Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   Syrop z młodych pędów sosny

Uczniowie kl.0B przygotowali wraz z panią Mariolą Hayden syrop z młodych pędów sosny. Pani przyniosła pędy długości ok. 10-12 cm, dzieci pocięły je na 1 cm odcinki, wkładały do słoja, zasypywały cukrem i ubijały tłuczkiem. Umieściliśmy słój na parapecie okna w klasie i czekamy aż puści sok. Jest to naturalne lekarstwo przeciw kaszlowi i przeziębieniom.

Przejdź do galerii  Syrop z młodych pędów sosny

Mariola Hayden

[#1844]  jk, 22.05.2018 14:55 
   Strusia Farma w Kniewie

9 maja dzieci z oddziałów wychowania przedszkolnego 0a, 0b, 0c odwiedziły Strusią Farmę w Kniewie. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji. Najpierw przedszkolaki wraz z przewodnikiem miały okazję oglądać strusie, poznawać ich zwyczaje i sposoby odżywiania. Gdy już dobrze poznały życie tych największych ptaków, wybrały się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących farmę. Dzieci zachwycały się lamami, królikami, osiołkami, kozami i kangurem, a Pan przewodnik opowiadał o zwierzątkach i pozwalał niektóre z nich karmić. Najmłodsi wybrali się również na przejażdżkę bryczką po terenie farmy. Ostatnim punktem wycieczki była integracja klas przy wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Przejdź do galerii  Strusie

Violetta Cembrowska, Karolina Lademann, Izabella Dopka, Elżbieta Kozakiewicz, Mariola Hayden

[#1836]  im, 21.05.2018 21:39 
   Klasa 0B odwiedziła Galerię Hubertus Art w Rumi

Klasa 0B dnia 16 maja 2018r. odwiedziła Galerię Hubertus Art w Rumi. Miała okazję poznać właściciela galerii Pana Huberta Szymosza, mieszkańca Rumi od wielu lat, wyjątkowego twórcy unikatowej sztuki obrazów dioram. Ojciec Pana Huberta Ludwik Szymosz uczył się malowania obrazów dioram w czeskim Brnie i tę pasję kontynuuje Pan Hubert. Rekwizytami do obrazów są oryginalne pióra ptaków, a tło obrazu maluje temperą. Tego typu prace są unikatowe w skali europejskiej, nie ma drugiego takiego twórcy tej sztuki. Pana Huberta interesuje również malarstwo olejne. Tematy prac są różnorodne ale często pojawia się w nich przyroda lub zwierzęta. Maluje kopie starych mistrzów: polskich, niemieckich i holenderskich i wielu innych. Działalność twórcza trwa już 49 lat. Zgodnie z Podstawą Programową sztuka stanowi jeden z podstawowych składników kształcenia i wzbogacania świata człowieka. Obcowanie ze sztuką prowadzi do przeżyć i wzruszeń, które wzbogacają życie, rozwijają wyobraźnię, uczą samodzielnego myślenia. Bogacenie spostrzeżeń poprzez kontakt ze sztuką daje również nauczycielowi możliwość twórczego rozwijania się w poszukiwaniu nowych metod i form pracy zgodnie z możliwościami dziecka. Przygotowaliśmy również specjalną książkę z podziękowaniem. Każde dziecko samodzielnie wpisało swoje imię a pani Mariola Hayden zawiozła ją Państwu Szymosz.

Mariola Hayden

[#1846]  jk, 16.05.2018 15:03 
   X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW

15 maja 2018 r. odbył się X Wiosenny Bieg Ekoludków organizowany przez Podstawową Ekologiczną Szkołę Społeczną w Rumi. W biegu tym wzieły udział zespoły dziesięcioosobowe z klasy III G oraz III J. Bieg został przeprowadzony na łąkach przy ul. Pomorskiej, Park Żelewskiego, meta natomiast była przy Szkole Ekologicznej. Celem tego przedsięwzięcia było obcowanie z naturą, usystematyzowanie wiedzy dotyczącej tematyki wiosennej, gdzie uczniowie przy każdej stacji musieli rozwiązywać zadania związane z przyrodą. Potrzebna była umiejętność korzystania z mapy oraz umiejętność współdziałania w grupie. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  X WIOSENNY BIEG EKOLUDKÓW
[#1835]  jp, 15.05.2018 20:50 
   Performans w kl. 0B

Performans w kl. 0B był zdarzeniem mającym na celu uruchomienie polisensorycznego poznania rzeczywistości artystycznej. Elementem przewodnim, integrującym zawarte w zdarzeniu działania były zwierzęta z kartonu do teatru paluszkowego oraz arkusze szarego papieru, jako gleby. Gleba wykorzystana w performansie była symbolem życia i trwania przez stulecia, pomimo przemian, jakie dokonują się w warunkach naturalnych otaczającego nas świata. Wśród rekwizytów wykorzystaliśmy też wielobarwne chusty i szale. Dzieci używały różnorodne gesty, naśladowały zachowania zwierząt, zabawy z chustą symbolizowały pory roku, szary papier posłużył do tworzenia nor, jam zwierząt. Mimika była ważnym elementem zabawy. Zamierzeniem performansu było sprowokowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawie, wcielanie się spontanicznie w role i przygotowanie krótkich dialogów między zwierzętami.

Przejdź do galerii  Performans w kl. 0B

Mariola Hayden

[#1829]  jk, 15.05.2018 12:23 
   Wycieczka do Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich

W dniu 10 maja odbyła się wycieczka klasy IIa i IIb do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Majowa wędrówka po Skansenie wiodła wsród starych chat ze strzechy i chłopskich zagród. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w dawnej szkole ze wsi Węckowy ucząc się pieśni "Kaszubskie nuty" oraz pisania gęsim piórem, które maczali w kałamarzach z atramentem. Wysłuchali opowieści, jak kiedyś nasze prababcie i pradziadkowie uczyli się oraz jakie stosowano kary wobec niegrzecznych uczniów. Dowiedzieli się do czego służyła rózga i wypróbowali klęczenia na grochu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarskich i tkackich. Podczas zajęć tkali na krosienkach oraz lepili różne wyroby według własnych pomysłów, które mogli zabrać ze sobą do domu.W zagrodzie z Trzebunia chodzili na szczudłach oraz bawili się drewnianymi zabawkami. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści kowala o pracy w kuźni. Następnym przystankiem była wieża widokowa im. Jana Pawła II w Wieżycy, z której obejrzeli malownicze krajobrazy Kaszub.

Przejdź do galerii  Wdzydze

Elżbieta Idziak, Iwona Maćkowiak

[#1821]  im, 13.05.2018 12:39 
   XXIII Międzyszkolny Konkursu Matematyczny dla uczniów klas III

24 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi finał XXIII Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkół podstawowych SP 1, SP 6, SP 9, SP 10, PESS z terenu Rumi. Finaliści konkursu po wylosowaniu miejsc, zapoznaniu się z regulaminem i wypełnieniu kart kodowych (uczniowie rozwiązują zadania na zakodowanych kartach) przystąpili do rozwiązywania zadań. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosił jedną godzinę zegarową. Zadania zostały wybrane przez nauczyciela matematyki i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z SP 9, z wyłączeniem nauczycieli uczących obecnie w klasach trzecich. Po sprawdzeniu wszystkich prac konkursowych komisja odkodowała je przyznając w dniu 11 maja br. podczas uroczystości rozdania nagród:

I miejsce: Piotr Sokołowski SP 1 Rumia, Weronika Kwolek SP 9 Rumia

II miejsce: Skwierawska Wiktoria SP 1 Rumia

III miejsce: Krzysztof Kossowski SP 9 Rumia

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przejdź do galerii  Konkurs matematyczny

Organizatorzy       

[#1820]  im, 13.05.2018 11:07 
   Zajęcia z ratownictwa w grupie 0A

Bezpieczeństwo w życiu dorosłych i dzieci jest bardzo ważne. Gościliśmy na zajęciach uczennice z X LO w Gdyni, które zaprezentowały nam zasady pierwszej pomocy. Był pokaz resuscytacji oraz opatrywania ran. Dzieci z grupy 0A pod okiem młodych ratowniczek ćwiczyły na fantomie, krok po kroku czynności ratujące życie. Nauczyły się również sposobów bandażowania. Ważnym punktem zajęć było zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi, a także z właściwym sposobem powiadamiania o zagrożeniu życia odpowiednich służb ratowniczych.

Przejdź do galerii  Ratownictwo

Violetta Cembrowska

[#1800]  im, 10.05.2018 20:23 
   Projekt "Rumia oczami dzieci"

W ramach Projektu "Rumia oczami dzieci" organizowanego przez Gminę Miejską Rumia dzieci z kalsy III G oraz III J aktywnie uczestniczyły w ralizacji nastepujących zadań: poznały znaczenie oraz genezę symboli rumskich, również wykonały symbole miejskie, wzieły udział w konkursie plastycznym "Rumia moje miasto". Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z historii naszego miasta podczas wycieczki historycznej po Rumi, gdzie zwiedzli: ruiny kościoła Świętego Krzyża, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, najstarszą szkołę w naszym mieście, która ma już 100 lat, czyli Szkołę Podstawową nr 1, Dom Młynarza, Dworek pod Lipami, w którym aktualnie znajduje się Dom Kultury w Rumi, Plac Kaszubski oraz nasz Pomnik Przyrody znajdujący się przy ul. Starowiejskiej. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  Projekt "Rumia oczami dzieci"
[#1834]  jp, 07.05.2018 19:46 
   Akcja "Pomóżmy bezbronnym zwierzętom"

W lutym w oddziałach przedszkolnych zorganizowano akcję „Pomóżmy bezbronnym zwierzętom”, która miała na celu zebranie karmy dla psów i kotów oraz innych akcesoriów niezbędnych do opieki nad zwierzętami. Na początku marca odwiedziliśmy wolontariuszki z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – Grupa „Bezbronne zwierzęta” z Rumi, którym przekazane zostały zebrane przez dzieci i ich rodziców dary: miski, smycze, koce, karmę oraz zabawki.Serdecznie dziękuję za okazane serce wszystkim zaangażowanym w akcję.

Przejdź do galerii  Schronisko

Violetta Cembrowska

[#1799]  im, 05.05.2018 19:43 

16-02-2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.966.998