Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
 
   Edukacja globalna na lekcji wiedza o społeczeństwie

Edukacja globalna na lekcji wiedza o społeczeństwie

Przejdź do galerii  wos

 

Na lekcjach wos-u poruszyliśmy temat globalizacji we współczesnym świecie. W formie ,,burzy mózgu" wyliczaliśmy funkcje naszych telefonów. Wspólnie obejrzeliśmy krótki film IGO ,,Tajemnica Twojego smartfona" Doszliśmy do wniosku, że najważniejszym składnikiem do budowy telefonów jest tytan. Wydobywany w kopalniach w Kongo, w których panują nieludzkie warunki. Zastanawialiśmy się w jaki sposób mamy wpływ na to, by wydobycie surowców było bardziej odpowiedzialne, zrównoważone i sprawiedliwe. Swoje przemyślenia mogliśmy argumentować biorąc udział w grze ,,zgadzam się " ,,nie zgadzam" Lekcje zakończyliśmy chwilą indywidualnej refleksji, co zmienić w życiu, by przyczynić się do bardziej odpowiedzialnego wykorzystania surowców.

                                                                           Teresa Brunath

[#1657]  am, 01.12.2017 12:02 
   „Globalna roz(g)rywka”

„Globalna roz(g)rywka”

 

 

 

 

            W dniach 20.11.-24.11.2017 roku  podczas Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie naszego liceum brali udział w szkolnej grze edukacyjnej. Licealiści wykonywali zadania związane z ekologią, prawami człowieka oraz celami zrównoważonego rozwoju. Wykorzystując wskazówki ukryte pod kodami QR, uczestnicy gry w specjalnie do tego celu przeznaczonych aplikacjach segregowali śmieci, dopasowywali logo organizacji humanitarnych do ich nazw jak również opisywali cel działalności każdej z nich. Ponadto uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat pokoju na świecie, ubóstwa, marnowania żywności. Klasy zainspirowane obejrzaną bajką napisały wiersze zachęcające do oszczędzania wody.

           

 

                                                                                                          Marta Kontna

                                                                                                          Mateusz Włodarski

 

[#1645]  am, 29.11.2017 13:59 
   Przyszłość świata zależy od nas!

Przyszłość świata zależy od nas!

Przejdź do galerii  globalna 3

Tydzień Edukacji Globalnej to doskonała okazja aby zrozumieć, że to co robimy codzienne może mieć wpływ na przyszłość świata. Na lekcjach geografii uczniowie zapoznali się z łańcuchem dostaw w przemyśle odzieżowym oraz zrozumieli, że  istnieje związek między ich codziennymi wyborami  konsumenckimi a życiem ludzi w różnych krajach. Dowiedzieli się również,  kto zarabia na tanich ubraniach kupowanych w tzw. „sieciówkach” i w jaki sposób można ograniczyć nieuzasadnioną konsumpcję.  Kolejnym krokiem dla zrozumienia idei zrównoważonego rozwoju było poznanie  śladu wodnego i węglowego.  W czasie zajęć  uczniowie zrozumieli, że mają wpływ na sytuację globalną. Potrafili określić jakie  działania, mogą podejmować w życiu codziennym, aby zmniejszyć  zużycie wody i ograniczyć  nadmierną emisję dwutlenku węgla.

Uczniowie II LO w Rumi mają świadomość, że dla przebiegu w pełni zrównoważonego rozwoju niezbędna jest działalność oddolna – zmiana codziennych nawyków, które mają wpływ na sytuację globalną.

 

Halina Klajnszmit

 

[#1653]  am, 29.11.2017 09:14 
   Stypendium Prezesa Rady Ministrów

 Stypendium

Prezesa Rady Ministrów

 

Przejdź do galerii  stypendium

     Z prawdziwą satysfakcją informujemy, iż do grona najlepszych uczniów uhonorowanych stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2017/2018 weszła

Anna Janowska

uczennica klasy III a

II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi

W uroczystości  wręczenia stypendiów  uczestniczyła  Pomorska Kurator Oświaty pani Monika Kończyk.   

[#1643]  am, 29.11.2017 09:10 
   Prelekcja dotycząca Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

 

Spotkanie ze st. insp. Straży Miejskiej w Rumi

panem Jackiem Radomskim

Przejdź do galerii  smog

         Gościliśmy dziś, 29 listopada, st. inspektora Straży Miejskiej w Rumi pana Jacka Radomskiego. Pan inspektor wygłosił prelekcję nawiązującą do XI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie, której organizatorami są Straż Miejska w Gdańsku oraz Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku. Tematem tegorocznej edycji olimpiady jest stan czystości powietrza - "Stop smogowi", dlatego nasz gość poruszył kwestie podejmowanych przez strażników miejskich działań, szczególnie w okresie grzewczym. Podczas codziennych patroli strażnicy sprawdzają, czym ogrzewane są domy i czy ich właściciele nie wrzucają do pieców niedozwolone substancje, śmieci, plastik itp. Do zadań strażników należy też reagowanie na zgłoszenia mieszkańców o kopcących kominach domów jednorodzinnych w sąsiedztwie. Za łamanie przepisów grożą kary pieniężne. Działania te podejmowane są w trosce o środowisko oraz o zdrowie mieszkańców. Najwyższe zanieczyszczenie powietrza obserwuje się szczególnie w okresie jesienno – zimowym, podczas bezwietrznej pogody. Wzmożona emisja gazów to przyczyna zjawiska zwanego smogiem. Ten z kolei jest przyczyną chorób układu oddechowego, w tym nowotworowych, dlatego też nie przestrzegając przepisów prawa, przyczyniamy się do fatalnego stanu środowiska i wielu schorzeń. Wykład wzbogaciła prezentacja multimedialna. Wszystkich uczniów naszego liceum zachęcamy do udziału w konkursie, którego I etap  odbędzie się 7 grudnia b.r. o godzinie 10.00. Czekają atrakcyjne nagrody.

Ustawy, z którymi warto się zapoznać:

·         Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych -  w całości

·         Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zadania gminy, obowiązki właściciela nieruchomości)

·         Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (zgodnie z zakresem uprawnień straży gminnych/miejskich

·         Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

·         Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks  postępowania w sprawach o wykroczenia

·         Ustawa z dnia 4 grudnia 2012  r.  o odpadach

·         Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. -  Prawo ochrony środowiska

·      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne oraz dopuszczalnych metod odzysku

[#1644]  am, 28.11.2017 15:22 
   „Na fali Globali”

Tydzień Edukacji Globalnej

Przejdź do galerii  konkurs globalna

            We wtorek, 21 listopada, gościliśmy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku, gdzie uczestniczyliśmy w  grze terenowej „Na fali Globali”. Gra dotyczyła celów zrównoważonego rozwoju i została przygotowana przez  Liderów Edukacji Globalnej na Pomorzu, do grona których zaliczają się również nauczyciele z naszej szkoły. Każda z placówek biorących udział w projekcie przygotowała zadania dotyczące wybranego celu zrównoważonego rozwoju. My zajęliśmy się celem nr 12 – „ Działania w dziedzinie klimatu”.  W projekcie uczestniczyły uczennice klasy  II A i II B.

Katarzyna Strumnik- Drabińska

 

[#1642]  am, 27.11.2017 08:13 
   Wyjazd integracyjny klas I A i I B

Wyjazd integracyjny klas I A i I B

 

 

Przejdź do galerii  integracja

     Witajcie tutaj Hercereczki z klasy 1 a. Wtajemniczeni wiedzą o kogo chodzi :). Dzisiaj opowiemy wam w skrócie jak wyglądał nasz wyjazd integracyjny klas pierwszych. Pierwszego dnia wyruszyliśmy w drogę, spotkaliśmy się na dworcu głównym w Rumi i pociągiem ruszyliśmy do Strzebielina Morskiego, skąd ruszyliśmy pieszo do naszego ośrodka. Po drodze dopadł nas deszcz lecz nie popsuło nam to humoru i szliśmy dalej. Gdy dotarliśmy do ośrodka przywitali nas opiekunowie i przydzielili pokoje, następnie na umówioną godzinę ruszyliśmy na zajęcia sportowe. Jedną z Ciekawszych zabaw była gra w węże , gdzie podzieliliśmy się na Pytongi i Anakondy. Taki podział został również na posiłki. Pijackie okulary również dały nam dużo śmiechu i radości. Potem odbyła się jedna z najlepszych zabaw, czyli ganialiśmy się w słusznej sprawie. Chodziło o poszukiwanie woreczków, które musieliśmy odebrać innym drużynom. Nareszcie nadszedł czas na spotkanie z psami, które biegają w zaprzęgach i obejrzenie filmu z ich udziałem, te wspaniałe pupile kochają się głaskać i tulić. Dzięki nim dwie osoby pokonały strach przed dużymi psami. Wieczorem wybraliśmy sie na ognisko i do lasu, było tak ciemno że szliśmy nadsłuchując kroki osób przed nami. W głębi lasu zaczęła sie gra, w której musieliśmy dobiec nie zauważonym do "Rysia". Chłopcy bardzo wczuli się w grę i bardzo dobrze sie bawili, dziewczyny również. Dużo osób w tym momencie zaliczało upadki, nie zauważając dołów czy wpadając w krzaki. Gdy wróciliśmy odbyły się 5 - cio minutowe prysznice – było ciekawie. Następnego dnia odbyła się wspinaczka na dwa sposoby  i strzelanie z łuku. Niektórzy przełamali lęk wysokości a do niektórych jak sie okazało lepiej nie podchodzić, gdy mają przy sobie strzały. Nadszedł czas na powrót do domu, ruszyliśmy pieszo do Strzebielina Morskiego, pociąg miał być za chwilę, lecz niespodzianka - Pani powiedziała nam z okna, że będzie duże opóźnienie. Niektórzy stwierdzili że jak mamy tyle czekać, to rozpakowujemy śpiwory i zawijamy się aby było nam cieplej. Po jakimś czasie przyjechał pociąg i szczęśliwie wróciliśmy do domu:). Wyjazd był świetny i duża część osób z chęcią pojechałaby na niego jeszcze raz !. Pozdrawiamy, Harcerki N, K z klasy 1a :).

 

[#1629]  am, 26.11.2017 13:58 
   Edukacja Globalna

Edukacja Globalna

 

 

 

Przejdź do galerii  globalna

         W ramach Edukacji Globalnej w II Liceum Ogólnokształcącym w Rumi na fizyce odbyły się lekcje dotyczące Energii Odnawialnej. Uczniowie dowiedzieli sie podstaw na temat dostępnych źródeł. Odnawialne źródła energii takie jak energia wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna, energia oceanów, energia geotermalna, biomasa i biopaliwa, stanowią alternatywę dla paliw kopalnych i przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, różnicowania dostaw energii i zmniejszania zależności od niepewnych i niestabilnych rynków paliw kopalnych zwłaszcza ropy i gazu. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na dotykający nas i Polskę coraz głośniejszy problem dotyczący smogu w dużych miastach wynikający z ogrzewania domów węglem. Odbyła się zaciekła dyskusja dotycząca celów zrównoważonego rozwoju takich jak czysta i dostępna energia oraz działania w dziedzinie klimatu. W ramach podsumowania uczniowie wykonali plakaty które zostały rozwieszone na terenie szkoły.

 

            

[#1630]  am, 26.11.2017 08:14 
   PRZEDNIA ZABAWANA OTRZĘSINACHW II LO

PRZEDNIA ZABAWA

NA OTRZĘSINACH

W II LO

Przejdź do galerii  otrzęsiny

 

 

 

 

 

  Po raz kolejny młodzież naszego liceum pokazała, że potrafi się świetnie bawić. Samorząd Szkolny, pod kierunkiem pani Aleksandry Andrachiewicz przygotował uroczyste otrzęsiny klas pierwszych.

         Przy wejściu do sali tenisowej, każdy pierwszoklasista został starannie pomalowany, by stać się godnym uczęszczania do naszej szkoły. Wychowawczynie złożyły uroczyste ślubowanie, przyrzekając szanować swych uczniów i nigdy nie stawiać im jedynek.

Następnie pierwszoklasiści z kl. I a i kl. b w obecności wychowawców, kolegów i koleżanek z klas starszych oraz nauczycielizostali podzieleni na dwie grupy, a następnie  przystąpili do szeregu konkurencji, które miały ocenić ich zdolności, między innymi plastyczne czy też zręcznościowe (łowienie jabłek bez pomocy rąk). Zmagania pierwszoklasistów oceniało jury. Potyczki zakończyło ślubowanie i toast wzniesiony sokiem.   

 W zabawie uczestniczyła pani wicedyrektor Aleksandra Zarzycka, wychowawczynie, panie Aleksandra Andrachiewicz i Justyna Szymańska. To była udana uroczystość, wesoła i  pełna humoru.  

Publikujemy tekst ślubowania uczniów i nauczycieli:

Ślubowanie uczniów:


Ślubujemy !
                *Godnie wypełniać obowiązki licealisty.
                *Być na każde zawołanie starszych kolegów i dobrze wypełniać ich rozkazy.
                *Pomagać słabszym i nie tak mądrym jak ja.
                *Będę codziennie przychodzić z dobrym humorem.
                *Będę mieć same 5.
                *Będę wykazywać się inwersją twórczą i pomagać w działaniach szkolnych.
                *Obiecuję być prawdomówny.
                *Będę okazywać szacunek nauczycielom i pracownikom szkoły.
                *Będę dbać o dobre imię szkoły.


Ślubowanie nauczycieli:


              *Nie będę przychodził na lekcje swoje.
              *Nie będę brał na lekcje dziennika waszego.
              *Będę pamiętać, aby dzień wagarowicza – święty - święcić.
              *Nigdy nie stawiać uczniom dwój i jedynek.
              *Będę czcił ucznia swego i naukę jego.
              *Obiecuję nie chodzić po klasie w kartkówki czasie.
              *Nie zajmować uczniom czasu wolnego.
              *Nie mówić słowa złego rodzicom ucznia mojego.
              *Nie budzić ucznia swego ze snu zasłużonego. 

 

 

[#1628]  am, 25.11.2017 13:33 
   W MBP Stacja Kultura

CZYSTSZE POWIETRZE

DLA RUMI

Uczniowie naszego liceum dziś, 23 listopada, udali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej Stacja Kultura na prelekcję poświęconą jakości powietrza w naszym mieście w sezonie grzewczym. Wysłuchaliśmy wykładu pani dr Michaliny Bielawskiej z Fundacji ARMAAG z Gdańska (Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej) oraz  komendanta Straży Miejskiej w Rumi pana Romana Świrskiego. Było to dla nas bardzo ważne spotkanie, ponieważ przed nami XI Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie. Tegoroczna edycja nosi nazwę „STOP SMOGOWI”. Po prezentacjach zawiązała się ciekawa dyskusja pomiędzy mieszkańcami, młodzieżą naszej szkoły a prowadzącymi. Otrzymaliśmy też wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz mogliśmy podzielić się naszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, jeżeli chodzi o stan zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#1624]  am, 22.11.2017 20:56 


25.09.2018
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
886.723