Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   Performans w kl. 0B

Performans w kl. 0B był zdarzeniem mającym na celu uruchomienie polisensorycznego poznania rzeczywistości artystycznej. Elementem przewodnim, integrującym zawarte w zdarzeniu działania były zwierzęta z kartonu do teatru paluszkowego oraz arkusze szarego papieru, jako gleby. Gleba wykorzystana w performansie była symbolem życia i trwania przez stulecia, pomimo przemian, jakie dokonują się w warunkach naturalnych otaczającego nas świata. Wśród rekwizytów wykorzystaliśmy też wielobarwne chusty i szale. Dzieci używały różnorodne gesty, naśladowały zachowania zwierząt, zabawy z chustą symbolizowały pory roku, szary papier posłużył do tworzenia nor, jam zwierząt. Mimika była ważnym elementem zabawy. Zamierzeniem performansu było sprowokowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawie, wcielanie się spontanicznie w role i przygotowanie krótkich dialogów między zwierzętami.

Przejdź do galerii  Performans w kl. 0B

Mariola Hayden

[#1829]  jk, 15.05.2018 12:23 
   Wycieczka do Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich

W dniu 10 maja odbyła się wycieczka klasy IIa i IIb do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Majowa wędrówka po Skansenie wiodła wsród starych chat ze strzechy i chłopskich zagród. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w dawnej szkole ze wsi Węckowy ucząc się pieśni "Kaszubskie nuty" oraz pisania gęsim piórem, które maczali w kałamarzach z atramentem. Wysłuchali opowieści, jak kiedyś nasze prababcie i pradziadkowie uczyli się oraz jakie stosowano kary wobec niegrzecznych uczniów. Dowiedzieli się do czego służyła rózga i wypróbowali klęczenia na grochu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarskich i tkackich. Podczas zajęć tkali na krosienkach oraz lepili różne wyroby według własnych pomysłów, które mogli zabrać ze sobą do domu.W zagrodzie z Trzebunia chodzili na szczudłach oraz bawili się drewnianymi zabawkami. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści kowala o pracy w kuźni. Następnym przystankiem była wieża widokowa im. Jana Pawła II w Wieżycy, z której obejrzeli malownicze krajobrazy Kaszub.

Przejdź do galerii  Wdzydze

Elżbieta Idziak, Iwona Maćkowiak

[#1821]  im, 13.05.2018 12:39 
   XXIII Międzyszkolny Konkursu Matematyczny dla uczniów klas III

24 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi finał XXIII Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkół podstawowych SP 1, SP 6, SP 9, SP 10, PESS z terenu Rumi. Finaliści konkursu po wylosowaniu miejsc, zapoznaniu się z regulaminem i wypełnieniu kart kodowych (uczniowie rozwiązują zadania na zakodowanych kartach) przystąpili do rozwiązywania zadań. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań wynosił jedną godzinę zegarową. Zadania zostały wybrane przez nauczyciela matematyki i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z SP 9, z wyłączeniem nauczycieli uczących obecnie w klasach trzecich. Po sprawdzeniu wszystkich prac konkursowych komisja odkodowała je przyznając w dniu 11 maja br. podczas uroczystości rozdania nagród:

I miejsce: Piotr Sokołowski SP 1 Rumia, Weronika Kwolek SP 9 Rumia

II miejsce: Skwierawska Wiktoria SP 1 Rumia

III miejsce: Krzysztof Kossowski SP 9 Rumia

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przejdź do galerii  Konkurs matematyczny

Organizatorzy       

[#1820]  im, 13.05.2018 11:07 
   Zajęcia z ratownictwa w grupie 0A

Bezpieczeństwo w życiu dorosłych i dzieci jest bardzo ważne. Gościliśmy na zajęciach uczennice z X LO w Gdyni, które zaprezentowały nam zasady pierwszej pomocy. Był pokaz resuscytacji oraz opatrywania ran. Dzieci z grupy 0A pod okiem młodych ratowniczek ćwiczyły na fantomie, krok po kroku czynności ratujące życie. Nauczyły się również sposobów bandażowania. Ważnym punktem zajęć było zapoznanie dzieci z numerami alarmowymi, a także z właściwym sposobem powiadamiania o zagrożeniu życia odpowiednich służb ratowniczych.

Przejdź do galerii  Ratownictwo

Violetta Cembrowska

[#1800]  im, 10.05.2018 20:23 
   Projekt "Rumia oczami dzieci"

W ramach Projektu "Rumia oczami dzieci" organizowanego przez Gminę Miejską Rumia dzieci z kalsy III G oraz III J aktywnie uczestniczyły w ralizacji nastepujących zadań: poznały znaczenie oraz genezę symboli rumskich, również wykonały symbole miejskie, wzieły udział w konkursie plastycznym "Rumia moje miasto". Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z historii naszego miasta podczas wycieczki historycznej po Rumi, gdzie zwiedzli: ruiny kościoła Świętego Krzyża, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, najstarszą szkołę w naszym mieście, która ma już 100 lat, czyli Szkołę Podstawową nr 1, Dom Młynarza, Dworek pod Lipami, w którym aktualnie znajduje się Dom Kultury w Rumi, Plac Kaszubski oraz nasz Pomnik Przyrody znajdujący się przy ul. Starowiejskiej. 

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

Przejdź do galerii  Projekt
[#1834]  jp, 07.05.2018 19:46 
   Akcja "Pomóżmy bezbronnym zwierzętom"

W lutym w oddziałach przedszkolnych zorganizowano akcję „Pomóżmy bezbronnym zwierzętom”, która miała na celu zebranie karmy dla psów i kotów oraz innych akcesoriów niezbędnych do opieki nad zwierzętami. Na początku marca odwiedziliśmy wolontariuszki z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – Grupa „Bezbronne zwierzęta” z Rumi, którym przekazane zostały zebrane przez dzieci i ich rodziców dary: miski, smycze, koce, karmę oraz zabawki.Serdecznie dziękuję za okazane serce wszystkim zaangażowanym w akcję.

Przejdź do galerii  Schronisko

Violetta Cembrowska

[#1799]  im, 05.05.2018 19:43 
   Integracja na Mierzei Wiślanej - Jantar

Integracja na Mierzei Wiślanej – Jantar 26 kwietnia 2018r. uczniowie klasy III G i III J SP nr 9 w Rumi wraz z opiekunami wyruszyło na Zieloną Szkołę do Jantaru. Program zajęć na Zielonej Szkole był bardzo napięty. Uczniowie mieli możliwość pochwalić się swoją zwinnością i pomysłowością w trakcie pierwszej atrakcji, a był to festyn gier i zabaw. Kolejną atrakcją, do której dzieci musiały się przygotować to laserowy paintball w lesie. Było wiele śmiechu i tarzania się, ponieważ każda z drużyn chciała wygrać. Dużą atrakcją była możliwość zagrania w minigolfa przy której trzeba było się wykazać kulturą osobistą w końcu to gra geltelmenów. Dużą radość sprawił dzieciom turniej walk na wesoło, było bardzo głośno i skocznie. Wieczorem odbył się mecz piłki nożnej, ale nie taki zwykły bo w bubble soccer. Była to świetna zabawa bez kontuzji, a wiele turlania się  w miękkiej piłce. Wieczorna dyskoteka zakończyła pierwszy dzień pełen wrażeń. Uczniowie od razu poszli spać gdyż atrakcji na pierwszy dzień było naprawdę sporo. Drugiego dnia zaraz po śniadaniu odbyły się podchody zakończone na plaży. Po drodze trzeba było wykonać mnóstwo interesujących zadań, które nie zawsze były proste. Gdy dotarliśmy już na miejsce docelowe odbywały się różnego rodzaju rozgrywki sportowe i oczywiście spacer. Po powrocie do ośrodka wszyscy uczniowie zagrali w wielkiego Twistera. A to tylko część atrakcji, które przeżyliśmy. Na zakończenie odbył się apel gdzie Panowie Animatorzy rozdali nagrody i medale dla każdego uczestnika. Pogoda dopisała. Był to naprawdę wspaniały pomysł na integrację w Jantarze. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni. Wszystkie dzieci stwierdziły jednogłośnie, że chcą pojechać jeszcze raz na taka wesołą wycieczkę, ale tym razem na dłużej.

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1797]  jp, 30.04.2018 21:49 
   Wycieczka do Straży Pożarnej w Rumi

Klasa III G i III J w dniu 30 kwietnia wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Rumi. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze sprzętem strażackim oraz pracą Strażaka, uświadomienie dzieciom powstawania pożarów, iniejących zagrożeń wynikających z zaprószenia ognia oraz przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa. Największą atrakcją była możliwość wejścia do wozu strażackiego, gdzie dzieci mogły dokładnie obejrzeć go od środka. 4 maja jest Międzynarodowy Dzień Strażaka z tej okazji życzymy wszystkim Strażakom "tylu powrotów, ile wyjazdów".

Karolina Bąkowska

Joanna Próchniak

[#1833]  jp, 30.04.2018 18:53 
   Niepodległa Polska

W dniu 19. kwietnia 2018 r odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów - p Emilia Samulska z Gazety Rumskiej. Celem spotkania było popularyzowanie osób często nieznanych lub zapomnianych walczących o odzyskanie niepodległości przez Polskę z naciskiem na losy żołnierzy walczących w latach 1918- 1921. Bohaterem naszego projektu jest Aleksander Makowski. Jego losy przybliżyła nam córka Lucyna Mierzejewska mieszkanka Rumi z która mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad. Aleksander Makowski był żołnierzem 85 pułku wileńskiego, . Z Wojskiem Polskim dotarł do Kijowa, a następnie uczestniczył w Bitwie Warszawskiej 1920r. Za swoją zasługi na polu walki otrzymał Krzyż Waleczny Litwy Środkowej

Przejdź do galerii  Niepodległa Polska

Teresa Brunath

[#1841]  jk, 19.04.2018 13:44 
   Wiosna w 0B

Mimo, że za oknem czasem śnieg, czasem deszcz, słońce rzadko przebija się przez ciężkie chmury lecz w klasie 0B panuje już wiosna. Posialiśmy rzeżuchę, wsadziliśmy cebulę (będzie dodatkiem do kanapek i „zastrzykiem witaminowym”). Z wytłoczek po jajkach dzieci wykonały sasanki. Pop corn posłużył do wykonania przepięknych gałązek palmowych. Charakterystycznym atrybutem Świąt Wielkanocnych jest jajko. Uczniowie przygotowali wielkie jaja z balonów oklejając je kawałkami gazet, następnie malując je na biało i nakrapiając czarne cętki. Czy stół wielkanocny może być pozbawiony stroika? Oczywiście, że nie. Uczniowie przynieśli dodatki, wychowawczyni p. Mariola Hayden zadbała o bukszpan, naczynie- (oczywiście recykling) część dolna kolorowych butelek pet.

Przejdź do galerii  Wiosna w 0B

Mariola Hayden

[#1788]  jk, 17.04.2018 11:14 

14-12-2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.436.766