Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
   Potrzebna pomoc dla naszego absolwenta Damiana!
Prosimy o pomoc w imieniu naszego absolwenta, chorującego na anemię aplastyczna zwaną także niedokrwistością aplastyczną lub aplazją szpiku. Choroba charakteryzuje się upośledzeniem funkcji szpiku kostnego poprzez zaburzenia produkcji wszystkich rodzajów komórek krwi (erytrocytów, leukocytów oraz trombocytów). Częstotliwość występowania choroby wynosi 1:1 000 000 i ujawnia się zazwyczaj pomiędzy 15. a 25. rokiem życia, a także po ukończeniu 60 lat. Potencjalnym Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży min. 50 kg i nie jest otyły (BMI nie może przekraczać 40). Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej grupy ryzyka. W celu wyleczenia Damiana jest potrzebny przeszczep szpiku, dlatego proszę Was o rejestracje w bazie Dawców Fundacji DKMS. 02-386 Warszawa ul. Altowa 6/9 kontakt@dkms.pl tel. +48 22 882 94 00
[#1964]  jk, 14.12.2018 11:08 
   Praca - konserwator na pół etatu poszukiwany!
[#1963]  jk, 14.12.2018 11:03 
   Uwaga! Zmiana terminu spotkania z rodzicami

Szanowni Państwo!
Rada pedagogiczna w II Liceum Ogólnokształcącym w Rumi oraz zebrania z rodzicami zostają przesunięte z dnia 18 grudnia 2018 r. na dzień 8 stycznia 2019 r. (wtorek).
 

Aleksandra Zarzycka
wicedyrektor 2LO
[#1958]  bs, 06.12.2018 18:33 
   Maraton Pisania Listów Amnesty International

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Przejdź do galerii  amn

Maraton Pisania Listów będzie trwał do 8 grudnia i każdy może wziąć w nim udział. Odbywa się on co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka. 29 listopada, podczas pobytu w Stacji Kultura, wysłaliśmy prawie sto listów! Każdy może pomóc, wystarczy wysłać list (szczegóły w Stacji Kultura,która już po raz piąty bierze udział w Maratonie).

W tym roku możemy pomóc między innymi: Pavitri Manjhi (Indie) – nękanej za przeciwstawienie się wielkim korporacjom; Atenie Daemi (Iran) – uwięzionej za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci; Nonhlle Mbuthuma (RPA) – prześladowanej za obronę ziemi jej przodków.

Zachęcamy do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu

 

                                                                                                                                         uczniowie kl. II a

[#1955]  am, 04.12.2018 08:43 
   Tydzień Edukacji Globalnej
W dniach 19-25 listopada 2018 r. odbył się Tydzień Edukacji Globalnej.
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych.
Nasza szkoła, dla której istotna jest kwestia edukacji globalnej, postanowiła aktywnie włączyć się w to wydarzenie poprzez organizację rożnego rodzaju lekcji tematycznych, gier, projekcji filmów, warsztatów, a 25 listopada udaliśmy się na Hel, gdzie mogliśmy posłuchać o fizjologii  ssaków morskich. Obejrzeliśmy także karmienie i trening medyczny fok, wysłuchaliśmy  wykładu o  zanieczyszczeniu w środowisku morskim oraz  uczestniczyliśmy w warsztatach praktycznych.

Przejdź do galerii  edukacja_globalna_hel

Anna Senetelli-Nawrocka
Anna Wiśniewska

[#1952]  bs, 02.12.2018 19:50 
   Integracja i otrzęsiny klas pierwszych liceum

Integracja i otrzęsiny klas pierwszych liceum

Przejdź do galerii  integracja 2
Przejdź do galerii  integracja 2

 

 

            W tym roku szkolnym nowych uczniów przyjęliśmy w poczet społeczności szkolnej w plenerze. Integracja i otrzęsiny klas pierwszych odbyły się w przepięknych okolicznościach przyrody rumskiego lasu.

         Najpierw uczniowie pod przywództwem swoich wychowawców – Pani Marty Bartoszewskiej i Pana Jacka Szyby przedzierali się szlakiem wędrownym z pętli autobusowej Rumia Szmelta do odległego o kilka kilometrów parkingu „Piekiełko”. Po drodze zostali włączeni w poczet „kotów” przez członków Samorządu Uczniowskiego. Na miejscu starsi koledzy z Samorządu pod kierunkiem Pani Aleksandry Andrachiewicz przygotowali szereg różnorakich zadań. Były łamigłówki logiczne, gry sprawnościowe oraz mrożąca krew w żyłach przeprawa przez rzekę zakończona małym testem kulinarnym. Zmagania zakończyły się ślubowaniem uczniów:

Ślubujemy !

* Jako koty całkiem młode
*Nie dbające o urodę,
*By Samorząd chrzcić nas chciał
*Przysięgamy dziś miau, miau:
*Chodzić w parach, albo stadnie,
*Zawsze się uśmiechać ładnie
*I za dużo nie mieć pał
*Przysięgamy dziś, miau, miau
*Nie pić, nie ćpać i nie palić,
*Wiedzę ciągle doskonalić,
*Nie wytrzeszczać głupio gał,
*Przysięgamy dziś miau, miau.
*Słuchać starszych i szanować,
*W ciemnych kątach się nie chować,
*Dbać o czystość naszych ciał,
*Przysięgamy dziś miau, miau.
*Zobowiązań dotrzymywać
*Dać się łatwo wychowywać
*By duch szkolny przy nas trwał,
*Przysięgamy dziś, miau, miau...

i wychowawców:

              *Nie będę przychodził na lekcje swoje.

              *Nie będę brał na lekcje dziennika waszego.

              *Będę pamiętać, aby dzień wagarowicza – święty - święcić.

              *Nigdy nie stawiać uczniom dwój i jedynek.

              *Będę czcił ucznia swego i naukę jego.

              *Obiecuję nie chodzić po klasie w kartkówki czasie.

              *Nie zajmować uczniom czasu wolnego.

              *Nie mówić słowa złego rodzicom ucznia mojego.

              *Nie budzić ucznia swego ze snu zasłużonego.

 

         Podsumowaniem było wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek i pyszny poczęstunek podparty dobrym humorem i przednią zabawą.  Nie mogło też zabraknąć wsparcia Pań pedagog Ani Szyba i Kariny Hoła oraz Pana Mirka Szczepańskiego nauczyciela wychowania fizycznego.

[#1949]  am, 29.11.2018 12:54 
   Tydzień Edukacji Globalnej na lekcji przyrody

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcji  przyrody

Przejdź do galerii  TEG na L. przyrody

 

 

 

  W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 19 – 23 listopada, odbywającego się w tym roku pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!", uczniowie klas   drugich liceum w ramach przedmiotu przyroda, poruszyli problematykę migracji. Obejrzeli film pt. „Raj. Trzy podróże w tym świecie”, który był inspiracją do dyskusji nt. uchodźców przybywających z Wybrzeża Kości Słoniowej, przez Maroko, Hiszpanię i dalej do Europy, która przez tych ludzi nazywana jest rajem. Zastanawialiśmy się nad przyczynami migracji, sytuacją życiową mieszkańców Afryki, możliwościami pomocy socjalnej i nie tylko, poruszyliśmy kwestie tolerancji i zrozumienia. Uczniowie wykonali plakaty, na których zamieścili swoje spostrzeżenia, wnioski z dyskusji, ofertę pomocy.   

Anna Młodzikowska - Zachar

 

 

 

  

[#1943]  am, 26.11.2018 09:35 
   TEG na lekcjach j. niemieckiego

Tydzień Edukacji Globalnej na lekcjach języka niemieckiego

Przejdź do galerii  Teg 1

 

  W dniach 19-23 listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem "Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!". Uczniowie klas pierwszych i drugich liceum omawiali na lekcjach języka niemieckiego problem tolerancji oraz bliżej przyjrzeli się społeczeństwom wielokulturowym. Uczniowie doszli do wniosków, że bycie innym, posiadanie własnej tożsamości narodowej, religii, nie jest darem człowieka, i że każdej osobie należy się szacunek. Licealiści wykonali plakaty, na których zamieścili hasła propagujące akceptację i tolerancję. Ponadto maturzyści zapoznali się z sytuacja życiową nastolatków mieszkających w różnych zakątkach świata m. In. W Iraku, Sudanie, Wenezueli czy Mali. Dzięki obejrzanym filmom dokumentalnym w języku niemieckim produkcji ARTE.DE dowiedzieli się, że wiele dzieci i nastolatków żyje w biedzie, musi pracować, by móc opłacić swoją edukację, codziennie przemierza wiele kilometrów, by dotrzeć do szkoły. Uczniowie grali również w grę planszową, której celem jest poznanie niemieckojęzycznych nazw stolic różnych krajów oraz sytuacji życiowej jej mieszkańców.   

 

 

 

Marta Bartoszewska i Patrycja Jasińska

 

 

[#1942]  am, 26.11.2018 09:02 
   HAZARD? Nie, dziękuję!

HAZARD? Nie, dziękuję!

     Dostrzegając zagrożenie uzależnienia młodzieży od hazardu Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła kampanię informacyjno-edukacyjną „HAZARD? Nie, dziękuję!”. W związku z kampanią dziś, 15 listopada, gościliśmy przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej, którzy wygłosili wykład dla uczniów liceum. Celem działań instytucji jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w sieci Internet, a także poniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard. Jednym z zagrożeń jest uzależnienie od hazardu. Program kampanii skierowany jest nie tylko do uczniów, ale także do nauczycieli, wychowawców i rodziców.

[#1932]  am, 15.11.2018 12:55 
   Ja w internecie - nabór do projektu

 Gmina Miejska Rumia ogłasza otwarty nabór uczestników do projektu
„Ja w internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.”

więcej informacji w załączniku [tutaj]

[#1930]  bs, 15.11.2018 11:35 


11.03.2019
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.137.330