Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Flagi Krajów Anglojęzycznych

11 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi minął termin szkolnego konkursu plastycznego z języka angielskiego "Flagi Krajów Anglojęzycznych" dla klas 1-3. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językiem angielskim, zaprezentowanie talentów plastycznych uczniów oraz rozwijanie twórczości i kreatywności uczniów. Organizatorami konkursu były p. Grażyna Kossakowska i p. Joanna Fonfara-Gręziak. Uczniowie przygotowali flagę jednego z wybranych krajów anglojęzycznych, min. Wielka Brytania (w tym Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna), Irlandia, USA, Indie, RPA, Jamajka, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a uczniowie wykonali przepiękne prace.


Jury wybrało zwycięzców w trzech kategoriach klas I, II i III. Nagrody i dyplomy będą wręczane na najbliższym apelu 19 czerwca. Prace uczniów można zobaczyć na wystawie w naszej szkole.

Serdecznie gratulujemy małym artystom i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy - nauczyciele j. angielskiego klas I - III

[#1843]  im, 26.05.2018 16:16 
   IV Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

W dniu 23 maja br. odbył się IV Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, którego organizatorem był Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wejherowie. W konkursie wzięły udział dzieci uczęszczające na kółko teatralno-filmowe z klas IIIg i IIIj. Przedstawiły inscenizację zatytułowaną „Zielony Fit Kapturek”, która fabułą nawiązywała do słynnej baśni braci Grimm.  W przedstawieniu pojawiły się: postać wilka (przebiegły zwierz śmiecący w lesie, lubujący się w niezdrowej diecie i próbujący zwieść babcię), postacie Jagódki i Groszka (dzieci pamiętające o zasadach zdrowego  odżywiania), mama, babcia, leśniczy, a także narrator. Jury ujęła gra aktorska naszych młodych artystów i w rezultacie przyznano im I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

Izabela Dopka

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1855]  jp, 23.05.2018 22:38 
   POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA

22 maja jest to Światowy Dzień Praw Zwierząt. Tego dnia klasa III C oraz III G przygotowały apel pt.: "Pomagamy zwierzętom ze schroniska", na który została zaproszona Pani Inspektor ze Schroniska OTOZ Animals w Dąbrówce koło Wejherowa wraz z psem Maksem. Celem apelu było uświadomienie dzieciom potrzeby ochrony życia, gdyż zwierzęta to myślące, czujące istoty. Kształcenie rozumienia zależności zwierząt od człowieka i wpływu człowieka na życie zwierząt. Wyrabianie postawy odpowiedzialności za posiadane zwierzęta oraz kształtowanie gotowości do działania na rzecz porzuconych zwierzaków. Poprzez uchwalenie ustawy o ochrone zwierząt zmieniło się prawo, ale nie stosunek ludzi do zwierząt. Dlatego też tym apelem chcieliśmy przemówić do sumienia młodego pokolenia, poruszyć je, wzbudzić litość i uczucia do czworonożnych istot, które potrafią dać nam swoje przywiązanie i miłość.

Alicja Walczuk

Joanna Próchniak

[#1838]  jp, 22.05.2018 20:16 
   Wycieczka do stacji uzdatniania wody

16 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a i 0c wybrały się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Redzie. Spotkanie rozpoczęło się od utrwalenia informacji w jaki sposób woda krąży w przyrodzie oraz jak ważną funkcję pełni w życiu każdego człowieka. Pracownicy stacji, którzy oprowadzili nas po zakładzie, opowiedzieli i pokazali dokładny proces oczyszczania wody. Przedszkolaki zobaczyły wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego.

Przejdź do galerii  Stacja uzdatniania wody

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka

[#1837]  im, 22.05.2018 17:13 
   Czyste powietrze wokół nas

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b uczestniczyły w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej Czyste powietrze wokół nas. Założeniem programu było wykształcenie u przedszkolaków świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Dzięki tym zajęciom uczniowie poszerzyli wiedzę na temat szkodliwości dymu, obserwowali podczas wycieczki źródła dymu, projektowali własny znaczek Nie pal przy mnie, poznali historię komina, który przestał dymić, rozwiązywali quizy, zagadki, gdzie mogli wykazać się zdobytą wiedzą oraz wysłuchali bajki ekologicznej Czarodziejskie ziarenka. Rysowali różne źródła dymu, obejrzeli prezentację multimedialną, pod tytułem, Co i dlaczego dymi? Maskotka programu, zielony Dinek, pomagał w rozwiązywaniu stawianych zadań problemowych, uczył współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy. Realizacja programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach, wykazywali zainteresowanie, współpracowali w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. W ramach realizacji zagadnień programu został zorganizowany kącik, gdzie zostały wyeksponowane ogólne założenia programu, ulotki i informacje na temat szkodliwości nikotyny oraz prace plastyczne dzieci. W wyniku tych działań dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu, w tym nikotynowego, dowiedziały się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy jest się narażonym na wdychanie dymu z papierosa. Ewaluacją programu był apel pt. My też palić nie będziemy, którego odbiorcami były dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III.

Przejdź do galerii  Czyste powietrze wokół nas

Elżbieta Kozakiewicz

[#1847]  jk, 22.05.2018 15:08 
   Projekt Rumia oczami dzieci

Projekt Rumia oczami dzieci w grupie 0b - poznajemy symbole miejskie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której poznały symbole miejskie. Przedszkolaki dowiedziały się, że symbolika poszczególnych elementów nawiązuje do historii naszej miejscowości oraz naturalnych atutów miasta: bliskości morza, lasów i wzgórz otaczających Rumię, Zagórskiej Strugi, jak również kolorystyki, charakterystycznej dla Kaszub. Wykonanie pracy plastycznej, pokolorowanie logo i herbu Rumi, okazało się zadaniem, z którym dzieci uporały się bez problemów. Powyższe działania przyczyniły się do wzbogacenia i usystematyzowania wiedzy uczniów dotyczącej symboliki miasta.

Przejdź do galerii  Projekt Rumia oczami dzieci

Elżbieta Kozakiewicz

[#1845]  jk, 22.05.2018 14:58 
   Syrop z młodych pędów sosny

Uczniowie kl.0B przygotowali wraz z panią Mariolą Hayden syrop z młodych pędów sosny. Pani przyniosła pędy długości ok. 10-12 cm, dzieci pocięły je na 1 cm odcinki, wkładały do słoja, zasypywały cukrem i ubijały tłuczkiem. Umieściliśmy słój na parapecie okna w klasie i czekamy aż puści sok. Jest to naturalne lekarstwo przeciw kaszlowi i przeziębieniom.

Przejdź do galerii  Syrop z młodych pędów sosny

Mariola Hayden

[#1844]  jk, 22.05.2018 14:55 
   Strusia Farma w Kniewie

9 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a, 0b, 0c odwiedziły Strusią Farmę w Kniewie. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Najpierw przedszkolaki wraz z przewodnikiem miały okazję oglądać strusie, poznawać ich zwyczaje i sposoby odżywiania. Gdy już dobrze poznały życie tych największych ptaków, wybrały się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących farmę. Dzieci zachwycały się lamami, królikami, osiołkami, kozami i kangurem, a Pan przewodnik opowiadał o zwierzątkach i pozwalał niektóre z nich karmić. Najmłodsi wybrali się również na przejażdżkę bryczką po terenie farmy. Ostatnim punktem wycieczki była integracja klas przy wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Przejdź do galerii  Strusie

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka, Elżbieta Kozakiewicz, Mariola Hayden

[#1836]  im, 21.05.2018 21:39 
   Klasa 0B odwiedziła Galerię Hubertus Art w Rumi

Klasa 0B dnia 16 maja 2018r. odwiedziła Galerię Hubertus Art w Rumi. Miała okazję poznać właściciela galerii Pana Huberta Szymosza, mieszkańca Rumi od wielu lat, wyjątkowego twórcy unikatowej sztuki obrazów dioram. Ojciec Pana Huberta Ludwik Szymosz uczył się malowania obrazów dioram w czeskim Brnie i tę pasję kontynuuje Pan Hubert. Rekwizytami do obrazów są oryginalne pióra ptaków, a tło obrazu maluje temperą. Tego typu prace są unikatowe w skali europejskiej, nie ma drugiego takiego twórcy tej sztuki. Pana Huberta interesuje również malarstwo olejne. Tematy prac są różnorodne ale często pojawia się w nich przyroda lub zwierzęta. Maluje kopie starych mistrzów: polskich, niemieckich i holenderskich i wielu innych. Działalność twórcza trwa już 49 lat. Zgodnie z Podstawą Programową sztuka stanowi jeden z podstawowych składników kształcenia i wzbogacania świata człowieka. Obcowanie ze sztuką prowadzi do przeżyć i wzruszeń, które wzbogacają życie, rozwijają wyobraźnię, uczą samodzielnego myślenia. Bogacenie spostrzeżeń poprzez kontakt ze sztuką daje również nauczycielowi możliwość twórczego rozwijania się w poszukiwaniu nowych metod i form pracy zgodnie z możliwościami dziecka. Przygotowaliśmy również specjalną książkę z podziękowaniem. Każde dziecko samodzielnie wpisało swoje imię a pani Mariola Hayden zawiozła ją Państwu Szymosz.

Mariola Hayden

[#1846]  jk, 16.05.2018 15:03 
   X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW

15 maja 2018 r. odbył się X Wiosenny Bieg Ekoludków organizowany przez Podstawową Ekologiczną Szkołę Społeczną w Rumi. W biegu tym wzieły udział zespoły dziesięcioosobowe z klasy III G oraz III J. Bieg został przeprowadzony na łąkach przy ul. Pomorskiej, Park Żelewskiego, meta natomiast była przy Szkole Ekologicznej. Celem tego przedsięwzięcia było obcowanie z naturą, usystematyzowanie wiedzy dotyczącej tematyki wiosennej, gdzie uczniowie przy każdej stacji musieli rozwiązywać zadania związane z przyrodą. Potrzebna była umiejętność korzystania z mapy oraz umiejętność współdziałania w grupie. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW
[#1835]  jp, 15.05.2018 20:50 

21-05-2019 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.822.417