polska”, którego celem jest zainteresowanie uczniów podczas wycieczki do Miejskiego Domu Kultury, dziejami Polski i Polaków oraz przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy na temat miasta, w którym mieszkają, charakterystycznych zabytków i folkloru kaszubskiego, a także ważnych osób ze świata kultury, sztuki tworzących historię Rumi. 16 października uczniowie klasy III a uczestniczyli także w wycieczce na cmentarz w Starej Rumi oddając hołd poległym żołnierzom, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku Hieronima Derdowskiego, orędownika sprawy kaszubskiej. Autora powiedzenia "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" oraz Józefa Wybickiego autora hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Wycieczka była niezwykle ciekawą lekcją wprowadzającą uczniów w świat historycznych faktów z dziejów Rumi.

Przejdź do galerii  Rumia

Iwona Maćkowiak

[#1899]  im, 16.10.2018 11:20 
   Dzień Edukacji Narodowej

"Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą.

Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki.

Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zgaszona świeczka."

Albert Einstein


Wszystkim dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i sympatię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Bardzo gorąco dziękujemy za pamięć i wsparcie.

Nauczyciele klas I - VIII

[#1893]  im, 14.10.2018 17:54 
   Kolorowy Tydzień „Jem zdrowo, żyję kolorowo”

W pierwszym tygodniu października Odziały Wychowania Przedszkolnego zorganizowały Kolorowy Tydzień „Jem zdrowo, żyję kolorowo”. Każdego dnia obowiązywał inny kolor. W poniedziałek dzieci ubrały się na czerwono i poznawały czerwone owoce i warzywa oraz dowiedziały się o zaletach zjadania „czerwonych witaminek”. We wtorek obowiązywał kolor pomarańczowy. W czasie zabawy dzieci poznały warzywa i owoce w kolorze pomarańczowym oraz wyszukiwały wśród nich „egzotycznych gości”. Środa to kolor żółtych owoców i warzyw. Czwartek był dniem zielonym. Podobnie jak w poprzednich dniach tematyka zajęć związana była z nauką o korzyściach zjadania „zielonych witamin”. Podsumowaniem całego tygodnia był różnokolorowy piątek.

Wychowawcy OWP

[#1887]  im, 10.10.2018 19:38 
   Wycieczka do Muzeum Emigracji w Gdyni

10 października 2018 r. uczniowie klasy III a i III b wraz z opiekunami zwiedzili Muzeum Emigracji w Gdyni i uczestniczyli w warsztatach „Dzieci z różnych krajów” oraz „Od parowca do odrzutowca”. Warsztaty odbywały się w sali multimedialnej oraz na wystawie stałej. W Wietnamie odwiedziliśmy Tię, w Wielkiej Brytanii Olive, a w Brazylii poznaliśmy Samuela. Była to wyjątkowa podróż dookoła świata klasy III a. Poprzez zabawę i kreatywne zajęcia dzieci poznały różne kultury, ich tradycyjne stroje i potrawy. Klasa III b podczas warsztatów na przykładzie emigracyjnej ścieżki kilku polskich emigrantów i emigrantek, dowiedziała się w jaki sposób można było podróżować do odległych krajów dawniej oraz jak postęp technologiczny przyczynił się do współczesnego sposobu przemieszczania się. Uczniowie zwiedzili wystawę, która opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Dzięki interesującej ekspozycji podążaliśmy śladami naszych rodaków na różne kontynenty, wszędzie tam, gdzie do dzisiaj mieszkają Polacy, śledząc dramatyczne losy zesłańców i emigrantów z okresu II wojny światowej i czasów PRL. Z tarasu widokowego Muzeum Emigracji i portowych nabrzeży przyjrzeliśmy się pracy portu i przepływającym statkom.

Przejdź do galerii  Muzeum emigracji

Elżbieta Idziak, Iwona Maćkowiak

[#1890]  im, 10.10.2018 17:37 
   Informacja o wynikach naboru na wolne stanowisko - księgowa 1/4 etatu
[#1886]  jk, 09.10.2018 14:11 
   Superbohater- „Mam tę moc”

04 października po raz kolejny uczniowie klas I-III i grup przedszkolnych uczestniczyli w koncercie muzycznym "MAM TĘ MOC". W repertuarze znalazły się m. in. utwory produkcji Disneya, melodie ze znanych bajek – Masza i Niedźwiedź, Koziołek Matołek i Sąsiedzi. Wyruszyliśmy na poszukiwanie superbohatera razem z piratem Jackem Sparrowem słuchając dźwięków przeróżnych instrumentów: bębenka, klarnetu, saksofonu i akordeonu. Zakończyliśmy przygodę na wyspie skarbów, gdzie odkryliśmy lustro, w którym każdy z nas mógł zobaczyć swoje odbicie – odbicie Superbohatera.

Przejdź do galerii  Super

Iwona Maćkowiak

[#1891]  im, 04.10.2018 17:44 
   Dzień czwartaka

Dnia 04.10.2018 r. w rumskim lesie odbył się dzień czwartaka. We wcześniej ustalonych turach klasy czwarte wyjeżdżały rano autokarem spod szkoły do lasu. Tam dzieci wykonywały różne zadania np. rozwiązywały Quizy historyczne i zadania sportowe. Cała impreza miała klimat historyczny. Po przeprawie przez rzekę odbyła się ognisko. Uczniowie klas czwartych prezentowali wierszyki, których się nauczyli, a także okrzyki swojej grupy. Po zjedzeniu kiełbasek również autokarem wrócili pod szkołę. Dzieci były bardzo zadowolone. Nie brakowało głosów, że zadania były kreatywne i super się je wykonywało. Znali odpowiedzi na wszystkie pytania, chętnie uczestniczyli w różnych zabawach i przede wszystkim wszyscy świetnie się bawili.

Sprawozdanie sporządziły: Małgosia Szechalewicz i Julka Miłek z klasy 6D

Paulina Osak

[#1888]  jk, 04.10.2018 13:19 

10-10-2019 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
3.152.541