Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta 
   Konkurs kaszubski - sukces

Tak, jak w ubiegłym roku uczniowie uczęszczający na lekcje j.kaszubskiego wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Naszą szkołę reprezentowały: Anna Rymon-Lipińska z kl. Ib, Pola Gohr z kl. IIi, Julia Kaczmarek, Maja Winkler, Urszula Giermek z kl. IIIj oraz Julia Damaszke z kl. Vb.

W etapie miejskim zorganizowanym 21 kwietnia w Miejskim Domu Kultury "dziewiątka" zdobyła prawie wszystkie możliwe laury.

W kategorii I - III:

Urszula Giermek, kl. IIIj - I miejsce

Pola Gohr, kl. IIi oraz Maja Winkler, kl. IIIj - III miejsce

II miejsca nie przyznano

 

W kategorii IV - VI:

Julia Damaszke, kl. Vb - I miejsce

 

Ula, Pola oraz Maja reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu, zorganizowanym 24 kwietnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Urszula Giermek zdobyła III miejsce w powiecie

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Przejdź do galerii  Konkurs kaszubski - sukces

Edyta Jankowska-Giermek

[#1485]  egi, 24-04-2017 20:00 
   Jastrë - Wielkanoc na Kaszubach

Tak jak nakazuje tradycja, na Jastrë na Kaszëbach nie może zabraknąć kolorowych pisanek, dlatego podczas zajęć j.kaszubskiego wspólnie ozdabialiśmy jajeczka. W tym roku powstały bibułowe arcydzieła, które z dumą zanieśliśmy do naszych domów na Święta.

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Jastrë - Wielkanoc na Kaszubach
[#1469]  egi, 11-04-2017 23:58 
   Kaszubskie koszulki

Podczas lekcji języka kaszubskiego w marcu i kwietniu gościmy panią Angelikę Szulfer z kaszubskiej galerii "Farwa", która uczy nas własnoręcznie wykonać piękne kaszubskie koszulki. Sami projektujemy i przy pomocy specjalnych szablonów i pieczątek nanosimy wzór na koszulkę. Uczymy się jak nowocześnie wykorzystać kaszubskie wzory ludowe. To świetna zabawa!

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Kaszubskie koszulki
[#1437]  egi, 28-03-2017 14:58 
   Kaszubi w Ergo Arenie

W poniedziałek, 13 marca, już po raz drugi kibicowaliśmy drużynie siatkarskiej Atom Sopot Trefl w Ergo Arenie w Gdańsku. Wyjazd zorganizowany był w związku z konkursem plastycznym "Aktywne Kaszuby", zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Trefl. Podczas fascynującego i zwycięskiego dla naszej drużyny meczu, mieliśmy okazję zintegrować się z innymi dziećmi uczącymi się języka kaszubskiego, a było ich tego dnia w Gdańsku przeszło 9 tysięcy! Tym samym, podczas drugiej edycji konkursu, udało nam się pobić rekord frekwencji. Mimo późnej pory, zabawa była wspaniała!

Przejdź do galerii  Kaszubi w Ergo Arenie

Edyta Jankowska-Giermek

[#1416]  egi, 14-03-2017 14:43 
   Malowanie na szkle

Malowanie na szkle to stara kaszubska sztuka ludowa. Mamy okazję poznać ją podczas zajęć j.kaszubskiego, malując własne, piękne obrazy. Do tworzenia naszych dzieł wykorzystujemy wzory zaczerpnięte z haftu kaszubskiego. Oto efekty naszej pracy...

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Malowanie na szkle
[#1409]  egi, 10-03-2017 23:24 
   Sałatki

Jabkò, krëszka, bùlwa i gùrka to brzôd i ògardowizna, czyli owoce i warzywa po kaszubsku. Podczas lekcji j.kaszubskiego nazywamy je w języku regionalnym, a przy okazji zdrowo się odżywiamy robiąc własne, pyszne sałatki. Smacznego!

Edyta Jankowska-Giermek

[#1408]  egi, 08-03-2017 23:20 
   Haft kaszubski inaczej

Tradycyjny haft kaszubski jest połączeniem kolorów oraz form zaczerpniętych głównie z przyrody. Podczas lekcji j.kaszubskiego poznajemy elementy haftu, nazywamy je i uruchamiamy naszą wyobraźnię tworząc własne wariacje na temat sztuki ludowej. Oto nasze pomysły...

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Nasze kaszubskie stwory
[#1407]  egi, 03-03-2017 23:15 
   Jedziemy na mecz

Otrzymaliśmy zaproszenie do Ergo Areny w Gdańsku, aby kibicować drużynie Atom Sopot Trefl podczas meczu, który odbędzie się 13 marca. Wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl związane jest z konkursem plastycznym "Tajemnice Świata Światów", w którym wzięli udział uczniowie uczęszczający na zajęcia j.kaszubskiego. Udział w meczu będzie świetną okazją do integracji dzieci uczących się języka regionalnego. Podczas naszych lekcji przygotowujemy się do wspólnego kibicowania.

Edyta Jankowska-Giermek

[#1406]  egi, 01-03-2017 23:05 
   Rok Józefa Chełmowskiego

Rok 2017 został ogłoszony rokiem Józefa Chełmowskiego - ludowego artysty z Kaszub. Podczas lekcji j.kaszubskiego poznaliśmy życiorys i twórczość artysty, zainspirowaliśmy się jego pracami i na ich podstawie stworzyliśmy własne dzieła. Nasze prace zostały zgłoszone do konkursu plastycznego "Tajemnice Świata Światów", zorganizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl. 

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Rok Józefa Chełmowskiego
[#1405]  egi, 27-02-2017 22:48 
   Kaszubska tęcza

Haft kaszubski składa się z 7 barw: trzech odcieni niebieskiego, żółtego, czerwonego, zielonego i czarnego. Każdy z nich ma swoje znaczenie, które związane jest z historią i kulturą naszego regionu. Na lekcjach języka kaszubskiego poznajemy kolory Kaszub tworząc piękne, siedmiobarwne tęcze.

Przejdź do galerii  Kaszubska tęcza
[#1404]  egi, 16-02-2017 22:42 

26-04-2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.108.618