Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są radosne i kolorowe.

06 kwietnia 2017 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne” dla klas I-III i grup przedszkolnych. Organizatorami konkursu były p. Iwona Maćkowiak i p. Gabriela Theis. Na konkurs wpłynęło 68 prac plastycznych wykonanych dowolną techniką. Liczyła się pomysłowość, estetyka i bogactwo użytych materiałów. Celem konkursu było upowszechnianie tradycji Świąt Wielkanocnych, zaszczepienie szacunku dla dawnych tradycji i obyczajów związanych z obchodami tych świąt oraz pobudzenie inwencji twórczej i uzdolnień plastycznych. Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa. Komisja wyróżniła 27 prac plastycznych w 3 kategoriach wiekowych. Małym artystom gratulujemy i dziękujemy za udział.

Przejdź do galerii  Palmy

Iwona Maćkowiak, Gabriela Theis

[#1464]  im, 07.04.2017 19:49 
   Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

4 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT. W trosce o ich dobro w oddziałach wychowania przedszkolnego zorganizowano zbiórkę darów pod hasłem „Najmłodsi chcą pomagać”. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na ich los.


Najmłodsi łącznie zebrali 30 kg suchej karmy, wiele puszek oraz saszetek, miski, smycze, obroże przeciwpchelne, legowiska i zabawki.


Zebrane dary zostały przekazane do Przytuliska w Dąbrówce. Wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce serdecznie dziękujemy.

Karolina Lademann

[#1465]  im, 06.04.2017 19:22 
   Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku, 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa ponieważ wypada w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Celem jest rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz promowanie wartościowej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Z tej okazji w oddziale przedszkolnym 0 F odbyły się zajęcia nawiązujące do literatury dziecięcej. Najmłodsi dowiedzieli się jak wygląda praca pisarza, ilustratora i tłumacza. Tego dnia każde dziecko mogło przynieść swoją ulubioną książkę i opowiedzieć o niej kolegom i koleżankom z klasy. Zalet czytania książek dzieciom jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą empatii, logicznego myślenia, kojarzenia faktów i uwrażliwiają. Zaszczepiając najmłodszym miłość do czytania, jest nadzieja, że będzie ona owocować w dalszych etapach ich życia.

Karolina Lademann

[#1462]  im, 03.04.2017 21:39 
   Program "Czyste powietrze wokół nas" w grupie 0G

W marcu 2017r. w grupie 0G realizowano program „Czyste powietrze wokół nas”. Dzieci spacerując po okolicy szukały źródeł dymu. Po wycieczce uwieczniły swoje obserwacje na rysunkach. W czasie projektu zapoznały się z maskotką programu- Zielonym Dinkiem. Poznały różnicę, między dymem z gotującego się garnka, a dymem z komina, czy z papierosa. Wiedzą już jak wygląda znak zakazu palenia i gdzie można go spotkać. Potrafią asertywnie zwrócić uwagę palącym, że nie wolno tego robić przy dzieciach, ponieważ jest to dla nich szkodliwe i nie tylko dla nich. Dla utrwalenia wiadomości dzieci obejrzały prezentację multimedialną. Nauczyły się piosenki „Ten zielony Dinek.”

Przejdź do galerii  Dym

Beata Pawłowska

[#1468]  im, 01.04.2017 20:59 
   Czyste powietrze wokół nas

Dzieci z oddziału wychowania przedszkolnego D, wzięły udział w programie przedszkolnej edukacji antynikotynowej CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS. Najmłodsi poznali dinozaura Dinka, który opowiedział im: co i dlaczego dymi?, co dzieje się, gdy ludzie palą papierosy?, jak unikać dymu papierosowego? Poprzez zabawy ruchowe, opowiadania, wierszyki, zagadki i szarady dowiedziały sie o szkodliwości dymów dla środowiska oraz zdrowia człowieka. Projekt uwieńczony został spotkaniem z Rodzicami. Dzieci wręczyły opiekunom emblematy i laurki z hasłem NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ! oraz zaśpiewały piosenkę o Dinku, prosząc w ten sposób o zachowania prozdrowotne swoich najbliższych!

Przejdź do galerii  Czyste powietrze

Monika Rumian

[#1449]  im, 31.03.2017 21:11 
   Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

31 marca 3 klasy VI F, V F i V e Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi wraz z nauczycielami Moniką Suchomską, Wioletą Udalską, Pawłem Rodakiem i Tomaszem Kania udały się na wycieczkę do Gdańska aby zwiedzić nowo otwarte Muzeum II Wojny Światowej. Na miejscu w muzeum dwóch przewodników muzeum oprowadziło dzieci po muzeum przybliżając w delikatny sposób obraz drugiej wojny światowej. Dzieci zwiedziły dwie wystawy: „Podróż w czasie” – wystawę dla dzieci oraz Wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej Wystawa „Podróż w czasie” to wystawa, która składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju. Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem zwiedzały pokoje biorąc jednocześnie udział w zabawie prowadzonej przez przewodnika, z chęcią odpowiadały na jego pytania często zaskakując go swoją dużą wiedzą, jak na swój wiek. Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. Tutaj już z dużym skupieniem i przejęciem dzieci słuchały opowieści przewodnika zwiedzając kolejne .elementy wystawy. Sama konstrukcja Muzeum zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie, a lekcja historii w jakiej miały szansę uczestniczyć dała im niezapomnianą, zobrazowaną wiedzę.

Organizator wycieczki Monika Suchomska

[#1475]  jk, 31.03.2017 13:28 
   Międzynarodowy Dzień Książki w klasach I - III

Okres wiosenny w naszej szkole jest doskonałym czasem, by realizować działania zachęcające do czytania książek. Dlatego też o tej porze roku mają miejsce różne inicjatywy służące temu celowi. 28 marca w klasach I-III odbył się Maraton Czytania- „Czytanie to świetna zabawa”. W poszczególnych klasach, świetlicy szkolnej, bibliotece nauczyciele, uczniowie i zaproszeni rodzice czytali fragmenty książek z podanego kanonu lektur:

 1. Alan A. Milne - Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka,
 2. Anna Onichimowska - Najwyższa góra świata,
 3. Anna Sójka - Czytam od A do Z,
 4. Astrid Lindgren - seria o Pipi Pończoszance, Emil ze Smolandii; Dzieci z Bullerbyn; Mio, mój Mio,
 5. Carlo Collodi - Pinokio,
 6. Chris Van Allsburg - Ekspres polarny,
 7. Danuta Wawiłow - Wiersze,
 8. Ellen Weiss, Mel Friedman - Sebastian, czyli kot,
 9. Florence and Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny,
 10. Frances Hodgson Burnett - Mała księżniczka,
 11. Hans Christian Andersen - Baśnie,
 12. Heather Amery - Mity greckie dla najmłodszych,
 13. Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolittle,
 14. Jan Brzechwa - Pchła Szachrajka; Szelmostwa Lisa Witalisa,
 15. Jan Whybrow - Księga straszliwej niegrzeczności,
 16. Joanna Krzyżanek - Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem,
 17. Julia Daszyńska - Cudaczek Wyśmiewaczek,
 18. Kamil Giżycki - Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego,
 19. Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka,
 20. Ludwik Jerzy Kern - Wiersze,
 21. Małgorzata Musierowicz - Znajomi z zerówki,
 22. Małgorzata Strzałkowska - Leśne głupki; Wierszyki łamiące języki; Rady nie od parady; Wiersze, że aż strach,
 23. Marcin Brykczyński - Ni pies, ni wydra,
 24. Maria Krüger - Karolcia; Witaj, Karolciu,
 25. Maria Kownacka - Plastusiowy pamiętnik,
 26. Piotr Wojciechowski - Z kufra pana Pompuła,
 27. Renata Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy; Nie ma nudnych dni,
 28. Tove Jansson - seria o Muminkach,
 29. Waclaw Čtvrtek - O gajowym Chrobotku; Bajki z mchu i paproci,
 30. Wanda Chotomska - Wiersze, Pięciopsiaczki.


Maraton Czytania w klasach I-III zbiegł  się z apelem czytelniczo- multimedialnym dla klas I z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzimy 02 kwietnia. Podczas apelu mali aktorzy, licealiści i nauczyciele wcielali się w role postaci z bajek i wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie klasy IIg i IIj oraz uczennice klas VI szkolnego wolontariatu i uczniowie II Liceum Ogólnokształtującego w Rumi przeczytali zabawne i pouczające wiersze Jana Brzechwy najmłodszym uczniom naszej szkoły. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i udział w akcji.

Przejdź do galerii  Maraton

Iwona Maćkowiak, Joanna Próchniak, Karolina Bąkowska, Paulina Graś, Anna Młodzikowska, Iwona Nowoczyn

[#1448]  im, 30.03.2017 21:05 
   Zdrowe kanapki

28 marca uczniowie klasy I a w ramach projektu „Owoce i warzywa w szkole” poznali zasady zdrowego żywienia oraz wykonali na zajęciach zdrowe kanapki, do których dodaliśmy szczypiorek wyhodowany w klasie. Wiemy, że należy jeść mądrze, unikać niezdrowej żywności. Pamiętamy, że każda, nawet mała zmiana na lepsze jest pożyteczna dla naszego organizmu. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad to źródło naszego zdrowia. Poznaliśmy 5 zasad zdrowego odżywiania:

 1. do szkoły wychodzimy po śniadaniu i ze śniadaniem,
 2. dzień bez świeżych owoców i warzyw to dzień stracony,
 3. zawsze myjemy ręce przed posiłkiem,
 4. mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości,
 5. pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

Przejdź do galerii  Kanapki

Iwona Maćkowiak

[#1442]  im, 28.03.2017 21:50 
   Powitanie wiosny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi

Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni

Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis

Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…..

20 marca uczniowie klasy Ia, Ib, Ic i IIIc powitali astronomiczną wiosnę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku biorąc udział w koncercie edukacyjnym dla dzieci Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku Wiosna. Podczas muzyczno-multimedialnego widowiska z narracją teatralnych lalek i udziałem pary tanecznej poznaliśmy tajemnicę wiosennego ogrodu, w którym tworzył Pan Vivaldi. Muzyka na żywo, śpiew oraz pokaz multimedialny wywarły ogromne wrażenie na słuchaczach. Wizyta w Filharmonii wprowadziła nas w wiosenny nastrój.

Przejdź do galerii  Koncert

Iwona Maćkowiak, Elżbieta Idziak, Anna Rogowska, Małgorzata Słowińska

[#1441]  im, 28.03.2017 21:36 
   Z wizytą w przedszkolu

„...Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.

Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.

Książki mówią: Nie zabłądzi ten, kto czyta!

Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej...”

Wanda Chotomska

Uczniowie z klas II g i II j w ramach programu czytelniczego „Czytanie receptą na życie” wybrali się z wizytą do pobliskiego przedszkola „Janowiaczek”, gdzie przeczytali młodszym kolegom i koleżankom fragmenty swoich ulubionych baśni. Dla dzieci było to ogromne przeżycie, ponieważ odwiedziły przedszkole, do którego niektóre z nich jeszcze nie tak dawno chodziły. Wspólnie spędzony czas był wspaniałym doświadczeniem. Dziękujemy za sympatyczną atmosferę!

Joanna Próchniak

[#1444]  im, 28.03.2017 21:14 

15-03-2019 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.571.961