Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 

ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia
tel./fax (58) 671 29 17, tel. (58) 671 83 07
e-mail: sp9@rumia.edu.pl

   konkurs wiedzy dla klas siódmych na temat

Dzisiaj w naszej szkole, w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbył się konkurs wiedzy dla klas siódmych na temat "Globalnych zagrożeń atmosfery" przygotowany przez Pana G. Jerzyka oraz Panią Iwonę Miłosz. Po cyklu lekcji jakie odbyły się na lekcjach geografii i chemii uczniowie klas siódmych stanęli do rywalizacji w zakresie znajomości takich zagadnień jak: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze oraz smog. W konkursie wzięło udział pięć trzyosobowych zespołów ze wszystkich klas siódmych. Konkurs składał się z trzech etapów. W każdym z nich uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania w/w zjawiskom w atmosferze. W pierwszym etapie wszystkie drużyny odpowiadały na te same pytania, na które należało podać krótką odpowiedź tak lub nie. Drugi etap konkursu polegał na ułożeniu rozsypanki wyrazowej w postaci schematu przyczynowo-skutkowego na temat zagrożeń w atmosferze spowodowanymi różnymi zanieczyszczeniami pyłowymi i gazowymi. Uczniowie trzech klas siódmych, czyli kl. VII A, kl. VII C oraz kl. VII E wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu, co pozwoliło im wziąć udział w trzecim, ostatnim etapie. Etap ten polegał na wybraniu przez uczestników zadań z puli 26 pytań testowych i po krótkim zastanowieniu się, udzieleniu prawidłowej odpowiedzi z 4 proponowanych jej wersji. W tym etapie najlepiej poradzili sobie reprezentanci klasy VII A, którzy odpowiedzieli dobrze na większość pytań. Drugie miejsce zajęła kl. VII C, która jedynie 1 punktem przegrała z kl. VII A. Trzecie miejsce przypadło kl. VII E. Uczestnikom klas siódmych gratulujemy dużej wiedzy i mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to większym zaangażowaniem nas wszystkich w działania przeciwdziałające szkodliwym zjawiskom w atmosferze.

Iwona Miłosz

[#1626]  jk, 23-11-2017 12:08 
   Akcja „ Uwolnij książkę”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, dnia 22 listopada 2017 r., dla uczniów klas I - III została przeprowadzona w naszej szkole akcja „ Uwolnij książkę”. Pomysł nawiązuje do angielskiego bookcrossingu. Idea krążącej książki narodziła się już w latach 80, w Stanach Zjednoczonych. To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa. Nam również przyświecała ta idea, aby „zarazić” naszych uczniów czytaniem. „ Uwalniamy książki”, a tym samym dajemy innym radość czytania. Uczniowie sięgali po książki, które sami wybierali, które wzbudziły ich zainteresowanie. W akcję chętnie włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Książki zostały przekazane świetlicy szkolnej i oddziałom wychowania przedszkolnego. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

Przejdź do galerii  Akcja „ Uwolnij książkę”

Organizatorzy:Gabriela Theis, Wioletta Peck-Stypułkowska, Jolanta Rafalska,

[#1625]  jk, 22-11-2017 11:57 
   Tydzień Edukacji Globalnej

We wtorek gościliśmy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku, gdzie uczestniczyliśmy w grze „ Na fali Globali ”. Gra dotyczyła celów zrównoważonego rozwoju i została przygotowana przez liderów Edukacji Globalnej na Pomorzu, do grona których zaliczają się również nauczyciele z naszej szkoły. Każda z placówek biorących udział w projekcie przygotowała zadania dotyczące wybranego celu zrównoważonego rozwoju. My zajęliśmy się celem nr 2 – „ Zero głodu”. W projekcie uczestniczyły uczennice klasy 6D, 7A i 7B – Natalia Bury, Kasia Mielko, Iga Leszczyńska, Zuzia Jaskuła i Julia Soczyńska.

Przejdź do galerii  Tydzień Edukacji Globalnej

Katarzyna Strumnik Drabińska

[#1627]  jk, 21-11-2017 12:16 
   UWAGA Odwołane zajęcia

Odwołuje się zajęcia siatkówki dla najmłodszych w dniach: 20.11, 22.11, 29.11

Anna Brodacka

[#1621]  jk, 20-11-2017 15:08 
   Już niedługo 3. Triathlon Matematyczny!!!

4 listopada rozpoczyna się Trzeci Triathlon Matematyczny. Przez trzy tygodnie, co piątek będą publikowane nowe zadania matematyczne do rozwiązania przez zarejestrowanych uczestników. Jest to ogólnopolski konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych. Zadania rozwiązywane są online Serdeczne zapraszamy uczniów do udziału w konkursie. Rodziców prosimy o pomoc przy rejestracji i logowaniu. Szczegółowe informacje na stronie https://matzoo.pl/triathlon/. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Nauczyciele matematyki

[#1616]  jk, 16-11-2017 12:51 
   Spotkanie z funkcjonariuszami policji

Dnia 15 listopada 2017 r. dzieci z klas I pod opieką wychowawców i psychologa szkolnego uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, Panią Dorotą Stawską i Panem Jarosławem Cholcha. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa. Funkcjonariusze poinformowali dzieci o zasadach ruchu drogowego, zasadach poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem, bezpieczeństwie podczas wyjść i wycieczek, numerach alarmowych i sposobach reakcji w sytuacjach zagrożenia. Na koniec goście rozdali dzieciom odblaskowe zawieszki i omówili ich rolę. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu, chętnie odpowiadały na pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Joanna Cylke

[#1623]  jk, 15-11-2017 11:03 
   Zabawy konstrukcyjne z patyczków

Zabawy konstrukcyjne często opierają się na obserwacjach poczynionych przez dzieci. Towarzyszy im przy tym uczucie przyjemności, ponieważ zaspokajają potrzebę tworzenia. Dzieci zdobywają w trakcie tych zabaw wiedzę o różnych materiałach i możliwościach ich zastosowania. W młodszym wieku przedszkolnym zabawy konstrukcyjne dostarczają dzieciom bogatych doświadczeń. Podczas zabaw różnymi materiałami pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marioli Hayden dzieci tworzyły i poznawały proste formy geometryczne, uczyły się łączyć w całość, rozdzielać. Wraz z wiekiem dziecka zwiększa się stopień trudności w konstruowaniu materiałem budulcowym. Dzieci wprowadzały do swoich budowli elementy znane z doświadczeń. Wytwory zbudowane w trakcie zabaw konstrukcyjnych można wykorzystać do różnego rodzaju zabaw matematycznych. Doskonale nadają się do przeliczania, tworzenia zbiorów, układania rytmów, geometrii. Zabawy patyczkami doskonale wpływają na rozwój małej motoryki, każdy uchwyt patyczka i próba łączenia trenuje nawyk prawidłowego chwytu i przygotowuje dziecięce dłonie do nauki pisania. Zabawa daje wiele możliwości edukacyjnych, rozwojowych i pozwala doskonale realizować twórcze pomysły. Dziecko poprawia motorykę, koordynację i wzbogaca swoją wyobraźnię.

Przejdź do galerii  Zabawy konstrukcyjne z patyczków

Mariola Hayden

[#1614]  jk, 13-11-2017 14:22 
   Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. Aby uczcić ten dzień, dzieci przyszły do szkoły ubrane na galowo i uczestniczyły w zajęciach, podczas których zdobywały wiedzę na temat losów naszego kraju. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Uczniowie rozwiązywali zagadki, słuchali wierszy patriotycznych, wyklejali godło Polski, wykonali także kotyliony w barwach narodowych.

Przejdź do galerii  Narodowe Święto Niepodległości

Elżbieta Kozakiewicz, Mariola Hayden

[#1618]  jk, 11-11-2017 14:28 
   Dbamy o zdrowie, zdrowe koktajle.

10 listopada dzieci z klasy 0B przygotowały samodzielnie pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marioli Hayden zdrowy deser, koktajl z owoców, joguru naturalnego i kefiru. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z wartościami odżywczymi produktów spożywczych. Szczególną uwagę zwrócono na prawidłowe odżywianie. Samodzielnie wykonany kaktajl dzieciom bardzo smakował.

Przejdź do galerii  Dbamy o zdrowie, zdrowe koktajle

Mariola Hayden

[#1613]  jk, 10-11-2017 14:12 
   Apel z okazji Święta Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, przypadającego w tym roku w sobotę, uczniowie klasy III G oraz III J przygotowali z tej okazji uroczysty apel. 11 listopada jest to bardzo radosne święto państwowe, ponieważ po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Zawsze przy tej patriotycznej rocznicy rozmawiamy o symbolach narodowych i o tym, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu. Również wspominamy tych, którzy przelali krew za naszą wolność oraz dyskutujemy jak istotne jest abyśmy nie dopuścili nigdy więcej do wojny. Spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego święta, ale też skłoniło niejednego ucznia do refleksji na temat naszej historii. Dzieci z zainteresowaniem i zaciekawieniem uczestniczyły w apelu.

Marzenna Taube Karolina Bąkowska Joanna Próchniak

[#1612]  jk, 10-11-2017 14:07 

17-11-2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.527.763