Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   Pożegnanie jesieni

4 grudnia 2017 r. kółko teatralne "Ortoludki" pożegnało jesień w inscenizacji słowno - muzycznej. Naszymi widzami byli młodsi koledzy i koleżanki z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Pod opieką p. Alicji Bajurskiej odwiedziliśmy dzieci w szkole przy ul. Świętojańskiej W Rumi. Swoje talenty zaprezentowaliśmy również w naszej szkole młodszym kolegom oraz naszym rodzicom.

Alicja Bajurska

[#1668]  jk, 04.12.2017 10:22 
   Bal - „owoców i warzyw z różnych stron świata”

Bal - „owoców i warzyw z różnych stron świata” - dla uczniów klas II i III Tematyka edukacji globalnej: „Na całym świecie chłopcy i dziewczynki potrzebują witaminki” Dnia 28 listopada 2017 r. w naszej szkole kolejny raz odbył się BAL OWOCÓW i WARZYW. Uczestniczyło w nim 158 uczniów z klas drugich i trzecich. W tym dniu dzieci zamieniły się w kolorowe i smakowite OWOCE i JARZYNKI-WITAMINKI oraz w rówieśników z różnych stron świata. Wystąpiły w strojach, które przygotowywały wraz z rodzicami. Najładniejsze stroje zostały nagrodzone. Wyróżniono aż 42 dzieci. Nagrody ufundował Mały Samorząd Uczniowski. Muzyką i światłami iluminacyjnymi zajmował się dyrektor Domu Kultury Janowo- pan Leszek Winczewski. Wszyscy wspólnie tańczyliśmy do rytmów naszych ulubionych piosenek. Przerwy umilał zespół taneczny „Czaderki” pani Ani Kuńko-Rogowskiej. Uczniowie w czasie balu uczestniczyli w warsztatach na temat zdrowego odżywiania. Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Podsumowując w listopadzie tydzień „Zdrowego żywienia” dzieci pod bacznym okiem dietetyka – pana Marcina z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Restauracja „K2” EKO MILK z Borzechowa, samodzielnie mogły przyrządzić smakowity sok ze świeżych owoców i warzyw. Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie zabawy czuwali ratownicy medyczni pan Mateusz i pan Paweł oraz panie: Ewa Andruszkiewicz, Karolina Bąkowska, Romana Cieślińska, Anna kurowska -Jurczak, Joanna Cholawo, Elżbieta Idziak, Anna Kuńko- Rogowska. SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIE: dostawcy programu „OWOCE W SZKOLE” – Przedsiębiorstwu Wielobranżowmu Restauracji „K2” Katarzynie Langowsiej z Borzechowa, Panu Leszkowi, uczennicom z naszego LO Ani Gwiazda, Kindze Alickiej, Weronice Hordiefa za pomoc w zabawie oraz ratownikom medycznym Mateuszowi i Pawłowi Bal zorganizowały panie Gabriela Theis i Jolanta Rafalska

opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego.

[#1652]  jk, 01.12.2017 14:23 
   Noc Globala

Szkolne Koło Wolontariatu i Globalny Klub Przyrodniczy podsumowali Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole organizując  "Noc Globala" . W ramach imprezy odbyły się warsztaty mydlarskie. Wyprodukowane mydła zasilą fundusz naszych przyjaciół z Madagaskaru. Ponadto oglądaliśmy filmy o tematyce ekologicznej. Cele zrównoważonego rozwoju przybliżyliśmy sobie uczestnicząc w grze terenowej na Q kody.

Teresa Brunath

[#1649]  jk, 01.12.2017 14:08 
   Spotkanie ze strażnikami miejskimi

Dnia 28 listopada 2017 roku uczniowie klasy III j uczestniczyli w spotkaniu ze strażnikami miejskimi. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na ulicy, w szkole i w domu. Z uczniami spotkała się Pani Katarzyna Potulska oraz Pani Patrycja Chrzan. Celem spotkania było kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych oraz poszerzenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa na ulicy, szkole i w domu. Funkcjonariusze straży miejskiej bardzo dużą uwagę poświęcili noszeniu odblasków, które mogą uratować komuś życie. Na zakończenie wszystkich czekała słodka niespodzianka, naklejki nawiązujące do przedstawionego tematu, a także odblaski. Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciami, zadawały strażnikom mnóstwo pytań wykazując się przy tym niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością. ...Jeśli się strzeżemy sami, dożyjemy długich lat. Ulicami i drogami śmiało iść będziemy w świat...!

Przejdź do galerii  Spotkanie ze strażnikami miejskimi

Karolina Bąkowska

[#1648]  jk, 28.11.2017 14:05 
   Zdrowe odżywianie

Wiek przedszkolny to bardzo ważny etap w kształtowaniu prozdrowotnego stylu życia. Przygotowanie przez dzieci kanapek według własnych gustów smakowych miało na celu przybliżenie do tego stylu. Dzisiaj miały możliwość przygotowania (skomponowania) kanapek z przyniesionych z domu produktów, zwłaszcza dodatków: szczypior, natka pietruszki, papryka, pomidor, ogórek, bazylia. Celem wychowawczyni p. Marioli Hayden było zmotywowanie dzieci do próbowania różnorodnych produktów zaczynając od małych porcji.

Przejdź do galerii   Zdrowe odżywianie

Mariola Hayden

[#1641]  jk, 27.11.2017 13:08 
   Przygotowanie zdrowego, naturalnego syropu z pigwowca
Nazwany polską cytryną pigwowiec ma mnóstwo witaminowych dobroci. Zawiera m.in. magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo, miedź, witaminy A,B,C. Największym atutem jest jednak wspaniały smak, który kusi, gdy wdychamy owoc. Co więcej, podrażnienia skóry stają się łagodniejsze i mniej dokuczliwe dzięki spożywaniu pigwowca. Jest też pomocny w infekcjach górnych dróg oddechowych, działa rozgrzewająco, może być wykorzystany w przypadku przeziębienia i grypy. Poprawia apetyt (polecany dla niejadków), oczyszcza wątrobę, poprawia przemianę materii. Podczas zajęć zorganizowanych przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden dzieci poznały właściwości zdrowotne tego wyjątkowego owocu. Wychowawczyni pokroiła owoce na drobne cząsteczki, dzieci zasypywały je cukrem. Podczas wspólnej pracy dzieci nie stroniły od smakowania owocu pigwowca.

Mariola Hayden

[#1640]  jk, 27.11.2017 13:07 
   Nowe „życie” patyczków po lodach.

Dzieci układały różnorodne figury geometryczne, tworzyły różnorodne kształty wg własnych pomysłów. Końcowym efektem pracy było stworzenie domu dla postaci chłopca i dziewczyny. Dzieci projektowały ubrania, zapoznawały się z techniką wycinania spodni, kapelusza, bluzy, spódnicy.

Mariola Hayden

[#1638]  jk, 27.11.2017 13:06 
   Mandala

Mandala ułatwia koncentrację, prowadzi do wytrwałości i konsekwencji w działaniu, sprzyja wewnętrznej integracji. Zauważono również wzrost aktywności dzieci nieśmiałych, biernych. Poprzez radość tworzenia otwierają się, stają się odważniejsze i bardziej komunikatywne w stosunku do rówieśników. Należy dodać, że specyficzna atmosfera, jaka wytwarzyła się podczas malowania złagodziła napięcia, nieporozumienia i agresję wśród dzieci. I wreszcie, rysowanie mandali było dobrą okazją do poznania warsztatu plastycznego uczniów, kształciło zdolności manualne i technikę rysunku, ćwiczyło motorykę dłoni dzieci, uczyło dobierania kolorów. Dodatkowo muzyka relaksacyjna zaproponowana przez wychowawczynię p. Mariolę Hayden wyciszyła i uspokoiła dzieci.

Mariola Hayden

[#1636]  jk, 27.11.2017 13:02 
   Kiszenie kapusty

Podczas zajęć przygotowanych przez p. Mariolę Hayden dzieci poznały właściwości zdrowotne kapusty, dzieliły się swoją wiedzą na temat sposobów jej przygotowania do spożycia, a także uczestniczyły w procesie kiszenia kapusty. Wielką frajdę sprawiały dzieciom czynności wykonywane podczas kiszenia. Samodzielnie obierały i tarły marchewkę, szatkowały kapustę, soliły, dodawały kminek, ugniatały. Podczas wspólnej pracy nie stroniły od konsumowania wykorzystywanych do kiszenia produktów. Chętnie próbowały zarówno kapustę jak i marchewkę.

Przejdź do galerii  Kiszenie kapusty

Mariola Hayden

[#1635]  jk, 27.11.2017 12:59 
   Pociąg do Edukacji

W ramach projektu Pociąg do Edukacji pani Aleksandra Andrachiewicz wybrała się wraz z uczniami klas siódmych na Festiwal Naukowy Explory. Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych pokazach i wykładach a w czasie przerwy mogli dodatkowo poeksperymentować samodzielnie na stanowiskach rozstawionych na holu. Na koniec czekała na nas niespodzianka każdy miał szansę wsiąść do samochodu obracającego się do góry nogami. Najlepiej całą wycieczkę pokazują zdjęcia. Zapraszam do oglądania.

Przejdź do galerii  Pociąg do Edukacji

Aleksandra Andrachiewicz

[#1634]  jk, 27.11.2017 12:14 

26-10-2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.299.425