Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   Zdrowe odżywianie

Wiek przedszkolny to bardzo ważny etap w kształtowaniu prozdrowotnego stylu życia. Przygotowanie przez dzieci kanapek według własnych gustów smakowych miało na celu przybliżenie do tego stylu. Dzisiaj miały możliwość przygotowania (skomponowania) kanapek z przyniesionych z domu produktów, zwłaszcza dodatków: szczypior, natka pietruszki, papryka, pomidor, ogórek, bazylia. Celem wychowawczyni p. Marioli Hayden było zmotywowanie dzieci do próbowania różnorodnych produktów zaczynając od małych porcji.

Przejdź do galerii   Zdrowe odżywianie

Mariola Hayden

[#1641]  jk, 27-11-2017 13:08 
   Przygotowanie zdrowego, naturalnego syropu z pigwowca
Nazwany polską cytryną pigwowiec ma mnóstwo witaminowych dobroci. Zawiera m.in. magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo, miedź, witaminy A,B,C. Największym atutem jest jednak wspaniały smak, który kusi, gdy wdychamy owoc. Co więcej, podrażnienia skóry stają się łagodniejsze i mniej dokuczliwe dzięki spożywaniu pigwowca. Jest też pomocny w infekcjach górnych dróg oddechowych, działa rozgrzewająco, może być wykorzystany w przypadku przeziębienia i grypy. Poprawia apetyt (polecany dla niejadków), oczyszcza wątrobę, poprawia przemianę materii. Podczas zajęć zorganizowanych przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden dzieci poznały właściwości zdrowotne tego wyjątkowego owocu. Wychowawczyni pokroiła owoce na drobne cząsteczki, dzieci zasypywały je cukrem. Podczas wspólnej pracy dzieci nie stroniły od smakowania owocu pigwowca.

Mariola Hayden

[#1640]  jk, 27-11-2017 13:07 
   Nowe „życie” patyczków po lodach.

Dzieci układały różnorodne figury geometryczne, tworzyły różnorodne kształty wg własnych pomysłów. Końcowym efektem pracy było stworzenie domu dla postaci chłopca i dziewczyny. Dzieci projektowały ubrania, zapoznawały się z techniką wycinania spodni, kapelusza, bluzy, spódnicy.

Mariola Hayden

[#1638]  jk, 27-11-2017 13:06 
   Mandala

Mandala ułatwia koncentrację, prowadzi do wytrwałości i konsekwencji w działaniu, sprzyja wewnętrznej integracji. Zauważono również wzrost aktywności dzieci nieśmiałych, biernych. Poprzez radość tworzenia otwierają się, stają się odważniejsze i bardziej komunikatywne w stosunku do rówieśników. Należy dodać, że specyficzna atmosfera, jaka wytwarzyła się podczas malowania złagodziła napięcia, nieporozumienia i agresję wśród dzieci. I wreszcie, rysowanie mandali było dobrą okazją do poznania warsztatu plastycznego uczniów, kształciło zdolności manualne i technikę rysunku, ćwiczyło motorykę dłoni dzieci, uczyło dobierania kolorów. Dodatkowo muzyka relaksacyjna zaproponowana przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden wyciszyła i uspokoiła dzieci.

Mariola Hayden

[#1636]  jk, 27-11-2017 13:02 
   Kiszenie kapusty

Podczas zajęć przygotowanych przez p. Mariolę Hayden dzieci poznały właściwości zdrowotne kapusty, dzieliły się swoją wiedzą na temat sposobów jej przygotowania do spożycia, a także uczestniczyły w procesie kiszenia kapusty. Wielką frajdę sprawiały dzieciom czynności wykonywane podczas kiszenia. Samodzielnie obierały i tarły marchewkę, szatkowały kapustę, soliły, dodawały kminek, ugniatały. Podczas wspólnej pracy nie stroniły od konsumowania wykorzystywanych do kiszenia produktów. Chętnie próbowały zarówno kapustę jak i marchewkę.

Przejdź do galerii  Kiszenie kapusty

Mariola Hayden

[#1635]  jk, 27-11-2017 12:59 
   Pociąg do Edukacji

W ramach projektu Pociąg do Edukacji pani Aleksandra Andrachiewicz wybrała się wraz z uczniami klas siódmych na Festiwal Naukowy Explory. Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych pokazach i wykładach a w czasie przerwy mogli dodatkowo poeksperymentować samodzielnie na stanowiskach rozstawionych na holu. Na koniec czekała na nas niespodzianka każdy miał szansę wsiąść do samochodu obracającego się do góry nogami. Najlepiej całą wycieczkę pokazują zdjęcia. Zapraszam do oglądania.

Przejdź do galerii  Pociąg do Edukacji

Aleksandra Andrachiewicz

[#1634]  jk, 27-11-2017 12:14 
   Edukacja Globalna

W ramach Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi na fizyce odbyły się lekcje dotyczące Energii Odnawialnej. Uczniowie dowiedzieli sie podstaw na temat dostępnych źródeł . Odnawialne źródła energii takie jak energia wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna, energia oceanów, energia geotermalna, biomasa i biopaliwa, stanowią alternatywę dla paliw kopalnych i przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, różnicowania dostaw energii i zmniejszania zależności od niepewnych i niestabilnych rynków paliw kopalnych zwłaszcza ropy i gazu. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na dotykający nas i Polskę coraz głośniejszy problem dotyczący smogu w dużych miastach wynikający z ogrzewania domów węglem. Odbyła się zaciekła dyskusja dotycząca celów zrównoważonego rozwoju takich jak czysta i dostępna energia oraz działania w dziedzinie klimatu. W ramach podsumowania uczniowie wykonali plakaty które zostały rozwieszone na terenie szkoły.

Przejdź do galerii  Edukacja Globalna

Aleksandra Andrachiewicz

[#1632]  jk, 27-11-2017 12:02 
   Sok wielowarzywny

Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy, minerały są soki owocowe i warzywne.Warto pomóc dziecku polubić je. Podczas zajęć pod nadzorem p. Marioli Hayden dzieci wielozmysłowo poznawały przyniesione warzywa. Każdy mógł je dotknąć, powąchać, obejrzeć. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością nazw warzyw. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do przygotowania soku w wyciskarce. Wychowawczyni zachęcała dzieci do wypicia albo chociaż spróbowania soku. Niektórym bardzo smakował, ponieważ był wykonany własnoręcznie, bez cukru i konserwantów, inni mieli problem nawet z posmakowaniem. Każde dziecko przyniosło małą buteleczkę i zabrało sok do domu.

Przejdź do galerii  Sok wielowarzywny

Mariola Hayden

[#1639]  jk, 26-11-2017 13:06 
   Mozaika - ryba

Pod kierunkiem wychowawczyni p. Marioli Hayden dzieci wykorzystały do pracy plastycznej piankę montażową podkładową pod panele podłogowe. Dzieci pomalowały piankę farbami plakatowymi w wybranych przez siebie odcieniach. Po wyschnięciu pocięły na małe fragmenty. Na szablon ryby przygotowany przez wychowawczynię precyzyjnie przyklejały elementy mozaiki.

Przejdź do galerii  Mozaika - ryba

Mariola Hayden

[#1637]  jk, 26-11-2017 13:02 
   25 XI – Dzień Pluszowego Misia

„Przytul misia spraw mu radość. Miś odwdzięczy się zabawą…” Dzieci posiadają różne zabawki, ale mięciutkie, pluszowe misie są jedyne w swoim rodzaju. Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku. Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. 25 listopada przypada 114 rocznica powstania kultowej maskotki. Maluchy z oddziału przedszkolnego 0B włączyły się tradycyjnie do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia przybyły ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami. Przedszkolaki poznały historię powstania zabawki, opowiadały o swoich misiach, przeliczały, porównywały i klasyfikowały je według wielkości, koloru. Nie zabrakło również wierszyków, zabaw ruchowych i piosenek o „misiowej” tematyce. Dzieci kolorowały, wycinały i ozdabiały szablony. Obejrzały projekcję bajek: Miś Uszatek, Gumisie i Kubuś Puchatek. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Przejdź do galerii  25 XI – Dzień Pluszowego Misia

Elżbieta Kozakiewicz

[#1646]  jk, 25-11-2017 16:12 

16-02-2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.723.980