Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 
   Wycieczka na basen

Zaraz po świętach 19 kwietnia uczniowie klasy Ia wybrali się na wycieczkę na krytą pływalnię MOSiR w Rumi. Uczniowie obejrzeli basen sportowy oraz zwiedzili miejsca, bez których obiekt nie mógłby istnieć i gdzie wolno przebywać jedynie pracownikom. Mogliśmy obejrzeć pracę skomplikowanych urządzeń: potężnych filtrów do czyszczenia wody, pomp i aparatury do utrzymywania odpowiednich parametrów wody. Dowiedzieliśmy się, że obiekt został dostosowany do współcześnie obowiązujących standardów i wymogów technicznych, a doskonałą wodę zapewnia nowoczesny system uzdatniania z ozonowaniem. Wiemy, że pływalnia jest dostępna dla osób niepełnosprawnych i wyposażona w urządzenia ułatwiające im korzystanie z obiektu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku Hieronima Derdowskiego, orędownika sprawy kaszubskiej. Autora powiedzenia "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" oraz Józefa Wybickiego autora hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Dziękujemy serdecznie Panu Dyrektorowi i mamie Wojtka za zaproszenie, bardzo miłe przyjęcie oraz przybliżenie tajników pływalni.

Przejdź do galerii  Wycieczka

Iwona Maćkowiak

[#1478]  im, 19-04-2017 19:32 
   Wojewódzki Konkurs Matematyczny "Ścieżki po Polsce"

W dniu 4 marca 2017 r. odbyła się XI edycja Wojewódzkiego Konkursu Matematyczne "Ścieżki po Polsce" dla uczniów klas I-III. W tym roku do konkursu przystąpiło 93 uczestników z 31 szkół województwa pomorskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Mikołaj Manista, Agata Wojciechowska i Adam Tocha.

1. W kategorii indywidualnej zajęli następujące miejsca:

  • Mikołaj Manista – IV miejsce
  • Agata Wojciechowska – wyróżnienie
  • Adam Tocha – wyróżnienie

2. W kategorii zespołowej - IV miejsce.

GRATULUJEMY !

Elżbieta Idziak

[#1480]  im, 15-04-2017 16:57 
   Wycieczka do Interaktywnego Centrum Edukacyjnego

Nasi najmłodsi z oddziału wychowania przedszkolnego D i F wybrali się na wycieczkę do Interaktywnego Centrum Edukacyjnego EDU - FUN w Gdyni. Uczestniczyli w warsztatach z elektryczności oraz tworzenia świeczek. Dzieci dowiedziały się między innymi, jak tworzą się pioruny, jak przepływa prąd, oraz o zagrożeniach, jakie niesie za sobą elektryczność. Dużą satysfakcję i radość sprawiło dzieciom tworzenie i zdobienie świeczek. Wróciły do szkoły bardzo zadowolone z niespodziankami dla swoich opiekunów!

Przejdź do galerii  EDU-FUN

Monika Rumian, Karolina Lademann

[#1473]  im, 12-04-2017 19:42 
   Lekcja w elektrociepłowni

Klasa VI a oraz uczniowie liceum pod opieką pań Teresy Brunath i Anny Młodzikowskiej – Zachar uczestniczyli dziś, 12 kwietnia w lekcji ekologii. Odwiedziliśmy główną siedzibę Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w Gdyni - Witominie i elektrociepłownię w Wejherowie – Nanice, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć pracę nowoczesnego, kilkudziesięciotonowego silnika, dzięki któremu możliwe jest skojarzone wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej, jako dużo efektywniejsze niż oddzielna produkcja. Wysłuchaliśmy też wykładu nt. misji, zadań, podejmowanych działań przez firmę OPEC, dostarczającej ciepła do naszej gminy. OPEC wraz z innymi firmami tworzą Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Również w siedzibie KZG prelekcja pomogła nam poszerzyć swoją wiedzę nt. chociażby sposobów oszczędzania ciepła. Wycieczkę zorganizowała pani Katarzyna Strumnik – Drabińska.

Przejdź do galerii  Lekcja w elektrociepłowni

Katarzyna Strumnik - Drabińska

[#1476]  jk, 12-04-2017 13:36 
   Gry i zabawy matematyczne w klasie Ia

Jak zachęcić naszych najmłodszych uczniów do nauki matematyki? Oczywiście dzięki zabawom matematycznym poprzez, które uczą się samodzielnego i logicznego myślenia oraz precyzyjnego wyrażania własnych myśli. Nauka liczenia i rachunków nie musi być zajęciem nudnym i monotonnym. Dzieci uczą się dużo chętniej, gdy mogą wykorzystać wiedzę teoretyczną podczas zabawy. Gry matematyczne sprawiają, że nauka staje się przyjemna. Na zajęciach matematycznych uczniowie klasy Ia uczą się liczenia poprzez dotykanie i manipulowanie przedmiotami – liczmanami. Naszym liczmanem jest makaron, który wykorzystujemy podczas gier i zabaw matematycznych. Włączenie ciekawych gier i zabaw do edukacji matematycznej motywuje ucznia do nauki, kształtuje pozytywne nastawienie do matematyki poprzez zmniejszenie obaw dziecka co do popełnienia błędu, szybsze opanowanie materiału, oceną poziomu wiedzy i umiejętności dokonane w niestresujących warunkach oraz rozwinięcie samodzielności w zakresie rozwiązywanych problemów.

Przejdź do galerii  Matematyka

Iwona Maćkowiak

[#1477]  im, 11-04-2017 19:13 
   Zaproszenie dla rodziców-20 IV 2017 roku o godzinie 17.00

Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Kiedy jesteśmy bezpieczni, możemy się rozwijać. Tak, jak dbamy o swoje bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu: w domu, w miejscu pracy, na ulicy, tak samo musimy zadbać o bezpieczeństwo w internecie, który stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Większość z nas korzysta z sieci codziennie, choć spędza w nim różną ilość czasu. Korzystają z niej osoby dorosłe, ale w równej mierze, albo i częściej także dzieci i młodzież. Bezpieczeństwo w sieci dotyczy wszystkich korzystających z niej osób. Zadbanie o bezpieczeństwo w Internecie jest wspólnym zadaniem całych społeczności szkolnych i właśnie dlatego nasza szkoła włączyła się w realizację projektu „Cybernauci”. Projekt, realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ma na celu wzmocnienie kompetencji bezpiecznego korzystania z internetu i TIK. W ramach projektu przygotowani przez fundację trenerzy – Emisariusze poprowadzą, także w naszej szkole zajęcia z uczniami, nauczycielami i uczniami. Dzieci i młodzież wezmą udział w kilkugodzinnych warsztatach, w trakcie których wzmocnią swoje kompetencje w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Odkryją też, jak wiele korzyści wynika z korzystania z Internetu. Nauczyciele spotkają się z trenerem, żeby wzmocnić swoje kompetencje w tym zakresie, zainspirować się w zakresie pracy z użyciem nowych technologi, poznać miejsca, gdzie mogą szukać nowych informacji. Chcemy także bardzo serdecznie zaprosić Państwa na krótkie spotkanie z Emisariuszem Bezpiecznego Internetu, w trakcie którego dowiecie się, w jaki sposób możecie wykorzystać Internet jako narzędzie rozwoju swojego dziecka, jakie korzyści wynikają z jego używania, oraz co robić, aby nie spotkać się z niebezpieczeństwami. Zapraszam rodziców do udziału w spotkaniu w szczególności tych których dzieci brały udział w projekcie. Odbędzie się ono dnia 20 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.00 Projekt Cybernauci jest skierowany do osób pracujących w szkołach, uczniów i uczennic oraz ich rodziców i opiekunów. Jego celem jest podniesienie kompetencji wszystkich wymienionych grup w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia. Więcej o projekcie: www.cybernauci.edu.pl. Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna+” i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Patronat honorowy nad projektem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

 

Joanna Lelito psycholog szkolny
[#1466]  al, 10-04-2017 13:32 
   Pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są radosne i kolorowe.

06 kwietnia 2017 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne” dla klas I-III i grup przedszkolnych. Organizatorami konkursu były p. Iwona Maćkowiak i p. Gabriela Theis. Na konkurs wpłynęło 68 prac plastycznych wykonanych dowolną techniką. Liczyła się pomysłowość, estetyka i bogactwo użytych materiałów. Celem konkursu było upowszechnianie tradycji Świąt Wielkanocnych, zaszczepienie szacunku dla dawnych tradycji i obyczajów związanych z obchodami tych świąt oraz pobudzenie inwencji twórczej i uzdolnień plastycznych. Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa. Komisja wyróżniła 27 prac plastycznych w 3 kategoriach wiekowych. Małym artystom gratulujemy i dziękujemy za udział.

Przejdź do galerii  Palmy

Iwona Maćkowiak, Gabriela Theis

[#1464]  im, 07-04-2017 19:49 
   Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

4 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT. W trosce o ich dobro w oddziałach wychowania przedszkolnego zorganizowano zbiórkę darów pod hasłem „Najmłodsi chcą pomagać”. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na ich los.


Najmłodsi łącznie zebrali 30 kg suchej karmy, wiele puszek oraz saszetek, miski, smycze, obroże przeciwpchelne, legowiska i zabawki.


Zebrane dary zostały przekazane do Przytuliska w Dąbrówce. Wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce serdecznie dziękujemy.

Karolina Lademann

[#1465]  im, 06-04-2017 19:22 
   Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku, 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa ponieważ wypada w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Celem jest rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz promowanie wartościowej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Z tej okazji w oddziale przedszkolnym 0 F odbyły się zajęcia nawiązujące do literatury dziecięcej. Najmłodsi dowiedzieli się jak wygląda praca pisarza, ilustratora i tłumacza. Tego dnia każde dziecko mogło przynieść swoją ulubioną książkę i opowiedzieć o niej kolegom i koleżankom z klasy. Zalet czytania książek dzieciom jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą empatii, logicznego myślenia, kojarzenia faktów i uwrażliwiają. Zaszczepiając najmłodszym miłość do czytania, jest nadzieja, że będzie ona owocować w dalszych etapach ich życia.

Karolina Lademann

[#1462]  im, 03-04-2017 21:39 
   Program "Czyste powietrze wokół nas" w grupie 0G

W marcu 2017r. w grupie 0G realizowano program „Czyste powietrze wokół nas”. Dzieci spacerując po okolicy szukały źródeł dymu. Po wycieczce uwieczniły swoje obserwacje na rysunkach. W czasie projektu zapoznały się z maskotką programu- Zielonym Dinkiem. Poznały różnicę, między dymem z gotującego się garnka, a dymem z komina, czy z papierosa. Wiedzą już jak wygląda znak zakazu palenia i gdzie można go spotkać. Potrafią asertywnie zwrócić uwagę palącym, że nie wolno tego robić przy dzieciach, ponieważ jest to dla nich szkodliwe i nie tylko dla nich. Dla utrwalenia wiadomości dzieci obejrzały prezentację multimedialną. Nauczyły się piosenki „Ten zielony Dinek.”

Przejdź do galerii  Dym

Beata Pawłowska

[#1468]  im, 01-04-2017 20:59 

26-04-2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.211.332