Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   Edukacja Globalna

W ramach Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi na fizyce odbyły się lekcje dotyczące Energii Odnawialnej. Uczniowie dowiedzieli sie podstaw na temat dostępnych źródeł . Odnawialne źródła energii takie jak energia wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna, energia oceanów, energia geotermalna, biomasa i biopaliwa, stanowią alternatywę dla paliw kopalnych i przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, różnicowania dostaw energii i zmniejszania zależności od niepewnych i niestabilnych rynków paliw kopalnych zwłaszcza ropy i gazu. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na dotykający nas i Polskę coraz głośniejszy problem dotyczący smogu w dużych miastach wynikający z ogrzewania domów węglem. Odbyła się zaciekła dyskusja dotycząca celów zrównoważonego rozwoju takich jak czysta i dostępna energia oraz działania w dziedzinie klimatu. W ramach podsumowania uczniowie wykonali plakaty które zostały rozwieszone na terenie szkoły.

Przejdź do galerii  Edukacja Globalna

Aleksandra Andrachiewicz

[#1632]  jk, 27.11.2017 12:02 
   Sok wielowarzywny

Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy, minerały są soki owocowe i warzywne.Warto pomóc dziecku polubić je. Podczas zajęć pod nadzorem p. Marioli Hayden dzieci wielozmysłowo poznawały przyniesione warzywa. Każdy mógł je dotknąć, powąchać, obejrzeć. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością nazw warzyw. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do przygotowania soku w wyciskarce. Wychowawczyni zachęcała dzieci do wypicia albo chociaż spróbowania soku. Niektórym bardzo smakował, ponieważ był wykonany własnoręcznie, bez cukru i konserwantów, inni mieli problem nawet z posmakowaniem. Każde dziecko przyniosło małą buteleczkę i zabrało sok do domu.

Przejdź do galerii  Sok wielowarzywny

Mariola Hayden

[#1639]  jk, 26.11.2017 13:06 
   Mozaika - ryba

Pod kierunkiem wychowawczyni p. Marioli Hayden dzieci wykorzystały do pracy plastycznej piankę montażową podkładową pod panele podłogowe. Dzieci pomalowały piankę farbami plakatowymi w wybranych przez siebie odcieniach. Po wyschnięciu pocięły na małe fragmenty. Na szablon ryby przygotowany przez wychowawczynię precyzyjnie przyklejały elementy mozaiki.

Przejdź do galerii  Mozaika - ryba

Mariola Hayden

[#1637]  jk, 26.11.2017 13:02 
   25 XI – Dzień Pluszowego Misia

„Przytul misia spraw mu radość. Miś odwdzięczy się zabawą…” Dzieci posiadają różne zabawki, ale mięciutkie, pluszowe misie są jedyne w swoim rodzaju. Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku. Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. 25 listopada przypada 114 rocznica powstania kultowej maskotki. Maluchy z oddziału przedszkolnego 0B włączyły się tradycyjnie do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia przybyły ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami. Przedszkolaki poznały historię powstania zabawki, opowiadały o swoich misiach, przeliczały, porównywały i klasyfikowały je według wielkości, koloru. Nie zabrakło również wierszyków, zabaw ruchowych i piosenek o „misiowej” tematyce. Dzieci kolorowały, wycinały i ozdabiały szablony. Obejrzały projekcję bajek: Miś Uszatek, Gumisie i Kubuś Puchatek. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Przejdź do galerii  25 XI – Dzień Pluszowego Misia

Elżbieta Kozakiewicz

[#1646]  jk, 25.11.2017 16:12 
   Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miś to jedna z najbardziej znanych i lubianych zabawek wszystkich dzieci. Już od ponad 100 lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami oddziału 0 C do szkoły. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do obchodów tego jakże miłego i sympatycznego dnia. Na początku udały się do biblioteki szkolnej gdzie poznały historie urodzin Pluszowego Misia oraz obejrzały „Misia Uszatka”. Następnie dzieci mogły opowiedzieć o swoich podopiecznych, pobawić się i potańczyć. Oprócz urządzonego kącika pluszaków, gazetki informacyjnej i kolorowanek dla najmłodszych, przedstawiono wychowankom informacje dotyczące rzeczywistych niedźwiedzi, ich życia i zwyczajów. Na koniec dzieci wzięły udział w quizie podsumowującym wiadomości. Zainteresowanie oraz entuzjazm towarzyszący dzieciom świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci.

Przejdź do galerii  Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Karolina Lademann Izabela Dopka

[#1651]  jk, 25.11.2017 14:15 
   „Globalna roz(g)rywka”

W dniach 20.11.-24.11.2017 roku podczas Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnej grze edukacyjnej. Uczestnicy zabawy wykonywali zadania związane z ekologią, prawami człowieka oraz celami zrównoważonego rozwoju. Wykorzystując wskazówki ukryte pod kodami QR, uczestnicy gry w specjalnie do tego celu przeznaczonych aplikacjach segregowali śmieci, dopasowywali logo organizacji humanitarnych do ich nazw jak również opisywali cel działalności każdej z nich. Ponadto uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat pokoju na świecie, ubóstwa, marnowania żywności. Klasy zainspirowane obejrzaną bajką napisały wiersze zachęcające do oszczędzania wody. Jeden z nich – wiersz klasy VI A – prezentujemy poniżej: Woda to podstawa życia Każdy musi wiedzieć to i dbać o to, by na ziemi nie zabrakło H2O. Kiedy z kranu woda kapie Zakręć kurek, bo kropelka do kropelki daje kubeł wielki! Są na świecie miejsca takie, gdzie brakuje wody, więc nie marnuj już jej nigdy dla swojej wygody. Kropla za kroplą mało dla wzroku, lecz dla planety wiele kłopotów. A Ziemia to nasz wielki skarb, który jest starań wart!

Marta Kontna Mateusz Włodarski

[#1647]  jk, 24.11.2017 14:01 
   eliminacje do II Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

W dniu 23 listopada 2017 odbyły sie eliminacje do II Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,, II wojna światowa - Polskie Państwo Podziemne 1939- 1945 '' Uczniowie musieli wykazać się bardzo rozległą wiedzą o polskim ruchu oporu z czasów II wojny światowe. Pytania dotyczyły najważniejszych faktów i dat związanych z powstaniem i działalnością struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Życzę im powodzenia !

Teresa Brunath

[#1650]  jk, 23.11.2017 14:11 
   konkurs wiedzy dla klas siódmych na temat

Dzisiaj w naszej szkole, w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbył się konkurs wiedzy dla klas siódmych na temat "Globalnych zagrożeń atmosfery" przygotowany przez Pana G. Jerzyka oraz Panią Iwonę Miłosz. Po cyklu lekcji jakie odbyły się na lekcjach geografii i chemii uczniowie klas siódmych stanęli do rywalizacji w zakresie znajomości takich zagadnień jak: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze oraz smog. W konkursie wzięło udział pięć trzyosobowych zespołów ze wszystkich klas siódmych. Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania w/w zjawiskom w atmosferze. W pierwszym etapie wszystkie drużyny odpowiadały na te same pytania, na które należało podać krótką odpowiedź tak lub nie. Drugi etap konkursu polegał na ułożeniu rozsypanki wyrazowej w postaci schematu przyczynowo-skutkowego na temat zagrożeń w atmosferze spowodowanymi różnymi zanieczyszczeniami pyłowymi i gazowymi. Uczniowie trzech klas siódmych, czyli kl. VII A, kl. VII C oraz kl. VII E wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu, co pozwoliło im wziąć udział w trzecim, ostatnim etapie. Etap ten polegał na wybraniu przez uczestników zadań z puli 26 pytań testowych i po krótkim zastanowieniu się, udzieleniu prawidłowej odpowiedzi z 4 proponowanych jej wersji. W tym etapie najlepiej poradzili sobie reprezentanci klasy VII A, którzy odpowiedzieli dobrze na większość pytań. Drugie miejsce zajęła kl. VII C, która jedynie 1 punktem przegrała z kl. VII A. Trzecie miejsce przypadło kl. VII E. Uczestnikom klas siódmych gratulujemy dużej wiedzy i mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to większym zaangażowaniem nas wszystkich w działania przeciwdziałające szkodliwym zjawiskom w atmosferze.

Iwona Miłosz

[#1626]  jk, 23.11.2017 12:08 
   Rodzinny Konkursu Plastyczno-Techniczny „Kaszuby wokół nas”

Rodzinny Konkursu Plastyczno-Techniczny „Kaszuby wokół nas” dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych

Jak każdego roku w listopadzie ( 23.11.2017 r.) odbył się Rodzinny Konkurs Plastyczno- Techniczny „Kaszuby wokół nas”. Na konkurs wpłynęło 85 prac w kategoriach: rysunek na szkle, rysunek na drewnie, haft, rysunek techniką malarską w formie płaskiej lub przestrzennej. Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa prac plastycznych związanych z regionem Kaszub. Wystawie towarzyszył pokaz multimedialny, ukazujący zróżnicowany krajobraz, ciekawą historię, bogactwo kultury i zwyczajów oraz niezwykły język mieszkańców naszego regionu.

Jolanta Rafalska, Gabriela Theis

[#1663]  jk, 23.11.2017 11:46 
   Akcja „ Uwolnij książkę”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, dnia 22 listopada 2017 r., dla uczniów klas I - III została przeprowadzona w naszej szkole akcja „ Uwolnij książkę”. Pomysł nawiązuje do angielskiego bookcrossingu. Idea krążącej książki narodziła się już w latach 80, w Stanach Zjednoczonych. To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa. Nam również przyświecała ta idea, aby „zarazić” naszych uczniów czytaniem. „ Uwalniamy książki”, a tym samym dajemy innym radość czytania. Uczniowie sięgali po książki, które sami wybierali, które wzbudziły ich zainteresowanie. W akcję chętnie włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Książki zostały przekazane świetlicy szkolnej i oddziałom wychowania przedszkolnego. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

Przejdź do galerii  Akcja „ Uwolnij książkę”

Organizatorzy:Gabriela Theis, Wioletta Peck-Stypułkowska, Jolanta Rafalska,

[#1625]  jk, 22.11.2017 11:57 

26-10-2018 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.299.433