Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miś to jedna z najbardziej znanych i lubianych zabawek wszystkich dzieci. Już od ponad 100 lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami oddziału 0 C do szkoły. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do obchodów tego jakże miłego i sympatycznego dnia. Na początku udały się do biblioteki szkolnej gdzie poznały historie urodzin Pluszowego Misia oraz obejrzały „Misia Uszatka”. Następnie dzieci mogły opowiedzieć o swoich podopiecznych, pobawić się i potańczyć. Oprócz urządzonego kącika pluszaków, gazetki informacyjnej i kolorowanek dla najmłodszych, przedstawiono wychowankom informacje dotyczące rzeczywistych niedźwiedzi, ich życia i zwyczajów. Na koniec dzieci wzięły udział w quizie podsumowującym wiadomości. Zainteresowanie oraz entuzjazm towarzyszący dzieciom świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci.

Przejdź do galerii  Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Karolina Lademann Izabela Dopka

[#1651]  jk, 25-11-2017 14:15 
   „Globalna roz(g)rywka”

W dniach 20.11.-24.11.2017 roku podczas Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnej grze edukacyjnej. Uczestnicy zabawy wykonywali zadania związane z ekologią, prawami człowieka oraz celami zrównoważonego rozwoju. Wykorzystując wskazówki ukryte pod kodami QR, uczestnicy gry w specjalnie do tego celu przeznaczonych aplikacjach segregowali śmieci, dopasowywali logo organizacji humanitarnych do ich nazw jak również opisywali cel działalności każdej z nich. Ponadto uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat pokoju na świecie, ubóstwa, marnowania żywności. Klasy zainspirowane obejrzaną bajką napisały wiersze zachęcające do oszczędzania wody. Jeden z nich – wiersz klasy VI A – prezentujemy poniżej: Woda to podstawa życia Każdy musi wiedzieć to i dbać o to, by na ziemi nie zabrakło H2O. Kiedy z kranu woda kapie Zakręć kurek, bo kropelka do kropelki daje kubeł wielki! Są na świecie miejsca takie, gdzie brakuje wody, więc nie marnuj już jej nigdy dla swojej wygody. Kropla za kroplą mało dla wzroku, lecz dla planety wiele kłopotów. A Ziemia to nasz wielki skarb, który jest starań wart!

Marta Kontna Mateusz Włodarski

[#1647]  jk, 24-11-2017 14:01 
   eliminacje do II Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

W dniu 23 listopada 2017 odbyły sie eliminacje do II Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,, II wojna światowa - Polskie Państwo Podziemne 1939- 1945 '' Uczniowie musieli wykazać się bardzo rozległą wiedzą o polskim ruchu oporu z czasów II wojny światowe. Pytania dotyczyły najważniejszych faktów i dat związanych z powstaniem i działalnością struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Życzę im powodzenia !

Teresa Brunath

[#1650]  jk, 23-11-2017 14:11 
   konkurs wiedzy dla klas siódmych na temat

Dzisiaj w naszej szkole, w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbył się konkurs wiedzy dla klas siódmych na temat "Globalnych zagrożeń atmosfery" przygotowany przez Pana G. Jerzyka oraz Panią Iwonę Miłosz. Po cyklu lekcji jakie odbyły się na lekcjach geografii i chemii uczniowie klas siódmych stanęli do rywalizacji w zakresie znajomości takich zagadnień jak: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze oraz smog. W konkursie wzięło udział pięć trzyosobowych zespołów ze wszystkich klas siódmych. Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania w/w zjawiskom w atmosferze. W pierwszym etapie wszystkie drużyny odpowiadały na te same pytania, na które należało podać krótką odpowiedź tak lub nie. Drugi etap konkursu polegał na ułożeniu rozsypanki wyrazowej w postaci schematu przyczynowo-skutkowego na temat zagrożeń w atmosferze spowodowanymi różnymi zanieczyszczeniami pyłowymi i gazowymi. Uczniowie trzech klas siódmych, czyli kl. VII A, kl. VII C oraz kl. VII E wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu, co pozwoliło im wziąć udział w trzecim, ostatnim etapie. Etap ten polegał na wybraniu przez uczestników zadań z puli 26 pytań testowych i po krótkim zastanowieniu się, udzieleniu prawidłowej odpowiedzi z 4 proponowanych jej wersji. W tym etapie najlepiej poradzili sobie reprezentanci klasy VII A, którzy odpowiedzieli dobrze na większość pytań. Drugie miejsce zajęła kl. VII C, która jedynie 1 punktem przegrała z kl. VII A. Trzecie miejsce przypadło kl. VII E. Uczestnikom klas siódmych gratulujemy dużej wiedzy i mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to większym zaangażowaniem nas wszystkich w działania przeciwdziałające szkodliwym zjawiskom w atmosferze.

Iwona Miłosz

[#1626]  jk, 23-11-2017 12:08 
   Rodzinny Konkursu Plastyczno-Techniczny „Kaszuby wokół nas”

Rodzinny Konkursu Plastyczno-Techniczny „Kaszuby wokół nas” dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych

Jak każdego roku w listopadzie ( 23.11.2017 r.) odbył się Rodzinny Konkurs Plastyczno- Techniczny „Kaszuby wokół nas”. Na konkurs wpłynęło 85 prac w kategoriach: rysunek na szkle, rysunek na drewnie, haft, rysunek techniką malarską w formie płaskiej lub przestrzennej. Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa prac plastycznych związanych z regionem Kaszub. Wystawie towarzyszył pokaz multimedialny, ukazujący zróżnicowany krajobraz, ciekawą historię, bogactwo kultury i zwyczajów oraz niezwykły język mieszkańców naszego regionu.

Jolanta Rafalska, Gabriela Theis

[#1663]  jk, 23-11-2017 11:46 
   Akcja „ Uwolnij książkę”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, dnia 22 listopada 2017 r., dla uczniów klas I - III została przeprowadzona w naszej szkole akcja „ Uwolnij książkę”. Pomysł nawiązuje do angielskiego bookcrossingu. Idea krążącej książki narodziła się już w latach 80, w Stanach Zjednoczonych. To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa. Nam również przyświecała ta idea, aby „zarazić” naszych uczniów czytaniem. „ Uwalniamy książki”, a tym samym dajemy innym radość czytania. Uczniowie sięgali po książki, które sami wybierali, które wzbudziły ich zainteresowanie. W akcję chętnie włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Książki zostały przekazane świetlicy szkolnej i oddziałom wychowania przedszkolnego. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

Przejdź do galerii  Akcja „ Uwolnij książkę”

Organizatorzy:Gabriela Theis, Wioletta Peck-Stypułkowska, Jolanta Rafalska,

[#1625]  jk, 22-11-2017 11:57 
   Tydzień Edukacji Globalnej

We wtorek gościliśmy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku, gdzie uczestniczyliśmy w grze „ Na fali Globali ”. Gra dotyczyła celów zrównoważonego rozwoju i została przygotowana przez liderów Edukacji Globalnej na Pomorzu, do grona których zaliczają się również nauczyciele z naszej szkoły. Każda z placówek biorących udział w projekcie przygotowała zadania dotyczące wybranego celu zrównoważonego rozwoju. My zajęliśmy się celem nr 2 – „ Zero głodu”. W projekcie uczestniczyły uczennice klasy 6D, 7A i 7B – Natalia Bury, Kasia Mielko, Iga Leszczyńska, Zuzia Jaskuła i Julia Soczyńska.

Przejdź do galerii  Tydzień Edukacji Globalnej

Katarzyna Strumnik Drabińska

[#1627]  jk, 21-11-2017 12:16 
   UWAGA Odwołane zajęcia

Odwołuje się zajęcia siatkówki dla najmłodszych w dniach: 20.11, 22.11, 29.11

Anna Brodacka

[#1621]  jk, 20-11-2017 15:08 
   Już niedługo 3. Triathlon Matematyczny!!!

4 listopada rozpoczyna się Trzeci Triathlon Matematyczny. Przez trzy tygodnie, co piątek będą publikowane nowe zadania matematyczne do rozwiązania przez zarejestrowanych uczestników. Jest to ogólnopolski konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych. Zadania rozwiązywane są online Serdeczne zapraszamy uczniów do udziału w konkursie. Rodziców prosimy o pomoc przy rejestracji i logowaniu. Szczegółowe informacje na stronie https://matzoo.pl/triathlon/. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Nauczyciele matematyki

[#1616]  jk, 16-11-2017 12:51 
   Spotkanie z funkcjonariuszami policji

Dnia 15 listopada 2017 r. dzieci z klas I pod opieką wychowawców i psychologa szkolnego uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, Panią Dorotą Stawską i Panem Jarosławem Cholcha. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa. Funkcjonariusze poinformowali dzieci o zasadach ruchu drogowego, zasadach poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem, bezpieczeństwie podczas wyjść i wycieczek, numerach alarmowych i sposobach reakcji w sytuacjach zagrożenia. Na koniec goście rozdali dzieciom odblaskowe zawieszki i omówili ich rolę. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu, chętnie odpowiadały na pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Joanna Cylke

[#1623]  jk, 15-11-2017 11:03 

16-02-2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.723.954